Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους.

Το ποστάρω εδώ μετά από παρότρυνση αντμιν.

Στο σπίτι που νοικιάζω έχω ένα Carrier 42NQV035M2 (inverter), το οποίο και χρησιμοποιώ για θέρμανση τώρα τον χειμώνα (αρκετές ώρες, περίπου 10-12 καθημερινά, ίσως και παραπάνω).

Ενώ μέχρι προχθές δούλευε ρολόι κάθε μέρα, χωρίς καμία διακοπή για απόψυξη, προχθές που το άναψα, ανά 30 λεπτά με 1 ώρα σταματούσε για απόψυξη, που διαρκούσε περίπου 4-5 λεπτά.

Το ίδιο πράγμα έκανε όταν είχα πρωτονοικιάσει το σπίτι, πριν αρκετό καιρό, αλλά τότε έφταιγε ότι είχε μπουκώσει το φίλτρο από σκόνη, και μόλις το καθάρισα έφτιαξε. Έλεγξα το φίλτρο σήμερα και είναι πεντακάθαρο.

Χθες η κατάσταση ήταν κάπως καλύτερη, δηλαδή πάλι σταματούσε για αποψύξεις αλλά το έκανε ανά 1.5 - 2 ώρες.

Δεν γνωρίζω αν όντως η "διαδικασία" που κάνει λέγεται "απόψυξη", το υποθέτω αφού κάθε φορά που σταματάει ανάβει ένα λαμπάκι με μία χιονονιφάδα και σταγόνες, που στο manual λέει ότι είναι το defrost.

Σημείωση που ίσως είναι σημαντική: Πριν κάποιες μέρες είχα παρατηρήσει τυχαία ότι κάποια στιγμή άρχισε να στάζει από τον σωλήνα της εξωτερικής μονάδας (από εκείνον που βγαίνει το νερό κατά τη χρήση) για λίγη ώρα και με μικρή ένταση ένα κιτρινωπό νερό, σαν κατούρημα (😝), και ενώ το κλιματιστικό δεν δούλευε για αρκετές ώρες. Δεν γνωρίζω εάν το είχε ξανακάνει παλιότερα ή αν το ξανάκανε από τότε.

Παρόλα αυτά, να πω ότι όταν το κλιματιστικό δουλεύει, δουλεύει το ίδιο καλά με πριν, δηλαδή δεν υπάρχει κάποια πτώση στην απόδοση της θέρμανσης και της ισχύος.

Το κλιματιστικό είναι αρκετά καινούριο, νομίζω ο ιδιοκτήτης το έβαλε πριν 2-3 χρόνια.

Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Η λογική, και με βάση αυτό που είπα, είναι να υπάρχει κάποια διαρροή στο φρέον, αλλά αν ήταν αυτό δε θα υπήρχε πτώση στην απόδοση της θέρμανσης; Επιπλέον, το ότι προχθές ήταν χειρότερη η "κατάσταση" απότι χθες τι μπορεί να σημαίνει; Υπάρχει περίπτωση να "μπούκωσε" κάποιος μηχανισμός από κάτι και σιγά σιγά να "ξεμπουκώνει";

Τέλος, δεν ξέρω αν έχει οποιαδήποτε σημασία, απλά το αναφέρω, ότι για αρκετές εβδομάδες εδώ που μένω (και όταν το κλιματιστικό δούλευε ρολόι) είχαμε πολύ χαμηλή υγρασία, και προχθές που άρχισε το πρόβλημα ήταν η μέρα που η υγρασία ξανανέβηκε στο 95-98% μετά από πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, είναι σε average. Σε θερμό είναι 5.1.

https://www.tournikiotisgroup.gr/product/msz-hj/

Δε δίνει νουμερα αλλά κοίτα λίγο μήπως καταλάβεις γιατί εγώ δε το καταλαβαίνω έτσι όπως το έχει 

10 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

συμφωνώ άλλα μιλάμε για εξοχικό που θα δουλεύει λίγες μέρες.Το βασικό για μένα είναι εαν παω με πολύ κρυο να μην εχει θέμα,και βλέπω οτι εχει την ιδια εξωτερική με το 24αρι.

