Προς το περιεχόμενο

"Λουκέτο" έβαλε το 20% των internet καφέ


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα δεν νομιζω πως φταιει τοσο πολυ αυτο οσο οτι τα γηπεδα και οι πλατειες σημερα δεν ειναι τοσο ασφαλης οσο ηταν παλιοτερα. Γενικοτερα παντως οι γενιες εχουν αλλαξει και αυτο το βλεπω ακομα και εγω που ειμαι 20αρης.

 

Σε καμια περιπτωση αυτο που λες για την ασφαλεια. Οσο για τις γενιες φυσικα και αλλαζουν και τωρα που εισαι 20αρης αρχιζεις να το συνηδητοποιεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ένα internet cafe καφέ έχεις και άλλους λόγους να πας. Αρχικά όλα είναι ready to play, ουτε κατέβασε τελευταίους drivers, ουτε παίζει ή δεν παίζει. Ύστερα το LAN, έτοιμο με χαμηλό ping lan είναι το ζητούμενο σε κάθε game.

 

Προσωπικά icafes χρησιμοποιούσα όταν υπηρετούσα την πατρίδα και όταν είμαι σε ξένη πόλη και θέλω να δω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί και τι δεν παρακμάζει στις μέρες μας? Προσωπικά θα προτιμούσα χίλιες φορές αυτό που έκανα στα 15- να παίξω μπάσκετ στο γήπεδο της γειτονιάς ή σπίτι μου από το να κλειστώ σε ένα internet cafe. Τα Internet cafe δεν φταίνε αλλά η νοοτροπία των σημερινών αποχαυνομένων μαμούχαλων που τα βαριούνται όλα σε 1 μέρα.

Βλέπει κανείς παιδί σε γήπεδο μπάσκετ? σε μπιλιάρδο? συγκριτικά με παλιά. Την ίδια μοίρα είχε και το ιντερνετ καφε. Το είδανε, το χαζέψανε το βαρεθήκανε. Κάτι σαν τα σημερινα games Που τα παίζουν για 5 φορές. (το Tetris καποτε το είχαμε για 1 χρόνο κολλημένο στο gameboy)

Σίγουρα αυτός που έχει μπιλιάρδο σπίτι του δύσκολα θα παέι έξω. Το ίδιο και αν έχεις dsl και κανά τέρας PC. Φωνάζεις φίλους και την βρίσκεις.

Αλλά περισσότερο φταίει η σημερινή νοοτροπία( born to be bored) παρά τα cafe:rolleyes:

 

 

Κακό είναι να βαριέσαι κάτι εύκολα όταν είναι αναλώσιμο;Καλύτερα δηλαδή να είσαι κολλημένος σε ένα πράγμα και ΚΑΘΕ μέρα να κάνεις τα ίδια;B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αγορά κυριαρχούν τα καταστήματα in.spot, the web, gnet, bits and byte και e-global.

...

«Αυτή τη περίοδο, η ελληνική κυβέρνηση ετοιμάζει ένα νέο σχέδιο ‘ταφόπλακα’ για τον κλάδο των 70.000 εργαζομένων και 10.000 χιλιάδων επαγγελματιών στα ηλεκτρονικά ψυχαγωγικά παιχνίδια και internet café», αναφέρει ο πρόεδρος της Συντονιστικής Επιτροπής Ηλεκτρονικών Παιγνίων στην Ελλάδα, Γιάννης Παντουβάς.

Τολμαει να μιλαει ο προεδρος για σχεδιο-ταφοπλακα, την ιδια ωρα που τουλαχιστον 3 απο τις 5 εταιριες που αναφερονται στο αρθρο εισφοροδιαφευγουν απο τοτε που ξεφυτρωσαν?

Αναρωτιεμαι τελικα ποιοι εχουν "μπει" μεσα. Το γκετο των σαλονικιων και μη επιχειρηματιων που εχουν "κλασει" στο χρημα (εχω και ονοματα αλλα δεν τα αναφερω, οποιος καταλαβε καταλαβε) η το κρατος και οι απλοι καθημερινοι πολιτες?

