Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα.

Περί Toshiba Edge.

Μίλησα τηλεφωνικά με την υποστήριξη και ο τεχνικός μού είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση λόγω μικρότερης καλωδίωσης των 2μ., εφόσον ισχύει αυτό.

Απλά, πρέπει να κάνω ό,τι λένε οι όροι της εγγύησης, "για να μη μαλώσουμε", είπε χαριτολογώντας.

Τώρα, θα ήθελα μια βοήθεια με το TP-Link Hs110.

Κατέβασα το Kasa app, όπως και το .exe για PC, πρόσθεσα τη συσκευή. Μετά;

Τι κάνω με το localhost:3000 ;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Πρέπει να κάνω κάποιο ονλάιν register το προϊόν;

https://www.youtube.com/watch?v=dKG3sWUI7f8

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Επειδή είπαμε να είμαστε "gentlemen", και επειδή είναι πρακτικά 2η αναφορά σε "ιδία ανακοινωθέντα στοιχεία εταιρείας" (όπου ο καθένας, και ΟΛΟΙ βασικά στην πιάτσα, λέει το κοντό του και το μακρύ του), και επειδή είναι και 2η αναφορά σε σχετικά στοιχεία (πριν κανένα 15ήμερο αν θυμάμαι καλά πήρε το μάτι μου να ποστάρεται μέχρι και link σε άρθρο/advertorial απλά τότε το άφησα ασχολίαστο να το πάρει το ποτάμι), ας προσέξουμε λιγάκι γιατί στο τέλος καταλήγει η κατάσταση να ξεφεύγει.

Και επειδή πλέον γαργαλιέμαι λιγάκι ας ρωτήσω και εγώ να μάθω ποιές είναι αυτές οι "50 χώρες". Έχουμε κανένα link από τελικά σημεία πώλησης προιόντων; Έτσι από περιέργεια ρωτάω για να δούμε το όλο στόρυ ή αν απλά για κάποιο λόγο κάνουμε αναμάσηση!!

Με όλο το σεβασμό κιόλας (κυριολεκτικά), το θεωρώ λιγάκι "κάπως" την "επιδοτούμενη πώληση" σε τιμές σχεδόν κόστους, σε λοιπές χώρες ώστε να "φουσκώσει" η αξία ενός brand εγχώρια χρησιμοποιώντας σαν εργαλείο μάρκετινγκ την "παρουσία σε ξένες αγορές"! Σεβαστό και αποδεκτό ως κίνηση marketing (κανείς δεν καίει χρήμα χωρίς λόγο και αιτία άλλωστε!!!) αλλά μην το βαφτίζουμε και σαν "ισχύ" ενός brand.

Παραδείγματος χάρη...

Omnia Eco 12άρι

Ρουμανία ξεκινάμε από €340

https://www.compari.ro/aer-conditionat-c3172/inventor/o3mvi32-12wifir-o3mvo32-12-omnia-eco-p408226227/ 

Ελλάδα ξεκινάμε από €425

PR1 12άρι

Ρουμανία ξεκινάμε από €330

https://www.compari.ro/aer-conditionat-c3172/inventor/pr1vi32-12wf-pr1vo32-12-p475279845/

Ελλάδα ξεκινάμε από €425

https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html

Να συνεχίσω να αναλύω και τις πωλήσεις μέσω Amazon; Δεν νομίζω ότι χρειάζεται γιατί μέσες άκρες είναι κόστος + αστείο margin (πολύ κάτω από τιμές πώλησης χονδρικής στο δίκτυο συνεργατών Ελλάδα) + το καπέλο του Prime + ΦΠΑ.

Αλλά πραγματικά, αυτές τις 50 χώρες θέλει κάποιος να μου δείξει γιατί τις έψαξα και στο παρελθόν αλλά δεν τις βρήκα ποτέ και άρα είτε κάνω κάτι λάθος (παίζει δυνατά) ή τότε κάτι άλλο...

