Προς το περιεχόμενο

Αποζημιώσεις από όσους προβαίνουν σε πειρατεία θα διεκδικήσει η Nova


πΑ-Βου-Γα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί αμφιβάλλεις ότι κάποιος μπορεί να τα κάνει (χωρίς να το ξέρει???) :P

 

Παιδιά έλεως όμως με τα παραδείγματα υπερβολής!!! Δηλαδή έχετε στην ίδια μοίρα μια συνδρομή της NOVA με την οικογένεια του ή το σπίτι του??!!!!!

Τα έχετε ξεφτυλίσει πλέον όλα...

 

+1 σ'αυτο με τα παραδείγματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί αμφιβάλλεις ότι κάποιος μπορεί να τα κάνει (χωρίς να το ξέρει???) :P

 

Παιδιά έλεως όμως με τα παραδείγματα υπερβολής!!! Δηλαδή έχετε στην ίδια μοίρα μια συνδρομή της NOVA με την οικογένεια του ή το σπίτι του??!!!!!

Τα έχετε ξεφτυλίσει πλέον όλα...

 

Μηπως ομως αυτοι που κλαιγονται τελικα βαζουν στην ιδια μοιρα ολα αυτα με τη συνδρομη της νοβα, και το εχουν αναγαγει σε υπερτατο θεμα που πρεπει να ασχοληθει η κυβερνηση το κρατος, η επιτροπη εμποριου, η ΕΕΤ, ο συλλογος αναξιοπαθουντων κατω Κολοπετινιτσας, και οποιος αλλος φορεας μπορει, ωστε να ριξει η νοβα τις τιμες για να μπορεσει κι ο καθε πικραμενος να δει δορυφορικα, διοτι αλλιως καταστρεφεται κι ο ιδιος και η οικογενεια του, μιας και τελικα το θεμα τηλεοραση εγινε χωρις να το ξερουμε ειδος πρωτης αναγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι τεχνικος τηλεορασεων και παω σε σπιτια βλεπω οτι απο οσους εχουν nova το 80% την εχει ''σπασμενη'' καθε καρτα μπορει να στειλει μεχρι 6 κλειδια ταυτοχρονα. αρα τους βγαινει πολυ οικονομικα στους πειρατες και εμεις απλα το πληρωνουμε στην μιση τιμη. παντως το καλυτερο ειναι να παρεις μηχανακι ξεκλειδωτο και καρτα σπασμενη χωρις συνδεση στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν μπορει να με υποχρεωσει να μην βλεπω Champions League.

Κανεις δεν μπορει να με υποχρεωσει να βλεπω τον ΠΑΟ κ Γαυρο στην Ευρωπη και να χανω παραλληλα Barca, Chelsea, Man U, Liverpool, A.Madrid κ αλλες τοσες.

Κανεις δεν μπορει να με υποχρεωσει να βλεπω σχολια Γκωνια μετα τον αγωνα. (ναι θελω μεταδοση χωρις εξυπναδες και 'know it all' σχολια ολη την ωρα).

Λογω ολων των παραπανω, βλεπω Νοβα, οχι με 50 ευρω το μηνα ομως.

Προσφατα πηγα να παρω κανονικα πακετο Νοβα, ειπα να βαλω το sports πακετο που ναι λιγο πιο φθνο, ετσι και αλλιως μονο μπαλα βλεπω στην Νοβα. Ομως τα τσακαλια εχουνε βαλει τον αποκωδικοποιητη να ειναι συμβατος μονο με την συγκεκριμενη καρτα. Δλδ αν θελω να παρω την καρτα να παω να δω στο εξοχικο η σε κανα φιλο με receiver δεν γινεται. Μονο αν παρεις την σκετη καρτα, προπληρωμενη 269 ευρω... Δηλαδη θα πληρωνω που θα πληρωνω καθε μηνα, θα χω και τους περιορισμους που δεν εχω με την σπασμενη, αν ειναι δυνατον. Εχω που εχω dreambox στημενο, δεν μπορω να το χρησημοποιησω παρα μονο με την προπληρωμενη καρτα.

Ολα αυτα γιατι η Νοβα μονο να κονομαει ξερει. Αλλιως θα χε κανει upgrade τα συστηματα της, ριχνοντας μερικα εκ. ευρω και το να κλεψεις το σημα της δεν θα ηταν τοσο ευκολο. Το να χρησημοποιεις ομως συστηματα δεκαετιας + εχει και τα αρνητικα του.

