Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Είναι πασιφανέστατο ποιανού η ύπαρξη δημιουργεί πρόβλημα στο thread.

Δεν βλέπω άλλον να ειρωνεύεται και να προσβάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Σε χώρο μικρές ανάγκες θα κάνει οικονομία το power select.. 

Όσο για όλα τα άλλα ανοίξτε το engineering manual εκεί δείχνει πως γίνετε σε 50% part load (50% ρεύμα σαν το power select) το 18αρι Shorai. 

(Το 75% κάπου ανάμεσα 70-80) :)

Αλλο πραγμα το part load.
To power select αλλαζει το max input.
Στο Σοραι ειναι 2KW αρα μπορει να το κατεβασει μεχρι 1000w.
Αυτο πχ σημαινει οτι στη θερμανση στους 7 απο 20000btu που μπορει να βγαλει στο 100% load με input 1600w
τωρα θα μπορει να βγαλει 14000btu.
Aν ο χωρος χρειαζεται 13900 btu και και 990w πατωντας το power select δε γινεται τιποτα (εκτος απο το κλιματιστικο του guzel που παει απο 400 στα 200)
Εν ολιγοις εχει γινει για προστασια της γραμμης κυριως καθως τετοια νουμερα input κατα 99% θα δεις στην εκκινηση.

 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αλλο πραγμα το part load.
To power select αλλαζει το max input.
Στο Σοραι ειναι 2KW αρα μπορει να το κατεβασει μεχρι 1000w.
Αυτο πχ σημαινει οτι στη θερμανση στους 7 απο 20000btu που μπορει να βγαλει στο 100% load με input 1600w
τωρα θα μπορει να βγαλει 14000btu.
Aν ο χωρος χρειαζεται 13900 btu και και 990w πατωντας το power select δε γινεται τιποτα (εκτος απο το κλιματιστικο του guzel που παει απο 400 στα 200)
 

Εγώ όπως είπα δεν έχω power select, ηταν τα τελυταια της πρωτης φουρνιας. Εχω ECO, με ECO παει στο μισο οπως λες. Αλλα τωρα λεμε για power select.

Εγώ επιμένω πάντως ότι με power select το μηχανημα ριχνει την αποδοση του και κατ επεκταση τα watts.. Τωρα αν στο 50% γινεται 9αρι 10αρι 6αρι λιγη σημασια εχει. Η ουσία ειναι οτι αν μπει ενα 18αρι σε μικρο χωρο σιγουρα θα δουλεψει με power select ενω καποιο αλλο θα τρελενοταν στα on/off... ολα τα αλλα να χαμε να λεγαμε 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αλλο πραγμα το part load.
To power select αλλαζει το max input.
Στο Σοραι ειναι 2KW αρα μπορει να το κατεβασει μεχρι 1000w.
Αυτο πχ σημαινει οτι στη θερμανση στους 7 απο 20000btu που μπορει να βγαλει στο 100% load με input 1600w
τωρα θα μπορει να βγαλει 14000btu.
Aν ο χωρος χρειαζεται 13900 btu και και 990w πατωντας το power select δε γινεται τιποτα (εκτος απο το κλιματιστικο του guzel που παει απο 400 στα 200)
 

Δες μια το part load 10% κατανάλωσης,100% κατανάλωσης κτλ..σύγκρινε τις καταναλώσεις.

10,236btu γίνεται στο 50%

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tinapo είπε

κάποια πρόταση;

Σε ρώτησα χθες αλλά δε πήρα απάντηση:  
Για πόσα τετραγωνικά χώρο ; Έχεις σύγχρονα αλουμίνια ; Έχεις μονώσεις στους τοίχους ; Απο πάνω έχεις ταράτσα ; 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Δες μια το part load 10% κατανάλωσης,100% κατανάλωσης κτλ..σύγκρινε τις καταναλώσεις..

Ώρες ώρες και εγώ δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.. Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ 9000btu to Shorai 18,όταν βάλεις 50% το power Select. 

% Load ειναι το φορτιο λειτουργιας του συμπιεστη και ειναι το βασικο στοιχειο του πινακα μην το μπερδευεις με το input.
Ο πινακας λεει 'στο 50% φορτιο καιει τοσο, στο 60% φορτιο καιει τοσο κλπ"
Το power select ομως δε βαζει κοφτη στο φορτιο, Δε λεει στο μηχανημα 'θα δουλεψεις με 50% φορτιο'

Αυτο που κανει ειναι να βαζει κοφτη στο μαξ input.