Ζητάω προκαταβολικά, και ταπεινά συγγνώμη! Δεν έχω καμία διάθεση να δυναμιτίσω ή το οτιδήποτε, απλά από την άλλη είναι και κάποια πράγματα που είναι δύσκολο να μένουν χωρίς σχολιασμό όταν βγάζουν λίγο μάτι (μιλάω για τα σχόλια αυτά καθ'αυτά χωρίς περαιτέρω εννοούμενα ή υπονοούμενα)

Η πηγή είναι αυτή https://bankingnews.gr/index.php?id=368980
Υπάρχουν και άλλα sites  που λένε το ίδιο .  Απάντησα στον Guzel διότι είχε την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη εταιρεία ασχολείται μόνο με την ελληνική αγορά. Στα αποτελέσματα του Google αναφέρουν σε διάφορα άρθρα ότι εξάγει σε 50 χώρες . Ποιες είναι αυτές; Κανένα link δεν αναφέρει αναλυτικά τις χώρες . 

6 ώρες πριν, haHa είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Γνωρίζω για SEER και SCOP, αλλα δεν ξέρω αν αξίζουν τα 150€ παραπάνω για λιγο καλυτερη απόδοση.

Μετρια χρήση καλοκαιρι, πχ 1,5 μήνα για κανα διωρο το βράδυ. Χειμώνα τωρα λεει πως δεν θα το χρησιμοποιει, αλλά πιστεύω οταν θα δει την χαμηλη κατανάλωση, θα το χρησιμοποιεί πολύ περισσότερο απο τις αλλες λυσεις. 

Αλλες αξιολογες επιλογές σε αυτα τα χρήματα για 24αρι; 

 

6 ώρες πριν, haHa είπε

Για κανα 4ωρο μαξ το κοβω, αλλα ας πουμε μπατζετ μεχρι 1100€. Επίσης προτιμάμε μεγάλη εγγύηση. 

Η χρήση είναι μικρή οπότε δεν αξίζει να επενδύσεις σε μηχάνημα με μεγάλο SEER . 
Μεγάλη εγγύηση 10 χρόνια θα κοιτάξεις TCL και Inventor . 
Απο αυτές τις μάρκες :
Όλες τις σειρές της TCL  και απο Inventor Premium  και Aria . 

TCL Elite plus και Elite elegant έχουν ενσωματωμένο το wifi . Τα υπόλοιπα μοντέλα το παίρνουν έξτρα. Inventor Premium και Aria έχουν ενσωματωμένο . 




 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η πηγή είναι αυτή https://bankingnews.gr/index.php?id=368980
Υπάρχουν και άλλα sites  που λένε το ίδιο .  Απάντησα στον Guzel διότι είχε την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη εταιρεία ασχολείται μόνο με την ελληνική αγορά. Στα αποτελέσματα του Google αναφέρουν σε διάφορα άρθρα ότι εξάγει σε 50 χώρες . Ποιες είναι αυτές; Κανένα link δεν αναφέρει αναλυτικά τις χώρες . 

Και επαναλαμβάνω λοιπόν ότι μιλάμε/αναπαράγουμε "advertorial" ή λοιπές "εταιρικές καταχωρήσεις/δελτία τύπου" και το κάνουμε λιγάκι εμφατικά (ή έστω έτσι φαίνεται προφανώς σε κάποιους και έχουμε το μόνιμο πανηγυράκι που δεν βοηθάει τη συζήτηση) τα οποία πολλές φορές είναι της κατηγορίας "συζήτηση κομμωτηρίου ή καφετέριας"!

Το ίδιο έγινε και πριν κανένα 15ήμερο, όπως προανέφερα, όπου πόσταρες και άλλο link που ήταν επίσης κατηγορίας "δελτίου τύπου" τονίζοντας το "μεγαλείο" (επέτρεψε μου τον όρο) της εν λόγω εταιρείας

image.png.324dc10c3123ae1831f38a5acd213390.png

Αν είναι, να αρχίσουμε να ανεβάζουμε και των λοιπών εταιρειών που δραστηριοποιούνται στην αγορά είτε ως ΟΕΜ είτε ως αντιπρόσωποι!