 

Επιστρεψτε μας το δικαιωμα να βλεπουμε μπαλα (ΣΚΑΙ ακους?!!!) ελευθερα. Οχι αλλο ελληνικο πρωταθλημα! Πονανε τα ματια μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το κλείδωμα της κάρτας είναι τουλάχιστον ανεπιθύμητο.

Ένας λόγος που πολλοί έχουν οδηγηθεί σε άλλες λύσεις, είναι το κλείδωμα της κάρτας.

 

Ξέρω άτομα με nova που έχουν κάνει card sharing στο σπίτι τους. Το PVR δεν τους καλύπτει λόγω απόστασης των δωματίων και έλλειψη υποδομής (παλιά μονοκατοικία). Εννοείται ότι πληρώνουν κανονικά την συνδρομή, και δεν μοιράζουν την κάρτα τους σε τρίτους.

 

Και εγώ που ήθελα να πάρω nova, δεν μπορώ γιατί είναι κλειδωμένη στον δέκτη της.

 

Την ήθελα περισσότερο για ειδήσεις και για μουσική ενώ κάνω δουλειά (το ραδιόφωνο δεν το αντέχω λόγω ποιότητας ήχου), αλλά δεν μπορώ να την βάλω στο Irdeto Module στο CI της skystar. Τηλεόραση δεν έχω στο δωμάτιο που δουλεύω και δεν έχω και χώρο στο γραφείο για να βάλω. Video in δεν έχω στον υπολογιστή μου, οπότε στο κάτω κάτω δεν βάζω nova επειδή θέλω να είμαι νόμιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ομως αυτοι που κλαιγονται τελικα βαζουν στην ιδια μοιρα ολα αυτα με τη συνδρομη της νοβα, και το εχουν αναγαγει σε υπερτατο θεμα που πρεπει να ασχοληθει η κυβερνηση το κρατος, η επιτροπη εμποριου, η ΕΕΤ, ο συλλογος αναξιοπαθουντων κατω Κολοπετινιτσας, και οποιος αλλος φορεας μπορει, ωστε να ριξει η νοβα τις τιμες για να μπορεσει κι ο καθε πικραμενος να δει δορυφορικα, διοτι αλλιως καταστρεφεται κι ο ιδιος και η οικογενεια του, μιας και τελικα το θεμα τηλεοραση εγινε χωρις να το ξερουμε ειδος πρωτης αναγκης.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
για κοιτάξτε λίγο στο εξωτερικό τα πρόστιμα για μονοπωλιακές τακτικές

 

 

Οι μονοπωλιακές τακτικές δεν εκτελούνται σε μονοπώλιο, αλλά σε ολιγοπώλιο ή ανταγωνισμό. Μονοπωλιακή τακτική είναι όταν μια εταιρία προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την ισχύ που έχει στην αγορά προκειμένου να την μετατρέψει σε μονοπώλιο. Γι' αυτό καλό είναι να μην χρησιμοποιούμε όπου να' ναι τον όρο "μονοπωλιακή τακτική", γιατί όπως βλέπεις τις περισσότερες φορές χρησιμοποιείται λάθος

 

αυτό που λες δεν ισχύει, έχει απαντήσει ο Mercyful για αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι απλό: Nova=μονοπώλιο στην Ελλάδα στο είδος των υπηρεσιών που προσφέρει.

Οπότε κάνουν ότι θέλουν σε αυτή τη χώρα, γιατί απλά δεν υπάρχει κανείς να τιμωρήσει τις μονοπωλιακές τακτικές της εταιρίας αυτής.

 

Για παράδειγμα και η Intel, αλλά και η Microsoft (Windows) δεν πουλάνε κάτι το οποίο είναι "ζωτικής" σημασίας, οπότε αν δεν το αποκτήσουμε/αγοράσουμε θα "πεθάνουμε" κιόλας. Φυσικά και μπορούμε να μην τα πάρουμε τα προϊόντα τους.

 