Σε συνδυασμό με το μικρότερο κομπρεσορα δεν θα σταματάει πουθενά.(εχω 12αρι mitsubishi στον χώρο μου και ξέρω πανω κατω τι μηχάνημα παίρνω)

Αν είναι για περιστασιακή χρήση αλλάζει το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kda είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Το ποστάρω εδώ μετά από παρότρυνση αντμιν.

Στο σπίτι που νοικιάζω έχω ένα Carrier 42NQV035M2 (inverter), το οποίο και χρησιμοποιώ για θέρμανση τώρα τον χειμώνα (αρκετές ώρες, περίπου 10-12 καθημερινά, ίσως και παραπάνω).

Ενώ μέχρι προχθές δούλευε ρολόι κάθε μέρα, χωρίς καμία διακοπή για απόψυξη, προχθές που το άναψα, ανά 30 λεπτά με 1 ώρα σταματούσε για απόψυξη, που διαρκούσε περίπου 4-5 λεπτά.

Το ίδιο πράγμα έκανε όταν είχα πρωτονοικιάσει το σπίτι, πριν αρκετό καιρό, αλλά τότε έφταιγε ότι είχε μπουκώσει το φίλτρο από σκόνη, και μόλις το καθάρισα έφτιαξε. Έλεγξα το φίλτρο σήμερα και είναι πεντακάθαρο.

Χθες η κατάσταση ήταν κάπως καλύτερη, δηλαδή πάλι σταματούσε για αποψύξεις αλλά το έκανε ανά 1.5 - 2 ώρες.

Δεν γνωρίζω αν όντως η "διαδικασία" που κάνει λέγεται "απόψυξη", το υποθέτω αφού κάθε φορά που σταματάει ανάβει ένα λαμπάκι με μία χιονονιφάδα και σταγόνες, που στο manual λέει ότι είναι το defrost.

Σημείωση που ίσως είναι σημαντική: Πριν κάποιες μέρες είχα παρατηρήσει τυχαία ότι κάποια στιγμή άρχισε να στάζει από τον σωλήνα της εξωτερικής μονάδας (από εκείνον που βγαίνει το νερό κατά τη χρήση) για λίγη ώρα και με μικρή ένταση ένα κιτρινωπό νερό, σαν κατούρημα (😝), και ενώ το κλιματιστικό δεν δούλευε για αρκετές ώρες. Δεν γνωρίζω εάν το είχε ξανακάνει παλιότερα ή αν το ξανάκανε από τότε.

Παρόλα αυτά, να πω ότι όταν το κλιματιστικό δουλεύει, δουλεύει το ίδιο καλά με πριν, δηλαδή δεν υπάρχει κάποια πτώση στην απόδοση της θέρμανσης και της ισχύος.

Το κλιματιστικό είναι αρκετά καινούριο, νομίζω ο ιδιοκτήτης το έβαλε πριν 2-3 χρόνια.

Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Η λογική, και με βάση αυτό που είπα, είναι να υπάρχει κάποια διαρροή στο φρέον, αλλά αν ήταν αυτό δε θα υπήρχε πτώση στην απόδοση της θέρμανσης; Επιπλέον, το ότι προχθές ήταν χειρότερη η "κατάσταση" απότι χθες τι μπορεί να σημαίνει; Υπάρχει περίπτωση να "μπούκωσε" κάποιος μηχανισμός από κάτι και σιγά σιγά να "ξεμπουκώνει";

Τέλος, δεν ξέρω αν έχει οποιαδήποτε σημασία, απλά το αναφέρω, ότι για αρκετές εβδομάδες εδώ που μένω (και όταν το κλιματιστικό δούλευε ρολόι) είχαμε πολύ χαμηλή υγρασία, και προχθές που άρχισε το πρόβλημα ήταν η μέρα που η υγρασία ξανανέβηκε στο 95-98% μετά από πολύ καιρό.

