Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν ψάχνεις για κινητήρα αλλά για συμπιεστή, η τιμή δεν είναι του υλικού αλλά με την εργασία αλλαγής του. Εννοείται ότι σε συμφέρει νέο μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

σ φαίνονται πολλά τα 400 για ψύξη θέρμανση για 6 μηνες?δηλ.την μισή ζωή σου?

Βρες s.n. από αυτό π χάλασε κ googlare..εμείς δεν καταλάβαμε καν τι χάλασε μέσα εξω.. ίσως να υπάρχει κ generic https://www.eaparts.gr/content.aspx?Index=1&Size=5&catid=12&pcatid=83&m=&so=2&l=1

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι στην αρχη σχολίασα και το logo corsair :) αλλά μετά είπα δεν έχει νοημα λαϊκισμός τι με νοιάζει κ το σβησα..

παρολ αυτα εφόσον δεν ξέρεις τι φταίει τι ψάχνεις πως το φτιαχνεις κτλ.θα σ έλεγα βάλε δόσεις..πιο καλά δεν θα ναι από τα 200ε ντουκου?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tasvar για δοκίμασε αυτό https://gr.trotec.com/proionta-kai-ypiresies/parochi-ypiresion/ypologismos-ikanotitas/ypologismos-tis-ikanotitas-psyxis-ton-klimatistikon/

(μπακαλίστικα είναι αλλά είναι κάτι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω, η αντιπροσωπεία της gree και της Mitsubishi δεν είναι η ίδια; nippon Μαυρογένης; Οπότε εάν τίθεται θέμα με μελλοντική υποστήριξη στα Gree το ίδιο τίθεται και για τα Mitsubishi, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SHARKY75 είπε

Ήθελα να ρωτήσω, η αντιπροσωπεία της gree και της Mitsubishi δεν είναι η ίδια; nippon Μαυρογένης; Οπότε εάν τίθεται θέμα με μελλοντική υποστήριξη στα Gree το ίδιο τίθεται και για τα Mitsubishi, έτσι;

http://www.tournikiotisgroup.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Κανονικά πρέπει να γίνει μελέτη απωλειών στην περίπτωση σου. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα είσαι οκ με 18αρι η 24αρι. Φίλος μου μενει σε δώμα 15τμ με ένα 12αρι Daikin, παλιό κτίριο χωρίς καθόλου μόνωση. Το καλοκαίρι με τους καύσωνες δεν μπορεί να κάνει τίποτα στον χώρο του και είναι σαν να έχει ανεμιστήρα με το 12αρι, θερμοκρασία πάει μέχρι 36 στο εσωτερικό όταν έξω έχει 40. 

Ψάξε για κάποια εργαλεία υπολογισμού θερμικών απωλειών με προσεγγιστικο τροπο από το google. 

Η επιλογη τέτοιου συστήματος απαιτεί την γνώμη τεχνικού. Από μάρκες είναι όλες καλές αυτές που ανέφερες, οι πιο καλές βέβαια είναι mitsubishi, Daikin, Toshiba. 

Η κατασκευή μόνωσης στην ταράτσα, είναι στο άμεσο πλάνο, απλά πήγε λίγους μήνες πίσω. Το κτίριο έχει τζάμια 3πλά, μόνωση στους τοίχους αλλά η ταράτσα σκέτη. Και χτυπάει ήλιος όλη την ημέρα.

1 ώρα πριν, liakjim είπε

@tasvar για δοκίμασε αυτό https://gr.trotec.com/proionta-kai-ypiresies/parochi-ypiresion/ypologismos-ikanotitas/ypologismos-tis-ikanotitas-psyxis-ton-klimatistikon/

(μπακαλίστικα είναι αλλά είναι κάτι).

Αποτελέσματα των υπολογισμών

Αποτέλεσμα του υπολογισμού όγκου [m³]

35

 

Αποτέλεσμα των υπολογισμών ισχύος [kW]:

2.45

Δηλαδή τί σημαίνει το 2.45ΚW?  είναι 9000btu?

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Midea τι εγγύηση έχουν???αξίζει κάποιο φτηνό 9αρι???

3 χρόνια σε όλα τα μέρη .  Επεκτάσιμη +7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά  . Μέτρια διάρκεια εγγύησης 
Το αν αξίζει η όχι να πάρεις κάποιο budget Midea εξαρτάται τί ψάχνεις (ψύξη ή θέρμανση), πόσα λεφτά διαθέτεις καθώς και σε τί τιμές είναι αυτά αυτή την στιγμή και ο ανταγωνισμός τους . 

