Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι τραγική η κατάσταση στα διάφορα καταστήματα οικιακών συσκευών για πληροφόρηση και συμβουλές. Δηλαδή θες ένα κλιματιστικό, ε δεν θα σε πληροφορήσει κανείς αναλυτικά για κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, γιατί το ένα είναι καλύτερο από το άλλο κλπ. Υπάρχει ασχετοσύνη που δεν οφείλεται στους πωλητές αλλά στην έλλιψη εκπαίδευσης αυτών.

Υπάρχει πουθενά πληροφόρηση, έγκυρη, για αγορά κλιματιστικών, τόσο για προδιαγραφές όσο και για δυνατότητες κλπ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα σου πω τα πολυ βασικα που ξερω και πρεπει να προσεξεις οταν αγορασεις ενα.

 

1)Το ποσο πολυ ψυξη μπορει να παραγει το κληματιστικο το βλεπεις στα BTU (μπι τι γιου) του. Αναλογα το μεγεθος του χωρου που θελεις να ψυξεις αγοραζεις και τα αναλογα BTU. Τα ποιο κοινα που πουλανε ειναι 9000 BTU, 12000 BTU, 18000 BTU, 24000 BTU. Οσο ποιο μεγαλο τοσο ποιο ακριβο..

 

2) Το κουτι πανω γραφει ποσο θορυβωδες ειναι η εσωτερικη και η εξωτερικη μοναδα του σε DB (ντεσιμπελ). Οσο ποιο πολλα ντεσιμπελ τοσο ποιο πολυ θορυβο κανει αρα τοσο ποιο πολυ θα σε ενοχλει οταν λειτουργει. Πες του υπαλληλου εκει να σου διαβασει τα ντεσιμπελ απο τα κλιματιστικα που σε ενδιαφερουν για να μπορεις να διαλεξεις..

Εσωτερικη μοναδα (indoor unit) ειναι η μοναδα που θα βαλεις στο σαλονι σου, ενω εξωτερικη μοναδα (outdoor unit) ειναι η μοναδα που θα τοποθετηθει εκτος σπιτιου. Στο δικο μου διαλεξα να εχει πολυ αθορυβη εσωτερικη μοναδα, αλλα η εξωτερικη κανει λιγο παραπανω θορυβο..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολυ σημαντική είναι η εγκατασταση.Δηλαδη ποσο καλός είναι ο τεχνικός που θα εγκαταστησει το κλιματιστικο καθως μεγάλο μερος του θορυβου μπορει να οφειλεται σε λάθος εγκατασταση!

Πάντως προσοχη στις τιμες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx guys, το μόνο που δεν γνώριζα ήταν το θέμα "θόρυβος από κακή εγκατάσταση" που είπες kapes, μπορείς να κάνεις κάποια περταίρω εξήγηση, τί πρέπει να προσέξει δηλαδή η τεχνικός που θα το εγκαταστήσει?

 

τώρα ένα άλλο θέμα είναι σαν δυνατότητες, δηλαδή, έχω δεί κάποια και έχουν "ιονιστή" ή "αφυγραντήρα" σας λένε κάτι αυτά? πρέπει να έχουν κάποια άλλη δυνατότητα που δεν ανέφερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DAIKIN,MItsubishi και δεν χρειαζεται να ξερεις τπτ αλλο

 

το μονο προβλημα τους ειναι η αναλαφρη αισθηση που θα αποκτησει το πορτοφολι σου μετα την αγορα

 

νομιζω οτι Χ*2=τετραγωνικα χωρου οπου Χ*1000=BTU

 

μην παρεις inverter αν δεν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις τα κλιματιστικα και για θερμανση σε χαμηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω καινούριο Topic, ας ρωτήσω εδώ.

Έχω ένα air-condition μάρκας Soulis, το οποίου είναι τουλάχιστον 5 χρόνια μπορεί και αρκετά παραπάνω.

Τη δουλειά μου τη κάνω, μιας και το έχω στο δωμάτιο μου και το κάνει κρύσταλλο αν θέλω.

 

 

Πριν το βάλω για λειτουργία πριν 20 μέρες περίπου, έπλυνα προσεκτικά την εξωτερική μονάδα, καθάρισα τα φίλτρα της εσωτερικής ρούφηξα τυχόν χνούδια μέσα από την εσωτερική μονάδα με την ηλεκτρική σκούπα αφού είχα βγάλει τα φίλτρα και όλα ήταν μια χαρά.

 

Το πρόβλημα όμως ξεκίνησε πριν 3 μέρες.

Μετά από ένα σφουγγάρισμα που έκανα στο δωμάτιο μου το Air-Condition, άρχισε να μυρίζει απίστευτα άσχημα σε βαθμό που δεν το ανέχεσαι.