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι μία εταιρία λόγω της θέσης της δικαιολογείται να αισχροκερδεί σε βάρος όλων των ενδιαφερόμενων και αν το θέλετε κάποιες φορές και ανίδεων καταναλωτών. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση οφείλει να παρέμβει το κράτος με τους νόμους του, όπως και γίνεται εδώ και πολλά χρόνια και πολύ συχνά στην Αμερική και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Γιατί από τη στιγμή που κάτι βγαίνει έξω στην αγορά για κατανάλωση από τον οποιονδήποτε, αυτός ο οποισδήποτε πρέπει να προστατευθεί από οτιδήποτε και οποιονδήποτε αποπειραθεί να τον βλάψει ή εκμεταλλευθεί/κοροϊδέψει, άμεσα ή έμμεσα. Τουλάχιστον σε κράτη που έχουν οργάνωση και σέβονται και προστατεύουν τον πολίτη. Δυστυχώς η Ελλάδα μας δεν είναι μέσα σε αυτά (παρά μόνο σε ελάχιστες εξαιρέσεις). Και όχι μόνο λόγο της Nova βέβαια, αλλά υπάρχουν και άλλα παραδείγματα (π.χ. ΔΕΗ(! αυτοί και αν είναι!!), παλιότερα ΟΤΕ (όταν μπορούσε, χωρίς τον ανταγωνισμό που έχει τώρα..) και τόσα άλλα που δεν είναι ώρα να τα αναλύσουμε εδώ και αυτά).

 

Επίσης, διαφωνώ με την άποψη ότι όταν δεν αγοράζουμε κάτι μια εταιρία έχει απαραίτητα πρόβλημα. Ιδιαίτερα όταν η εταιρία αυτή:

1) έχει μονοπώλιο στην υπηρεσία που προσφέρει,

2) οι υπερησίες που προσφέρει δεν της κοστίζουν πρακτικά τίποτα παρά ελάχιστα και

3) το κέρδος σε σχέση με τις υπηρεσίες που προσφέρει στους συνδρομητές της, είναι τεράστιο, ακόμη και με έναν αριθμό συνδρομητών πολύ πιο λίγων από όσους θα μπορούσε να έχει σχετικά με το πλυθησμό της χώρας μας.

 

Για τα points (2) και (3), όσοι έχουμε χρησιμοποιήσει Nova ξέρουμε ότι τα κανάλια που ουσιαστικά εκμπέμπουν συνεχόμενα πρόγραμμα (και ανήκουν στην εταιρία) είναι τα Nova Cinema 1-3 και Supersport 1-2. Τα Nova sport 3,4, 7 εκπέμπουν μερικώς πρόγραμμα, μόνο συγκεκριμένες ώρες, το Nova sport 5 μόνο στιγμιότυπα όλο το 24-ωρο και το Nova sport 6 σχεδόν πάντα μόνο για το στοίχημα.

 

Τα υπόλοιπα κανάλια, όπως τα National Geographic, History Channel, Discovery, Animal Planet κτλ. φυσικά δεν είναι κάποια καινοτομία/πρόγραμμα της Nova, αλλά απλά αναμετάδωση καναλιών που εκπέμπουν σε όλο το κόσμο, απλά με ελληνικούς υπότιτλους (η μόνη προσθήκη υπηρεσίας από τη Nova εδώ στην ουσία). Για τα ελεύθερα ελληνικά κανάλια, όπως τα κρατικά , Mega, Ant1, Star κτλ., δεν χρειάζεται επίσης να πω ότι δεν είναι δικά τους, απλά εκπέμπουν το πρόγραμμα τους και δορυφορικά.

 

Οπότε στη ουσία αυτό που προσφέρει η Nova είναι:

- Nova Cinema 1-3 (με πολλές επαναλήψεις ταινιών για αρκετές μέρες).

- Nova sport 1-2 (κανονικό πρόγραμμα), 3,4,7 (μόνο συγκεκριμένες ώρες), 5 (στιγμιότυπα), 6 (μόνο στοίχημα).

Δηλαδή μόνο τα Nova sport 1 και 2 απολαμβάνεις όλη μέρα. Και μέσα σε όλα αυτά εγώ δεν βλέπω ούτε φουλ κάλυψη όλων των τελικών του NBA, ούτε καν όλα τα παιχνίδια της αγαπημένης μου ομάδας μπάσκετ (τριφυλλάρα).

 

Μπορούν να δικαιολογήσουν αυτά μόνο τα "καθαρά" κανάλια της εταιρίας αυτής τα 58 ευρώ το μήνα;;; Μην τρελαθούμε!! Αν δεν είναι αυτό εκμετάλλευση και ένδειξη μονοπωλιακής τακτικής, τότε τι είναι;; Δεν είναι το θέμα αν έχω να δώσω 58 ευρώ το μήνα, εγώ προσωπικά μπορώ να τα δώσω. Αλλά το θέμα είναι το γιατί! Γιατί στην Ευρώπη που συνήθως και οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι, ανάλογες υπηρεσίες, πολύ ανώτερες της Nova (βλ. Sky), με πολύ μεγαλύτερη ποικιλία και πλούτο services, κοστίζουν πολύ λιγότερα;; Αυτοί έχουν κάθε λόγο να μιλάνε για πειρατεία και να κυνηγούν τους παραβάτες. Μαζί τους! Γιατί πραγματικά προσφέρουν κάτι πολύ αξιόλογο σε πολύ λογική τιμή και δεν προκαλούν με μονοπωλιακές τακτικές και κοροϊδία.

