Προς το περιεχόμενο

Χλιδάτα συστήματα πληροφορικής... ειδικά για τη Βουλή !!


vrodinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τίποτα δεν ήταν τυχαίο (28/1/2008):

 

Στην Αθήνα ο Μπιλ Γκέιτς

 

Πόσα έγιναν και πόσα ακόμα θα δούμε ώσπου να ξοφληθεί ο ακατονόμαστος :X

 

Νομιζω τοτε ηταν που υπεγραψε συμφωνια για να δωσει software για το ελληνικο δημοσιο,προφανως και τη Βουλη:

kathimerini.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τετοια ώρα δεν ειμαι για σοβαρές αναλύσεις..

απλά αντιγράφω ενα απο τα πιό ενδιαφέροντα σχόλια απο τη σελίδα με την είδηση

 

 

ID σχολίου: 62855 Δημοσίευση: 27-03-2009 23:56 από psaranto

 

 

Θα ήθελα να μας πεί ο δημοσιογράφος του TVXS που χαρακτήρισε "Χλιδάτα" τα συστήματα πληροφορικής για τη Βουλή να μας πεί

1) τι πτυχίο έχει αυτός οι οι υφιστάμενοί του που τους ανάθεσε την μελέτη' date=' σχετικά με το αντικείμενο του έργου

 

2) πόσα χρόνια συναφούς επαγγελματικής εμπειρίας έχει στο αντικείμενο

 

 

Στο δικό μου επαγγελματικό πεδίο (τηλεπικοινωνίες) που δεν έχει ουσιαστικά μεγάλη σχέση με αυτό της βουλής, αλλά έχει παρόμοιο τρόπο υλοποίησης έργων για να κάνω αξιόλογη κοστολόγηση αντίστοιχων έργων (με 300 σελίδες προκύρηξη) θα χρειαζόμουν να έχω 5-10 χρόνια επαγγελματική εμπειρία και να κάτσω με ησυχία να μελετήσω για 1 βδομάδα τις προδιαγραφές και να έχω κανει και 2-3 συναφή έργα στο πρόσφατο παρελθόν (1-2 χρονια το πολύ) για να έχω τιμές.

 

Και άν νομίζεις, μεγάλε δημοσιογράφε εμπειρογνώμονα του TVXS, ότι 1ΜΕ είναι χλίδα, κοίτα τι προυπολογισμό και τι ΣΙΚΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ προδιαγραφές είχαν κάτι έργα πρίν απο κανα 5άρι χρόνια απο την "αξιόπιστη & επιστημόνισσα " ΚτΠ (των Πασόκων αυτή την φορά), σαν αυτά του δικτύου "Σύζευξις" & του δικτύου των Αστυνομικών Τμημάτων , που μπορούσαν να γίνουν στο 1/3 του κόστους (!!!) , αν δεν θέλανε κάποιοι να κάνουν upgrade των προιόντων τους πριν καλά-καλά τα εγκαταστήσουνε...

 

Αυτά είναι peanuts - αλλά δεν είναι peanuts τα portals ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜ.ΤΟΜΕΑ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ.

 

Θα ήθελα να διαμαρτύρεσαι ρε TVXS , όχι ότι τα 1ΜΕ είναι χλίδα αλλά ότι κάθε κωλουπουργείο & κωλοφορέας & κάθε κωλουπηρεσία κάνει σπατάλη, γιατί κάνει τις δικές του ψιλο-προμήθειες (για να φάνε όλοι οι "συμπαθείς σας μικρομεσαίοι" προμηθευτές του δημοσίου).

 

Αντί να γίνει κάτι που να είναι για όλο το δημόσιο που να είναι εύχρηστο , ενιαίο & λειτουργικό και να αποφεύγεται η πανσπερμία, το χάος & το διαίρει & βασίλευε των προμηθευτών. Αλλά τι να κάνουμε - να δυσαρεστήσουμε τους "μικρομεσαίους" απατεώνες μας ?

 

Πώς θα μοιράσουμε την πίττα ρε παιδιά ? Με 1 σύστημα την κάνουνε τη δουλειά.

Μαλάκας είσαι ρε ? Αντί για 1 σύστημα θα τους κάνουμε να φτιάξουν 10 (1 για κάθε υπηρεσία, να μην έχουνε ανάγκη τους άλλους...) και θα τα μοιραστούμε και οι 10 μας ηλίθιε.

