Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Λες το toshiba λογω χαμηλοτερων συντελεστων sceer scop  απο τα αλλα δυο να μην αποδιδει οπως θα περιμενα;μιλαμε παντα για υπνοδωματια!!

Τα seer scop είναι δείκτες κατανάλωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Τα seer scop είναι δείκτες κατανάλωσης 

Ναι σωστα δεν το εγραψα καλα εννοουσα να καιει πολυ παραπανω απο τα αλλα και να μην καλυπτει η μιλαμε για μικροδιαφορες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου γτ κάνει έτσι πήρα στην εταιρία λένε λόγο του κρύου  δέν είναι απο το freon 

Αλλά βλέπω πλήρωσα κοντά 400 ευρώ και το χειμώνα κρυώνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Ναι σωστα δεν το εγραψα καλα εννοουσα να καιει πολυ παραπανω απο τα αλλα και να μην καλυπτει η μιλαμε για μικροδιαφορες;

Είναι μικρές οι διαφορές . Γίνονται μεγάλες όσο μεγαλύτερες είναι οι καταναλώσεις και όσο περισσότερες οι ώρες.

πχ αν ένα κλιματιστικό καίει 500W (ας πούμε σταθερά που φυσικά δεν ισχύει) , θα θέλει 0.5*0.2= 0.1€ την ώρα ρεύμα.

Αν υποθέσουμε ότι θα δουλεύει 12ώρες για 8μήνες τον χρόνο θα θέλει 288€ τον χρόνο ρεύμα.

Αν αγοράσει κάποιος ένα με 20% μεγαλύτερη απόδοση, τότε θα θέλει 230€ ή 58€ εξοικονόμηση.

Άρα αν δώσει 300€ ακριβότερα , θα το αποσβέσει σε 5 κάτι χρόνια.

Στην πράξη αλλάζουν οι καταναλώσεις, σιγά μην είναι 20% διαφορά στην απόδοση κοκ.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση γιατί με μπέρδεψαν λιγο...σε καινουργια ηλεκτρολογική καλωδίωση που θα συνδεθεί η εξωτερική  μονάδα από  24αρι κλιματιστικό (Fujitsu ASYG24KLCA)  ο ηλεκτρολόγος μου είπε για 4αρι καλώδιο...ενώ ο ψυκτικός για 2.5 ότι είναι οκ και υπερβολή το 4αρι.

Φαντάζομαι ότι ακούω τον ηλεκτρολόγο και προχωράω ή και το 2.5 στέκι σαν επιλογή γιατί τα μετρά είναι πολλά και υπάρχει μια σεβαστή διάφορα στο οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill2015 είπε

Το δικό μου γτ κάνει έτσι πήρα στην εταιρία λένε λόγο του κρύου  δέν είναι απο το freon 

Αλλά βλέπω πλήρωσα κοντά 400 ευρώ και το χειμώνα κρυώνω 

Ποιο Τογιοτομι εχεις? Σου βγαζει ενδειξη οτι κανει defrost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, KSgJunior είπε

Ερώτηση γιατί με μπέρδεψαν λιγο...σε καινουργια ηλεκτρολογική καλωδίωση που θα συνδεθεί η εξωτερική  μονάδα από  24αρι κλιματιστικό (Fujitsu ASYG24KLCA)  ο ηλεκτρολόγος μου είπε για 4αρι καλώδιο...ενώ ο ψυκτικός για 2.5 ότι είναι οκ και υπερβολή το 4αρι.

Φαντάζομαι ότι ακούω τον ηλεκτρολόγο και προχωράω ή και το 2.5 στέκι σαν επιλογή γιατί τα μετρά είναι πολλά και υπάρχει μια σεβαστή διάφορα στο οικονομικό.

Για μενα προσωπικα δεν υπαρχει λογος να βαλεις 2.5 καλωδιο και 20Α ασφαλεια.