1 ώρα πριν, SHARKY75 είπε

Ήθελα να ρωτήσω, η αντιπροσωπεία της gree και της Mitsubishi δεν είναι η ίδια; nippon Μαυρογένης; Οπότε εάν τίθεται θέμα με μελλοντική υποστήριξη στα Gree το ίδιο τίθεται και για τα Mitsubishi, έτσι;

https://www.nipponsa.gr/en/mitsubishi/
https://www.tournikiotisgroup.gr/

Υπάρχει κάποιο είδος συνεργασίας στην εισαγωγή και διανομή των Mitsubishi Electric κλιματιστικών .  Απορία: Αν κλείσει ο Μαυρογέννης τι θα γίνει με τα κλιματιστικά που ο ίδιος διέθεσε στην αγορά . Αν δηλαδή θα τα καλύψει όλα ο Τουρνικιώτης μετά . Κάνε μια ερώτηση και στις δύο αντιπροσωπείες για την σχέση τους καθώς και την κάλυψη των μοντέλων . 
 

37 λεπτά πριν, tasvar είπε

Η κατασκευή μόνωσης στην ταράτσα, είναι στο άμεσο πλάνο, απλά πήγε λίγους μήνες πίσω. Το κτίριο έχει τζάμια 3πλά, μόνωση στους τοίχους αλλά η ταράτσα σκέτη. Και χτυπάει ήλιος όλη την ημέρα.

Αποτελέσματα των υπολογισμών

Αποτέλεσμα του υπολογισμού όγκου [m³]

35

 

Αποτέλεσμα των υπολογισμών ισχύος [kW]:

2.45

Δηλαδή τί σημαίνει το 2.45ΚW?  είναι 9000btu?

8400 btu/h . Δεν μου φαίνεται φυσιολογικό νούμερο . Αυτό το εργαλείο μην ξεχνάτε είναι προσεγγιστικό  και μπορεί να υπάρχουν μικρές έως μεγάλες αποκλίσεις . Δεν λαμβάνει τα πάντα υπόψιν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως @Βασίλης_29, σε δώμα 15τμ, βγάζει 4KW, δλδ 13.6K BTUS, οπότε αν βάλεις 40C , το 12άρι το παλιό θα έχει γίνει ξέρω 'γω κανά 9άρι/8άρι , οπότε τι να κάνει;

1 ώρα πριν, tasvar είπε

Η κατασκευή μόνωσης στην ταράτσα, είναι στο άμεσο πλάνο, απλά πήγε λίγους μήνες πίσω. Το κτίριο έχει τζάμια 3πλά, μόνωση στους τοίχους αλλά η ταράτσα σκέτη. Και χτυπάει ήλιος όλη την ημέρα.

Αποτελέσματα των υπολογισμών

Αποτέλεσμα του υπολογισμού όγκου [m³]

35

 

Αποτέλεσμα των υπολογισμών ισχύος [kW]:

2.45

Δηλαδή τί σημαίνει το 2.45ΚW?  είναι 9000btu?

Αποκλείεται να έχεις όγκο 35m3. 1μέτρο ύψος έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, corsair04 είπε

εάν βρω το υλικό ....δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το αλλάξω μόνος μου .....???

άμα γνώριζες πως αλλάζει ένας συμπιεστής κλιματιστικού δεν θα άνοιγες θέμα στο insomna, θα τον είχες αγοράσει ήδη και θα  τον είχες αλλάξει. Όμως δεν θα γλίτωνες και πολλά από το 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αύριο περιμένω να μου κάνουν την εγκατάσταση  του Midea MB-12N8D6O από το συνέργείο που συνεργάζεται με media markt, διαβάζω για ελάχιστα 3 μέτρα χαλοσωλήνα.

Έχω καταλάβει σωστά ότι είναι η απόσταση της εσωτερικής από την εξωτερική μονάδα ?Αν το ζητήσω παίζει  να μου κάνουν νέρα ?

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ?

Έχει κάποιος άλλος εμπειρία από τους εγκαταστάτες της mediamarkt ?

Thank you , για τις απαντήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

 Πάντως @Βασίλης_29, σε δώμα 15τμ, βγάζει 4KW, δλδ 13.6K BTUS, οπότε αν βάλεις 40C , το 12άρι το παλιό θα έχει γίνει ξέρω 'γω κανά 9άρι/8άρι , οπότε τι να κάνει;

Αποκλείεται να έχεις όγκο 35m3. 1μέτρο ύψος έχεις;

Γράψε λάθος....😁 Νόμιζα άλλο πράγμα...

Στο περίπου εκει πρέπει να είμαι. Αν δεν κάνω λάθος στις μετρήσεις.

Αποτελέσματα των υπολογισμών

Αποτέλεσμα του υπολογισμού όγκου [m³]:111

 

Αποτέλεσμα των υπολογισμών ισχύος [kW]:7.77

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...