Κατέβασε λίγο αυτό https://carrier-aircon.ru/upload/service-manuals/42NQV035-SVM.pdf'

Στην σελ 63 έχει να κάνεις ένα self diagnose .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://www.tournikiotisgroup.gr/product/msz-hj/

Δε δίνει νουμερα αλλά κοίτα λίγο μήπως καταλάβεις γιατί εγώ δε το καταλαβαίνω έτσι όπως το έχει 

αυτο που με προβληματίζει δεν ειναι τα scop(σε σχέση με τα φασόν θα καίει λιγότερο,και ας έχουν καλύτερα νούμερα) άλλα οτι εχει στα χαρτιά -10 στην θέρμανση,

ενω στα πιο καινούργια μοντέλα -15 και -20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimostr είπε

4,1 είδα ,έχω κάνει λάθος ?

MSZ-HJ60VAMUZ-HJ60VA_1579102189.3801.pdf

43 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Λοιπόν ας ρωτήσω κι'εγω:

μεζονέτα (εξοχικό αρα δεν βιάζομαι) θέλω να τοποθετήσω στο ισόγειο κλιματιστικό,έχουμε ενα ενιαίο χωρο 45τμ άλλα και σκάλα ανοικτή που πάει στον πάνω όροφο.

Θέρμανση με ενδιαφέρει πιο πολυ ,στον υπολογισμό χοντρικά μου βγάζει αυτό κατω:

να πάω σε μεγάλη μονάδα εξω,να μην εχω θέματα με αποψύξεις,γιατί θα ειναι η μονή πηγή θέρμανσης τον χειμώνα.

βλέπω προσφορά (410 άλλα οκ)αυτό:https://www.plaisio.gr/catalog?location=categories%3dΚλίμα+Σπιτιού%2cΚλιματισμός%3bproductstatusdescr%3dsales%3bproduct%3d3061558

 στα 720ε τι λέτε?

Screenshot(1).png

Θα το χτύπαγα.

4.1 SCOP σε average, 5.1 σε θερμό (είπαμε, μέσος όρος), θηριώδη εξωτερική μονάδα και Mitsubishi 21000btus στα 720€.

Νομίζω πολύ καλή τιμή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κατέβασε λίγο αυτό https://carrier-aircon.ru/upload/service-manuals/42NQV035-SVM.pdf'

Στην σελ 63 έχει να κάνεις ένα self diagnose .

Το έκανα. Χτύπησε error στον κωδικό 12, που στο pdf λέει "Trouble on other indoor P.C. boards". Άσχημα τα πράγματα;

Επεξ/σία από Kda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kda είπε

Το έκανα. Χτύπησε error στον κωδικό 12, που στο pdf λέει "Trouble on other indoor P.C. boards". Άσχημα τα πράγματα;

΄Ασχημα αν δεν είναι στην εγγύηση γιατί δείχνει ότι μάλλον είναι πλακέτα.

Πρέπει να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη.

Μπορείς να δοκιμάσεις να το βγάλεις από την πρίζα κανά 6ώρο μήπως ξεσκαλώσει αλλά το πιθανότερο είναι πως θέλει επισκευή.

27 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

αυτο που με προβληματίζει δεν ειναι τα scop(σε σχέση με τα φασόν θα καίει λιγότερο,και ας έχουν καλύτερα νούμερα) άλλα οτι εχει στα χαρτιά -10 στην θέρμανση,

ενω στα πιο καινούργια μοντέλα -15 και -20.

Γιατί πιάνεις ποτέ -10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

΄Ασχημα αν δεν είναι στην εγγύηση γιατί δείχνει ότι μάλλον είναι πλακέτα.

Πρέπει να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη.

Μπορείς να δοκιμάσεις να το βγάλεις από την πρίζα κανά 6ώρο μήπως ξεσκαλώσει αλλά το πιθανότερο είναι πως θέλει επισκευή.

