Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Το έβαλα στις 21:15 με εξωτερική/εσωτερική 32.9 και ζήτηση 26. Fan στο τέρμα. Το θερμόμετρο βρίσκεται 5 μέτρα από το ac και όχι στην ευθεία.

Σε 40 λεπτά είχε ρίξει τη θερμοκρασία στους 30.7 και τραβούσε ως 2.8 kW.

Στη 1 ώρα περίπου άρχισε να κατεβάζει αισθητά την κατανάλωση με εσωτερική 29. 

Στις 12 έβαλα το φαν στο auto.

Κάπου στις 2:20 η κοσμοτε έκανε αποσύνδεση και το ρούτερ έκανε restart χωρίς να το πάρω είδηση. Φαίνεται στο γράφημα όπου από τις 2:20 πάει στις 3:56.

Το χαμηλότερο που το είδα να παίζει ήταν στα 270-300 watt αλλά δεν φαίνεται και τόσο καλά στο γράφημα λόγω τάξης μεγέθους.

Asyg.PNG

To πιο σημαντικο παρελειψες.
26 πηγε?
Αν ναι σε ποση ωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

To πιο σημαντικο παρελειψες.
26 πηγε?
Αν ναι σε ποση ωρα?

Ναι το θερμόμετρο που ήταν στα 5μετρα μακριά και 2 μέτρα αριστερά από την ευθεία του κλιματιστικού έγραψε 27.2 μετά από 1μιση ώρα. Αλλά έπαιξε ρόλο.οτι άνοιγα συνεχεια πόρτες (εσωτερικές και μπαλκονόπορτες) γιατί έκανα δουλειές

Θεωρώ πως αν είχα βάλει ζητούμενη 17πχ θα τα είχε πιάσει πιο γρήγορα. 

 

Επίσης τις τελευταίες 3 μέρες με καυσωνα δεν είχα δουλέψει καθόλου άλλο κλιματιστικό και οι τοιχοι, ειδικά ο δυτικός που τον βλέπει ο ήλιος μέχρι και τη δύση, έβραζαν πραγματικά

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mmike2503 είπε

Ναι το θερμόμετρο που ήταν στα 5μετρα μακριά και 2 μέτρα αριστερά από την ευθεία του κλιματιστικού έγραψε 27.2 μετά από 1μιση ώρα. 

Θεωρώ πως αν είχα βάλει ζητούμενη 17πχ θα τα είχε πιάσει πιο γρήγορα. 

Επίσης τις τελευταίες 3 μέρες με καυσωνα δεν είχα δουλέψει καθόλου άλλο κλιματιστικό και οι τοιχοι, ειδικά ο δυτικός που τον βλέπει ο ήλιος μέχρι και τη δύση, έβραζαν πραγματικά

Ειχες εσωτερικη 33.
Το δουλεψες 12 ωρες.
Σε ποση ωρα πηγε 26?
Το πρωι τι εσωτερικη βρηκες?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ειχες εσωτερικη 33.
Το δουλεψες 12 ωρες.
Σε ποση ωρα πηγε 26?
Το πρωι τι εσωτερικη βρηκες?
 

Σου είπα πως στη 1μιση ώρα αντε 1ωρα και 40 λεπτά το θερμόμετρο έγραψε 27.2.

Επειδή είναι μακριά και ο χώρος έχει γωνίες θεωρώ πως το 27.2 το θερμομετρου ήταν 26 στη μονάδα. 

Το πρωί το ίδιο θερμόμετρο έγραφε 27

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, energy52 είπε

Σα να μιλαμε για αλλη μαρκα..

Ετσι απο περιεργεια, στα ποσα watt ισορροπησε σημερα;

Εξαρτάται απο ποιό εργοστάσιο έχει προμηθευτεί το κλιματιστικό η Inventor...σε πολλές περιπτώσεις ΕΙΝΑΙ άλλη μάρκα, λολ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mmike2503 είπε

Σου είπα πως στη 1μιση ώρα αντε 1ωρα και 40 λεπτά το θερμόμετρο έγραψε 27.2.

Επειδή είναι μακριά και ο χώρος έχει γωνίες θεωρώ πως το 27.2 το θερμομετρου ήταν 26 στη μονάδα. 

Το πρωί το ίδιο θερμόμετρο έγραφε 27

Δε ρωταω επιθετικα.
Απλως προσπαθω να καταλαβω τη διαφορα που εκανε σε σχεση με το Daiseikai.
Φανταζομαι με το ιδιο θερμομετρο στην ιδια θεση.
Ειχες γραψει με 27 ιδρωνεις.

