Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΕΕ και ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ


DIMI24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, ας με βοηθήσει όποιος μπορεί μιας και πρώτη φορά ασχολούμαι με θέματα ασφάλισης/σύνταξης.

 

Μόλις τελείωσα στο εξωτερικό B.Sc in Electrical Engineering with major in Computer Engineering και Μ.Sc in Software Engineering.

 

Είμαι ένα βήμα πριν την εγγραφή στο ΤΕΕ.

Απ'ότι ξέρω αν γραφτεί κάποιος στο ΤΕΕ αυτομάτως γράφεται στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έχω τα εξής ερωτήματα:

 

1.Κοίταξα το site του ΤΣΜΕΔΕ και λέει ότι οι εισφορές ειναι 310,96 € το μήνα. Μήπως κάνω λάθος; Σε άλλα ταμεία πόσο περίπου είναι οι μηνιαίες εισφορές για να ξέρω σε περίπτωση που με συμφέρει να γραφτώ αλλού.

 

2.Με πληροφορική θέλω να ασχοληθώ (αν βρω) και έτσι δεν χρειάζεται να υπογράφω για να είμαι υποχρεωμένος να είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ. Αν δεν βρω δουλειά, ή βρω δουλειά σε κάτι άσχετο για λίγα λεφτά μου είναι αδύνατο να πληρώνω μόνος μου 310,96 ευρώ, τότε τι γίνεται;

 

3. Παρόλα αυτά μου συνιστάται να γραφτώ στο ΤΕΕ ;

 

Όπως είπα πρώτη φορά ασχολόυμε με αυτά τα θέματα και μου φαίνονται λίγο σκούρα τα πράγματα, κάνω κάπου λάθος;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:49 ----------

 

 

Υ.Γ Αλλού διάβασα "στο ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις όντως σχετικά λίγα σε σχέση πχ με το ΙΚΑ" ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλύτερη να ρωτήσεις εδώ

 

Okay, αν και όποιος από εδώ δουλεύει να μπορούσε να μου πει πώς τα βγάζει πέρα με το ταμείο στο οποίο είναι γραμμένος για να μπορώ να πάρω μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το ΤΣΜΕΔΕ ως ΤΣΜΕΔΕ δεν ύπάρχει πια. Ενοποιήθηκε με άλλα ταμεία στον Οργανισμό Ασφάλισης ελέυθερων επαγγελματιών.

 

2. Ναι όταν γράφεσαι στο ΤΕΕ γράφεσαι αυτόματα στο "ΤΣΜΕΔΕ" (ή τουλάχιστον αυτό γινόταν επί εποχής ΤΣΜΕΔΕ)

 

3. Τα ασφάλιστρα διαφέρουν ανάλογα με το πόσα χρόνια είναι γραμμένος. Για κάτω από 5ετία νομίζω είναι λίγο πάνω από 2000 τον χρόνο = ~170 ευρώ το μήνα.

 

4. αυτό για το αν πρέπει να γραφείς υποχρεωτικά δε το ξέρω. Αλλά για να αποκτήσεις επαγγελματικά σικαιώματα μηχανικού και να κάνεις έναρξη επαγγέλματος μηχανικού πρέπει οποσδήποτε να είσαι στο ΤΕΕ/"ΤΣΜΕΔΕ". Τώρα για το ότι θες να "κάνεις πληροφορική" και μόνο πληροφορική δε το ξέρω, φαντάζομαι ότι και για αυτό κάποια "πιστοποίηση" θα τη θες.

 

5. Αν είναι να δουλέψεις σαν ελεύθερος επαγγελματίας θα πρέπει να γραφτείς στον ΟΑΕΕ έτσι κι αλλιώς οπότε γιατί να μη γραφείς στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ ? Θα έχεις και τα επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρολόγου μηχανικού.

 

6. Το πως τα βγάζεις πέρα, στη περίπτωση που είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, είναι απλό ... απλά τα πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις με το πτυχιο σου να γραφτεις στο τεε,το χεις ξεκαθαρισει αυτο?

δηλ εχεις δικαιωμα υπογραφης για 2οροφο ας πουμε?!!

εισαι σιγουρος πως θα βρεις καλυτερα λεφτα στην πληροφορικη απ οτι σαν μηχανικος?

 

οσο αφορα τους μηχανικους οι περισσοτερες εταιριες σε προσλαμβανουν σαν ελευθερο επαγγελματία για να μπορουν να σε διωξουν οποτε θελουν .οποτε πληρωνεις εσυ τα εξοδα του ταμειου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα τους μηχανικους οι περισσοτερες εταιριες σε προσλαμβανουν σαν ελευθερο επαγγελματία για να μπορουν να σε διωξουν οποτε θελουν. οποτε πληρωνεις εσυ τα εξοδα του ταμειου..