Όχι τίποτα άλλο, αλλά πάνω που χάρηκα, που θα μάθαινα επιτέλους ποιές είναι αυτές οι 50 χώρες  🤪 (χαριτολογώ)

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

Και επαναλαμβάνω λοιπόν ότι μιλάμε/αναπαράγουμε "advertorial" ή λοιπές "εταιρικές καταχωρήσεις/δελτία τύπου" και το κάνουμε λιγάκι εμφατικά (ή έστω έτσι φαίνεται προφανώς σε κάποιους και έχουμε το μόνιμο πανηγυράκι που δεν βοηθάει τη συζήτηση) τα οποία πολλές φορές είναι της κατηγορίας "συζήτηση κομμωτηρίου ή καφετέριας"!

Το ίδιο έγινε και πριν κανένα 15ήμερο, όπως προανέφερα, όπου πόσταρες και άλλο link που ήταν επίσης κατηγορίας "δελτίου τύπου" τονίζοντας το "μεγαλείο" (επέτρεψε μου τον όρο) της εν λόγω εταιρείας.

Αν είναι, να αρχίσουμε να ανεβάζουμε και των λοιπών εταιρειών που δραστηριοποιούνται στην αγορά είτε ως ΟΕΜ είτε ως αντιπρόσωποι!

Όχι τίποτα άλλο, αλλά πάνω που χάρηκα, που θα μάθαινα επιτέλους ποιές είναι αυτές οι 50 χώρες  🤪 (χαριτολογώ)

Εννοείς ότι τα στοιχεία μπορεί να μην είναι αληθινά; Προφανώς οποιαδήποτε εταιρεία θα μπορούσε να παραποιήσει τα πάντα . Μέχρι και τα οικονομικά της αποτελέσματα .  Πάντως και στο site τους το ίδιο αναφέρουν (150 διανομείς σε περισσότερες απο 50 χώρες)  . Η ουσία της απάντησης μου προς το Guzel είναι μία . Ότι έχει εξαγωγική δραστηριότητα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εννοείς ότι τα στοιχεία μπορεί να μην είναι αληθινά; Προφανώς οποιαδήποτε εταιρεία θα μπορούσε να παραποιήσει τα πάντα . Μέχρι και τα οικονομικά της αποτελέσματα .  Πάντως και στο site τους το ίδιο αναφέρουν (150 διανομείς σε περισσότερες απο 50 χώρες)  . Η ουσία της απάντησης μου προς το Guzel είναι μία . Ότι έχει εξαγωγική δραστηριότητα .

Ok εχει εξαγωγικη δραστηριοτητα. Μεχρι εκει.
Απαντησες ομως οτι εχει σε 50 χωρες με πηγη advertorial.
To οποιο εχει την ιδια αξια με το advertorial που μιλαγε για 'επιτομη'.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Εννοείς ότι τα στοιχεία μπορεί να μην είναι αληθινά; Προφανώς οποιαδήποτε εταιρεία θα μπορούσε να παραποιήσει τα πάντα . Μέχρι και τα οικονομικά της αποτελέσματα .  Πάντως και στο site τους το ίδιο αναφέρουν (150 διανομείς σε περισσότερες απο 50 χώρες)  . Η ουσία της απάντησης μου προς το Guzel είναι μία . Ότι έχει εξαγωγική δραστηριότητα .

Με γαργαλάς όμως τώρα, και όχι τίποτα άλλο αλλά πραγματικά σε θεωρώ από τους ιδιαίτερα ευφυείς ανθρώπους εδώ μέσα (και το λέω με πάσα ειλικρίνεια, και σεβασμό ως προς το πρόσωπο σου!)

