Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα βήματα στο Web Development


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σου ρε μανιακε!!!

 

Για το silverlight εχω να πω οτι δεν εχεις και αδικο..

Τα συν:

1)Ειναι αρκετα πιο γρηγορο απο το flash (μακραν πιο γρηγορο)

2)Ειναι της microsoft δλδ αν εχεις window εχεις και sl runtime

3)Στηριζετε σε wpf, με λιγα λογια ολλα τα αντικειμενα ειναι βασισμενα στο UIElement(μπορεις δλδ να βαλεις σε ενα textblok ενα listbox και παει λεγοντας

τα μειον

1)δεν υποστηριζει 3d object

2)Στη τρεχων standar εκδοση εχουνε βγαλει πολλα event (πχ το sliderbar δεν υποστηριζει το ValueChanged lol)

3)Εχει πολλα bugs στα download

 

Για το 3 λενε πως θα το διορθωσουνε.

 

πολλυ καλο το νημα σου...

Αντε εμαθα οτι το ajax δεν ειναι μονο για τα τζαμια :)

Επεξ/σία από Evgenios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σήμερα αποφάσισα να δραστηριοποιηθώ πάνω στη δημιουργία ενός web site και έπεσα πάνω στο άρθρο σου! Ανήκω στην κατηγορία του hobby και έπειτα βλέπουμε, οπότε ξεκινάω διάβασμα. Πολύ χρήσιμο για ξεκίνημα. Να προτείνω να το φτιάξεις και στο wiki? Επίσης μία minor detail που παρατήρησα, το λινκ της javascript που παραθέτεις παρακάτω δεν εμφανίζεται σωστά. Έχεις βάλει double url. Αυτά μέχρι τώρα, θα επιστρέψω με απορίες :-)

 

 

Οι τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται από έναν web designer συνήθως είναι οι εξής:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evgenios1, για το (1) που αναφέρεις στα θετικά γενικά έχω διαβάσει και εγώ αυτά που κυκλοφορούν περί συγκριτικά ταχύτητας αλλά ακόμα δεν έχω πεισθεί για να είμαι ειλικρινείς. Είδες το Ajax; Κάνει και το Web αόρατο εκτός από τα τζάμια :P

 

markelos, για αρχή δεν χρειάζεται να μπεις τόσο βαθιά. Άρχισε να τσεκάρεις πιο απλά πράγματα όπως XHTML με CSS και μερικά CMS ( Joomla, Drupal ) για να μπεις στο κλίμα. Ευχαριστώ για την διόρθωση, είναι εντάξει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σου ξέφυγε κάτι από τις server side γλώσσες ? :P

π.χ η Java ? ;)

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως υπάρχουν πολλά περισσότερα project σε java παρά σε Django. (Ασχέτως που το Django γαμεί :-) ... αλλά είναι και καινούριο με ότι αυτό συνεπάγεται ).

 

Συγχαρητήρια πάντως για το άρθρο σου, αρκετά καλό.

 

P.S. Για python υπάρχει και το turbogears, εκτός από το django, όπως και πολλά άλλα άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

alex, έχω σκοπό να συμπληρώσω JEE/JSP και Turbogears απλά δεν είχα άλλο κουράγιο χτες!

 

Evgenios1, δυστυχώς και εγώ έχω παρατηρήσει κάποια θέματα όταν έτρεχα βαριά Flash stuff σε αυτά τα μικρά ASUS laptops κτλ που κυκλοφορούν στην αγορά και δεν είναι και τόσο γρήγορα αλλά σε desktop system δεν υπάρχει θέμα. Άμα καταφέρει και μπει βασικά το Flash σε κάνα hyped phone (iPhone) σίγουρα θα το βελτιώσουν αρκετά. Όπως και να έχει πάντως το Silverlight είναι ΠΟΛΥ φρέσκο ακόμα οπότε δεν θα ήταν και πολύ δίκαιο να τα συγκρίνουμε καν :P

Επεξ/σία από Maniakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spid_x, προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά βλέπω είναι web page editor απλά, δεν είναι development studio. Σε οποιονδήποτε editor μπορείς να γράψεις κώδικα πάντως και πέραν της HTML, CSS κτλ απλά δεν βολεύει και πολύ. Άμα όντως θες να ασχοληθείς με web development θα σου πρότεινα να πας με κάποιο Development Studio (αναφέρω μερικά στο άρθρο).

 

CyberCr33p, thanks, χαρά μου ;) Μένει και το κομμάτι για τις Βάσεις που θα το βάλω σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
spid_x, προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά βλέπω είναι web page editor απλά, δεν είναι development studio. Σε οποιονδήποτε editor μπορείς να γράψεις κώδικα πάντως και πέραν της HTML, CSS κτλ απλά δεν βολεύει και πολύ. Άμα όντως θες να ασχοληθείς με web development θα σου πρότεινα να πας με κάποιο Development Studio (αναφέρω μερικά στο άρθρο).

 

CyberCr33p, thanks, χαρά μου ;) Μένει και το κομμάτι για τις Βάσεις που θα το βάλω σύντομα.

 

Maniakos σε ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας έδωσες. Ελπίζω κάποια στιγμή που έχεις χρόνο να συνεχίσεις τις σημειώσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο το κειμενο, ευχαριστω Maniakos!

Να ρωτησω τωρα κατι που το ακουω συχνα και δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι. Τι ειναι τα frameworks;

Σε κατι αρθρα σε διαφορα blogs εχω δει οτι υπαρχουν Javascript και css frameworks, μπορει καποιος να μου πει για ποιον λογο τα χρησιμοποιουμε και τι κανουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...