Για αυτο λοιπον ας μην υποκρινεται ο προεδρος λες και δε ξερει τι κατασταση επικρατει. Πρωτα θα πρεπε οι εταιριες που εκπροσωπει να ηταν ενταξει στις εισφορορολγικες τους υποχρεωσεις και μετα να βγαινει και να πουλαει μουρη.

 

Για αυτους τους λογους εγω δεν τους λυπαμαι καθολου. Ουτε τους κλεφτες ουτε τους εργαζομενουν που ανεχονται να τους κλεβουν οσο σκληρο κι αν ακουγεται.

Τους μονους που λυπαμαι ειναι τους τιμιους "μπακαληδες" επιχειρηματιες και τους εργαζομενους τους που πραγματικα ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις τους. Κριμα για αυτους. Αυτοι ειναι που θα πληγουν ανεπανορθωτα.

 

ΥΓ: Οχι βεβαια οτι ειμαι και υπερ των μετρων του κρατους, κι αυτοι αλλωστε οταν εσφιξαν τα χρεη μας θυμηθηκαν να εισπραξουν και κανα φορο απο τα μεγαλα ψαρια. Απλα να βαζουμε και μερικα πραγματα σε ταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες για να το δουμε και απο την πλευρα του επιχειρηματεια που εχει ενα net cafe (ειμαι και εγω ενας απο αυτους)

Να πληροφορησω τους ετοιμους με δαδες παλουκια και φωτια, φιλανθρωπους κατα τα αλλα συμφορουμητες μας, οτι εμεις ουτε φοροδιαφευγουμε ουτε πινουμε κανενα αιμα απο το προσωπικο μας ουτε βαζουμε κανεναν σε σπασμενη η διαλυμενη καρεκλα η' ακουστικα κτλ κτλ.

Ο λογος που δεν κανουμε τιποτα απο ολα αυτα ειναι οτι και ο ανταγωνισμος μας, τα αλλα net δηλαδη που βρισκονται κοντα μας, δεν κανουν και αυτοι τα ιδια λαθη

Και ο λογος που δεν κανουν τα ιδια λαθη ειναι οτι και τα net της διπλανης περιοχης δεν κανουν αυτα τα λαθη και παει λεγοντας.

Τωρα αν καποιο net λειτουργει κακως, τοτε ετσι και αλλιως λογω ανταγωνισμου θα χασει την πελατεια του και θα αναγκαστει να κλεισει οπως και να εχει.

Να πληροφορησω ομως το αγαπητο δηκαστηριο και για κατι αλλο. Τα νετ της περιοχης μου απασχολουν και εναν αριθμο απο υπαλληλους που παιρνουν τον μισθο τους και πληρωνουν φορους και διαθετουν με την σειρα τους τα χρηματα τους για να τονωσουν την αγορα ετσι ωστε εσυ που εχεις dsl στο σπιτι σου να μπορεις να την αγοραζεις σε χαμηλες τιμες και αυτη αλλα και το pc που εχεις και γραφεις σε αυτο το forum οτι δεν σε νοιαζει αν θα αποληθουν 10000 εργαζομενοι αν κλεισουν ολα τα net που για ΕΣΕΝΑ ειναι αχριστα.