Δηλαδή τώρα είναι σαν να μου λες ότι πχ και στους καταλόγους τους του 2012 πχ που είχαν το παρακάτω, θα πρέπει να το αναπαράγουμε;;; (όχι τίποτα άλλο αλλά θα γελάει και το τελευταίο βότσαλο κάτω στο γαιδουρονήσι!)

image.png.277986e28b17c041b29e24e52db67ccf.png

Έχουμε άρθρα που είναι πληρωμένες ή στα πλαίσια διαφημιστικού συμψηφισμού, ή να σου το θέσω και πολύ απλά γνωριμίες και "κονέ" που αναδημοσιεύουν τα εκάστοτε δελτία τύπου των εταιρειών και τα κάνουμε αναφορά για να δείξουμε κάτι;; Αν μη τι άλλο, αν ο κύριος Ασημακόπουλος πρώτος πρώτος δεν παινέσει το σπίτι του και το μόχθο του, τότε ποιός θα το κάνει; (γιατί με παρέπεμψες σε δελτία τύπου με αναφορές του ιδίου του επιχειρηματία!).

Συγγνώμη κιόλας αλλά όταν βγαίνουν και πετάνε οι διάφοροι τα ποία πιστεύουν ότι ειναι τα αντίστοιχα αρχικά μοντέλα κατασκευαστή όπου πατάει το εκάστοτε OEM (ή "φασόν" όπως το λένε), σκαλώνουμε στους τύπους και πετάμε το μόνιμο "ερωτηματικό" του ότι δεν ξέρουμε αποδεδειγμένα (δεν μπορώ να διαφωνήσω φυσικά επί της ουσίας με αυτό!), μόνο και μόνο γιατί για τις "μάζες" φαίνεται σαν ρετσινιά και χαλάει το brand imaging, και ξαφνικά σε άλλα και άλλα τα πετάμε αμάσητα; Δύο μέτρα και δύο σταθμά, αν μου επιτρέπεις, που σίγουρα δίνουν πατήματα στο τέλος να γίνεται εδώ μέσα μετά το γλέντι και να χάνεται η ουσία.

 

Και για να τα πάω ένα ακόμα σκαλί παραπέρα, αν είναι να μιλάμε και για την Tesla ή για την Arielli που και αυτοί επιδοτούν να πουλάνε σε ξένες χώρες και άρα έχουν εξαγωγική δραστηριότητα (η πρώτη από Σερβία σε λοιπές χώρες, η δεύτερη από Βουλγαρία)!!! Εκεί ξαφνικά γιατί το αλλάζουμε το όλο αφήγημα;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ok εχει εξαγωγικη δραστηριοτητα. Μεχρι εκει.
Απαντησες ομως οτι εχει σε 50 χωρες με πηγη advertorial.
To οποιο εχει την ιδια αξια με το advertorial που μιλαγε για 'επιτομη'.

Τόσο στο site της Inventor όσο και στα links που διάβασα απο διάφορες πηγές αυτό αναφέρουν.  Για την εγκυρότητα οποιοδήποτε στοιχείου μιας εταιρείας ή προϊόντος  (οικονομικά, specs, ιστορία κ.α) ξέρει μόνο η εκάστοτε εταιρεία..  Κανένας μας δεν ξέρει 100 % τίποτα . Κανένας δεν σε διαβεβαιώνει πως ότι διαβάζεις στο site μια εταιρείας ισχύει 100%  αλλά  στην τελική βασιζόμαστε σε αυτά τα Sites, σε διαφορές πηγές , δελτία τύπου και αναφορές χρηστών που έχουν μοντέλα για οτιδήποτε συζητάμε εδώ μέσα . Όλα αυτά μπορεί να έχουν μια δόση ανακρίβειας έως απόλυτης ανακρίβειας  οπότε τί; Να σταματήσουμε να συζητάμε για κλιματιστικά  επειδή πρακτικά δεν μπορούμε να είμαστε για τίποτα σίγουροι επειδή δεν είμαστε μέσα στις εταιρείες αυτές για ξέρουμε τι ισχύει ;
Η ουσία είναι μία . Ότι έχει εξαγωγική δραστηριότητα σύμφωνα πάντα με τα όσα λένε και στο site τους (αν αυτή η πηγή που παρέθεσα κρίνεται αμφιλεγόμενη) . 