-Ποσο max input εχεις κυριε Σοραι?
-2000W
-Ωραια σε βαζω στο 50% με το power select και θα μπορεις να πηγαινεις μεχρι 1000
Τωρα με 1000 βατ βλεπεις την μαξ αποδοση που μπορει να βγαλει.
Στα 999 βατ και κατω οπως δουλευε θα δουλευει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν βλέπω άλλον να ειρωνεύεται και να προσβάλει.

Ειρωνικό να το λέει αυτό κάποιος που κατηγορεί άλλα μέλη ότι είναι πωλητές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

% Load ειναι το φορτιο λειτουργιας του συμπιεστη και ειναι το βασικο στοιχειο του πινακα μην το μπερδευεις με το input.
Ο πινακας λεει 'στο 50% φορτιο καιει τοσο, στο 60% φορτιο καιει τοσο κλπ"
Το power select ομως δε βαζει κοφτη στο φορτιο, Δε λεει στο μηχανημα 'θα δουλεψεις με 50% φορτιο'

Αυτο που κανει ειναι να βαζει κοφτη στο μαξ input.

-Ποσο max input εχεις κυριε Σοραι?
-2000W
-Ωραια σε βαζω στο 50% με το power select και θα μπορεις να πηγαινεις μεχρι 1000
Τωρα με 1000 βατ βλεπεις την μαξ αποδοση που μπορει να βγαλει.
Στα 999 βατ και κατω οπως δουλευε θα δουλευει

Τι να σου πω τώρα το ξαναβλεπω και αρχίζω και έχω πάλι αμφιβολίες για αυτό που είπα πριν... Κάπου κάτι δεν μου βγαίνει και μάλλον έχεις δικιο.

Έστω έχουμε 100% part load 7C εξ.θερμοκρασια, λέει 6000watt με 1600watt κατανάλωση.

Για να λέει 100%, δεν θα είναι η μέγιστη κατανάλωση? 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Τι να σου πω τώρα το ξαναβλεπω και αρχίζω και έχω πάλι αμφιβολίες για αυτό που είπα πριν... Κάπου κάτι δεν μου βγαίνει και μάλλον έχεις δικιο.

Έστω έχουμε 100% part load 7C, λέει 6000btu με 1600watt κατανάλωση.

Για να λέει 100%, δεν θα είναι τελικές;

Στη θερμανση νομιζω εχει καπου 1,8 kw max input.
με 50% στο power select μπορει να καταναλωσει μεχρι καπου 900βατ αρα καπου 11000btu
Aν ο χωρος ζηταει παραπανω απλως θα κρυωνεις
Αν ο χωρος ζηταει παρακατω δεν αλλαζει κατι γιατι απο 0 μεχρι 900βατ θα δουλευει οπως δουλευε.
Το οφελος (και σωστα εχει επικεντρωθει εκει η Τοσιμπα) εχει να κανει με την ασφαλεια της γραμμης ρευματος κατα την εκκινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Στη θερμανση νομιζω εχει καπου 1,8 kw max input.
με 50% στο power select μπορει να καταναλωσει μεχρι καπου 900βατ αρα καπου 11000btu
Aν ο χωρος ζηταει παραπανω απλως θα κρυωνεις
Αν ο χωρος ζηταει παρακατω δεν αλλαζει κατι γιατι απο 0 μεχρι 900βατ θα δουλευει οπως δουλευε.
Το οφελος (και σωστα εχει επικεντρωθει εκει η Τοσιμπα) εχει να κανει με την ασφαλεια της γραμμης ρευματος κατα την εκκινηση.

άρα είχα δίκιο 😜

Απλά τα 9.000 έπρεπε να τα είχα βάλει σε εισαγωγικά. Συνοψίζοντας λοιπόν, το μηχάνημα ρίχνει την απόδοση του και λειτουργεί σαν ένα μικρότερο (BTUs δεν ξέρουμε) κλιματιστικό. Νομίζω το λύσαμε και αυτό.

 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Στη θερμανση νομιζω εχει καπου 1,8 kw max input.
με 50% στο power select μπορει να καταναλωσει μεχρι καπου 900βατ αρα καπου 11000btu
Aν ο χωρος ζηταει παραπανω απλως θα κρυωνεις
Αν ο χωρος ζηταει παρακατω δεν αλλαζει κατι γιατι απο 0 μεχρι 900βατ θα δουλευει οπως δουλευε.
Το οφελος (και σωστα εχει επικεντρωθει εκει η Τοσιμπα) εχει να κανει με την ασφαλεια της γραμμης ρευματος κατα την εκκινηση.

Πρέπει να διορθώσω σε όλα τα προηγούμενα μου ποστ 3000watt( 10,236 btu)

είναι όχι 3000btu απόδοση. 😕

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...