Απο αισθηση πως ηταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Το έβαλα στις 21:15 με εξωτερική/εσωτερική 32.9 και ζήτηση 26. Fan στο τέρμα. Το θερμόμετρο βρίσκεται 5 μέτρα από το ac και όχι στην ευθεία.

Σε 40 λεπτά είχε ρίξει τη θερμοκρασία στους 30.7 και τραβούσε ως 2.8 kW.

Στη 1 ώρα περίπου άρχισε να κατεβάζει αισθητά την κατανάλωση με εσωτερική 29. 

Στις 12 έβαλα το φαν στο auto.

Κάπου στις 2:20 η κοσμοτε έκανε αποσύνδεση και το ρούτερ έκανε restart χωρίς να το πάρω είδηση. Φαίνεται στο γράφημα όπου από τις 2:20 πάει στις 3:56.

Το χαμηλότερο που το είδα να παίζει ήταν στα 270-300 watt αλλά δεν φαίνεται και τόσο καλά στο γράφημα λόγω τάξης μεγέθους.

Asyg.PNG

Ποιό module χρησιμοποιείς για την καταγραφή της καταναλωσης? Και πιο πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, rbx1000 said:

Δε ρωταω επιθετικα.
Απλως προσπαθω να καταλαβω τη διαφορα που εκανε σε σχεση με το Daiseikai.
Φανταζομαι με το ιδιο θερμομετρο στην ιδια θεση.
Ειχες γραψει με 27 ιδρωνεις.

Απο αισθηση πως ηταν?

Ούτε εγώ απαντάω επιθετικά. Μάλλον έχω πρόβλημα στο πως γράφω 😂

Ναι δεν είναι ιδανική θερμοκρασία για εμένα οι 27. Στους 24 θέλω να το έχω αλλά ακόμα γίνονται δουλειές στο σπίτι με γυψοσανίδες και χρώματα οπότε αναγκαστικά έχω ανοιχτά. 

Σαν διαφορά με το daiseikai είδα ότι Παρ ότι η θερμοκρασία ήταν ίδια στο σημείο του θερμομέτρου, η δροσιά ήταν πιο αισθητή σε όλο το χωρο. Με το που έμπαινα στο σαλόνι από το διαδρομο το ένιωθα ενώ με το daiseikai έπρεπε να κάνω 1-2 βήματα στο χωρο. Δεν ξέρω αν μπορώ να σου δώσω να καταλάβεις τι λέω.Επίσης με το daiseikai μόλις άνοιγα πόρτα ανέβαινε η θερμοκρασία ενώ με το fuji οχι. To daiseikai δούλεψε σε πολύ πιο light εξωτερικες, ενώ το fuji μπήκε μέρα με 36 βαθμούς, αφού είχαν ψηθεί οι τοίχοι 3-4 μέρες. Σίγουρα όμως παίζει ρόλο ότι το ένα ήταν 15.5-16 και το άλλο 24 btu

Τώρα απλά το έβαλα να δουλέψει για να ανεβάσω μια πρώτη εικόνα. 

Έχω πραγματικά απίστευτες δουλειές να κάνω μέσα στο σπίτι. Μόλις μπορέσω θα αρχίσω να παίζω με σενάρια. 

Να δούμε μαζί πως θα ρίξει θερμοκρασία αν βάλω ζητούμενη 17, πόσο θα τραβάει το powerful κλπ

34 minutes ago, F117 said:

Ποιό module χρησιμοποιείς για την καταγραφή της καταναλωσης? Και πιο πρόγραμμα?

Αυτό που χουν σχεδόν όλοι εδώ μέσα, το tplink hs110. Υπάρχει ένα .exe στο github που σου επιτρέπει να βλέπεις την κατανάλωση στο pc και σου κάνει γράφημα αντί να βλέπεις μόνο τη στιγμιαία από την εφαρμογή

 

 

 Είναι 35-37 τμ 8ος όροφος με πλάκα ταράτσα ακριβώς από πάνω και όλη τη δυτική πλευρά τη χτυπά ο ήλιος μέχρι και τη δύση. Επίσης η νοτιο-ανατολικη πλευρά που είναι η πρόσοψη είναι 7.5 μέτρα και τα 4.5 είναι μπαλκονόπορτες.

Οι τοίχοι αυτές τις τρεις μέρες έβρασαν. 

Ετσι για το γαμωτο σκέφτομαι να πάω να πάρω θερμόμετρο επιφανειών να δω πόσο θα μετράει στον τοίχο ακριβώς την ώρα που δύει ο ήλιος. 

Τα πάντα μέσα στο χώρο ήταν ζεστά. Καναπέδες, ξύλινα επιπλα τα ακουμπάς και είναι ζεστά.