 

Όσον αφορά την πηγή που λες ότι είναι advetorial που δεν ξέρω απο πού προκύπτει αυτό  η πρόθεση μου δεν ήταν να πετάξω στο νήμα ένα διαφημιστικό άρθρο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, George! είπε

Το έχω πολύ λίγο καιρό και δεν έχω άποψη μιας και στην ουσία δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Σίγουρα πάντως είναι το πιο εντυπωσιακό από όλα σε εμφάνιση(το έχω πάρει σε μπορντό χρώμα). Θα ανεβάσω και φωτογραφία σε σύγκριση με τα υπόλοιπα.

Για την μέτρηση της κατανάλωσης πρέπει να έχω κάποια ειδική συσκευή;

Το tplink hs110 είναι πολύ καλό πριζακι. Ποιοτικό, εύκολο και παρέχει τη δυνατότητα για σκάλισμα όπως θα έχεις δει από τα διαγράμματα που ανεβάζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω ένα κλιματιστικό για να μπεί σε σαλόνι.

Μέχρι πρόσφατα είχα ένα 18άρι μιτσουμπίσι το οποίο δούλεψε άψογα για 10 χρόνια αλλά το αποξήλωσα για να πάει στο εξοχικό.

Τί καινούριο να πάρω τώρα?

Το μπάτζετ δεν είναι ιδιαίτερα πιεστικό, θέλω ποιότητα και ησυχία. Αυτοματισμοί - wifi - ιονιστές κλπ μου είναι εντελώς αδιάφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιοτικά είναι όλα τα κλιματιστικά από τις μεγάλες παραδοσιακές μάρκες κατασκευαστών αλλά και των Κινέζων  στις ακριβές σειρές τους και όχι στα entry level απο κει και πέρα ο θόρυβος ότι είναι από 21 db και κάτω στις χαμηλές σκάλες κάνει ακόμα και για υπνοδωμάτιο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ποιοτικά είναι όλα τα κλιματιστικά από τις μεγάλες παραδοσιακές μάρκες κατασκευαστών στις ακριβές σειρές τους και όχι στα entry level απο κει και πέρα ο θόρυβος ότι είναι από 21 db και κάτω στις χαμηλές σκάλες κάνει ακόμα και για υπνοδωμάτιο 

Δλδ ενα Mirai η ενα Atxc-b δεν τα θεωρεις ποιοτικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δλδ ενα Mirai η ενα Atxc-b δεν τα θεωρεις ποιοτικα?

Εγώ έχω atxc25 και όχι δε το θεωρώ ποιοτικό σε σχέση με το Shorai 18 που έχω αλλά και σε σύγκριση με το kuro  9 αρι
σε θέματα λειτουργίας το shorai 18 με τον twin rotary μου φαίνεται άψογο , το kuro δεν κάνει τα 400 on off που κάνει το atxc25 όταν είναι σε οριακές συνθήκες 

ολα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις και τοποθετήσεις κα8 προπάντων εγώ προσωπικά δεν σχολιάζω άλλα κλιματιστικα ακόμα και τις ίδιας μάρκας με αυτά που έχω εγώ αλλά είναι άλλα μοντέλα και βεβαια το βασικότερο είναι ότι αυτές οι παρατηρήσεις μου βασίζονται στην λειτουργία των κλιματιστικών στον ΔΙΚΟ μου χώρο που είναι τοποθετημένα που οποίος το καταλαβαίνει ξέρει ότι ο χώρος σε ένα μεγάλο ποσοστό καθορίζει το πως θα δουλεύει ένα κλιματιστικό 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ έχω atxc25 και όχι δε το θεωρώ ποιοτικό σε σχέση με το Shorai 18 που έχω αλλά και σε σύγκριση με το kuro  9 αρι
σε θέματα λειτουργίας το shorai 18 με τον twin rotary μου φαίνεται άψογο , το kuro δεν κάνει τα 400 on off που κάνει το atxc25 όταν είναι σε οριακές συνθήκες 