Μην ξεχνας φιλε συμφορουμητη οτι καποιοι απο ΕΜΑΣ δεν εχουν dsl στο σπιτι τους, δεν εχουν ενα pc που τους επιτρεπει να παιξουν κανενα παιχνιδακι να σκοτωσουν την ωρα τους οπως καναμε εμεις στις κοπανες στα μπιλιαρδαδικα και τα ουφαδικα, δεν εχουν την δυνατοτητα να παιξουν μπαλα στην πλατεια η στο δρομο γιατι εχουν κλεισει ολα απο παρκαρισμενα αυτοκινητα η΄καφετεριες, δεν εχουν την γνωση να κρατησουν ενα pcακι σε καλη κατασταση και ετοιμοπολεμο για οτιδηποτε, και τελος ισως, λεω ισως καποιοι απο εμας, μπορει να θεωρουν καλυτερο να πανε σε ενα net για να πιουνε τον καφε τους και να πουν δεκα πραγματα με τους φιλους τους απο το να πανε και να μπαστακωθουν σε μια καφετερια για 5 ωρες χωρις να κανουν τιποτα αλλο.

Πριν λοιπον μπει καποιος και αρχισει τους αφορισμους για οποιοδηποτε θεμα καλο ειναι πρωτα να σκευτει το τι το πως το γιατι και το εαν ειναι απαραιτητο να γραψει για κατι που ισως, ξαναλεω ΙΣΩΣ δεν θα εγραφε αν ηταν στην θεση ενος απο αυτους που αναφερονται σε αυτο το κειμενο.

 

Χωρις καμια εριστικη διαθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθεί να διαβάζω η κρίση και η κρίση. Η κρίση στην Ελλάδα ουσιαστικά δεν έχει έρθει ακόμα ... τα μόνα θυματά της προς το παρόν είναι δυστυχώς οι οικοδομές και οι εργάτες που απασχολούνται εκεί. Η κρίση στην Ελλάδα θα φανεί τώρα τον Αύγουστο με τα μειωμένα έσοδα από τουρισμό.

 

Α και κάτι ακόμα... για αυτούς που την πετάνε έτσι την κοτσάνα τους "να κλείσουν... να απολυθούν... χέστηκα" θα ήθελα να δω τι θα λέγανε αν ο δικός τους κλάδος αντιμετώπιζε προβλήματα. Είναι οι κλασσικοί παρτάκιδες που έχουν δεξιήστικη συμπεριφορά μέχρι που κάποια στιγμή επειδή απολύθηκαν το παίζουν τσε και βάρα και λένε "που είναι η κοινωνική δικαιοσύνη"

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να κλείσουν ή όχι, όμως το να παθιάζεσαι εναντίον τους και να λες χέστηκα για τους εργαζόμενους είναι αν μη τη άλλο απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κάτι ακόμα... για αυτούς που την πετάνε έτσι την κοτσάνα τους "να κλείσουν... να απολυθούν... χέστηκα" θα ήθελα να δω τι θα λέγανε αν ο δικός τους κλάδος αντιμετώπιζε προβλήματα. Είναι οι κλασσικοί παρτάκιδες που έχουν δεξιήστικη συμπεριφορά μέχρι που κάποια στιγμή επειδή απολύθηκαν το παίζουν τσε και βάρα και λένε "που είναι η κοινωνική δικαιοσύνη"

 

Ντάξει,δεν γίνεται να συνεχίζουν να βγάζουν λεφτά όλοι.Και το επάγγελμα του αμαξά πέθανε,τι να κάνουμε οι καιροί αλλάζουνε(πότε θα το πάρουν χαμπάρι οι κινηματογράφοι να δουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κάτι ακόμα... για αυτούς που την πετάνε έτσι την κοτσάνα τους "να κλείσουν... να απολυθούν... χέστηκα" θα ήθελα να δω τι θα λέγανε αν ο δικός τους κλάδος αντιμετώπιζε προβλήματα. Είναι οι κλασσικοί παρτάκιδες που έχουν δεξιήστικη συμπεριφορά μέχρι που κάποια στιγμή επειδή απολύθηκαν το παίζουν τσε και βάρα και λένε "που είναι η κοινωνική δικαιοσύνη"

Δεν ειναι λογικη κλασικη παρτακιδων και παει λεγοντας οπως λες! Η επιχειρηματικη λογικη δεν ειναι ουτε στα δεξια ουτε στα αριστερα οπως λες. Η επιχειρηματικη λογικη ειναι μια. Για να επιβιωσει η επιχειρηση σου πρεπει να ειναι κερδοφορα. ΤΕΛΟΣ.

