Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή μέσω Paypal + φορολογία


PepeLePew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς θέλω να ζητήσω συγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί το συγκεκριμένο θέμα αλλά μετά από μια μικρή αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.

 

Ας πούμε λοιπόν ότι έχω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα. Στο κατάστημα αυτό πουλάω προϊόντα τα οποία αγοράζω από άλλου. Οι πληρωμές στο ηλεκτρονικό μου κατάστημα γίνονται όλες μέσω paypal.

 

Οι πληρωμές που θα δέχομαι από το paypal πως φορολογούνται ή δηλώνονται στην εφορία. (είτε στην περίπτωση που είμαι εταιρία είτε στην περίπτωση που είμαι ιδιότης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Παιδιά βλέπω κανείς δεν απάντησε στον φίλο, αλλά το ερώτημα παραμένει (για αυτό και το ξεθάβω).  Ξέρει κανείς τί συμβαίνει με τις αμοιβές μέχω paypal Δηλώνονται; Φορολογούνται; Πώς λειτουργεί;  Δεν ενδιαφέρομαι για πωλήσεις αγαθών (e-shop κλπ) αλλά για παροχή υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω να εχει φορολογια το μονο που ξερω ειναι αμα σου στελνουν λεφτα για διαφορες υπηρεσιες που παρεχεις τοτε το paypal σου περνει καποιο ποσοστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω να εχει φορολογια το μονο που ξερω ειναι αμα σου στελνουν λεφτα για διαφορες υπηρεσιες που παρεχεις τοτε το paypal σου περνει καποιο ποσοστο

 

Ναι αλλα αυτο δεν ειναι ΦΟΡΟΣ ειναι προμήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι ούτε οι λογιστές θα το ξέρουν αυτό τελικά.

 

Ειτε παροχή ειτε πώληση αγαθου πρέπει να πληρωσεις (για να εισαι νόμιμος) το 23% απο οτι λάβεις.

Σαν να εχεις κανονική επιχείριση.

Ανοιγεις το PAYPAL ως BUSINESS οχι σαν ιδιώτης και προχωράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...