Προς το περιεχόμενο

Καταργείται η ανωνυμία στα καρτοκινητά


tectonator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντος ο pournaras δειχνει να καταλαβε καλυτερα απο τους υπολοιπους (μετα απο την τελευτεα αναλυση του)

των προβληματισμο μας...παρολα αυτα δεν θεωρω πως η κυβερνιση οτι κανει ειναι κοκκινο πανι ετσι αοριστα!

 

αλλα το οτι παιρνει το συγκεκριμενο μετρο τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη αυτο μου κανει υποπτο...

και ναι αν εχει σκοπο να το χρησιμοποιησει για τους "αντιτρομοκρατικους σκοπους της" (και δεν το βγαζω αυθαιρετα!)

για μενα αυτο ειναι αντιδεοντολογικο σε οποιον και απο οποιον και αν εφαρμοστει.

 

αυτο λεω και αυτο ελεγα απο την αρχη.

 

τωρα το αν ειναι απλα υποψιες και το πως συνδεεται με την ειδηση,

αλλα και κατα ποσο το ενα μας παραπεμπει στο αλλο, το εχουμε αναλυσει πολλες φορες

και ο καθε ενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

 

τουλαχιστο καταληξαμε οτι το προβλημα δεν ειναι το μετρο απο μονο του...

αλλα ο τροπος που φενεται οτι πανε να το χρησιμοποιησουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν η ελληνικη γλωσσα δε σε βοηθαει να καταλαβεις το νοημα καποιων παραγραφων ευχαριστως να στο εξηγουμε μιας και επιμενεις να συμμετεχεις βγαζοντας λαθος συμπερασματα.

Να σου πω λοιπον οτι εννοω για την "ολη κουβεντα που γινεται σε αυτο το θεμα, και οχι στο τι γινεται στην κυβερνηση στο υπ. δικαιοσυνης κλπ κλπ. και στο τι τροπη θα ειχε ΑΥΤΗ η κουβεντα ΑΥΤΟΥ του θεματος, αν ειχε αποδρασει καποιος μη αποδεκτος απο την κοινωνια.

Το καταλαβες τωρα η να στο κανω και με σκιτσα;

 

Τα σκίτσα να τα κάνεις γιά την πάρτυ σου.Τον ποιόν βοηθάει η ελληνική γλώσσα να καταλάβει ή να εκφρασθεί θα το πούν οι υπόλοιποι,όχι εσύ και εγώ.Εδώ γίνεται ανταλλαγή απόψεων,διάλογος,και προσπάθειά του ενός να πείσει τον άλλο,με επιχειρήματα.Δεν γίνεται ''ρίψη''λέξεων ή προτάσεων του τύπου [''Αν στη θεση του την κοπαναγε καποιος απο την επταετια (αν ηταν πιο νεος η ζωντανος, παραδειγμα φερνω), η καποιος βιαστης--παιδεραστης-δολοφονος, θα ηταν καλη τοτε η ανωνυμια των κινητων;''] που δείχνουν έλλειψη επιχειρημάτων,απόπειρα εκφοβισμού του συνομιλητή,λεκτική Τρομοκρατία δηλαδή. Και αφού το κατάλαβες πως δεν πιάνω και πολλά,τι χάνεις τον καιρό σου με χαοτικές ''αναλύσεις'' των προηγούμενων λεγομένων σου! Τέλος,δεν μου αρέσει να κάνω χαρακτηρισμούς,αλλά λές πολλά,έχεις επιθετικό έως προσβλητικό ύφος.Δεν είμαστε φίλοι,συνομιλητές σε ''Δημόσιο χώρο'' είμαστε.Είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου να έχεις άποψη,δεν δικαιούσαι να προσπαθείς να την επιβάλλεις χρησιμοποιόντας τεχνικές της προπαγάνδας,που και αυτές ''ολίγον κατέεις''.Ελπίζω να κατάλαβες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν θα με πειραζε η αναφορα αληθινων στοιχειων (ηδη απο το 2000 το nick μου ειναι και το επωνυμο μου), διοτι εχω μαθει στη ζωη μου να μιλαω προσωπο με προσωπο στον συνομιλητη μου, και πλεον ακομη και μεσα απο το ιντερνετ ετσι νιωθω. Τωρα αν καποιοι αλλοι νιωθουν οτι για να καταφερουν μια συζητηση πρεπει να κρυφτουν πισω απο ενα ψευδωνυμο, ωστε οταν σφιξουν τα πραγματα να την κανουν με ελαφρα πηδηματακια...(ποιος κυριε; εγω δεν ξερω κανενα ινσομνια), τι να πω, ο καθενας κρινεται απο τις πραξεις του.