Δηλαδη τι ειναι προτιμοτερο, ο επιχειρηματιας να εχει το κεφαλαιο του σε μια επιχειρηση που τη βγαζει καθαρη τσιμα τσιμα με εισφορολογικες ατασθαλειες υπο την ανεχεια του συντηριτικου δεξιου κρατους ή να παει να χωσει το κεφαλαιο του σε κατι πιο κερδοφορο?

Κι εγω, επειδη δουλευα και σε αυτο το κλαδο για πολυ καιρο μεχρι που τον σιχαθηκα και σηκωθηκα και εφυγα, σου λεω πως οι περισσοτερες απο αυτες τις εταιριες κανουν ταρζανιες με την εφορια και το ΙΚΑ ειτε για να επιβιωσουν ειτε για να αισχροκερδουν σε βαρος των εργαζομενων.

Και οσο οι εργαζομενοι υποκυπτουν στα δικαιωματα τους, το κρατος ανεχεται και οι ταρζαν της θεσσαλονικης επιμενουν να κρατανε τα κεφαλαια τους σε ζημιογονες επιχειρησεις με φορολογικες ατασθαλειες, αυτη η φουσκα θα μεγαλωνει.

Αυτο ελειπε ομως να μην ζηταμε και απο το κρατος να εισπραξει τους φορους. Αν δεν τους εισπραξει με το καλο, θα τους εισπραξει με το κακο.

 

Και εννοειται πως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Εδω ομως ισχυει αυτο που λενε πως μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα. Αυτο ειναι το κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει,δεν γίνεται να συνεχίζουν να βγάζουν λεφτά όλοι.Και το επάγγελμα του αμαξά πέθανε,τι να κάνουμε οι καιροί αλλάζουνε(πότε θα το πάρουν χαμπάρι οι κινηματογράφοι να δουμε)

 

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Άλλο να έρθει κάτι εκ των πραγμάτων και άλλο να φανατίζεσαι.

 

Δεν ειναι λογικη κλασικη παρτακιδων και παει λεγοντας οπως λες! Η επιχειρηματικη λογικη δεν ειναι ουτε στα δεξια ουτε στα αριστερα οπως λες. Η επιχειρηματικη λογικη ειναι μια. Για να επιβιωσει η επιχειρηση σου πρεπει να ειναι κερδοφορα. ΤΕΛΟΣ.

Δηλαδη τι ειναι προτιμοτερο, ο επιχειρηματιας να εχει το κεφαλαιο του σε μια επιχειρηση που τη βγαζει καθαρη τσιμα τσιμα με εισφορολογικες ατασθαλειες υπο την ανεχεια του συντηριτικου δεξιου κρατους ή να παει να χωσει το κεφαλαιο του σε κατι πιο κερδοφορο?

Κι εγω, επειδη δουλευα και σε αυτο το κλαδο για πολυ καιρο μεχρι που τον σιχαθηκα και σηκωθηκα και εφυγα, σου λεω πως οι περισσοτερες απο αυτες τις εταιριες κανουν ταρζανιες με την εφορια και το ΙΚΑ ειτε για να επιβιωσουν ειτε για να αισχροκερδουν σε βαρος των εργαζομενων.

Και οσο οι εργαζομενοι υποκυπτουν στα δικαιωματα τους, το κρατος ανεχεται και οι ταρζαν της θεσσαλονικης επιμενουν να κρατανε τα κεφαλαια τους σε ζημιογονες επιχειρησεις με φορολογικες ατασθαλειες, αυτη η φουσκα θα μεγαλωνει.

Αυτο ελειπε ομως να μην ζηταμε και απο το κρατος να εισπραξει τους φορους. Αν δεν τους εισπραξει με το καλο, θα τους εισπραξει με το κακο.

