Προς το περιεχόμενο

Front Panel με πολλά SATA/eSATA ports


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω front panels 5,25'' τα οποία να βγάζουν όσο το δυνατόν περισσότερες SATA/eSATA ports (τουλάχιστον 5). Αν βγάζουν και τροφοδοσίες ακόμη καλύτερα, αλλά δεν είναι απαραίτητο.

 

Έχω φάει τον κόσμο αλλά δε μπορώ να βρω κάτι.

 

Αν έχει κανείς κάτι υπόψη θα με διευκόλυνε.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεντε? Τι να τα κανεις ωρε συ?

Επειδή δεν τα είχα μελετήσει, βρέθηκα να έχω 16 δίσκους μοιρασμένους σε 3 διαφορετικά μηχανήματα, από τα οποία το ένα είναι υποτίθεται desktop. Αυτό προκαλούσε ακαμψία στη διαχείριση και διάφορους περιορισμούς στην αξιοπιστία. Οπότε αποφάσισα να τους μαζέψω όλους μαζί, σε ένα αυτοσχέδιο "case" που θα είναι απομονωμένο, με τη δική του ψύξη και συνδεδεμένους σε έναν μοναδικό fileserver. Έτσι θα μπορώ να έχω και ενιαίο raid με σωστό τρόπο (χωρίς να το εξαρτήσω από το δίκτυο).

 

Όμως τα καλώδια βγαίνουν *υπερβολικά* πολλά και ήθελα να τα σουλουπώσω όσο γίνεται.

 

Μάλλον θα το φτιάξεις μόνο σου.

Έχεις δίκιο, ίσως δε γίνεται διαφορετικά. Πρακτικό φαίνεται το FrontX :)

 

Μήπως ξέρει κανείς τότε πού μπορώ να βρω αυτόνομους esata connectors που να προσαρμόζονται κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν τα είχα μελετήσει, βρέθηκα να έχω 16 δίσκους μοιρασμένους σε 3 διαφορετικά μηχανήματα, από τα οποία το ένα είναι υποτίθεται desktop. Αυτό προκαλούσε ακαμψία στη διαχείριση και διάφορους περιορισμούς στην αξιοπιστία. Οπότε αποφάσισα να τους μαζέψω όλους μαζί, σε ένα αυτοσχέδιο "case" που θα είναι απομονωμένο, με τη δική του ψύξη και συνδεδεμένους σε έναν μοναδικό fileserver. Έτσι θα μπορώ να έχω και ενιαίο raid με σωστό τρόπο (χωρίς να το εξαρτήσω από το δίκτυο).

 

Όμως τα καλώδια βγαίνουν *υπερβολικά* πολλά και ήθελα να τα σουλουπώσω όσο γίνεται.

 

 

Έχεις δίκιο, ίσως δε γίνεται διαφορετικά. Πρακτικό φαίνεται το FrontX :)

 

Μήπως ξέρει κανείς τότε πού μπορώ να βρω αυτόνομους esata connectors που να προσαρμόζονται κάπως;

 

επειδή αυτό που φαντάζομαι πως θες να κάνεις εξάπτει λίγο τη φαντασία μου και μπορεί να κάνω λάθος, μπορείς να μας πεις λίγο τη συνδεσμολογία από την αρχική sata θύρα στον δίσκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή αυτό που φαντάζομαι πως θες να κάνεις εξάπτει λίγο τη φαντασία μου και μπορεί να κάνω λάθος, μπορείς να μας πεις λίγο τη συνδεσμολογία από την αρχική sata θύρα στον δίσκο?

Πιο πριν, όπως είπα, οι δίσκοι ήταν μοιρασμένοι εσωτερικά στα cases διαφορετικών μηχανημάτων, τώρα όμως τους έχω βάλει σε ένα δικό τους εξωτερικό "case" και συνδέονται σε ένα μοναδικό μηχάνημα.

Οπότε δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη συνδεσμολογία, κάθε δίσκος είναι απευθείας συνδεδεμένος σε κάποιο SATA port και μια μακαρονάδα καλωδίων βγαίνει από το ένα case και πάει στο άλλο :P

 

 

Αυτό που ήθελα εγώ είναι πολύ απλά να βγάλω όλες τις SATA ports όλων των controllers σε κάποιο κεντρικό σημείο (π.χ. σε μπροστινά Front Panels), ώστε το case του server να φαίνεται πιο compact, χωρίς να βγαίνουν καλώδια από το εσωτερικό του, και να έχω το περιθώριο να βάλω μια ευδιάκριτη ετικέτα σε κάθε port για να ξέρω σε ποιο port ποιου controller αντιστοιχεί.