 

Καλο, χρυσο, αντρικιο και γεματο τεστοστερονη το οτι χρησιμοποιεις το πραγματικο σου επωνυμο ή οποια αλλη πραγματικη πληροφορια, στις κατα προσωπο συζητησεις σου με τον οποιοδηποτε. Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθενα ομως να προστατευει και την ιδιωτικοτητα, και τη προσωπικοτητα αλλα και τα ιδια του τα γραφομενα πισω απο μια ανωνυμια, που σοφα υπαρχει και συντελλει σ'αυτο το σκοπο.

 

Αγωνιζεσαι να μου αποδειξεις οτι το μετρο ειναι καταπιεστικο, αλλα δεν εχεις (ουτε εσυ ουτε κανενας μεχρι τωρα) πει εστω μια συγκεκριμενη καταπιεση που ολα αυτα τα χρονια, λογω ανωνυμιας την ειχαμε γλυτωσει.

Τι ακριβως θα χασεις απο αυτο το μετρο; Μπορεις να το συγκεκριμενοποιησεις

 

Εγω γλιτωνω τη καταπιεση της γκομενας μου ολα αυτα τα χρονια, χρησιμοποιωντας ανωνυμα καρτοκινητο και δε θα ηθελα να το χασω αυτο. Αλλος μπορει να εχει πιο σοβαρους λογους. Σου φτανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκίτσα να τα κάνεις γιά την πάρτυ σου.Τον ποιόν βοηθάει η ελληνική γλώσσα να καταλάβει ή να εκφρασθεί θα το πούν οι υπόλοιποι,όχι εσύ και εγώ.Εδώ γίνεται ανταλλαγή απόψεων,διάλογος,και προσπάθειά του ενός να πείσει τον άλλο,με επιχειρήματα.Δεν γίνεται ''ρίψη''λέξεων ή προτάσεων του τύπου [''Αν στη θεση του την κοπαναγε καποιος απο την επταετια (αν ηταν πιο νεος η ζωντανος, παραδειγμα φερνω), η καποιος βιαστης--παιδεραστης-δολοφονος, θα ηταν καλη τοτε η ανωνυμια των κινητων;''] που δείχνουν έλλειψη επιχειρημάτων,απόπειρα εκφοβισμού του συνομιλητή,λεκτική Τρομοκρατία δηλαδή. Και αφού το κατάλαβες πως δεν πιάνω και πολλά,τι χάνεις τον καιρό σου με χαοτικές ''αναλύσεις'' των προηγούμενων λεγομένων σου! Τέλος,δεν μου αρέσει να κάνω χαρακτηρισμούς,αλλά λές πολλά,έχεις επιθετικό έως προσβλητικό ύφος.Δεν είμαστε φίλοι,συνομιλητές σε ''Δημόσιο χώρο'' είμαστε.Είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου να έχεις άποψη,δεν δικαιούσαι να προσπαθείς να την επιβάλλεις χρησιμοποιόντας τεχνικές της προπαγάνδας,που και αυτές ''ολίγον κατέεις''.Ελπίζω να κατάλαβες!

 

Θελεις να μου δειξεις ενα απο τα ποστς σου (σε αυτο το θεμα), που βριθει επιχειρηματων, σε αντιθεση με τα δικα μου; Με τις λεξουλες ξερω να παιζω κι εγω, επιχειρηματα δε βλεπωουτε απο σενα που μου τη λες για αυτο, αλλα δυστυχως απο ενα ατομο που βλεπει προσπαθεια τρομοκρατιας και προπαγανδας στην προταση που εχεις τις αγκυλες, δεν περιμενω και τιποτε περισσοτερο απο τρομολαγνεια, σε οποιο επιπεδο και να συζητησει.

