Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Specs είπε

Αχ φιλε μου ατυχε! Εισαι νεος βλεπω στο φορουμ…πιο νεος κι από μενα.

Το ατυχος το λεω γιατι εχει καιρο να γραψει στο φορουμ καποιος που θα σε καλοδεχοτανε,

Παθιασμενος με τοσιμπα,δεν θυμαμαι το ονομα του πια!

Ειναι παντως αλλεργικος σε καθε τι μη Τοσιμπα,τοσιμπιτιδα το λενε ιατρικα.

Αλλα μαλλον θα είναι μαζι με τον ανηψιο μου σε μυστικη αποστολη Νοτια Κρητη,ενοψει απειλων Ερντογαν και δεν τους αφηνουν να επικοινωνησουν.

Θα κανατε καλη παρεα με τα απολυτα μηχανηματα σας...αρκει να μην κολλησεις τοσιμπιτιδα και συ.

Κριμα,κριμααααα

πήγαν για "μπάνιο";

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Η αλήθεια είναι οτι εαν δεν μπεί ένα 9άρι στο δωμάτιο 2 δεν θα βρεθέι λύση, αλλα προς το παρόν θα ήθελα να δώ ένα 18άρι για αρχή. Προφανώς και αναλόγος την τιμή θα υπάρχει και διαφορά στις αποδόσεις τους, αλλα το budget είναι στα 600-800 αυστηρά

Από τη στιγμή που υπάρχει το 18άρι και είναι και inverter (φασόν fujitsu μου κάνει), προσωπικά θα αγόραζα φέτος 1Χ9άρι για το 1 και 1Χ12άρι για το 2 δωμάτιο και βλέπουμε. 

edit Φοράει συμπιεστή toshiba carrier για fujitsu made in japan https://tienda.splitmania.com/compresor-toshiba-da130a1f-25f

 

compressor-da130a1f-25f-fujitsu-aobr18lc

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Η αλήθεια είναι οτι εαν δεν μπεί ένα 9άρι στο δωμάτιο 2 δεν θα βρεθέι λύση, αλλα προς το παρόν θα ήθελα να δώ ένα 18άρι για αρχή. Προφανώς και αναλόγος την τιμή θα υπάρχει και διαφορά στις αποδόσεις τους, αλλα το budget είναι στα 600-800 αυστηρά

το δωμάτιο ένα, "ξώφαλτσα" κάτι παίρνει χαμπάρι.

Το δύο με τίποτα. 

Συμφωνώ να βάλεις έστω ένα 9άρι πρώτα στο δωμάτιο 2 και αναλόγως πράττεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Από τη στιγμή που υπάρχει το 18άρι και είναι και inverter, προσωπικά θα αγόραζα  φέτος 1Χ9άρι για το 1 και 1Χ12άρι για το 2 δωμάτιο και βλέπουμε. 

Χαζομάρα μου, ξέχασα να σημειώσω οτι το συγκεκριμένο που υπάρχει τώρα θα φύγει για να πάει στο χωριό. Γιαυτό κυρίως με "καίει" το 18άρι. Εμπειρικά έχεις κάποιο συγκεκριμένο 18άρι που θα μου πρότεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rayven18 είπε

Χαζομάρα μου, ξέχασα να σημειώσω οτι το συγκεκριμένο που υπάρχει τώρα θα φύγει για να πάει στο χωριό. Γιαυτό κυρίως με "καίει" το 18άρι. Εμπειρικά έχεις κάποιο συγκεκριμένο 18άρι που θα μου πρότεινες;

Αφού δεν σας καλύπτει το 18άρι στη θέρμανση, γιατί λες πάλι για 18άρι; Εκτός αν έχεις σκοπό αργότερα να βάλεις και άλλα 2 μηχανήματα.

Αυτό πόσο σου βγάζει ως αποτέλεσμα για τον χώρο καταρχάς του σαλονιού; Τρέξτο μετά 2η φορά αν θες και για όλο το σπίτι να έχουμε μια εικόνα :

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Για το σαλόνι

1.jpg

Για ύψος οροφου θα θες κάτι πολύ λιγότερο 😆

Συνήθως 2.8-3 .

ΥΓ Με τις μονώσεις που έχεις ή μάλλον με την ανυπαρξία αυτών, πας γκανιαν για 24αρι

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Maurikycli said:

Άλλη απορία: αφού έχεις από πάνω άλλον όροφο πάλι σε ρωτάει αν έχει μόνωση η οροφή;

Ναι μου το εμφανίζει κανονικά. Η πολυκατοικία είναι σχετικά παλιά και όντως δεν έχεις και την καλύτερη μόνωση, οπότε θα θεωρήσω οτι δεν έχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Θα συμφωνήσω :P

1.jpg

Μακάρι να μπείτε σε κάποιο εξοικονομώ να γίνετε σπίτι αντί για σουρωτηρι.

Προτείνω το 24αρι που έβαλα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Ναι μου το εμφανίζει κανονικά. Η πολυκατοικία είναι σχετικά παλιά και όντως δεν έχεις και την καλύτερη μόνωση, οπότε θα θεωρήσω οτι δεν έχει

Επίσης σε πολλές πολυκατοικίες ο όροφος είναι κοντά στα 2,5m (επιτρέπεται έως 2,4)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Ναι μου το εμφανίζει κανονικά. Η πολυκατοικία είναι σχετικά παλιά και όντως δεν έχεις και την καλύτερη μόνωση, οπότε θα θεωρήσω οτι δεν έχει

Παλιά ξεπαλιά δεν έχει επαφή με το περιβαλλον οπως το ρετιρέ,  και αν κατοικείται κιόλας, κρατάει κάποια θερμοκρασία, εγω νομίζω θα έβαζα ότι έχει.

Ωστόσο, η δική μου εμπειρία λέει ότι καθε δωμάτιο θέλει το δικό του εργαλείο και κλειστές πόρτες. 

Ακόμη, επειδή η ζέστη παλεύεται με καναν ανεμιστήρα αλλά το κρύο όχι (σεξ μόνο βοηθάει αλλά θες κυράτσα μαθημένη στα δύσκολα), αν δεν ψήνεσαι μελλοντικά για ένα σε κάθε δωμάτιο τότε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 24αρι για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2020 στις 1:17 ΠΜ, liakjim είπε

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή της midea και μάλιστα παλιότερη έκδοση γιατί στην καινούργια το χαλάσανε το πράγμα.

Αυτή https://m.apkpure.com/midea-air/com.midea.aircondition.obm/download/20190726-APK?from=versions%2Fversion#google_vignette

Δείχνει εξωτερική - εσωτερική θερμοκρασία ακόμα και σβηστό.

Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ google home αλλά home assistant.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπαίνει το κλιματιστικό στο αθόρυβο και να μην κάνει αυτό το μπιπ όταν δίνεις εντολή από την εφαρμογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...