 

Έβγαλα τα φίλτρα το καθάρισα, δούλεψε για 5 λεπτά καλά και μετά άρχισε να βρωμάει και πάλι, πάρα πολύ.

 

Η ερωτήσεις μου είναι:

1) Αξίζει να το φτιάξω? (Δεδομένου ότι οι περισσότεροι που έρχονται για συντήρηση ζητάνε τρελά λεφτά, ειδικά αν δουν καμιά καλή TV και περιοχές όπως Αγία Παρασκευή).

2) Τι μπορεί να είναι αυτό με τη μυρωδιά?

3) Να αγοράσω ένα καινούριο Inverter να έχω και χαμηλή κατανάλωση?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DAIKIN,MItsubishi και δεν χρειαζεται να ξερεις τπτ αλλο

έτσι όπως τα προτείνεις αυτές τις δύο μάρκες ακούγεται ύποπτο, θέλω επιχειρήματα, no offence αλλά εδώ ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, οπότε τα επιχειρήματα είναι σημαντικά...αντιλαμβάνεσαι!

 

μην παρεις inverter αν δεν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις τα κλιματιστικα και για θερμανση σε χαμηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος

πες μου περισσότερα γιατί δεν καταλαβαίνω το γιατί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καμια επαγγελματικη σχεση με τις εταιρειες που σου προτεινα,απλα ρωτωντας γνωστους,μαστορες,τεχνικους και πωλητες ολοι συμφωνουν οτι αυτες οι 2 ειναι οι κορυφαιες στα κλιματιστικα

 

θεωρουν την DAIKIN top αλλα πανακριβη και με ελαχιστη διαφορα λιγο ποιο κατω την Mitsubishi σε ποιο λογικες τιμες

 

οταν λενε κορυφαιες εννοουν σε αποδοση,οικονομια ρευματος,αθορυβη λειτουργια και αξιοπιστια

 

προσωπικα ειχα αγορασει Mitsubishi και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος

 

επειδη η αγορα ειναι το ενα σκελος και η εγκατασταση τους το αλλο η οποια κοστιζει στα 100€/κομματι περιπου,να παρεις προσφορα με τοποθετηση για να σου βγει ποιο οικονομικα και να μην τρεχεις εκ των υστερων να βρεις μαστορα,τελος να σου τσεκαρουν την πληροτητα τους σε φρεον

 

να φροντισεις οι εξωτερικες μοναδες να ειναι ειναι προφυλαγμενες απο βροχη,ηλιο κλπ δλδ κατω απο μπαλκονι αν μπορεις και οι εσωτερικες να μην σας "χτυπανε" με το ρευμα αερα που θα βγαζουν απ ευθειας,τελος να σου τσεκαρουν την πληροτητα τους σε φρεον

 

 

για τα inverter ξερω μονο οτι ειναι αρκετα ποιο ακριβα απο ενα ακριβως ιδιο κλιματιστικο μη inverter και η μονη διαφορα τους ειναι η αποδοτικη θερμανση ακομα και οταν κανει πολυ κρυο

 

εσυ ξερεις τις αναγκες σου,εσυ διαλεγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κλιματιστικό Inverter έχει μεταβλητή ψυκτική ισχύ. Το 12άρι δηλαδή έχει ένα εύρος ισχύος που ξεκινάει ας πούμε από τα 5000 btu/h και φτάνει τα 12.000 btu/h. Αυτό έχει αντίκτυπο στην κατανάλωση. αντί να δουλεύει ας πούμε 45 λεπτά την ώρα στα 12.000 δουλεύει συνεχώς με μεταβλητή ισχύ (όση χρειάζεται).

Επίσης έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης (συντελεστής συμπεριφοράς COP). Αυτό εκφράζει το πόσα watt ρεύματος καταναλώνει για κάθε btu/h. Προφανώς όσο μεγαλύτερο είναι το COP τόσο λιγότερο ρεύμα καίει.

Τέλος ένα κλιματιστικό inverter εάν πάθει βλάβη, έχει σημαντικό μεγαλύτερο κόστος επισκευής σε σχέση με ένα συμβατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx guys, το μόνο που δεν γνώριζα ήταν το θέμα "θόρυβος από κακή εγκατάσταση" που είπες kapes, μπορείς να κάνεις κάποια περταίρω εξήγηση, τί πρέπει να προσέξει δηλαδή η τεχνικός που θα το εγκαταστήσει?

 

τώρα ένα άλλο θέμα είναι σαν δυνατότητες, δηλαδή, έχω δεί κάποια και έχουν "ιονιστή" ή "αφυγραντήρα" σας λένε κάτι αυτά? πρέπει να έχουν κάποια άλλη δυνατότητα που δεν ανέφερα?

