Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

@Nikolasnennes, εδώ είχες βγάλει περισσότερες απώλειες στην εφαρμογή. Άλλαξε κάτι ;

Ναι σεινηδητοποιησα ότι τότε είχα κάνει δυο λάθη με τις μονωσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Επειδή δεν φαίνεται καλά στη εικόνα τα φίλτρα έχουν ένα πλέγμα κι ένα μαλακό κομματι σωστα??το μεσαίο (άσπρο) το έβαλες με το πλέγμα προς τα έξω και το μαύρο με το πλέγμα προς τα μέσα??? 

Αυτή η πλευρά προς τα μέσα έχει την εντύπωση ότι είναι το σωστό. Το συγκεκριμένο φίλτρο είναι παλιό.

Filter-air-cond-B.jpg

 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Και το δικό μου μοντέλο μου είχε πει ψυκτικος που το είδε ότι ήταν παραγωγής του 95-97, εμείς το αγόρασε το 2003. Ο συμπιεστής λειτουργούσε εντάξει εκτός από κάποια προβλήματα στις περσιδες, το τελευταιο έτος είχε χαλάσει και ο θερμοστάτης με αποτέλεσμα να μην κάνει ποτέ off όταν έπιανε την επιθυμητη.

 θα προσπαθήσω να φτιάξω μάλλον το παλιό ....γιατι μου ακύρωσαν σήμερα την παραγγελιά δεν ισχύει η δωρεάν τοποθέτηση (μεγαλύτερη απόσταση από 20 χιλ) και για να έρθει τεχνικός μου ζήτησε 160€....Ο τεχνικός που είναι στο χωριο δεν κάνει γιατί δεν θα έχει εγγύηση μετά .....πρέπει να είναι πιστοποιημενος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν αλλάζω λίγο την θεματολογία αγοράς και εγκατάστασης, αλλά νομίζω εδώ θα παρούμε τις πιο σωστές απαντήσεις.

Έστω οτι πάμε σε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα, με ποιές απλές κινήσεις μπορούμε να απολυμάνουμε το κλιματιστικό? π.χ. βγάζω και πλένω τα φιλτρα, ψεκάζω με spray (dettol ή klinex) επάνω στα στοιχεία (αλλά όχι στα καλώδια-ηλεκτρονικά) και στις περσίδες - ελπίζοντας να φτάσει όσο πιο μέσα γίνεται, αφήνω πχ.χ 10 λεπτά να δράσει το απολυμαντικό και μετά το λειτουργώ για π.χ. 30 λεπτά με ανοικτά παράθυρα για εξαερισμό του χώρου.... έκανα τίποτα ή τρύπα στο νερό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...