ολα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις και τοποθετήσεις κα8 προπάντων εγώ προσωπικά δεν σχολιάζω άλλα κλιματιστικα ακόμα και τις ίδιας μάρκας με αυτά που έχω εγώ αλλά είναι άλλα μοντέλα και βεβαια το βασικότερο είναι ότι αυτές οι παρατηρήσεις μου βασίζονται στην λειτουργία των κλιματιστικών στον ΔΙΚΟ μου χώρο που είναι τοποθετημένα που οποίος το καταλαβαίνει ξέρει ότι ο χώρος σε ένα μεγάλο ποσοστό καθορίζει το πως θα δουλεύει ένα κλιματιστικό 

Για να καταλαβω...
Αν δεν εβλεπες γραφημα στην εφαρμογη θα ειχες την ιδια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δλδ ενα Mirai η ενα Atxc-b δεν τα θεωρεις ποιοτικα?

Προσωπικά πάντως, ανάμεσα σε ένα kuro/nemesis με αυτά που έχουμε δει, δεν ξέρω ποιο θα διάλεγα. Εσύ αναφέρεσαι στην ποιότητα βέβαια και όχι στον τρόπο λειτουργίας. Κάποιος που έχει όλα θα μπορούσε να πει πιο έγκυρα.

Πολύ το αναλύουμε όμως νομίζω.

3 ώρες πριν, turbat0s είπε

Θέλω ένα κλιματιστικό για να μπεί σε σαλόνι.

Μέχρι πρόσφατα είχα ένα 18άρι μιτσουμπίσι το οποίο δούλεψε άψογα για 10 χρόνια αλλά το αποξήλωσα για να πάει στο εξοχικό.

Τί καινούριο να πάρω τώρα?

Το μπάτζετ δεν είναι ιδιαίτερα πιεστικό, θέλω ποιότητα και ησυχία. Αυτοματισμοί - wifi - ιονιστές κλπ μου είναι εντελώς αδιάφορα. 

Δες το Toshiba Shorai premium ή το edge.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Για να καταλαβω...
Αν δεν εβλεπες γραφημα στην εφαρμογη θα ειχες την ιδια γνωμη?

Αν εννοείς για το atxc όχι βεβαια που να καταλάβω ότι αναβοσβήνει ανα τρίλεπτο , εδώ όμως δε συζητάμε για κάποιον που απλά του συνδέουν το κλιματιστικό τ9 βάζει σε μια θερμοκρασία και το ανάβει κανα δυο ώρες τ9 μεσημέρι που έχει 40 βαθμούς , μιλάμε για χρήση αποκλειστική σε θέρμανση πρωτίστως αλλά και σε ψύξη όταν η θερμοκρασία η εξωτερική περνάει τους 30 βαθμούς , με απλά λόγια τα κλιματιστικα θα γράψουν άπειρες ώρες λειτουργίας , οποτε όλα παίζουν ρόλο 

και για να στο πω πιο απλά τι εννοώ , εαν έβρισκα το kuro 9αρι στα 489 ευρώ που το αγοράσα πέρυσι τον Ιανουάριο Φεβρουάριο δε θυμάμαι ακριβώς δε θα έμπαινα στη διαδικασία να αγοράσω το daikin με 399 ευρώ το οποίο τ9 έκανα γιατί με βολευε επειδή το πήρα με πιστωτική από Κωτσόβολο με δόσεις επειδή η καρ5α μου είχε πιστωτικό όριο 400 ευρώ 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...