 

Δεν είναι πάντα έτσι. Στο χώρο τον μηχανικών γενικά επικρατεί μια νώθα κατάσταση και περίπτωση από περίπτωση διαφέρει.

 

Επίσης πρέπει να πούμε ότι αυτό δεν συμβαίνει σε όλους τους κλάδους που απασχολούν μηχανικούς αλλά κυρίως στις κατασκευές και στις εταιρειες παροχής υπηρεσιών (εξωτερικοί μηχανικοί ασφαλείας, πραγματογνώμονες κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το ΤΣΜΕΔΕ ως ΤΣΜΕΔΕ δεν ύπάρχει πια. Ενοποιήθηκε με άλλα ταμεία στον Οργανισμό Ασφάλισης ελέυθερων επαγγελματιών.

 

2. Ναι όταν γράφεσαι στο ΤΕΕ γράφεσαι αυτόματα στο "ΤΣΜΕΔΕ" (ή τουλάχιστον αυτό γινόταν επί εποχής ΤΣΜΕΔΕ)

 

3. Τα ασφάλιστρα διαφέρουν ανάλογα με το πόσα χρόνια είναι γραμμένος. Για κάτω από 5ετία νομίζω είναι λίγο πάνω από 2000 τον χρόνο = ~170 ευρώ το μήνα.

 

4. αυτό για το αν πρέπει να γραφείς υποχρεωτικά δε το ξέρω. Αλλά για να αποκτήσεις επαγγελματικά σικαιώματα μηχανικού και να κάνεις έναρξη επαγγέλματος μηχανικού πρέπει οποσδήποτε να είσαι στο ΤΕΕ/"ΤΣΜΕΔΕ". Τώρα για το ότι θες να "κάνεις πληροφορική" και μόνο πληροφορική δε το ξέρω, φαντάζομαι ότι και για αυτό κάποια "πιστοποίηση" θα τη θες.

 

5. Αν είναι να δουλέψεις σαν ελεύθερος επαγγελματίας θα πρέπει να γραφτείς στον ΟΑΕΕ έτσι κι αλλιώς οπότε γιατί να μη γραφείς στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ ? Θα έχεις και τα επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρολόγου μηχανικού.

 

6. Το πως τα βγάζεις πέρα, στη περίπτωση που είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, είναι απλό ... απλά τα πληρώνεις.

 

Δεν είναι πάντα έτσι. Στο χώρο τον μηχανικών γενικά επικρατεί μια νώθα κατάσταση και περίπτωση από περίπτωση διαφέρει.

 

1. Λάθος το ταμείο λέγεται ΕΤΑΑ (Ενιαίο Ταμεία Ανεξάρτητα Απασχολούμενων). Το ΟΑΕΕ αναφέρεται στο πρώην ΤΕΒΕ.

2. Σωστό. Μέχρι πριν από κάποια χρόνια δεν μπορούσες να διαγραφείς, αλλά σύμφωνα με το συνήγορο του πολίτη υπήρχε πρόβλημα καθώς είναι αντισυνταγματικό. Δεν μπορεί να γραφτείς σε ένα σύλλογο και μετά να μην έχεις δυνατότητα να διαγραφείς.

3. Σωστό. Έχεις μειωμένο "κόστος" κατά 50% σε κάποιους κλάδους του ταμείου.

4. Αν κάποιος θέλει να ασκήσει επάγγελμα θα πρέπει να είναι γραμμένος σε αντίστοιχο επιμελητήριο, οπότε στην περίπτωση που θες να ασκήσεις το επάγγελμα ως ελεύθερος επαγγελματίας στην πληροφορική θα γραφτείς και στο στον ΟΑΕΕ. Αν είσαι στο ΤΕΕ/ΕΤΑΑ δε γράφεσαι ΟΑΕΕ

5. Λάθος βλέπε προηγούμενο.

6. Άπαξ και μπεις δεν ξέρω πόσο εύκολα βγαίνεις (για ΤΕΕ λέω). Είναι όμως εύρωστο ταμείο, οπότε μάλλον θα πάρεις σύνταξη. Μεταξύ ΕΤΑΑ και ΟΑΕΕ ψηφίζω ΕΤΑΑ. Επίσης για όσο είσαι γραμμένος είναι συντάξιμος χρόνος. Τα λεφτά όμως θα τα σκας κάθε εξάμηνο. Συνεπώς "πληρώνεις εσύ τα έξοδα του ταμείου.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1. Λάθος το ταμείο λέγεται ΕΤΑΑ (Ενιαίο Ταμεία Ανεξάρτητα Απασχολούμενων). Το ΟΑΕΕ αναφέρεται στο πρώην ΤΕΒΕ.