 

Και εννοειται πως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Εδω ομως ισχυει αυτο που λενε πως μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα. Αυτο ειναι το κριμα.

 

Εμμμ συγνώμη, η εφορία είσαι ή η κυβέρνηση... ή μήπως σου είπα να μείνεις ανοιχτός με τις ζημίες σου; Που κολλάνε όλα αυτά τα ξεκάρφωτα με το ότι φανατίζεστε εναντίον των επιχειρήσεων; Παρόλα αυτά θα μπω στο κόπο να σου απαντήσω:

 

α. Άλλο το τι λέει η επιχειρηματική λογική του κάθε ανθρώπου που αποφασίζει δια δικής του βουλήσεως και άλλο ο απολυταρχισμός που επικρατεί στη συζήτηση. Μήπως θα σου πει και ευχαριστώ ο επιχειρηματίας που του λες τι να κάνει; Αν δει ότι δεν τον συμφέρει σταματά... αν όχι συνεχίζει... εσείς τι κόλλημα έχετε φάει;

β. Και ποια επιχείρηση δεν κάνει ταρζανιες; Όλες οι επιχειρήσεις έχουν κίνητρο να αποκλίνουν από τη νομιμότητα εφόσον μπορούν και να κάνουν μαγειρέματα... απλά η διαφορά είναι στο ότι ο ένας βγάζει απλά κάποια κέρδη και ο άλλος βγάζει τρελά κέρδη.

γ. Αν θες κάποιων να κράξεις για τα διαφυγόντα κρατικά έσοδα να τα βάλεις με την εφορία και το κράτος και όχι με έναν έναν το ταρζάν.... για αυτό λέω ότι φανατίζεστε και έχετε δεξιήστικη συμπεριφορά

 

Το πρόβλημα που λες είναι αδυναμία του κράτους και όχι να πυροβολάς τον κάθε άνθρωπο έναν έναν. Για να στο κάνω πιο λιανά. μιας και εσείς εδώ μέσα είστε όλοι σωστοί

α. Πόσοι δεν κατεβάζεται και βλέπετε τσαμπέ ταινίες, games κλπ

β. Πόσοι από εσάς πήρατε χωρίς λάδωμα το δίπλωμα

γ. Πόσοι από εσάς ανακυκλώνεται τις παλιές σας συσκευές και δεν τις πετάτε στα σκουπίδια

δ. Πόσοι από εσάς δεν κάνουν φασαρία σε ώρες κοινής ησυχίαας

ε. Πόσοι από εσάς δεν έχετε παρκάρει ποτέ παράνομα (πχ μικρότερη από 10 μέτρων απόσταση από φανάρι, στροφή, μικρότερη 5 μέτρων από γκαράζ κλπ)

...

κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Άλλο να έρθει κάτι εκ των πραγμάτων και άλλο να φανατίζεσαι.

 

 

 

Εμμμ συγνώμη, η εφορία είσαι ή η κυβέρνηση... ή μήπως σου είπα να μείνεις ανοιχτός με τις ζημίες σου; Που κολλάνε όλα αυτά τα ξεκάρφωτα με το ότι φανατίζεστε εναντίον των επιχειρήσεων; Παρόλα αυτά θα μπω στο κόπο να σου απαντήσω:

 

α. Άλλο το τι λέει η επιχειρηματική λογική του κάθε ανθρώπου που αποφασίζει δια δικής του βουλήσεως και άλλο ο απολυταρχισμός που επικρατεί στη συζήτηση. Μήπως θα σου πει και ευχαριστώ ο επιχειρηματίας που του λες τι να κάνει; Αν δει ότι δεν τον συμφέρει σταματά... αν όχι συνεχίζει... εσείς τι κόλλημα έχετε φάει;

β. Και ποια επιχείρηση δεν κάνει ταρζανιες; Όλες οι επιχειρήσεις έχουν κίνητρο να αποκλίνουν από τη νομιμότητα εφόσον μπορούν και να κάνουν μαγειρέματα... απλά η διαφορά είναι στο ότι ο ένας βγάζει απλά κάποια κέρδη και ο άλλος βγάζει τρελά κέρδη.