 

Ετσι επειδή μου την έσπασες, θα κάτσω να τις διαβάσω αυτές τις 275 σελίδες να δώ τι έχουν, να ενημερωθώ και λίγο για τις εξελίξεις στο ΙΤ που τα έχω αφήσει καιρό.

Jaga thanks.

 

[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:11 ----------

 

[/color]Ανεκδοτο:

Θελουν να φτιαξουν το portal της Βουλης και γινεται διαγωνισμος και πανε κλασικα Αλβανος, Γερμανος και Ελληνας.

Λεει ο Αλβανος "Εγω σας το φτιαχνω με 100 000 ευρω"

"οκ μια χαρα ακουγεται" λεει ο Υπευθυνος

 

Λεει ο Γερμανος "Εγω σας το φτιαχνω με 300 000 ευρω αλλα μιλαμε για καλη δουλεια, δε θα βρειτε καλυτερη πουθενα "

"Χμμ οκ θα το σκεφτουμε, αν οντως κανεις καλυτερη δουλεια απο τον Αλβανο" λεει παλι ο Υπευθυνος

 

Λεει ο Ελληνας "Εγω σας το φτιαχνω με 1,5 εκατομυριο "

Τρελενεται ο Υπευθυνος "Τι λες ρε πας καλα?! Ο Γερμανος λεει κανει την καλυτερη δουλεια με 300 χιλιαρικα και εσυ θελεις εναμιση εκατομυριο?!"

Και λεει ο Ελληνας: "Λοιπον μαλακα ακου με καλα, και θα δεις οτι στο τελος σε μενα θα δωσεις την δουλεια με εναμιση εκατομμυριο.

Την δουλεια θα μας την κανουν οι Αλβανοι με 100 000. Θα δωσουμε 400 000 στους γερμανους να τους ξεφωρτωθουμε. Θα παρω 500 000 εγω και 500 000 εσυ και δε νομιζω να εχεις κανενα προβλημα? "

 

 

Τα σπαει το ανεκδοτο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζετε ότι γίνεται οτιδήποτε από το όποιο Υπουργείο ή δημόσιο φορέα και δεν περιλαμβάνει μίζα; Ρε σεις έχετε βγει καθόλου στους δρόμους να κυκλοφορήσετε; Πεινάμε ως κράτος και είμαστε από επιτήρηση σε επιτήρηση, αλλά το τι jeep και Mercedes κυκλοφορεί σε κάνει να απορείς. Νομίζετε ότι βγαίνουν τέτοια αυτοκίνητα στην πιάτσα από νόμιμες δουλειές ή τίμια φορολόγηση; Ρε σεις πάτε καλά;

 

Ποιος από τα 11εκ. των κατοίκων της Ελλάδας (δε θα πω Έλληνες, γιατί αποκλείεται τόσα ζώα μαζεμένα να είναι Έλληνες) έχει τη δυνατότητα και τις γνώσεις να ελέγξει την κάθε ρεμούλα σαν αυτή που αναφέρεται στο τρέχον post; Ποια δικαιοσύνη; Ποιοι ελεγκτικοί μηχανισμοί; Ποια Δημοκρατία; Ξεχάστε τα όλα.

 

Μόνη λύση ο ακτιβισμός, η ενημέρωση και η αποχή από κάθε τι που ευνοεί τους μιζαδώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζετε ότι γίνεται οτιδήποτε από το όποιο Υπουργείο ή δημόσιο φορέα και δεν περιλαμβάνει μίζα; Ρε σεις έχετε βγει καθόλου στους δρόμους να κυκλοφορήσετε; Πεινάμε ως κράτος και είμαστε από επιτήρηση σε επιτήρηση, αλλά το τι jeep και Mercedes κυκλοφορεί σε κάνει να απορείς. Νομίζετε ότι βγαίνουν τέτοια αυτοκίνητα στην πιάτσα από νόμιμες δουλειές ή τίμια φορολόγηση; Ρε σεις πάτε καλά;

 

Ποιος από τα 11εκ. των κατοίκων της Ελλάδας (δε θα πω Έλληνες, γιατί αποκλείεται τόσα ζώα μαζεμένα να είναι Έλληνες) έχει τη δυνατότητα και τις γνώσεις να ελέγξει την κάθε ρεμούλα σαν αυτή που αναφέρεται στο τρέχον post; Ποια δικαιοσύνη; Ποιοι ελεγκτικοί μηχανισμοί; Ποια Δημοκρατία; Ξεχάστε τα όλα.