 

Κατόπιν φυσικά κάθε δίσκος (από το 2ο "case" στο οποίο φιλοξενείται) θα συνδεθεί πάνω στην εξωτερική port του server case.

 

@Gega: Τα έχω υπόψη αυτά τα back-brackets, αλλά βγάζουν μόνο 1, το πολύ 2 ports. Ενώ εγώ θέλω τουλάχιστον 16, +10 για μελλοντικές επεκτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα ήταν πιο εύκολο, απλά δε μου αρέσει αισθητικά. Αν δε βρω τελικά έτοιμο front panel ή εύκολο τρόπο να φτιάξω, θα αναγκαστώ να το κάνω όπως λες.

 

Τροφοδοσία δεν έχουν δική τους, επειδή στον server έχω καλό τροφοδοτικό και δε μου περισσεύουν λεφτά τώρα για να αγοράσω δεύτερο καλό, ούτε θέλω να βάλω φτηνιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα ήταν πιο εύκολο. Απλά δε μου αρέσει αισθητικά, αν δε βρω τελικά έτοιμο front panel ή εύκολο τρόπο να το φτιάξω θα αναγκαστώ να το κάνω έτσι.

 

Τροφοδοσία δεν έχουν δική τους, επειδή στον server έχω καλό τροφοδοτικό και δε μου περισσεύουν λεφτά τώρα για να αγοράσω δεύτερο καλό τροφοδοτικό, ούτε θέλω να βάλω φτηνιάρικο.

 

Το λέω γιατί και με τα front panels πάλι θα είναι αντιαισθητικό με 16 καλώδια ανάμεσά τους. Αν δε θες να είναι χύμα μπορείς να φτιάξεις ένα καλούπι με ακρυλική σιλικόνη που να παίρνει 16 extensions και να το στερεώσεις στο πίσω μέρος του κάθε case. Απλώς ρίχνω ιδέες :-)

Καλή τύχη πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

bravo nske ! (για την "τριτοκοσμική" κατασκευή *)

 

υπόθεση:

αν οι δίσκοι "πατάνε" σε οριζοντια επιφάνεια,

τότε μπορείς να σταθεροποιήσεις τα καλώδια, ώστε να "κινούνται" αλλά η κίνηση να μην επιρρεάζει την ασφαλή επαφή στο βύσμα.

αν τα σημεία στήριξης για κάθε καλώδιο, είναι τρια, οι "ταλαντώσεις" δεν μπορούν να "φτάσουν" στο βύσμα.

 

δηλώνω εθελοντής designer για την κατασκευή

 

και σπόνσορας οπωσδήποτε

.

σ' ευχαριστούμε γιά όλα

δεν ήξερα οτι ένα URL έχει τόσα βάσανα !

ευχαριστώ ξανά ! :mrgreen:

 

 

*είμαι "φανατικός" της άποψης και το έγραψα ως έπαινο !

.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:29 ----------

 

Φωτογραφίες δεν θέλεις να δεις, it's really fugly

 

εγώ θέλω να δώ

αν επιτρέπεται !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ιδέα gtroza, αν και για να είμαι ειλικρινής δε μπορώ να σκεφτώ πώς να την υλοποιήσω :)

 

Αυτό που έχω φάει τον κόσμο να βρω είναι θηλυκές υποδοχές sata, να τις βιδώσω σε μια σταθερή λαμαρίνα, ώστε να είναι πιο οργανωμένα τα καλώδια και να είναι απομονωμένα από κραδασμούς το άκρο των controllers. Αλλά είτε δεν υπάρχουν είτε δε μπορώ να σκεφτώ με τι όνομα υπάρχουν.

 

Αν μπορούσα να σταθεροποιήσω τα καλώδια και στο άκρο των δίσκων θα ήταν το ιδανικό.

 

[EDIT] Καλά, θα το καλλωπίσω όσο γίνεται και θα το τραβήξω :P

 

Πάντως αυτό που φαίνεται είναι κυρίως μια μάζα με μπλεγμένα καλώδια ρεύματος και SATA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσα να σταθεροποιήσω τα καλώδια και στο άκρο των δίσκων θα ήταν το ιδανικό.

δώσε φωτο της κατασκευης ακαλλωπιστη

κατι μπορει να γινει

 

θα γινει

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλουμε εξαρτησεις απο εισαγομενη τεχνολογια !

 

 

γίνεται και με μανταλακια !

.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 03:01 ----------

 

α ρε θηριο θρανιο

ολα τα ξερεις

ολα τα προλαβαινεις

 

θα πεθανουμε οι υπολοιποι ?<για τον apoikos το ?

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...