2. Σωστό. Μέχρι πριν από κάποια χρόνια δεν μπορούσες να διαγραφείς, αλλά σύμφωνα με το συνήγορο του πολίτη υπήρχε πρόβλημα καθώς είναι αντισυνταγματικό. Δεν μπορεί να γραφτείς σε ένα σύλλογο και μετά να μην έχεις δυνατότητα να διαγραφείς.

3. Σωστό. Έχεις μειωμένο "κόστος" κατά 50% σε κάποιους κλάδους του ταμείου.

4. Αν κάποιος θέλει να ασκήσει επάγγελμα θα πρέπει να είναι γραμμένος σε αντίστοιχο επιμελητήριο, οπότε στην περίπτωση που θες να ασκήσεις το επάγγελμα ως ελεύθερος επαγγελματίας στην πληροφορική θα γραφτείς και στο στον ΟΑΕΕ. Αν είσαι στο ΤΕΕ/ΕΤΑΑ δε γράφεσαι ΟΑΕΕ

5. Λάθος βλέπε προηγούμενο.

6. Άπαξ και μπεις δεν ξέρω πόσο εύκολα βγαίνεις (για ΤΕΕ λέω). Είναι όμως εύρωστο ταμείο, οπότε μάλλον θα πάρεις σύνταξη. Μεταξύ ΕΤΑΑ και ΟΑΕΕ ψηφίζω ΕΤΑΑ. Επίσης για όσο είσαι γραμμένος είναι συντάξιμος χρόνος. Τα λεφτά όμως θα τα σκας κάθε εξάμηνο. Συνεπώς "πληρώνεις εσύ τα έξοδα του ταμείου.."

 

Μπορεί να έχω μπερδέψει τα ΟΑΕΕ/ΕΤΑΑ, ΚΚΕ-ΜΛ, Λ-ΚΚΕ-Μ (που έλεγε ο Χάρρυ κλυν) αλλα νομίζω ότι η ουσία παραμένει η ίδια. (Θα κοιτάξω και το τελευταίο ειδοποιητήριο μου, το πρώτο της ΜΕΤΑ-ΤΣΜΕΔΕ εποχής. Έχω την εντύπωση ότι γράφει κάτι σαν ΟΑΕΕ/ΕΤΑΑ).

 

Αν θυμάμαι καλά (αμυδρά βέβαια) υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να διαγραφείς (πχ να πας στο εξωτερικό και να είσαι ασφαλισμενος εκεί κλπ)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΑΕΕ/ΕΤΑΑ; WTF; Στο εξωτερικό μπορείς να παγώσεις την άδεια. Btw είμαι στο δημόσιο οπότε ο εργοδότης μου, μου κάνει κρατήσεις - εισφορές... Πάντως και για το δημόσιο έλεγαν τι καλό ταμείο και είδες τι παίζει με το εφάπαξ τον τελευταίο καιρό. Καλά τα λέει ο Χάρυ Κλυν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Okay ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με κατατοπίσατε απόλυτα μπορώ να πω.

 

Μόνο μια απορία μου μένει, αν ας πούμε δεν βρω δουλειά λόγω της οικονομικής κρίσης ή κάποια στιγμή στη ζωή μου μείνω άνεργος και δεν μπορώ να πληρώσω τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ (ή όπως αλλιώς λέγεται) τότε τι γίνεται; Σε ποιό άλλο ταμείο μπορώ να γραφτώ;

 

Δηλαδή τα παιδιά που βγάζουν 700 ευρώ το μήνα, και πρέπει να πληρώσουν μόνοι του εισφορές είναι γραμμένα σε ταμεία όπως το ΤΣΜΕΔΕ; Δηλαδή τελικά πρέπει να βγάλουν το μήνα με 450 ευρώ; Όλοι αυτοί πού είναι γραμμένοι και πόσα δίνουν το μήνα σε εισφορές για να μπορούν να "βγουν";

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:30 ----------

 

Yπάρχει ταμείο που οι εισφορές πληρώνονται ΜΟΝΟ όταν έχεις εργασία και από τον εργοδότη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Okay ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με κατατοπίσατε απόλυτα μπορώ να πω.

 

Μόνο μια απορία μου μένει, αν ας πούμε δεν βρω δουλειά λόγω της οικονομικής κρίσης ή κάποια στιγμή στη ζωή μου μείνω άνεργος και δεν μπορώ να πληρώσω τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ (ή όπως αλλιώς λέγεται) τότε τι γίνεται; Σε ποιό άλλο ταμείο μπορώ να γραφτώ;

 

Μηχανικός-TEE-ΤΣΜΕΔΕ πάνε πακέτο.

