Προς το περιεχόμενο

Χλιδάτα συστήματα πληροφορικής... ειδικά για τη Βουλή !!


vrodinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μάσα θα πέσει και δεν θα δει κανείς ότι τις πραγματικές ανάγκες για να πάρει λιγότερο καλά μηχανήματα. Το θέμα είναι το λογισμικό και οι άδειες χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε τι μ@λ@κ13ς μας λενε δηλαδη???

Αντι για να μας πουν οτι τα φαγανε τα ευροπουλακια στα ακριβοτερα hotel τα κολο golden boys τωρα μας λενε οτι σκασανε εκει 1 εκατομ. ευρω?

Ελεος που ζουμε ρε που ζουμε!

Αποδειξη θελω τωρα!!!!!!!!!\

Ξανα ψιφιστε τους πρασσινο και μπλε να τα βλεπετε αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστειτε το εργο που θα παραγει η βουλη απο εδω και περα. Επιτελους, πλεον δεν υπαρχουν εμποδια για τους βουλευτες μας και θα αποδιδουν στο μεγιστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό να πέσει και "κουτάλα", αλλά επειδή διάβασα την προκήρυξη, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν μιλάμε για joomla - drupal και λοιπά ετοιματζίδικα scripts με έτοιμα templates που βρώμισε ο τόπος.

 

Προσωπικά, όπως έγραψα και σε άλλο forum, πιστεύω πως όσοι πάρουν την δουλειά, ΑΝ δεν είναι κάτι που το δουλεύουν ήδη, ζόρικα θα βγουν σε 9 μήνες όσα προδιαγράφονται για την "πύλη".

 

Ας δούμε και ποιοί θα το αναλάβουν το έργο, θα βοηθήσει και αυτό στο να βγάλουμε συμπεράσματα. Τα χρήματα πάντως για όσα ζητάνε (software / hardware / data / κατάρτιση / συντήρηση κλπ) ναι μεν πιστεύω πως θα μπορούσαν να ήταν και λιγότερα, αλλά δεν τα θεωρώ και υπερβολικά.

Απλώς αν έχετε το κουράγιο διαβάστε την προκήρυξη όσοι δεν το κάνατε και θα το δείτε.

 

Μη ξεχνάμε πως όταν δεν υπάρχουν έργα και λήγουν τα "προγράμματα στήριξης" από την Ε.Ε. , τα "πακέτα" επιστρέφονται... δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει και σε αυτό το έργο κάτι τέτοιο. Και μιλάμε για 80% ΕΕ - 20% εμείς στην συγκεκριμένη περίπτωση, που το 20% μπορεί να είναι στην πράξη 0% με τις γνωστές - άγνωστες τακτικές (βλ: υπερτιμολογήσεις) ...

 

Άσε που μπορεί να κάνανε υπερτιμολόγηση και με το ποσό που θα περισσέψει να καλύψουν το έλλειμμα :lol:

 

Όσο για την επιλογή προϊόντων Microsoft ... μήπως έγινε γιατί η open source κοινότητα πάσχει στο κομμάτι υποστήριξη; (ρητορική ερώτηση)

 

Πολύ ωραίο το μήνυμα σου, πολύ θα ήθελα να έβλεπα τέοιες ποιοτικές απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ λογικό το κόστος.

Ξέρω πάρα πολύ καλά ότι ένα Dell Optilex 760 ( μαζί με οθόνη κτλ) κάνει γύρω στα 700€, που απλά είναι ένας super υπολογιστής για εφαρμογές γραφείου + κάτι παραπάνω. Μόνο τα pc να βάλουμε θέλουν 840000€.

Αν υπολογίσουμε τους servers+ άδειες μια χαρά είναι το ποσό.

Το θέμα είναι κατά πόσο χρειάζονται τόσα μηχανήματα, αλλά σίγουρα δεν μπορεί το ποσό να βγήκε έται, θα υπάρχει κάποια μελέτη.

Πάντως εγώ σε τέτοιο project, τα pc τουλάχιστον θα τα αγόραζα Dell, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, με ασύγκριτο on-site support την επόμενη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτό δεν είναι το εξωφρενικό. Εξωφρενικές είναι οι αποδοχές που παίρνουν οι 2-3 χιλιάδες αργόμισθοι που έχουν μαζέψει για υπαλλήλους.