γ. Αν θες κάποιων να κράξεις για τα διαφυγόντα κρατικά έσοδα να τα βάλεις με την εφορία και το κράτος και όχι με έναν έναν το ταρζάν.... για αυτό λέω ότι φανατίζεστε και έχετε δεξιήστικη συμπεριφορά

 

Το πρόβλημα που λες είναι αδυναμία του κράτους και όχι να πυροβολάς τον κάθε άνθρωπο έναν έναν. Για να στο κάνω πιο λιανά. μιας και εσείς εδώ μέσα είστε όλοι σωστοί

α. Πόσοι δεν κατεβάζεται και βλέπετε τσαμπέ ταινίες, games κλπ

β. Πόσοι από εσάς πήρατε χωρίς λάδωμα το δίπλωμα

γ. Πόσοι από εσάς ανακυκλώνεται τις παλιές σας συσκευές και δεν τις πετάτε στα σκουπίδια

δ. Πόσοι από εσάς δεν κάνουν φασαρία σε ώρες κοινής ησυχίαας

ε. Πόσοι από εσάς δεν έχετε παρκάρει ποτέ παράνομα (πχ μικρότερη από 10 μέτρων απόσταση από φανάρι, στροφή, μικρότερη 5 μέτρων από γκαράζ κλπ)

...

κλπ

Για να στο εξηγησω διαφορετικα... Πολλα internet cafes απο τις εν λογω αλυσιδες κανουν το σχεδιασμο τους με δοδομενο οτι π.χ. θα πληρωνουν τους εργαζομενους με 500 ευρω και μισες ασφαλιστικες εισφορες, δωρα κομενα, μισες αποδειξεις στην εφορια και παει λεγοντας.

Δεν υποστηριζω σε καμια περιπτωση τα μετρα, ας εισπραξουν τους φορους που πρεπει και οχι οταν καποιος φοροδιαφευγει να βαζουν νεους πιο σκληρους φορους για ολους. Καποια ομως στιγμη, οταν το καθεστως θα αλλαξει η φουσκα θα σκασει πως να το κανουμε.

Απλα μου φαινεται υποκρητικη η απαντηση του προεδρου, αν οι εταιριες που εκπροσωπει ηταν καθαρες τοτε να ερχοταν να μας τα πει. Ξερει κι αυτος και πολλοι μικροεπιχειρηματιες του χωρου τι καθεστως επικρατει με τις μεγαλες αλυσιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hetfield το πρόβλημα επιμένω ότι είναι το κράτους. Χωρίς να γνωρίζω τα κατά πόσο είναι έτσι τα πράγματα στα net cafes... οι περισσότερες επιχειρήσεις έτσι δουλεύουν.

-Στα κομμωτήρια για παράδειγμα τις πληρώνουν τις κομμότριες με 300 ευρώ επειδή υποτίθεται μαθαίνουν (άλλο αν τελικά μαθαίνουν μια ζωή και δεν πάρουν ποτε το κατώτερο μισθό).

-Αν δουλέυεις βοηθός σερβιτόρου σε εστιατόριο εννοείτε πως δεν παίρνεις δώρα και εννοείτε πως δεν σου δηλώνουν όλες τις ώρες.