 

Δεν έχω να πω άλλα. Από όσα είπα παραπάνω μπορούν να βγουν και δεκάδες άλλα συμπεράσματα για την Nova και αν αξίζει να είσαι συνδρομητής τους εντέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το θέμα είναι απλό: Nova=μονοπώλιο στην Ελλάδα στο είδος των υπηρεσιών που προσφέρει.

Οπότε κάνουν ότι θέλουν σε αυτή τη χώρα, γιατί απλά δεν υπάρχει κανείς να τιμωρήσει τις μονοπωλιακές τακτικές της εταιρίας αυτής.

 

οι μονοπωλιακές τακτικές γίνονται για να φτάσει σε μονοπώλιο, όχι όταν υπάρχει ήδη μονοπώλιο...

 

άρα δεν μπορεί να επέμβει το κράτος πρώτον γιατί δεν υφίστανται μονοπωλιακές τακτικές και δεύτερον γιατί έχουμε ελεύθερη αγορά...

το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να χρησιμοποιεί τον HellasSAT με την ERT για πιο φτηνό πακέτο ώστε να σπάσει το μονοπώλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα μπορεις να βρεις το ιδιο προιον φτηνοτερο γιατι να μην το παρεις δηλαδη?

150 ευρω μια και εξω αντι για 60 τον μηνα..

ενα download αντι για 600 ευρω τα βιστα και χαλας τα λεφτα σου αλλου..

γνησια και μαμαρια μαντολες που λεει και ο Γεωργιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειναι αυτος που θα αποφασισει οτι υπαρχει αισχροκερδια με αυτη την τιμη, και πρεπει να μπει αλλη; Με ποιο κριτηριο η τιμη που πρεπει να μπει, πρεπει να ειναι 10, 20, 30 ευρω και οχι 60;

Υπαρχει κανενας καταλογος που λεει εισαι στα 720; οχι ανω απο 40ε, εχεις και χαλια ταινιες; ααα τοτε πρεπει να πεσεις στο 20ε.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:30 ----------

 

αμα μπορεις να βρεις το ιδιο προιον φτηνοτερο γιατι να μην το παρεις δηλαδη?

150 ευρω μια και εξω αντι για 60 τον μηνα..

ενα download αντι για 600 ευρω τα βιστα και χαλας τα λεφτα σου αλλου..

γνησια και μαμαρια μαντολες που λεει και ο Γεωργιου

 

Για τον ιδιο λογο που μπορεις να βρεις αυτοκινητο απο εξωτερικο πολυ φτηνα, αλλα δεν μπορεις να το φερεις μεσα παρανομα, χωρις τους απαραιτητους δασμους (κι εδω εκτος της παρανομιας των δασμων ολα τα αλλα ειναι νομιμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρινοντας τι παιζει εξω και πχ Αγγλια με Skysports HD Που βλεπεις μπαλαρα χωρις να ακους τον καθε βλακα.. βλεπεις σχεδον ολα τα παιχνιδια κλπ... και δεν ειναι ουτε τα μισα λεφτα..

 

δεν επικροτω την παρανομια.. απλα ουτε την λαλακια να πληρωνω οσα μου ζητανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειναι αυτος που θα αποφασισει οτι υπαρχει αισχροκερδια με αυτη την τιμη, και πρεπει να μπει αλλη; Με ποιο κριτηριο η τιμη που πρεπει να μπει, πρεπει να ειναι 10, 20, 30 ευρω και οχι 60;

Υπαρχει κανενας καταλογος που λεει εισαι στα 720; οχι ανω απο 40ε, εχεις και χαλια ταινιες; ααα τοτε πρεπει να πεσεις στο 20ε.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:30 ----------

 

 

Για τον ιδιο λογο που μπορεις να βρεις αυτοκινητο απο εξωτερικο πολυ φτηνα, αλλα δεν μπορεις να το φερεις μεσα παρανομα, χωρις τους απαραιτητους δασμους (κι εδω εκτος της παρανομιας των δασμων ολα τα αλλα ειναι νομιμα).

 

 

αλλο το ενα και αλλο το αλλο διαφορετικα θεματα ειναι!!!