 

Το αν δεν πιανεις εσυ πολλα, τι σχεση εχει με τις δικες μου αναλυσεις; Εγω με ολους τους υπολοιπους, αν και διαφωνω καθετα, μια χαρα κουβεντα κανω, και τους απανταω και μου απαντανε, αρα το προβλημα επικοινωνιας δεν το εχω εγω.

Για σενα νομισες τις γραφω; Δεν εκανα πουθενα δικο σου μηνυμα quote οποτε και σε κανενα απο τα μηνυματα μου δε σε ανεφερα, μεγαλη ιδεα εχεις για τον εαυτο σου, που εκανες 5-6 μηνυματακια, ολα quote σε καποιον αλλον απλα για να του την πεις.

Χαλαρωσε, αν νομιζες μεχρι τωρα οτι εισαι το κεντρο του κοσμου... δυστυχως εχασες.

 

Καλο, χρυσο, αντρικιο και γεματο τεστοστερονη το οτι χρησιμοποιεις το πραγματικο σου επωνυμο ή οποια αλλη πραγματικη πληροφορια, στις κατα προσωπο συζητησεις σου με τον οποιοδηποτε. Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθενα ομως να προστατευει και την ιδιωτικοτητα, και τη προσωπικοτητα αλλα και τα ιδια του τα γραφομενα πισω απο μια ανωνυμια, που σοφα υπαρχει και συντελλει σ'αυτο το σκοπο.

 

 

 

Εγω γλιτωνω τη καταπιεση της γκομενας μου ολα αυτα τα χρονια, χρησιμοποιωντας ανωνυμα καρτοκινητο και δε θα ηθελα να το χασω αυτο. Αλλος μπορει να εχει πιο σοβαρους λογους. Σου φτανει?

 

Σαν λογος δεν ειναι λαθος, αλλα δεν εχει να κανει με το οτι ολο αυτο το προκαλει η κυβερνηση, αρα, τι ειναι αυτο που θα κερδισει η κυβερνηση απο το να μην μπορεις εσυ πλεον να γλυτωνεις απο τη γκομενα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή επειδή επαναλαμβάνεσαι εσύ θα μας κάνεις και εμάς να τα λέμε 10 φορές? Σε ντουβάρια μιλάμε δεν καταλαβαίνω. Άποψη σου είναι που δεν συμφωνείς με την ανωνυμία και δικαίωμα σου να την έχεις. Το ότι εσύ γουστάρεις να βγάλεις τα δεδομένα σου στη φόρα δεν σημαίνει ότι θα πρέπει κάποιος να μας το επιβάλει και σε μας που ομολογουμένος είμαστε η πλειοψηφία.

 

Πεστα...

 

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου, φαντάσου το μετρό αυτό να είχε εφαρμοστή από την πρώτη μέρα έναρξης της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα δεν θα είχε αντίδραση ούτε το 95% από αυτούς που αντιδρούν σήμερα.

 

Και αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ητανε ποδηλατο. Σοβαρα τωρα, μπορει να ειναι και αληθεια αυτο που λες, αλλα αφου δεν γινεται χρονια τωρα, γιατι να το επαναφερουμε? Τι θα χρησιμευσει, ιδιως το 2009 που υπαρχουν απειροι τροποι να πετυχεις τους δολιους σκοπους σου? Και επαναλαμβανω, αν καποιος σε παρενοχλει μεσω καρτοκινητου, μπορει να σε παρει απο καρτοτηλεφωνο, VoIP κτλ. Αν καποιος κλεφτης-κακοποιος το χρησιμοποιει, μπορει να κανει το ιδιο με παραπανω ή πολυ απλα να προμηθευτει μια καρτα απο το εξωτερικο που ειναι χωρις ονομα. Δεν υπαρχει αυτο που λετε οποτε σταματηστε το σας βαρεθηκαμε.