Ακούσετε, εκτός των τυπικών αμοιβών που παίρνει ένας δημόσιος υπάλληλος (κανα 1000€+ πάνω κάτω) οι τύποι παίρνουν άλλα 1000€ το μήνα μαϊμού υπερωρίες (που δεν γίνονται ποτέ) και άλλους δυο μισθούς φουλ (δηλαδή με τις υπερωρίες μέσα) για το άνοιγμα και κλείσιμο της βουλής. Δηλαδή από ένα 3000€ ο απόφοιτος λυκείου γιατί αν μιλήσουμε για μισθούς αποφοίτων πανεπιστημίων μιλάμε για πάνω από 4000€. Πολλαπλασιάστε επί τον αριθμό των εργαζομένων και θα βρείτε πόσα μας στοιχίζει η "αυλή" των κυβερνώντων. Ειδικά στα τμήματα πληροφορικής της βουλής που γίνεται το "τρεις λαλούν και δυο χορεύουν" θα περίμενε κανένας να τιμούν τους μισθούς τους και όχι να φορτώνουν αυτά τα τεράστια ποσά στη πλάτη των κορόιδων. :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να μας πεις τις τιμές της Red Hat για την υποστήριξη,οι Γάλλοι έχουν τη mandriva,οι Βραζιλιάνοι μία απο τις μεγαλύτερες κοινότητες,εσύ εδώ τι έχεις;Θα μπαίνουν στο Insomnia να ψάχνουν λύσεις απο τον lef50,τον elven και τον superhacksor13;

Ξεκίνα λοιπόν φτιάξε κάτι αντίστοιχο σαν ελληνική κοινότητα και μετά ζήτα να αναλάβεις κάτι,έτσι στον αέρα ζητάς;

 

 

Περισσότερο κόπτεστε επειδή πήρε τα λεφτά η MS και όχι η Red Hat πσρά για το ύψος του ποσού.

H πολιτεια θα μπορουσε να ειχε επενδυσει στο open source και να απολαμβανε τωρα ο τοπος τα οφελη η Γαλλικη χωροφυλακη εχει ubuntu η ελληνικη κοινοτητα το παλευει(μονη της) βοηθα αντι να την πολεμας οσο για το τελευταιο κανεις λαθος δεν με νοιαζει ποιοι τα παιρνουν (δεν ειμαι εταιρειακιας)με νοιαζει που χανει ο τοπος εσυ εγω τα παιδια μας ολοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ,να επενδύσει!

Μάιστα,σε τι,σε ποιον και με τα λεφτά ποιανού;

 

Οφέλη θα αποκομίσει απο την εταιρία που θα ιδρύσει και θα αναλάβει την συντήρηση και την τεχνική υποσρτήριξη;

Σαν τα οφέλη της Ολυμπιακής ας πούμε και του ΟΤΕ;

 

Αν μπορείς πες μου τι οφέλη θα απολάμβανε ο τόπος

Θα αποκτήσει τεχνογνωσία πάνω σε τι;Στο Linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, 40 servers; 40; Τόσο δουλευταράδες πια που δεν τους προλαβαίνουν οι servers; (τσαφ, server 32 down, Νίκο παιδί μου δούλευε λίγο πιο αργά θα μας τινάξεις τον εξοπλισμό στον αέρα).

 

900.000 ευρώ το portal;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ,να επενδύσει!

Μάιστα,σε τι,σε ποιον και με τα λεφτά ποιανού;

 

Οφέλη θα αποκομίσει απο την εταιρία που θα ιδρύσει και θα αναλάβει την συντήρηση και την τεχνική υποσρτήριξη;

Σαν τα οφέλη της Ολυμπιακής ας πούμε και του ΟΤΕ;

 

Αν μπορείς πες μου τι οφέλη θα απολάμβανε ο τόπος

Θα αποκτήσει τεχνογνωσία πάνω σε τι;Στο Linux;

 

Επειδη οτι και να πω το μυαλο σου σε εταιρειες παει να εξηγησω .

Υπαρχουν τα εκπαιδευτικα ιδρυματα οι καθηγητες οι φοιτητες της πληροφορικης τα σχολεια το προσωπικο του δημοσιου και ναι αν ηξερε ο τοπος linux μαλλον θα γλυτωναμε πολλα κερατιατικα κανω λαθος?

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=298500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οτι και να πω το μυαλο σου σε εταιρειες παει να εξηγησω .

