Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε ο πόλεμος της Microsoft ενάντια στο Linux για τις πατέντες;


Psyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Microsoft υπέβαλλε αγωγή ενάντια στην TomTom, ισχυριζόμενη οτι οι συσκευές της για πλοήγηση εντός αυτοκινήτου, παραβιάζουν οκτώ (8) πατέντες της Microsoft - τρεις (3) από τις οποίες είναι σχετικές με την εφαρμογή του πυρήνα (kernel) του Linux από την TomTom. Το ενδιαφέρον στην όλη υπόθεση είναι οτι ο δικηγόρος πίσω από την κίνηση της Microsoft, ο Haracio Gutierrez, μόλις προήχθει στη θέση του corporate αντιπροέδρου στη Microsoft. Αυτός είναι ο τρόπος της Microsoft για να ανακοινώσει οτι ξεκινάει επίθεση ενάντια στο Linux;

 

"Η Microsoft σέβεται και εκτιμά τον σημαντικό ρόλο που παίζει το λογισμικό ανοιχτού κώδικα στο κλάδο, καθώς και το πάθος και την μεγάλη συνεισφορά των developers του ανοιχτού κώδικα, αρκεί να είναι σύμφωνα με τα δικαιώματα της πνευματικής ιδιοκτησίας" είπε ο Gutierrez.

 

Source.png Πηγή: Slashdot

Source.png Πηγή: Open...

Επεξ/σία από Psyx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο καθενας υπερασπιζετε τα συμφεροντα του χωρις κανεις να βλεπει τη γενικη εξεληξη της τεχνολογιας.

ειναι μια δικαστικη διαμαχη που ειναι εναντια στην τεχνολογια.

ποιος εφτασε καπου ψιλα χωρις να αντιγραψει η κανει κατι το οποιο δεν ζημιωσε αλλους ?

παντος χωρις να ειμαι linux-ας (το προσπαθω) τασωμαι υπερ αυτων μιας και πιστευω οτι εξυπηρετουν πολυ περισσοτερο το "πελατη" ο οποιος ειμαστε ολοι εμεις οπου κανουμε χρηση υπολογιστων

Επεξ/σία από geioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα.....ας θυμηθουν στην micro$oft απο που αντεγραψε ο βασιλακης το DOS και μετα ας κανουν και μηνυσεις!

και ειμαι και φανατικος της οπαδος ρε γμτ, αλλα αμα βλεπω τετοιες κινησεις εκνευριζομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά αν η microsoft έχει καταχωρίσει της πατέντες για το tomtom ως λέει δικαίωμά της είναι να κινηθεί ως θέλει εναντίων όποιου το αντιγράφει;

 

Έρχομαι εγώ σου ανοίγω το σπίτι και εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να μου κάνεις μήνυση και θεωρείτε κατακριτέο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά αν η microsoft έχει καταχωρίσει της πατέντες για το tomtom ως λέει δικαίωμά της είναι να κινηθεί ως θέλει εναντίων όποιου το αντιγράφει;

 

Έρχομαι εγώ σου ανοίγω το σπίτι και εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να μου κάνεις μήνυση και θεωρείτε κατακριτέο;

 

Αστα ρε status δεν θα βγει ακρη.Οι μεν κινουνται νομικα ,οι δε με βαση την open-ιδεολογια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά αν η microsoft έχει καταχωρίσει της πατέντες για το tomtom ως λέει δικαίωμά της είναι να κινηθεί ως θέλει εναντίων όποιου το αντιγράφει;

 

Έρχομαι εγώ σου ανοίγω το σπίτι και εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να μου κάνεις μήνυση και θεωρείτε κατακριτέο;

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Υπάρχουν πράγματα που τα βρήκαν άλλοι και η Ms τα κατοχύρωσε σαν δικά της στην Αμερική.

 

Π.χ. το αναδυόμενο παράθυρο με δεξί κλικ είναι πατέντα. Η μπάρα προόδου σε προγράμματα είναι επίσης πατέντα (της IBM νομίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι αφού "πρόλαβε" η ms και τα καταχώρισε μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον όποιου καταπατά την πατέντα της.

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

ΔΕΝ υπερασπίζομαι κανέναν υπόψιν.

Προσπαθώ όσο γίνεται να μιλήσω πιο αντικειμενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συγγνώμη αλλά αν η microsoft έχει καταχωρίσει της πατέντες για το tomtom ως λέει δικαίωμά της είναι να κινηθεί ως θέλει εναντίων όποιου το αντιγράφει;

 

Έρχομαι εγώ σου ανοίγω το σπίτι και εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να μου κάνεις μήνυση και θεωρείτε κατακριτέο;

 

καλα σε ειχα κοψει εσενα για αυλικο του Bill:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

 

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

 

Και πάλι αφού "πρόλαβε" η m$ και τα καταχώρισε μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον όποιου καταπατά την πατέντα της.

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

ΔΕΝ υπερασπίζομαι κανέναν υπόψιν.

Προσπαθώ όσο γίνεται να μιλήσω πιο αντικειμενικά.

 

δεν υπηρξε η παραμικρη υποψια για το ατομο σου:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Επεξ/σία από million_voices
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα σε ειχα κοψει εσενα για αυλικο του Bill:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

 

 

δεν υπηρξε η παραμικρη υποψια για το ατομο σου:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

 

Make us two!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα σε ειχα κοψει εσενα για αυλικο του Bill:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

 

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

 

 

 

δεν υπηρξε η παραμικρη υποψια για το ατομο σου:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

 

 

Υπερβάλλεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμαν ουτε πλακιτσες δεν σηκωνεις πλεον,Ballmer:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

 

Eιμαστε σοβαρη εταιρεια εμεις!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...