το ιδιο κλιματιστικο εχω και εγω σε 16Κ ασφαλεια και ακομα και στα πολυ κρυα που περασαν και σηκωνε αρκετες φορες high δεν ειδα ποτε πανω απο 11Α οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος υπαρξης 20Α και 2.5 καλωδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, KSgJunior είπε

Ερώτηση γιατί με μπέρδεψαν λιγο...σε καινουργια ηλεκτρολογική καλωδίωση που θα συνδεθεί η εξωτερική  μονάδα από  24αρι κλιματιστικό (Fujitsu ASYG24KLCA)  ο ηλεκτρολόγος μου είπε για 4αρι καλώδιο...ενώ ο ψυκτικός για 2.5 ότι είναι οκ και υπερβολή το 4αρι.

Φαντάζομαι ότι ακούω τον ηλεκτρολόγο και προχωράω ή και το 2.5 στέκι σαν επιλογή γιατί τα μετρά είναι πολλά και υπάρχει μια σεβαστή διάφορα στο οικονομικό.

Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος, από την στιγμή που το ASYG24KLCA ασφαλίζεται σύμφωνα με το εγχειρίδιο με 20Α ασφάλεια, θέλει 4άρι καλώδιο. Η ασφάλεια ασφαλίζει το καλώδιο.

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο την fgeurope; https://www.fgeurope.gr/el/contact

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ποιο Τογιοτομι εχεις? Σου βγαζει ενδειξη οτι κανει defrost?

Αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/180695-toyotomi-tdn-tdg-a28vr7

όχι τπτ μόνο αναιβαίνει η περσίδα και δεν βγάζει αέρα έτσι το καταλαβαίνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/180695-toyotomi-tdn-tdg-a28vr7

όχι τπτ μόνο αναιβαίνει η περσίδα και δεν βγάζει αέρα έτσι το καταλαβαίνω 

Δεν πρέπει να ειναι defrost... Μάλλον on-off είναι . Εγώ που έχω παρόμοιας τεχνολογίας toyotomi μια φορά το είδα να κάνει με τα πολλά κρύα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, smav82 είπε

Δεν πρέπει να ειναι defrost... Μάλλον on-off είναι . Εγώ που έχω παρόμοιας τεχνολογίας toyotomi μια φορά το είδα να κάνει με τα πολλά κρύα . 

Όταν ένα κλιματιστικό κάνει on off  σταματάει και η περσίδα , κάτι άλλο έχει αυτό από την στιγμή που δεν βγάζει αέρα ίσως να το έβαζε σε μεγαλύτερη θερμοκρασία 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/180695-toyotomi-tdn-tdg-a28vr7

όχι τπτ μόνο αναιβαίνει η περσίδα και δεν βγάζει αέρα έτσι το καταλαβαίνω 

Πατα 4 φορες το ΤΕΜΡ και δες αν αλλαζει η ενδειξη θερμοκρασιας στο τηλεχειριστηριο.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όταν ένα κλιματιστικό κάνει on off  σταματάει και η περσίδα , κάτι άλλο έχει αυτό από την στιγμή που δεν βγάζει αέρα ίσως να το έβαζε σε μεγαλύτερη θερμοκρασία 

Αυτό λέω και εγώ. Στο δικό μου toyotomi στα off η περσίδα ανεβαίνει (δεν κλείνει) και σταματά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το κλιματιστικο απ οτι εχω καταλαβει, ξηραινει την ατμοσφαιρα. Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να χρησιμοποιησω υγραντηρα στο δωματιο της κορης μου για να μην εχει θεμα με τον βηχα που οταν αρρωσταινει, την ταλαιπωρει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ri3per είπε

Παιδια το κλιματιστικο απ οτι εχω καταλαβει, ξηραινει την ατμοσφαιρα. Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να χρησιμοποιησω υγραντηρα στο δωματιο της κορης μου για να μην εχει θεμα με τον βηχα που οταν αρρωσταινει, την ταλαιπωρει πολυ.

Δεν ξηραίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...