Υπαρχουν τα εκπαιδευτικα ιδρυματα οι καθηγητες οι φοιτητες της πληροφορικης τα σχολεια το προσωπικο του δημοσιου και ναι αν ηξερε ο τοπος linux μαλλον θα γλυτωναμε πολλα κερατιατικα κανω λαθος?

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=298500

 

Το μυαλό μου πάει σε εταιρίες γιατί μία τέτοια πρέπει να αναλάβει την συντήρηση και την τεχνική υποστήριξη.

Σοβαρά ρωτάω,προσπαθώ να καταλάβω τι μοντέλο έχεις/έχετε στο μυαλό σας και δεν μπορώ.

 

Ποιος θα αναλάβει 24/7 την υποστήριξη;Οι φοιτητές πληροφορικής και οι καθηγητές;

 

Ξέρω γω ίσως να γλυτώναμε κερατιάτικα,αλλά απο την άλλη φοβάμαι μη φτάσει το Linux το 90% και αρχίζει η canonical και κάθε canonical να χρεώνει ετησίως συνδρομή για τα updates :lol: (true story,Red Hat ftw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυαλό μου πάει σε εταιρίες γιατί μία τέτοια πρέπει να αναλάβει την συντήρηση και την τεχνική υποστήριξη.

Σοβαρά ρωτάω,προσπαθώ να καταλάβω τι μοντέλο έχεις/έχετε στο μυαλό σας και δεν μπορώ.

 

Ποιος θα αναλάβει 24/7 την υποστήριξη;Οι φοιτητές πληροφορικής και οι καθηγητές;

 

Ξέρω γω ίσως να γλυτώναμε κερατιάτικα,αλλά απο την άλλη φοβάμαι μη φτάσει το Linux το 90% και αρχίζει η canonical και κάθε canonical να χρεώνει ετησίως συνδρομή για τα updates :lol: (true story,Red Hat ftw)

 

Tα παραταω νικησες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κολοsite θελουνε να φτιαξουν τα ραμολιμεντα και ας μην ξερουν να το ανοιγουν το ριμαδι. Και εχουν πεσει πανω ολα τα λαμογια να φανε απο παντου λεφτα.

Το αποτελεσμα οταν το δειτε παιδια θα πεσετε κατω απο τα γελια ή απο τα κλαματα. Ενα απλο site..

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:11 ----------

 

Ανεκδοτο:

Θελουν να φτιαξουν το portal της Βουλης και γινεται διαγωνισμος και πανε κλασικα Αλβανος, Γερμανος και Ελληνας.

Λεει ο Αλβανος "Εγω σας το φτιαχνω με 100 000 ευρω"

"οκ μια χαρα ακουγεται" λεει ο Υπευθυνος

 

Λεει ο Γερμανος "Εγω σας το φτιαχνω με 300 000 ευρω αλλα μιλαμε για καλη δουλεια, δε θα βρειτε καλυτερη πουθενα "

"Χμμ οκ θα το σκεφτουμε, αν οντως κανεις καλυτερη δουλεια απο τον Αλβανο" λεει παλι ο Υπευθυνος

 

Λεει ο Ελληνας "Εγω σας το φτιαχνω με 1,5 εκατομυριο "

Τρελενεται ο Υπευθυνος "Τι λες ρε πας καλα?! Ο Γερμανος λεει κανει την καλυτερη δουλεια με 300 χιλιαρικα και εσυ θελεις εναμιση εκατομυριο?!"

Και λεει ο Ελληνας: "Λοιπον μαλακα ακου με καλα, και θα δεις οτι στο τελος σε μενα θα δωσεις την δουλεια με εναμιση εκατομμυριο.

Την δουλεια θα μας την κανουν οι Αλβανοι με 100 000. Θα δωσουμε 400 000 στους γερμανους να τους ξεφωρτωθουμε. Θα παρω 500 000 εγω και 500 000 εσυ και δε νομιζω να εχεις κανενα προβλημα? "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση στην είδηση αυτή είναι ποια εταιρία πήρε το "έργο" να κάνω μια αιτησουλα ;) ? χεχχεχεε

 

ps. με αυτά που βλέπω περί μικροσοφτ και οπεν σουρς βγάζω συμπέρασμα οτι σου αξίζουν τέτοια ελληνικέ λαέ χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...