Πώς θα σου ρίξει θερμοκρασία σε τέτοιες συνθήκες αν δεν τραβήξει ρευμα? Και το daiseikai που ήταν στον ίδιο χώρο στα 1.3 kW δούλευε που ήταν αντίστοιχα το max του χωρίς το hi power

1 ώρα πριν, sserhat είπε

Σίγουρα δεν είχε αντλία κενού μαζί του δεν είδα τέτοιο μηχάνημα....τώρα μπορεί να γίνει κάτι? άμα πάω κωτσόβολο και τους πω?

Αυτή είναι μια αντλία κενού. Αν δεν σου έκανε καθόλου κενό, δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί πλέον ο ατμοσφαιρικός αέρας έχει περάσει στο κύκλωμα και έχει μπλεχτεί με το ψυκτικό.

IMG_20200802_132702_compress11.jpg

17 ώρες πριν, Artakos είπε

Πρεπει να ειναι λαθος στην μεταφραση,δεν εχει νοημα να δουλευει η αντλια 1 ωρα,πρώτον γιατι και σε 10 λεπτα πιανει το κενο και δεύτερον γιατι ετσι δεν πρόκειται να καταλάβεις εαν εχει διαρροή το προς κενο κυκλωμα

Τώρα που το ξανασκέφτηκα, το ανάποδο δεν είναι πιο λογικό?

Δηλαδή αν υπάρχει μια πολύ μικρή διαρροή στο κύκλωμα θα φανεί αν κάνεις κενό για πολύ ώρα και δεν πιάσει τα bar που ζητάει ή αν τα πιάνει και μετά πέφτει.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς τα που πρέπει να κοιτάνε τα πρόσθετα  φίλτρα;

Filter-air-cond-A.jpg

Filter-air-cond-B.jpg

Ποια πλευρά πρέπει να κοιτάει προς τα μέσα στην πρώτη εικόνα ή την δεύτερη; (προς τον τοίχο δηλαδή) Το εγχειρίδιο δεν γράφει τίποτα.

updated

Βρήκα αυτό οπότε λογικά προς τον τοίχο (μέσα) κοιτάει η Β φωτογραφία από τις δύο παραπάνω.

image.jpg

 

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sserhat είπε

Σίγουρα δεν είχε αντλία κενού μαζί του δεν είδα τέτοιο μηχάνημα....τώρα μπορεί να γίνει κάτι? άμα πάω κωτσόβολο και τους πω?

Δεν θα ήταν κακό να στείλεις ένα email στον κωτσόβολο.

Πάντως να ξέρεις ότι κατά 99% σου έκανε εκδίωξη με το φρέον, δηλαδή σύνδεσε τις σωλήνες και άνοιξε τη βάνα της εξωτερικής μέχρι να του έρθει φρέον από την άλλη πλευρά οπότε αντικαταστάθηκε ο αέρας με φρέον. Δεν είναι το σωστό, αλλά από το ολότελα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, liakjim said:

Δεν θα ήταν κακό να στείλεις ένα email στον κωτσόβολο.

Πάντως να ξέρεις ότι κατά 99% σου έκανε εκδίωξη με το φρέον, δηλαδή σύνδεσε τις σωλήνες και άνοιξε τη βάνα της εξωτερικής μέχρι να του έρθει φρέον από την άλλη πλευρά οπότε αντικαταστάθηκε ο αέρας με φρέον. Δεν είναι το σωστό, αλλά από το ολότελα...

Μιάς και διαβάζω για κοτσόβολο απ τον οποίο και εγώ πήρα το ASYG24KLCA και περιμένω να έρθουν για εγκατάσταση σε λίγες μέρες, έχω 2 ερωτήματα:
1)Η δωρεάν εγκατάσταση περιλαμβάνει 3 μέτρα χαλκοσωλήνα. Σε περίπτωση που πχ εγω χρειάζομαι 5μ στο σύνολο, πώς θα χρεωθούν; Σαν έξτρα σωλήνας η σαν ξεχωριστή εγκατάσταση;
2)Εαν δεν χρησιμοποιείται η αντλία κενού, ουσιαστικά δεν "ακυρώνεται" η εγγύηση, μιάς και η εγκατάσταση νε μεν έγινε απο εξουσιοδοτημένο άτομο, αλλά όχι σύμφωνα με τον κατασκευαστή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν εφαρμόστηκε κενό, πρέπει να αφαιρεθεί το φρεον μαζί με τον αέρα, να ξαναγίνει κενό και μετά να εισέλθει καινούργιο φρεον, αλλά είναι δύσκολη διαδικασία και θα πρέπει να πληρώσεις όχι και λίγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rayven18 είπε