 

Μόνη λύση ο ακτιβισμός, η ενημέρωση και η αποχή από κάθε τι που ευνοεί τους μιζαδώρους.

 

Συμφωνώ απόλυτα! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προιγουμενο μου ποστ εκανα μια χιουμοριστικη προσεγγιση στο θεμα.

 

Μια ποιο σοβαρη προσεγγιση ειναι να σκεφτουμε οτι μονο το κοστος των 1300 υπολογιστων ειναι περιπου 1.3 εκατομυρια ισως και παραπανω.

 

Συν το γεγονος οτι το 80% του κοστους το καλυπτει η ευρωπαικη ενωση. Το ελληνικο δημοσιο δηλαδη καλειται να πληρωσει μολις 300 000 για 1300 υπολογιστες τελευταιας τεχνολογιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re παιδια που το παραξενο.ολα θα στοιχισουν το μισο και τα υπολοιπα θα ειναι οι μιζες.λες και ειναι πρωτηφορα.απορω γιατι εγινε ειδηση αφου ειναι κατι καθημερινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τι πρωτοτυπο....Μια ενεργεια που θα κοστισει 100-200.000€ θα χρεωθει στο 5 πλασιο...

Στην Ελλαδα που ζουμε, αυτο πηραν χαμπαρι και εκθειαζουν? Οι δρομοι, τα λιμανια, τα κτιρια, τα στρεμματα γης που αγοραζουν με τον ιδιο τροπο δεν τα παιρνουν? Με μιζες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά είναι φυσιολογικά για αυτά που λένε ότι πήραν,

Το θέμα είναι:

 

1)Όντως πήραν τόσα ή λένε 500,αγοράζουν 100 και τα υπόλοιπα πάνε στην τσέπη;

2)Χρειαζόντουσαν όλο αυτόν τον εξοπλισμό;Δεν νομίζω αλλά αφού δεν πληρώνουν τι τους νοιάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω αλλά αφού δεν πληρώνουν τι τους νοιάζει

 

Ακριβώς εδώ είναι το πρόβλημα:Η κλασσική ελληνική νοοτροπία του "Από τη στιγμή που δεν βγαίνει από την τσέπη μας,νομίζουμε ότι δεν πληρώνουμε και δεν μας νοιάζει".

Το ΕΚΤ δεν γεννάει λεφτά,από κάπου τα εξοικονομεί.Έχει κανείς την εντύπωση ότι τα χρήματα από τέτοια προγράμματα δεν θα κληθούμε να τα πληρώσουμε και εμείς πιθανότατα για κάποια άλλη χώρα της ευρωπαικής ένωσης;Τότε θα δούμε πόσο γρήγορα θα μας βάλουν να τρέξουμε :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ λογικό το κόστος.

Ξέρω πάρα πολύ καλά ότι ένα Dell Optilex 760 ( μαζί με οθόνη κτλ) κάνει γύρω στα 700€, που απλά είναι ένας super υπολογιστής για εφαρμογές γραφείου + κάτι παραπάνω. Μόνο τα pc να βάλουμε θέλουν 840000€.

 

Ας το πάμε πολύ απλοικά: ακόμα και σε μαγαζί με ρούχα να πας, από εναν λογαριασμό και πάνω, σου κάνουν καλύτερη τιμή.

Φαντάσου πόσο καλή τιμή θα έχεις όταν αγοράζεις όχι 1, όχι 10, όχι 100, αλλά 1200 υπολογιστές.

 

Μπορεί εν τέλει το ποσό να είναι λογικό (αν και προσωπικά αμφιβάλλω, χωρίς να μπορώ να το στηρίξω κάπου βέβαια), αλλά δεν είναι δυνατόν εν μέσω "οικονομικής κρίσης", απολύσεων, εργασιακής ανασφάλειας κλπ κλπ να γίνονται τέτοιου είδους επενδύσεις. Είναι απλά κοροιδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηστε το ρε παιδια μη το ψαχνετε τι γινεται στην ελλαδα το μονο σιγουρο ειναι οτι καποιοι θα βγαλουνε παλι λεφτα και εμεις θα συνεχισουμε να λεμε τ αιδια σε καθε ποστ.Δυστυχως η νοοτροπια του ελληνα με ρουσφετια και να βοηθησουμε φιλους κολλητους δεν θα αλλαξει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...