Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Άλλο ρωτάω άσε το power select. Είναι μια απορία που δεν μου την έχει λύσει κανένας μέχρι στιγμής..

Η απορια είναι η εξής : Έχουμε τον πίνακα με τα part load της Toshiba. Εκεί λέει ότι στους 7C εξωτερική θερμοκρασία, στο 100% φορτιο βγάζει 6000watt θέρμανση με κατανάλωση 1600watt.

Άρα η μέγιστη κατανάλωση στους 7C εξωτερική είναι 1600watt και η μέγιστη απόδοση είναι 6000watt ?

Η μπορεί να πάει και παραπανω η κατανάλωση και απόδοση εάν χρειάζεται ο χώρος μας..; (Στους 7C πάντα

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Άλλο ρωτάω άσε το power select. Είναι μια απορία που δεν μου την έχει λύσει κανένας μέχρι στιγμής..

Η απορια είναι η εξής : Έχουμε τον πίνακα με τα part load της Toshiba. Εκεί λέει ότι στους 7C εξωτερική θερμοκρασία, στο 100% φορτιο βγάζει 6000watt θέρμανση με κατανάλωση 1600watt.

Άρα η μέγιστη κατανάλωση στους 7C εξωτερική είναι 1600watt και η μέγιστη απόδοση είναι 6000watt ?

Η μπορεί να πάει και παραπανω η κατανάλωση και απόδοση εάν χρειάζεται ο χώρος μας..; (Στους 7C πάντα)

Λογικά θα μπορεί να πάει μέχρι το maximum απόδοσης αν χρειάζεται από τον χώρο για να διατηρήσει την ζητούμενη θερμοκρασία με αυτή την εξωτερική 

12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Άλλο ρωτάω άσε το power select. Είναι μια απορία που δεν μου την έχει λύσει κανένας μέχρι στιγμής..

Η απορια είναι η εξής : Έχουμε τον πίνακα με τα part load της Toshiba. Εκεί λέει ότι στους 7C εξωτερική θερμοκρασία, στο 100% φορτιο βγάζει 6000watt θέρμανση με κατανάλωση 1600watt.

Άρα η μέγιστη κατανάλωση στους 7C εξωτερική είναι 1600watt και η μέγιστη απόδοση είναι 6000watt ?

Η μπορεί να πάει και παραπανω η κατανάλωση και απόδοση εάν χρειάζεται ο χώρος μας..; (Στους 7C πάντα)

Λογικά θα μπορεί να πάει μέχρι το maximum απόδοσης αν χρειάζεται από τον χώρο για να διατηρήσει την ζητούμενη θερμοκρασία με αυτή την εξωτερική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για μενα στην προκειμένη περίπτωση δεν έχει άδικο ο guzel, το 18000 και πέφτει πολύ χαμηλά (πολλές φορές λιγότερο από πολλά 9000btu της αγοράς μας) και σε συνδυασμό με το power select δίνει ευελιξία μεγάλη.. ειδικά αν μιλάμε διαφορά 16-18btu και ο άλλος είναι άνετα οικονομικά εννοείτε καλύτερα το 18 shorai από το 16000btu..

Αντε παλι με το power select...
Επισης το θελει μονο για ψυξη. Γιατι να δωσει 70%-80% παραπανω χρηματα για αγορα?
 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχει max input 1.75kw με 6.5kw capacity

Πολύ ωραία, αυτη είναι η σούπερ ντουπερ μέγιστη ισχύς που μπορεί να δώσει το κλιματιστικο για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα..(όπου για κάποιους λόγους ασφαλείας? Δεν ξερω γιατί αλλα το περιορίζουν). Μιλάμε πάντα για 7C. 

Εγώ δει στους 7C 1870watt να καίει εμένα.. αλλά ας το αφήσουμε αυτό..(μπορεί να δείχνει τελείως λάθος μετρητής μου).