Μιάς και διαβάζω για κοτσόβολο απ τον οποίο και εγώ πήρα το ASYG24KLCA και περιμένω να έρθουν για εγκατάσταση σε λίγες μέρες, έχω 2 ερωτήματα:
1)Η δωρεάν εγκατάσταση περιλαμβάνει 3 μέτρα χαλκοσωλήνα. Σε περίπτωση που πχ εγω χρειάζομαι 5μ στο σύνολο, πώς θα χρεωθούν; Σαν έξτρα σωλήνας η σαν ξεχωριστή εγκατάσταση;
2)Εαν δεν χρησιμοποιείται η αντλία κενού, ουσιαστικά δεν "ακυρώνεται" η εγγύηση, μιάς και η εγκατάσταση νε μεν έγινε απο εξουσιοδοτημένο άτομο, αλλά όχι σύμφωνα με τον κατασκευαστή; 

1. Δεν σου έδωσαν ένα χαρτί με αυτά που δικαιούσαι και με αυτά που είναι με χρέωση;

2. Εξαρτάται αν το ψάξουν , που στην πράξη δεν καταγράφεται κάπου ότι έγινε ή όχι άρα απλά θα πρέπει να το απαιτήσεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Μιάς και διαβάζω για κοτσόβολο απ τον οποίο και εγώ πήρα το ASYG24KLCA και περιμένω να έρθουν για εγκατάσταση σε λίγες μέρες, έχω 2 ερωτήματα:
1)Η δωρεάν εγκατάσταση περιλαμβάνει 3 μέτρα χαλκοσωλήνα. Σε περίπτωση που πχ εγω χρειάζομαι 5μ στο σύνολο, πώς θα χρεωθούν; Σαν έξτρα σωλήνας η σαν ξεχωριστή εγκατάσταση;
2)Εαν δεν χρησιμοποιείται η αντλία κενού, ουσιαστικά δεν "ακυρώνεται" η εγγύηση, μιάς και η εγκατάσταση νε μεν έγινε απο εξουσιοδοτημένο άτομο, αλλά όχι σύμφωνα με τον κατασκευαστή; 

Σε χρεώνουν για την έξτρα σωλήνα, και πολλα αλλά εξτρα που καλό είναι να τα ψάξεις, πχ εγώ έβαλα 7.5 μέτρα σωλήνα αλλά επειδή άνοιξαν 2 τρύπες πλήρωσα ένα. 20αρι παραπάνω. Ο έξτρα σωλήνας δεν θυμάμαι ποσο πάει, νομίζω 20 η 30 ευρώ το μέτρο. 

Για το κενό, και να τους το πεις θα αρνηθούν να σου βάλουν λέγοντας για τον αλλον τρόπο με την εκδίωξη, στο τέλος σε βάζουν να υπογράψεις πως έγινε σωστά η εγκατάσταση για να είναι καλυμμένοι, αλλά στην δήλωση υπογραφής δεν σου λένε ότι έγινε κενό απλά ότι τηρήθηκαν τα προβλεπόμενα, το κενό καλό είναι να γίνει για την βέλτιστη λειτουργία του κλιματιστικου σου, αν υποστεί βλάβη δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξουν αν έγινε κενό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχει γινει φετιχ(κι εμενα) στις συζητησεις μας, τα ελαχιστα watt και τα on-off ελπιζω να μη παρασυρουμε ανθρωπους πιο αδαεις κι απο εμενα πχ , στο κυνηγι ελαχιστων watt και απουσιας on-off. 

Πρωτον γιατι ΔΕΝ σημαινει μικροτερη καταναλωση εναντι αλλου μηχανηματος με περισσοτερα watt η και on-off συμπεριφορες.

Αλλωστε αυτη ειναι δουλεια του seer και scop.

Δευτερον’ ακομη και ετσι να ηταν,ΔΕΝ μπορει να προβλεψει κανεις για το χωρο του την συμπεριφορα. 

Τριτον, η αξιοπιστια ενος μηχανηματος, δεν εξαρταται απο το ποσες φορες ανοιγοκλεινει ο συμπιεστης. 

Τελος, ψαχνοντας αυτα ο υποψηφιος αγοραστης, αποσπαται και βαζει σε δευτερη μοιρα ουσιωδεστερα κατ εμε, οπως η εγγυηση ,το follow me/ifeel κλπ

Νομιζω...(αν κ οπως λεει φιλος ναυτικος, η μιση Ελλαδα νομιζει)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...