Θα ρωτήσω αν και με την δική μου τύχη το κόβω να έληξε πριν κανά 10ήμερο η εγγύηση 😂. Κάτι άλλο τώρα - έστω ότι όντως έχει πρόβλημα στην πλακέτα, από την στιγμή που όπως είπα όταν δουλεύει ζεσταίνει κανονικά, εγώ μπορώ να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ κανονικά ή μπορεί να πάθει κάτι χειρότερο (αν υπάρχει κάτι χειρότερο απτη πλακέτα 😂); Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μάλλον παίρνει λάθος εντολή απτη πλακέτα ότι χρειάζεται απόψυξη και την κάνει χωρίς λόγο (;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

αυτο που με προβληματίζει δεν ειναι τα scop

Αν δεις στο eurovent , έχει στους -7C , 4.10 COP το οποίο είναι πραγματικά τεράστιο. Να φανταστείς το ASYG έχει μόλις 2.26!!!

Απίστευτο το Mitsubishi. Πάρτο χθες!!!

2 λεπτά πριν, Kda είπε

Θα ρωτήσω αν και με την δική μου τύχη το κόβω να έληξε πριν κανά 10ήμερο η εγγύηση 😂. Κάτι άλλο τώρα - έστω ότι όντως έχει πρόβλημα στην πλακέτα, από την στιγμή που όπως είπα όταν δουλεύει ζεσταίνει κανονικά, εγώ μπορώ να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ κανονικά ή μπορεί να πάθει κάτι χειρότερο (αν υπάρχει κάτι χειρότερο απτη πλακέτα 😂); Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μάλλον παίρνει λάθος εντολή απτη πλακέτα ότι χρειάζεται απόψυξη και την κάνει χωρίς λόγο (;)

Αυτά θα στα πει το σέρβις, δεν ξέρω. Δοκίμασε αυτό με το ρεύμα να αποφορτίσουν λίγο οι πυκνωτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω καποιος στο νημα αγόρασε νονειμ και του βάλανε σοραι κουφάρι.. 

Φίλε ο μαγκαιβερ που έκανε δουλειά με τσίχλα δεν ήταν χαζός ;)

Απλα να προτεινω τις τσιχλες elma Χίου για να σου βγάζει και άρωμα μαστίχας σαν να έχεις αιθέριο έλαιο να καίει. Βάζει μόνο διπλή γιατί στεγνώνει λίγο γρήγορα.

 

Προφανώς αστειεύομαι. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αυτά θα στα πει το σέρβις, δεν ξέρω. Δοκίμασε αυτό με το ρεύμα να αποφορτίσουν λίγο οι πυκνωτές.

Φοβάμαι οτι αν δεν είναι στην εγγύηση και φωνάξω ιδιώτη ψυκτικό θα μου πει ψέμματα ότι πρέπει να φτιαχτεί άμεσα για να τα πάρει. Κρίμα δεν είναι τόσο μεγάλο έξοδο ενώ το κλιματιστικό κατά κύριο λόγο δουλεύει; 😝 Στα θετικά (μάλλον) ότι όπως είπα χθες έκανε πιο σπάνια τις αποψύξεις σε σχέση με προχθές. Κάτι τελευταίο, επειδή με τα ηλεκτρολογικά είμαι άσχετος. Όταν λες να το βγάλω απτη πρίζα, εννοείς να κλείσω τον διακόπτη του απτον γενικό; Υπάρχει τρόπος να βρω ποιος είναι ο δικός του χωρίς να χρειαστεί να κλείσω όλους τους άλλους πρώτα; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω αναρτήθηκε το eurovent του ASYG24KMTA.

AOYG24KMTAASYG24KMTA_1579104059.4015.pdf

Το μηχάνημα πρέπει να τα σπάει.

1μέτρο εσωτερική, λιγότερο θόρυβο, μεγαλύτερη εξωτερική μονάδα (το 18άρι του είναι σαν το 24άρι μου), καλύτεροι δείκτες σε κρύα, ανεβάζει στα 34400btus θέρμανση!