Πάμε στους 2C εξωτερική,λέει 4318watt  μέγιστη απόδοση και 1416watt κατανάλωση ( στο 100% part load)

Εγώ έχω δει πάλι (και στους 2C και στους -2C) πάλι μέχρι 1870watt καταναλώση.. πώς βγαινει αυτό; Πώς το εξηγείς;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς :

ναι τι? μια χαρά θα του είναι το 18αρι αντι για το 16αρι mirai που δεν εχει twin rotary και αν δει ότι έχει θέμα on/off παταει το power select... που δεν νομιζω να χρειαστει. 

Που διαφωνείς, δεν καταλαβαίνω 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αντε παλι με το power select...
Επισης το θελει μονο για ψυξη. Γιατι να δωσει 70%-80% παραπανω χρηματα για αγορα?
 

Γιατί μπορεί να θέλει ένα κλίματιστικο ευέλικτο και πιο δυνατό να το βάλει σε άλλο πιο μεγάλο σαλόνι αν μετακομίσει π.χ.(δεν αγοράζουμε κάθε βδομάδα κλιματιστικο) το 16 σε περιορίζει, ενώ το 18 σίγουρα θα κάνει την δουλειά του 16 και ας μην βάλει ποτέ το power select..

Άσε το power select την άλλη απορία που έγραψα παραπάνω θέλω να μου λύσεις αν μπορείς :)

6 λεπτά πριν, guzel είπε

ναι τι? μια χαρά θα του είναι το 18αρι αντι για το 16αρι mirai που δεν εχει twin rotary και αν δει ότι έχει θέμα on/off παταει το power select... που δεν νομιζω να χρειαστει. 

Που διαφωνείς, δεν καταλαβαίνω 

Tι on/off  να κάνει βρε,πιο χαμηλά πέφτει το Shorai 18 σε σχέση με το Mirai 16..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Γιατί μπορεί να θέλει ένα κλίματιστικο ευέλικτο και πιο δυνατό να το βάλει σε άλλο πιο μεγάλο σαλόνι αν μετακομίσει π.χ.(δεν αγοράζουμε κάθε βδομάδα κλιματιστικο) το 16 σε περιορίζει, ενώ το 18 σίγουρα θα κάνει την δουλειά του 16 και ας μην βάλει ποτέ το power select..

Άσε το power select την άλλη απορία που έγραψα παραπάνω θέλω να μου λύσεις αν μπορείς :)

Tι on/off  να κάνει βρε,πιο χαμηλά πέφτει το Shorai 18 σε σχέση με το Mirai 16..

Και καλά επειδή είναι μικρός ο χώρος , αλλά δεν νομίζω να έχει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πολύ ωραία, αυτη είναι η σούπερ ντουπερ μέγιστη ισχύς που μπορεί να δώσει το κλιματιστικο για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα..(όπου για κάποιους λόγους ασφαλείας? Δεν ξερω γιατί αλλα το περιορίζουν). Μιλάμε πάντα για 7C. 

Εγώ δει στους 7C 1870watt να καίει εμένα.. αλλά ας το αφήσουμε αυτό..(μπορεί να δείχνει τελείως λάθος μετρητής μου).

Πάμε στους 2C εξωτερική,λέει 4318watt  μέγιστη απόδοση και 1416watt κατανάλωση ( στο 100% part load)

Εγώ έχω δει πάλι (και στους 2C και στους -2C) πάλι μέχρι 1870watt καταναλώση.. πώς βγαινει αυτό; Πώς το εξηγείς;

Με τουρμπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, guzel είπε

Και καλά επειδή είναι μικρός ο χώρος , αλλά δεν νομίζω να έχει κανένα πρόβλημα.

Εάν είχε καμία ελάχιστη απόδοση όπως τα Gree συμφωνώ.. άρα η ελάχιστη του Shorai,η και του Fujitsu 18-24 είναι λιγότερη πολλές φορές απο τα 9000btu της αγοράς...

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Με τουρμπο?

Overload capability μπορεί να λέγεται.. η και τούρμπο..

Γνωρίζεις να απαντήσεις;  Αν όχι δεν πειράζει δεν θα μάθω ποτέ 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Άλλο ρωτάω άσε το power select. Είναι μια απορία που δεν μου την έχει λύσει κανένας μέχρι στιγμής..

