Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Toyotomi με 500 σταθερα ;;;

δε σε βλεπω καλα αν συνεχισεις να γραφεις εδω μεσα. Εκτος και αν εισαι πωλητης και εσυ, οποτε παω πασο. Προφανως και αστειευομαι.

Για 12άρι;

Πάρα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Δε θα αντεξω αλλα χτυπηματα...

Ποιο Τογιοτομι ακριβως εχεις 

Έχω το htn htg 17.

30 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Φιλε αν το θελεις μονο για ψυξη μη τη ψαχνεις τη δουλεια, στο πιο οικονομικο θα πας, αποσβεση θα αργησεις πολυ να κανεις δουλευοντας 4-5 ωρες ψυξη τη μερα.

Το Shorai ειναι εξαιρετικο μηχανημα που δειχνει τις μπαλες του κυριως στη θερμανση οπου ΟΛΑ τα κλιματιστικα εχουν αυξημενες καταναλωσεις σε σχεση με την ψυξη. Με 30-40-100 watt διαφορα σε λιγες ωρες λειτουργιας θα αναρωτιεσαι γιατι εδωσες 300 ευρω περισσοτερα.

Το Mirai ειναι καλο, αν το βρισκεις προσφορα χτυπα το.

Αναρωτιεμαι γιατι η τοσιμπα βγαζει 2-3 κλιματιστικα και σε διαφορα BTUs εφοσον μπορει με ενα σμπαρο να βαραει καμια 10αρια τρυγόνια.

Και μετα με "κοροιδευατε" που ελεγα οτι το ιδανικο κλιματιστιξο ειναι αυτο που θα του λεω βγαλε μου δωσε μου τοσα Watt και ασε τον ελεγχο θερμοκρασιας. Ξαφνικα το βρισκουμε νορμαλ να γινεται τρικυλινδρο για να κανει οικονομια;

Toyotomi με 500 σταθερα ;;;

δε σε βλεπω καλα αν συνεχισεις να γραφεις εδω μεσα. Εκτος και αν εισαι πωλητης και εσυ, οποτε παω πασο. Προφανως και αστειευομαι.

Χαχχχαχχα βέβαια με σχεδόν συνεχόμενη θέρμανση το χειμώνα και φέτος που δεν έπεσε πολλές φορές μείον στα Ιωάννινα που το έχω. 

Θα κοιτάξω να κάνω αργότερα ένα σκαρίφημα να σας δείξω πως τα έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, dimostr είπε

  12 αρι λέει το Panasonic για το toyotomi  hiro λέει άλλο νούμερο 

αν είναι αυτό 

1284166735_Screenshot_20200524-1206452.png.1620b440eb068b0c5dc024dfe567b753.png

για 16αρι πολλά βλεπει για συντηρηση. αναμενόμενο για toyo βέβαια 

559183478_Screenshot_20200524-1212482.png.abdcfc24988a26095062b1105406a5bf.png

 

 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, konstadis είπε

Και που να δείτε και εμένα με toyotomi tpn 180ivp... 2016. Υπομονή θέλει και έρχονται τα γραφήματα

Midea :) αλλά θα έχει σίγουρα ενδιαφέρον :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

htn htg 17

η

Gree Lomo GRS-161-EI/JLM1-N2

η

Inventor Life L2VI (που δεν ειχε ομως το 16αρι)

Είχα εντύπωση ότι η σειρά Gree Lomo ήταν η Izuru Toyotomi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

htn htg 17

η

Gree Lomo GRS-161-EI/JLM1-N2

η

Inventor Life L2VI (που δεν ειχε ομως το 16αρι)

Το συγκεκριμένο το είχα πάρει 450,00 από γνωστό μου έμπορο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , για vrv-vrf σύστημα με τρία επιτοίχια εσωτερικά 36000btu ( δυο των 9000 και ένα 18ρι ) τι θα προτείνατε και γιατί ?

Για να προλάβω τις ερωτήσεις δεν πρόκειται ούτε για multi  ούτε για split . Μιλάμε αποκλειστικά για Vrv-Vrf μιας και οι σωληνώσεις και οι αναμονές είναι για τέτοια εγκατάσταση 

τα υποψήφια είναι Daikin , Mitsubishi , Toshiba , hitachi ή LG για πιο οικονομικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tasvar είπε

Ο Τεχνικός που είχα ρωτήσει μου είχε πει πως και με 18άρι είμαι καλά, αλλά επειδή το σπίτι είναι αοιχτό από όλες τις πλευρές και το βαράει ήλιος από την ανατολή έως τη δύση, να πάω σε 24 άρι καλύτερα. Να φανταστείς πως με τις ζέστες, σε αυτό το χώρο, έχω μεσα 34 βαθμούς. Ταράτσα χωρίς μόνωση από πάνω...

Επίσης το midea το συγκεκριμένο έχει (εάν ισχύει), το GEAR το οποίο αν κατάλαβα καλά, κάνει το κλιματιστικό να δουλεύει και σαν 18άρι ή 12άρι.

\Με τη λειτουργία Gear Change τα κλιματιστικά Midea Inverter προσφέρουν τη δυνατότητα επιλογής τριών επιπέδων εξοικονόμησης, 50%, 75% και 100%.

Κανονικά πρέπει να γίνει μελέτη απωλειών στην περίπτωση σου. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα είσαι οκ με 18αρι η 24αρι. Φίλος μου μενει σε δώμα 15τμ με ένα 12αρι Daikin, παλιό κτίριο χωρίς καθόλου μόνωση. Το καλοκαίρι με τους καύσωνες δεν μπορεί να κάνει τίποτα στον χώρο του και είναι σαν να έχει ανεμιστήρα με το 12αρι, θερμοκρασία πάει μέχρι 36 στο εσωτερικό όταν έξω έχει 40. 

Ψάξε για κάποια εργαλεία υπολογισμού θερμικών απωλειών με προσεγγιστικο τροπο από το google. 

 

55 λεπτά πριν, themis_81 είπε

Καλησπέρα , για vrv-vrf σύστημα με τρία επιτοίχια εσωτερικά 36000btu ( δυο των 9000 και ένα 18ρι ) τι θα προτείνατε και γιατί ?

Για να προλάβω τις ερωτήσεις δεν πρόκειται ούτε για multi  ούτε για split . Μιλάμε αποκλειστικά για Vrv-Vrf μιας και οι σωληνώσεις και οι αναμονές είναι για τέτοια εγκατάσταση 

τα υποψήφια είναι Daikin , Mitsubishi , Toshiba , hitachi ή LG για πιο οικονομικά 

Η επιλογη τέτοιου συστήματος απαιτεί την γνώμη τεχνικού. Από μάρκες είναι όλες καλές αυτές που ανέφερες, οι πιο καλές βέβαια είναι mitsubishi, Daikin, Toshiba. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...