-Αν δουλεύεις καθαρίστρια σε πολυκατάστημα εννοείτε ότι δεν πένριες το +30% υπερωρία που υφίστατε για δουλειά μετα τις 10 το βράδυ (πότε άραγε δουλέυουν οι καθαρίστριες στα πολυκαταστήματα)

 

Τα παραδείγματα είναι αμέτρητα... αλλά αν κράξουμε κάποιον για αυτά δεν είναι το κάθε λαμόγιο (γιατί στους περισσότερους από εμάς αν δινόταν η ευκαιρία για λαμογιά αργά ή γρήγορα θα την άρπαζε) αλλά το κράτος που αφήνει χώρο για λαμογιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό είναι να βαριέσαι κάτι εύκολα όταν είναι αναλώσιμο;Καλύτερα δηλαδή να είσαι κολλημένος σε ένα πράγμα και ΚΑΘΕ μέρα να κάνεις τα ίδια;B)

 

Καλό είναι με οτιδήποτε αγοράζεις ή ασχολείσαι να το νιώθεις και να το χαίρεσαι. Αν το βαριέσαι εύκολα και βαριέσαι γενικώς σίγουρα θα καταλήξεις σε ψυχοφάρμακα όπως πολλά παιδάκια σήμερα.

 

Όσο για το αν θα κρατηθεί μια επιχείρηση σήμερα πρέπει η να ξεπλαίνει χρήμα, η να λαδώνει χοντρά, η να χει κοννέ με δημόσιο. Μη γελιομαστε οτιδήποτε έχει ανοίξει και χει κάνει ντόρο με κέρδος σε ένα μηνα το έχουν αντιγράψει ολοι, και αυτός που το σκέφτηκε τελικά πεθαίνει.ΠΧ?

1) Ιντερνετ καφε, ανοιξαν καποια, πετυχαν και μετά φύτρωσαν σαν μανιτάρια και αρχισαν να καταρρέουν. Οπου γεμίζει ο τοπος ιαινες, το φαι στερεύει και μετα τρώγονται μεταξυ τους.

2)Μαγαζακια με gadgets. Τι έγινε οταν ανοιξαν τα πρώτα, να μην πω ονόματα. Τώρα gadgets έβαλε και η μεγάλη αλυσίδα και το ψιλικαντζίδικο στη γειτονιά. Τον πούλο. Θα αρχίσουν να κλείνουν ΌΛΟΙ.

3)μΑΓΑΖΙΑ με γυναικία αξεσουάρ. κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ

 

Πάντα θα μένουν οι μεγάλοι . και γιαυτό φταίει ο καταναλωτής:-(

Ας γίνουμε λοιπόν όλοι υπάλληλίσκοι των αλυσίδων και ας το βουλώσουμε αφού ψωνίζουμε από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραδείγματα είναι αμέτρητα... αλλά αν κράξουμε κάποιον για αυτά δεν είναι το κάθε λαμόγιο (γιατί στους περισσότερους από εμάς αν δινόταν η ευκαιρία για λαμογιά αργά ή γρήγορα θα την άρπαζε) αλλά το κράτος που αφήνει χώρο για λαμογιές

Εύγε!!! Μπράβο!!!

Ξαναέλα τον Σεπτέμβρη που θα έχεις κατανοήσει ότι το κράτος που θεωρείς απόμακρο, και μιλάς σε τρίτο πρόσωπο, είμαστε εμείς οι ίδιοι. Εμείς κάνουμε λαμογιές, το κράτος (ως σύστημα) κάνει αυτό το οποίο αναμένουμε ΕΜΕΙΣ να κάνει, δηλαδή να δώσει χώρο για την ΛΑΜΟΓΙΑ και ΚΛΕΨΙΑ που εμείς θέλουμε να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα ρε παιδια. για να τα βαλουμε κατω.