 

Θορυβος απο κακη εγκατασταση μπορει να υπαρξει αλλα οχι παντα. Αν η εξωτερικη μοναδα τοποθετηθει ακριβως εξω απο τον τοιχο που καθεσαι (εκει που εχεις τον καναπε σου για παραδειγμα ακριβως απεξω να πας και να βαλεις την εξωτερικη μοναδα) τοτε πρεπει να βαλεις στην βαση της αποσβεστηρες κραδασμων, αλλιως θα την ακους εκει που καθεσαι στον καναπε ,πολυ δυνατα. Αποσβεστηρες κραδασμων ειναι λαστιχενιες βιδες, με σπηρωμα και απο της δυο μεριες, και μπαινουν στην βαση της εξωτερικης μοναδας για να μην ερχεται σε αμεση επαφη και να αποσβενει τους κραδασμους, ειναι πολυ φτηνα και τα ζητας απο ενα απλο μαγαζι με υλικα. Τεσσερεις τετοιες βιδες θα βαλεις, μια σε καθε βιδα την εξωτερικης μοναδας που ακουμπαει στην βαση..

 

Ιονιστης ειναι ενα συστημα που καθαριζει την ατμοσφαιρα απο ιοντα, βρωμιες και τετοια. Αν καπνιζεις και εχεις στο δωματιο ιονιστη τοτε η ατμοσφαιρα καθαριζει και ειναι σαν να μη καπνιζεις. Ιονιστες υπαρχουν μονες τους συσκευες και μια απλη ξεκιναει απο 150 ευρω.

 

Αφυγραντηρας δε ξερω τι ειναι, μαλλον ειναι κατι που γραψανε εξω απο το κουτι του κλιματιστικου για να σου φανε παραπανω λεφτα..

 

Εγω σαν συμβουλη για την επιλογη κλιματιστικου εχω να σου πω λιγα πραγματα. Καταρχην πρεπει να υπολογισεις ποσες ωρες σκοπευεις να το χρησημοποιησεις το κλιματιστικο που θα αγορασεις. Θα το εχεις ανοιχτο 3 μηνες το καλοκαιρι ολη την ημερα? Θα το εχεις ανοιχτο μονο για 1-2 ωρες στις πολυ μεγαλες ζεστες?

Αν θελεις κλιματιστικο να το εχεις αναμενο παρα πολλες ωρες τοτε παρε με inverter για οικονομια και καλυτερη ψυξη.

Αν θελεις κλιματιστικο να το αναψεις μονο 1-2 ωρες στις πολυ μεγαλες ζεστες τοτε παρε ενα με 150 ευρω απο τα carefour και καθαρισες, μη πανε και τσαμπα τα λεφτα..

 

Η δυο μεγαλες διαφορες των κλιματιστικων μεχρι τωρα ειναι αν ειναι inverter ή χωρις inverter.

 

Ομως τωρα εχουν βγαλει και κλιματιστικα ενεργιακης κλασης "A" και μαλιστα εδω και μερικες μερες εχει αρχισει η επιδοτηση απο το κρατος για αλλαγη κλιματιστικων σε ολους μας με μεγιστη διαφορα 500 ευρω.. Λεπτομεριες δε ξερω το διαβασα σαν ειδηση καπου αν βρω λινκ θα σας το δωσω να το διαβασετε.

Οποτε ψαξε να αγορασεις τετοιο κλιματιστικο, θα σε συμφερει παρα πολυ επειδη ειναι ενεργειακης κλασης "Α" μιλαμε για πολυ μεγαλη οικονομια..

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:22 ----------

 

http://infopress-gr.blogspot.com/2009/06/blog-post_5740.html

Το λινκ σχετικα με τα νεα κλιματιστικα, ψαξτο και αυτο αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θορυβος απο κακη εγκατασταση μπορει να υπαρξει αλλα οχι παντα. Αν η εξωτερικη μοναδα τοποθετηθει ακριβως εξω απο τον τοιχο που καθεσαι (εκει που εχεις τον καναπε σου για παραδειγμα ακριβως απεξω να πας και να βαλεις την εξωτερικη μοναδα) τοτε πρεπει να βαλεις στην βαση της αποσβεστηρες κραδασμων, αλλιως θα την ακους εκει που καθεσαι στον καναπε ,πολυ δυνατα. Αποσβεστηρες κραδασμων ειναι λαστιχενιες βιδες, με σπηρωμα και απο της δυο μεριες, και μπαινουν στην βαση της εξωτερικης μοναδας για να μην ερχεται σε αμεση επαφη και να αποσβενει τους κραδασμους, ειναι πολυ φτηνα και τα ζητας απο ενα απλο μαγαζι με υλικα. Τεσσερεις τετοιες βιδες θα βαλεις, μια σε καθε βιδα την εξωτερικης μοναδας που ακουμπαει στην βαση..