Η απορια είναι η εξής : Έχουμε τον πίνακα με τα part load της Toshiba. Εκεί λέει ότι στους 7C εξωτερική θερμοκρασία, στο 100% φορτιο βγάζει 6000watt θέρμανση με κατανάλωση 1600watt.

Άρα η μέγιστη κατανάλωση στους 7C εξωτερική είναι 1600watt και η μέγιστη απόδοση είναι 6000watt ?

Η μπορεί να πάει και παραπανω η κατανάλωση και απόδοση εάν χρειάζεται ο χώρος μας..; (Στους 7C πάντα)

Για το 22άρι λες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, guzel είπε

ναι τι? μια χαρά θα του είναι το 18αρι αντι για το 16αρι mirai που δεν εχει twin rotary και αν δει ότι έχει θέμα on/off παταει το power select... που δεν νομιζω να χρειαστει. 

Που διαφωνείς, δεν καταλαβαίνω 

Η αναφορά στο power select είναι περιττή και δηλώνει ότι ο γραφων δεν καταλαβαίνει τι κάνει.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εάν είχε καμία ελάχιστη απόδοση όπως τα Gree συμφωνώ.. άρα η ελάχιστη του Shorai,η και του Fujitsu 18-24 είναι λιγότερη πολλές φορές απο τα 9000btu της αγοράς...

Overload capability μπορεί να λέγεται.. η και τούρμπο..

Γνωρίζεις να απαντήσεις;  Αν όχι δεν πειράζει δεν θα μάθω ποτέ 😛

Σκαλωνετε με τις ονομασιες οι τοσιμπακηδες.
Πατωντας το hi-power το δοκιμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Είχα ψαχτεί εγώ πριν καιρό. Καλύτερα να μην αγοράσεις, ακριβές τιμές, μη inverter, χαμηλές επιδόσεις σε cop/eer σε επιπεδο συμβατικού, αρκετός θόρυβος, υποχρεωτική ύπαρξη πλαστικής εύκαμπτης φυσουνας που θα πρέπει αναγκαστικά να κρατάς ανοιχτό κάποιο παράθυρο με χαραμαδα οπότε απώλειες, ορισμένα παρέχουν ένα πλαστικό κιτ προσαρμογής που κάνει μόνο για ορισμένα μικρά συρόμενα κουφώματα και όχι για ανοιγομενα. Σε BTU φτάνουν μέχρι τα 11000-12000, ένα ιταλικό αγγίζει τα 12000-13000 και μετα για ανώτερα παραγγέλνεις μεταχειρισμένα από το εξωτερικό. Επίσης αρκετό βάρος οι μοναδες από 30 ως 50 κιλά και παραπάνω. Οι καλές μάρκες για Ελλαδα είναι Olympia splendid, technibel, trotec, carrier, delonghi, mitsubishi, εξωτερικό βρίσκεις και άλλες. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Πρόκειται για άτομο που ζει στο εξωτερικό (Λονδίνο-ναι τους κάνει ζέστες) και δεν του επιτρέπεται να βάλει το κανονικό AC.

Ψάχνει μέσα στο amazon να βρει κάτι. Είδα ότι υπάρχουν τα splendid αλλά δεν πωλούνται από πολύ αξιόπιστους πωλητές. Υπάρχουν και κάποια BLACK & DECKER, AEG

Αν έχεις κάποια πρόταση θα βοηθούσε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Σκαλωνετε με τις ονομασιες οι τοσιμπακηδες.
Πατωντας το hi-power το δοκιμασες?

Το ίδιο είναι είτε με hi-power είτε αν ανεβάσω πολύ π.χ. την θερμοκρασία, και με τους δύο τρόπους δηλαδή .. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

18αρι

Eίναι η μέγιστη αποδιδόμενη θερμική ισχύς στο χώρο που μπορεί το Toshiba να δώσει για αυτή την εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία . Στην ουσία η ονομαστική απόδοση στην θέρμανση του κλιματιστικού .  (Στα 6kw θερμική ισχύς αναφέρομαι )

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...