 

Δηλαδή τα παιδιά που βγάζουν 700 ευρώ το μήνα, και πρέπει να πληρώσουν μόνοι του εισφορές είναι γραμμένα σε ταμεία όπως το ΤΣΜΕΔΕ; Δηλαδή τελικά πρέπει να βγάλουν το μήνα με 450 ευρώ; Όλοι αυτοί πού είναι γραμμένοι και πόσα δίνουν το μήνα σε εισφορές για να μπορούν να "βγουν";

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχουν μη άνεργοι μηχανικοι που βγάζουν 700 ευρώ "μικτά" τον μήνα. Και αν υπάρχουν είναι άξιοι της μοίρας τους.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:30 ----------

Yπάρχει ταμείο που οι εισφορές πληρώνονται ΜΟΝΟ όταν έχεις εργασία και από τον εργοδότη;

 

Όλα τα ταμεία έτσι είναι. Απλά ως ελεύθερος επαγγελματίας θεωρητικά έχεις πάντα δουλειά. Αν είσαι μισθωτός τότε συμβαίνει αυτό ακριβώς που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι μισθωτός τότε συμβαίνει αυτό ακριβώς που λες.

 

Δηλαδή όταν είμαι άνεργος δεν χρειάζεται να πληρώνω εισφορές στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ;

Απ΄ότι ξέρω κατι τέτοιο δεν ισχύει για αυτό το τάμειο και ούτε κάρτα ανεργίας δικαιούμαι να βγάλω.

 

Sorry για τις ερωτήσεις αλλά πρέπει να σκέφτομαι το worst-case scenario πριν αποφασίσω να γραφτώ!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:49 ----------

 

Κάπου διάβασα σ'αυτές τις worst-case scenario περιπτώσεις, για να μην καταντήσεις να χρωστάς, ασφαλίζεσαι στον ΟΓΑ και ησυχάζεις ισχύει;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:06 ----------

 

Νομίζω καλά κάνω που τα ψάχνω γιατί απ'ότι βλέπω πολλοί είναι εκείνοι που προσπαθούν να διαγραφούν και δεν τους αφήνουν. Κάποιος χαρακτηριστικά λέει "Πρέπει να είμαστε ο μοναδικός κλάδος που δεν ...επιτρέπεται σε κάποιον να μείνει άνεργος γιατί πρέπει οπωσδήποτε να έχει να βάζει στην άκρη την 300άρα κάθε μήνα!":X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας το ΤΣΜΕΔΕ ειναι κανενα 1100 το εξάμηνο, τοσα πληρώνει ο αδερφός μου. Και ναι, πολλα παιδια που τελειωσαν την σχολη μου (αρχιτεκτονικη) τους πληρώνουν την ασφάλεια οι γονεις μεχρι να βρούν δουλεια.Αμα δεν εισαι στο ΤΕΕ δεν υπογράφεις=χανεις δουλειες. Αμα εισαι πληρώνεις αλλα δεν εχεις σιγουρη δουλεια. Παραλογο συστημα δηλαδη αλλα ετσι ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχει μπερδέψει λίγο. Δεν ασφαλίζεσαι σε όποιο ταμείο γουστάρεις. Ασφαλίζεσαι βάσει της ιδιότητάς σου και της δουλειάς σου. Αν ήταν έτσι όσοι δούλευαν στον ιδιωτικό τομέα θα ασφαλίζονταν στο ταμείο στρατιωτικών για να βγουν στα 35 χρόνια σε φουλ σύνταξη ανεξαρτήτου ηλικίας, με εφάπαξ 100000 ευρώ και περίθαλψη δωρεάν στα στρατιωτικά νοσοκομεία. Για να πας ΟΓΑ πρέπει να είσαι αγρότης, για να πας ΤΣΜΕΔΕ μηχανικός, για το ΤΣΑΥ γιατρός κοκ. Αν είσαι μηχανικός και ψιλικατζής θα πληρώσεις ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ αλλά και ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ διότι το επιμελητήριο ΤΕΕ δε σε καλύπτει για τη δουλειά του ψιλικατζή. Για το ΤΣΜΕΔΕ μάλλον δε το κατάλαβες σωστά. Στο ΤΣΜΕΔΕ αν μπεις έχει διαδικασία για να βγεις, άρα πληρώνεις είτε δουλεύεις είτε όχι. Ελεύθερος επαγγελματίας και άνεργος δε γίνεται, διότι πουλάς υπηρεσίες, είναι σαν να λες άνεργο τον υδραυλικό. Όσοι δουλεύουν σε δουλειά μισθωτού με δελτίο παροχής υπηρεσιών ας πρόσεχαν. Αν είσαι μισθωτός με ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις και ένα κλάδο του ΙΚΑ ώστε δικαιούσαι επίδομα ανεργίας, αν θυμάμαι καλά. Με τη σχολή που έχεις τελειώσει μπορείς να γραφτείς στο ΤΕΕ; Το έχεις ψάξει; Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή που έχεις διότι τουλάχιστο ξέρεις ότι θα μαζεύεις συντάξιμα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...