 

 

Πως θα ζητήσω αυτές τις βίδες επειδή έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα με κλιματιστικό που τοποθετήθηκε πρόσφατα;Αν έχεις και κάποια εικόνα ακόμα καλύτερα.Έχουν καμια σχέση με αυτές; painted-galvanized-stainless-steel-anti-vibration-base-fixed-screw-50757_1b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα βγαλω φωτογραφιες το πρωι και θα τις ανεβασω

 

Edit: Αυτα που εχεις στην φωτογραφια ειναι λαστιχενιοι πατοι. Καπως ετσι ειναι και αυτα που μπαινουν στα κλιματιστικα αλλα εχουν πανω κατω σπιρωμα και στην μεση λαστιχο, θα τα δεις στις φωτο και τοποθετημενα πως ειναι

 

Edit2: Ισως να μη χριαστει να βγαλω φωτο , κοιτα αυτα που βρηκα στο ιντερνετ ,ετσι ακριβως ειναι http://www.soldatos.gr/photos/antishock/installpack.jpg http://www.soldatos.gr/html/antishock.html

Η εξωτερικη μοναδα εχει 4 βιδες που την κρατανε πανω στις 2 γωνιες. Αντικαθιστας τις 4 αυτες βιδες με αυτα τα αντικραδασμικα και κοβεις το 90% του θορυβου τουλαχιστον. Δε χρειαζεσαι καποιον να στο κανει ειναι πανευκολο το κανεις μονος σου. Αλλαξε τις βιδες μια την καθε φορα, μη πας να τις βγαλεις ολες μαζι και σου ερθει η μοναδα στο κεφαλι..

 

Edit3: Πρεπει να αγορασεις αντικραδασμικα αναλογα το βαρος της μοναδας σου και την συχνοτητα και διαφορα αλλα. Σε γενικες γραμμες εκει που θα πας να τα αγορασεις πες του ακριβως για τι δουλεια τα θελεις για να σου δωσει το καταλληλο, μη παρεις καποιο π.χ με πολυ σκληρο λαστιχο ή καποιο με παρα πολυ μαλακο λαστιχο , γιατι μπορει να μην εχεις το καλυτερο αποτελεσμα. Καποια αποσβεση θα εχεις σιγουρα, αλλα με το καταλληλο αντικραδασμικο μπορεις να πετυχεις και 95% αποσβεση, και κοστιζουν ελαχιστα..

Επεξ/σία από Radiatedsoul
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βγαλω φωτογραφιες το πρωι και θα τις ανεβασω

 

Edit: Αυτα που εχεις στην φωτογραφια ειναι λαστιχενιοι πατοι. Καπως ετσι ειναι και αυτα που μπαινουν στα κλιματιστικα αλλα εχουν πανω κατω σπιρωμα και στην μεση λαστιχο, θα τα δεις στις φωτο και τοποθετημενα πως ειναι

 

Edit2: Ισως να μη χριαστει να βγαλω φωτο , κοιτα αυτα που βρηκα στο ιντερνετ ,ετσι ακριβως ειναι http://www.soldatos.gr/photos/antishock/installpack.jpg http://www.soldatos.gr/html/antishock.html

Η εξωτερικη μοναδα εχει 4 βιδες που την κρατανε πανω στις 2 γωνιες. Αντικαθιστας τις 4 αυτες βιδες με αυτα τα αντικραδασμικα και κοβεις το 90% του θορυβου τουλαχιστον. Δε χρειαζεσαι καποιον να στο κανει ειναι πανευκολο το κανεις μονος σου. Αλλαξε τις βιδες μια την καθε φορα, μη πας να τις βγαλεις ολες μαζι και σου ερθει η μοναδα στο κεφαλι..

 

Edit3: Πρεπει να αγορασεις αντικραδασμικα αναλογα το βαρος της μοναδας σου και την συχνοτητα και διαφορα αλλα. Σε γενικες γραμμες εκει που θα πας να τα αγορασεις πες του ακριβως για τι δουλεια τα θελεις για να σου δωσει το καταλληλο, μη παρεις καποιο π.χ με πολυ σκληρο λαστιχο ή καποιο με παρα πολυ μαλακο λαστιχο , γιατι μπορει να μην εχεις το καλυτερο αποτελεσμα. Καποια αποσβεση θα εχεις σιγουρα, αλλα με το καταλληλο αντικραδασμικο μπορεις να πετυχεις και 95% αποσβεση, και κοστιζουν ελαχιστα..

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου.Μόλις τις βρώ,αγοράσω κ τοποθετήσω θα ποστάρω για τα αποτελέσματα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...