Και 100 να μπει, αισχροκερδια δεν θα είναι !!! απο την στιγμη που η ελληνικη πιτα ειναι

υπερβολικα μικρη,σε σχεση με τις άλλες μεγαλύτερες πληθυσμιακές χώρες μην περιμενεται καλύτερες τιμές !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μονοπωλιακές τακτικές γίνονται για να φτάσει σε μονοπώλιο, όχι όταν υπάρχει ήδη μονοπώλιο...

 

άρα δεν μπορεί να επέμβει το κράτος πρώτον γιατί δεν υφίστανται μονοπωλιακές τακτικές και δεύτερον γιατί έχουμε ελεύθερη αγορά...

το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να χρησιμοποιεί τον HellasSAT με την ERT για πιο φτηνό πακέτο ώστε να σπάσει το μονοπώλιο...

Στου κουφού (όχι του Κώστα Κουφού, του άλλου που δεν ακούει...) την πόρτα!! :rolleyes:

 

συγκρινοντας τι παιζει εξω και πχ Αγγλια με Skysports HD Που βλεπεις μπαλαρα χωρις να ακους τον καθε βλακα.. βλεπεις σχεδον ολα τα παιχνιδια κλπ... και δεν ειναι ουτε τα μισα λεφτα..

 

δεν επικροτω την παρανομια.. απλα ουτε την λαλακια να πληρωνω οσα μου ζητανε

Οπότε τι προτείνεις? Να συγκροτηθεί ειδική ομάδα στην επιτροπή ανταγωνισμού, η οποία θα αξιολογεί την σοβαρότητα των σχολιαστών αγώνων, την ποιότητα του θεάματος που προσφέρεται, και άλλες τέτοιες παραμέτρους, θα τα βάζει όλα αυτά σε μια φόρμουλα κοστολόγησης, και βάση αυτής θα βγάζει την τιμή πώλησης του πακέτου της Nova, την οποία φυσικά και θα επιβάλλει στην εταιρία χωρίς προφανή λόγο. Sounds like a plan to me... :devil:

 

Η μήπως, αφού δεν μας αρέσει το προϊόν από πολλές απόψεις (υψηλή τιμή, χαμηλή ποιότητα κλπ.), απλώς δεν το αγοράζουμε?

αλλο το ενα και αλλο το αλλο διαφορετικα θεματα ειναι!!!

Και 100 να μπει, αισχροκερδια δεν θα είναι !!! απο την στιγμη που η ελληνικη πιτα ειναι

υπερβολικα μικρη,σε σχεση με τις άλλες μεγαλύτερες πληθυσμιακές χώρες μην περιμενεται καλύτερες τιμές !!!

Έστω ότι έχεις ένα μαγαζί, στο οποίο πουλάς αυγά στρουθοκάμηλου, και τα πουλάς προς 50 ευρώ/κόμματι. Κάνεις μια χαρά πωλήσεις, βγάζεις λεφτά, έχεις βολευτεί και γενικά δεν έχεις λόγο να μειώσεις τις τιμές. Προφανώς έχεις πιάσει και μια πελατεία που θεωρείς επαρκή (άρα το κομμάτι της "πίτας" που έχεις σου αρκεί). Και έρχεται το κράτος και σου λέει "φίλε, δικά σου λεφτά επένδυσες, ελεύθερη οικονομία έχουμε, αλλά επειδή εγώ θεωρώ - αυθαίρετα - ότι το προϊόν σου - σημείωση: είδος πολυτελείας - είναι ακριβο σου επιβάλλω μια φθηνότερη τιμή". Πως σου φαίνεται? Αυθαίρετο? Ναι, σωστά, είναι, very much.

Και φυσικά αισχροκέρδια είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Αισχροκέρδια είναι να αυξάνει κάθε εβδομάδα, συντονισμένα και χωρίς λόγο, η τιμή του γαλατος στο ζούπερ-μάρκετ. Αισχροκέρδια είναι να αγοράζεις 1.5 ευρώ το μικρό νερό στην παραλία. Αισχροκέρδια ΔΕΝ είναι να αυξηθεί σε ένα βράδυ η τιμή της νέας Z4 κατά 25%. Αισχροκέρδια δεν είναι να αυξηθούν ένα χειμώνα οι τιμές των ξενοδοχείων και δοματίων στην Αράχωβα. Αισχροκέρδια δεν είναι να πουλάει η Nova όσο νομίζει τα δορυφορικά της κανάλια. Γιατί κανένα από τα 3 τελευταία δεν αποτελεί βασικό είδος πρώτης ανάγκης, όπως είναι τα 2 πρώτα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...