Ακριβό όμως https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-fujitsu-σειρά-km-24000-btu-asyg24kmta

Φαντάζομαι θα πέσει η τιμή με τον καιρό όταν κυκλοφορήσει.

Αν διαβάζει κάποιος από την fgeurope εδώ και λαμβάνοντας υπόψη τη δουλειά που έχω ρίξει στο ASYG24KLCA , δέχομαι να γίνω πειραματόζωο με μια ευγενική παραχώρηση ενός ΚΜΤΑ για να το αξιολογήσω και να το συγκρίνω!!! 😎

https://www.fujitsuklime.com/wf-proizvodi/532/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg18kmta-aoyg18kmta-design-technical-manual.pdf

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Εσένα πως σου φαίνεται ο θόρυβός του;

Κοίτα εγώ την έχω εγκατεστημένη στον τοίχο την εξωτερική και δίπλα είναι το υπνοδωμάτιο.Το βράδυ που κοιμάμαι δεν το ακούω γιατί ο ήχος υπερκαλύπτεται από το μουφα inverter daewoo που έχω στην κρεβατοκάμαρα και ανοιγοκλείνει κάθε 5 λεπτά.Δεν είμαι περίεργος με το θόρυβο αλλά το daewoo αν δεν πέσω κουρασμένος για ύπνο με ενοχλεί.Το fujitsu στη μεσαία και δυνατή σκάλα κάνει πολύ θόρυβο όμως στη δυνατή σκάλα δεν μπαίνει ποτέ όταν το βάζω αυτόματο και η μεσαία μπαίνει όταν έξω έχει αρκετό κρύο.Δεν με ενοχλεί να σου πω την αλήθεια γιατί έχει σταθερό θόρυβο δεν ανεβοκατεβαίνει σκάλες και το αυτί μου το συνηθίζει.Εκτος από αυτό όταν είχε τα καλά κρύα που δούλευε ψηλά το εργαλείο καθόμουν μπροστά του και δεν το πίστευα πως βγάζει τόσο πολύ και ζεστό αέρα με 1-5 βαθμούς εξωτερική και κατανάλωση 1200-1500w.Με έχει εντυπωσιάσει η λειτουργία του τόσο ώστε να αγνοήσω το θόρυβο.Σε αυτό μπορεί να φταίει και το προηγούμενο κλιματιστικό που είχα,αν είχα δει σε ανάλογες συνθήκες ένα shorai να δουλεύει μπορεί να με ενοχλούσε ο θόρυβος του fujitsu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, andrapos είπε

δεν το πίστευα πως βγάζει τόσο πολύ και ζεστό αέρα με 1-5 βαθμούς εξωτερική και κατανάλωση 1200-1500w

Η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο εντυπωσιακό το πόσο πολύ σε ποσότητα και ζεστό αέρα βγάζει που ακόμα με αφήνει άφωνο μερικές φορές. Φουσκώνει τον χώρο με ένα άμεσο κύμα λαβρας. Εργοστάσιο ζέστης πραγματικά.

56 λεπτά πριν, Kda είπε

Φοβάμαι οτι αν δεν είναι στην εγγύηση και φωνάξω ιδιώτη ψυκτικό θα μου πει ψέμματα ότι πρέπει να φτιαχτεί άμεσα για να τα πάρει. Κρίμα δεν είναι τόσο μεγάλο έξοδο ενώ το κλιματιστικό κατά κύριο λόγο δουλεύει; 😝 Στα θετικά (μάλλον) ότι όπως είπα χθες έκανε πιο σπάνια τις αποψύξεις σε σχέση με προχθές. Κάτι τελευταίο, επειδή με τα ηλεκτρολογικά είμαι άσχετος. Όταν λες να το βγάλω απτη πρίζα, εννοείς να κλείσω τον διακόπτη του απτον γενικό; Υπάρχει τρόπος να βρω ποιος είναι ο δικός του χωρίς να χρειαστεί να κλείσω όλους τους άλλους πρώτα; 😂

Ναι από την πρίζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...