 

Κύριοι & κυρίες ξεφεύγουμε..

Αφήστε τα σκίτσα και τα λοιπά λοιπόν..

 

Τι κανεις ρε Χριστο, μηνες εχω να ακουσω νεα σου. Τα παιδια σας φαγανε! (Τρελο οfftopic!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι & κυρίες ξεφεύγουμε..

Αφήστε τα σκίτσα και τα λοιπά λοιπόν..

 

Ναι δίκηο έχεις για ''τα σκίτσα και τα λοιπά'',άργησες όμως να παρέμβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κανεις ρε Χριστο, μηνες εχω να ακουσω νεα σου. Τα παιδια σας φαγανε! (Τρελο οfftopic!)

 

Μια χαρά είμαστε όλοι. :-)

 

Ναι δίκηο έχεις για ''τα σκίτσα και τα λοιπά'',άργησες όμως να παρέμβεις...

 

Την επόμενη φορά λοιπόν που κάτι νομίζεις πως δεν πάει καλά δεν έχεις παρά να πατήσεις αυτό το κουμπάκι report.gif κάτι που φαντάζομαι δεν έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είμαστε όλοι. :-)

 

 

 

Την επόμενη φορά λοιπόν που κάτι νομίζεις πως δεν πάει καλά δεν έχεις παρά να πατήσεις αυτό το κουμπάκι report.gif κάτι που φαντάζομαι δεν έκανες.

 

Nαι δεν το έκανα,σωστά φαντάστηκες.Όμως το μήνυμα #185 έπρεπε να γίνει πριν το #184.Σε ελεύθερους πολίτες απευθύνεσαι που ζουν όπως και εσύ στην κοιτίδα της δημοκρατίας.Αναλαμβάνω την ευθύνη για τα δικά μου λάθη,όχι των άλλων,και δεν δέχομαι 2 μέτρα και 2 σταθμά.τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βγαινεις και κλαιγεσαι για το οτι καποια αποφαση μιας κυβερνησης σου κοβει την ελευθερια σου, ξεκινας με το να αποδειξεις τουλαχιστον τι ηταν αυτο που μεχρι σημερα εκανες, αλλα μετα το νεο νομο δεν μπορεις να το κανεις.

Το να καθεστε (μιας και με εχετε βαλει στοχο σε αυτο το θεμα), να προσπαθειτε να αποδειξετε οτι εγω μπορει να ειμαι λαθος (ναι ισως ειμαι), αλλα δεν το δειχνετε με αποδειξεις παρα μονο με το να κλαιγεστε αοριστα, ειναι περα για περα υποτιμητικο για εσας, τουλαχιστον για ατομα τα οποια τοσα χρονια θεωρω (αν και μπορει παντα να εχουμε διαφορετικες αποψεις) οτι εκτος του spam και του troll εχουν κι ενα σοβαρο λογο εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχουμε άπειρα nicks για να κρυβόμαστε και τη κατάλληλη στιγμή θα τη κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια. Για βλάκες ψάχνεις ή για πράκτορες; Τα θερμά μου συλλυπητήρια.

Και όπως είπε και κάποιος παραπάνω, θέλω την ανωνυμία του καρτοκινητού μου για να κρύβομαι από τις γκόμενές μου (και ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ άλλον). Δε φτάνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα για καποιο πονηρο σκοπο θελει καποιος την ανωνυμια του κινητου του.

Αρα παλι σε αυτο που ελεγα σε προηγουμενα post μου γυριζουμε...

Προτιμω να γνωριζω ανα πασα στιγμη ποιος ειναι αυτος που εχει ορεξη για

κακοβουλες πραξεις και μου χαλαει την ηρεμια μου.

Και καποιος παραπανω μου απαντησε για ψυχολογια και μπουρδες. Εδω μιλαμε για το τι σας ενοχλει η αρση της ανωνυμιας στα καρτοκινητα κι ο αλλος κανει αναλυση ψυχολογικων όρων τι να πω δεν ξερω.

Θα συμφωνησω με τον pournaras εχει απολυτο δικιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...