Προς το περιεχόμενο

Νέα για DSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους ... για να μην ανοιγω νέο θεμα γράφω εδω το δίλημμά μου για νέα σύνδεση κα όποιος μπορεί βοηθάει ..

 

Έχοντας διαβάσει διάφορα σχετικά, εδώ και στο adsl.gr έχω καταλήξει στα παρακάτω πακέτα και θα ήθελα μια άποψη αν κάποιος έχει την εμπειρία ...

 

1. Forthnet aDSL in a box PLUS (περίπου 170? τελική τιμή)

Πλεονεκτήματα: Δίνει δώρο πάρα πολύ καλό wireless Ethernet modem της Linksys

3+1 μήνες σύνδεση

 

Μειονεκτήματα: 384 kbps σύνδεση μόνο, με δυνατότητα αναβάθμισης σε 512 μετά το 4μηνο

 

2. Vivodi aDSL Cube (περίπου 190? τελική τιμή) με SharedLLU

Πλεον: είναι 512kbps σύνδεση από την αρχή

Το κόστος αορίστου χρόνου στα 512 της Vivodi είναι πολύ λίγο παραπάνω από τα 384 όλων των άλλων providers.

 

Μειον: 1 χρόνος συμβόλαιο απ’ τον οποίο 3 μήνες δώρο.

USB modem

 

Οπότε τι κάνεις? Παίρνεις Forthnet με το καλό το modem και μετά 4 μήνες το ξανασυζητάμε ή παντρεύεσαι τη Vivodi για ένα χρόνο όπου έχεις τα 512, χωρίς πολύ καλό modem αλλά με πολύ χαμηλότερες χρεώσεις και ότι βγει?

 

αυτά ... Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 713
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Pairneis to kalo modem kai meta apo tous 4 mhnes allazeis se vivodi... :-P

 

Αυτό σκεφτόμουνα κι εγω ... αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να πληρωσω τελος ενεργοποιηση γραμμης 512 μετα το 4μηνο αφου θα αλλαξω provider ή να παρω απο την αρχη το πακετο της vivodi και να περιμενω καμια 20αρια μερες για ενεργοποιηση. Ετσι δεν ειναι?

 

πάντως μοιαζει η καλυτερη λύση αν βάλεις και οτι το μοντεμ κανει 90€

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα το Cube. Να μη στα πολυλογώ έκανα κοντά τέσσερις εβδομάδες να συνδεθώ (20 εργάσιμες έτσι; μη ξεχνιόμαστε...). Καλό το μόντεμ πάντως, όχι κορυφή αλλά τη δουλειά του την κάνει και σιγά το βάρος η παντρειά με τη Vivodi... πάντα τις χαμηλότερες τιμές αυτοί τις βγάζουν πρώτοι. Το μόνο που θα πρέπει να συνηθήσεις με αυτή την εταιρεία είναι το στάνταρ 5λεπτο αναμονής στη "εξυπηρέτηση" πελατών της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι ασχετο?Το γεγονος οτι με τις dial-up η host μας περιείχε και το ονομα της πολης μας π.χ ser.otenet.gr ενω τωρα για βορεια ελλαδα ειναι το thes.otenet.gr ενω για νοτια το ath.otenet.gr επιρρεαζει τις ταχυτητες μας?Μου φαινεται λιγο κουφο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκεφτόμουνα κι εγω ... αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να πληρωσω τελος ενεργοποιηση γραμμης 512 μετα το 4μηνο αφου θα αλλαξω provider ή να παρω απο την αρχη το πακετο της vivodi και να περιμενω καμια 20αρια μερες για ενεργοποιηση. Ετσι δεν ειναι?

 

πάντως μοιαζει η καλυτερη λύση αν βάλεις και οτι το μοντεμ κανει 90?

 

ευχαριστω

i allagi grammis 384 se 512 den xreonete! mporis kathe mera na allazeis grammi k den tha xreostheis!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι λίγο τεχνικό που μου κάνει εντύπωση, λένε αρκετοί για να μην πήζουμε να πάμε σε γραμμή 512 και ας έχουμε και συνδρομή isp 384. Δηλαδή με 512 και > τι καλύτερο παίζεται, δεν είναι το ίδιο dslam (το οποίο αν είναι πιταρισμένο είναι για όλες τις γραμμές?) πως δρομολογούνται οι γραμμές και κάποιες για μεγαλύτερες ταχύτητες είναι σχετικά άδειες και άλλες γεμάτες στο ίδιο dslam?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βαλει κανεις dsl απο το δικυτο της vivodi; Εκει τι παιζει απο τιμες και ταχυτητες; Που μπορω να βρω πληροφοριες; Στην σελιδα της vivodi δεν εχει και πολυ πραμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

na rotiso kati molis eida tin prosfora tis hol tha ithela na rotiso kati diladi agorazo to arxiko paketo kai meta gia ena xrono den dino tipota oute ston ote oute stin hol? apo taxitites pos paei?

 

Απο ταχυτητες δεν ξερω αλλα για το αλλο που ρωτας ετσι ακριβως ειναι. Τους πηρα και τηλ και μου ειπαν ακριβως αυτο. Αν θες διαβασε και σχολια αλλων μελων στην αρχικη σελιδα του site στα σχολια της ειδησης για την χρειστουγεννιατικη προσφορα της hol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία καλή προσφορά, σε πακέτο, έχει και η sparknet η οποία προσφέρει 3μ+1μ δώρο στη τιμή των 76ευρώ + 19%φπα. Όλα πληρωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...