 

 

Εγω πληρωνω:

- 21% απο τα κερδη μου στο κρατος (φορος)

- 19% απο τον τζιρο μου στο κρατος (φπα)

- 9% απο τον υπολοιπο τζιρο μου στο κρατος (φπα 9%)

- 30% απο τον μισθο μου σαν μετοχος στο κρατος (φορος)

- 400 ευρω το διμηνο για την "ασφαλιση" μου στο κρατος

- 300-600 ευρω το μηνα στην δεη για τις υποτηθεμενα αψογες υπηρεσιες τις

- απο 350 ευρω για καθε υπαλληλο μου (ικα)

 

και αυτα ειναι μονο αυτα που δινω στο κρατος

 

Ερχεται τωρα το κρατος με ενα τρυπιο νομο που αφηνει επιτηδες παραθηρακια για να χασει ο μικρος επιχειρηματειας και να κερδισει μαντεψε ποιος (hint: το κρατος), και σου λεει: αδυνατω να ξεχωρισω τα φρουτακια απο το COD και το WOW αρα εισαστε ολοι παρανομοι, και ο τζογεμπορας και ο ιντερνετκαφεδακιας.

Με αυτο το νομο η ελλαδα χανει ενα σκασμο εκατομμυρια απο την ΕΕ, και αφου τα εχει χασει βγαζει ενα αλλο νομο που λεει οτι ακομα αδυνατω να ξεχωρισω την Π@@τσα απο την βουρτσα και για αυτο επιτρεπω στον καθενα να εχει αλλα ειτε το ενα εχεις ειτε το αλλο θα μου πληρωνεις εμενα ενα σκασμο λεφτα.

Σαν να μην φτανει λοιπον το 60% πρακτικα απο τα κερδη σου που σου παιρνει ερχεται και σου λεει αστα αυτα, θα σου παιρνω και τα υπολοιπα.

 

Οταν εγω και καθε εγω ομως θα κλεισω το μαγαζι μου (που ευτιχως παει τουμπανο by the way) και θα αφησω 4 ατομα ανεργα (400 ευρω * 4 επιδοματα ανεργειας τον μηνα), παψω να πληρωνω τους φορους μου αφου δεν υπαρχει πλεον επιχειρηση, και παψω να πληρωνω ασφαλεια αφου δεν θα χρειαζεται πλεον, τοτε μαντεψε απο που θα βρει τα λεφτα που εχασε το κρατος (hint: απο εσενα)

 

Τωρα αν ακομα συγκρινεις το επαγκελμα του αμαξα με το net cafe φιλε hetfield (btw τουμπανο τον nik) μαλον εχουμε προβλημα επικοινωνιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συμφορουμίτες, τί κάθεστε και αναλίσκεστε σε πολύπλοκες μαθηματικές αναλύσεις και πως σας φταίει το σύστημα?

 

Ειπώθηκε και νωρίτερα στο θέμα:

Έχει πέσει η πελατεία, τέλος.

 

Έχει πέσει γι απολύτως λογικά αίτια:

- γιατί υπάρχει πια internet στα σπίτια

- γιατί αν δεν έχεις internet πας σε ένα φίλο σου που έχει ή παίρνεις από το γείτονα

- γιατί όλοι όσοι ασχολούνται έχουν από έναν (2,3,4...) υπολογιστή

- γιατί όλοι οι παραπάνω μπορούν να έχουν αυτά που θέλουν τσάμπα

- γιατί (μόνο εγώ?) αηδιάζω να πηγαίνω να κάθομαι σε καρέκλες και να χρησιμοποιώ αντικείμενα που έχουν πιάσει άλλοι χίλιοι

- γιατί σε κανέναν δεν περισσεύουν φράγκα πια

 

...κι αφού λοιπόν έχει πέσει η πελατεία, πώς να το κάνουμε δηλαδή? Είναι καθαρά θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Για ποιό λόγο πια να δίνεις π.χ. ένα 30άρι το μήνα σε net-places και να μην δίνεις ένα 20άρι για να έχεις μόνιμο internet στο σπιτάκι σου χωρίς περιορισμούς? Μόδα ήταν, πάει και τελείωσε, θα μείνουν τόσα ώστε να έχουν αρκετούς πελάτες, πχ τουρίστες, περαστικούς και καμμένους lanάδες (ξεσκαρτάρισμα, by the way). Μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...