Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιο χοντρή λαλακία δεν έχω ακούσει...εκτός και αν μιλάει για το σουηδικό καλοκαίρι, με τα σπίτια που έχουν 30 εκατοστά μόνωση και θέλουν να κατεβάσουν την θερμοκρασία από 30 βαθμούς στους 26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η greenpeace γενικώς λέει τραγικά πράγματα.Αν βάλεις ειδικά 7.000 btu σε 36 τ.μ το κλιματιστικό θα δουλεύει ΣΥΝΕΧΕΙΑ και δε θα πιάνει ποτέ θερμοκρασία...

Εδώ λέει να κουβαλάμε τα σκουπίδια 15 γειτονιές παρακάτω για να βρούμε την ανακύκλωση και να χρησιμοποιούμε ανεμιστήρα οροφής για δροσιά.Μάλλον ζούν σε άλλη χώρα αυτοί που γράφουν τις συμβουλές.Γιατί πχ αν έχει 35 βαθμούς το σπίτι ο ανεμιστήρας θα σου κατεβάζει όλο το ζεστό αέρα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αυτοί τα λένε υπερβολικά για να κάνουμε έστω και τα μισά.

Γενικά ο κόσμος στην Ελλάδα λόγω έλλειψης παιδείας, κάνει τραγικά πράγματα.

Την προηγούμενη φορά, σε κεντρικό δρόμο στο Αιγάλεω περνάει ένα αυτοκίνητο και πετάει στην άσφαλτο από το παράθυρο, μια σακούλα με σκουπίδια από σουβλάκια που είχαν φάει.

Εκεί δεν χρειάζεται φυλάκιση ή βασανισμός για παραδειγματισμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και 'γω κάτι, μια και απ' ότι βλέπω στο thread αυτό δραστηριοποιούνται και σχετικά άτομα...

 

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το κλιματιστικό που έχω στον χώρο μου (περίπου 40m²) με ένα νέο, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα αλλάζω ΚΛΙΜΑτιστικό κ.λπ.. Έχω καταλήξει πως λόγω μη ηλιασμού, καλής σχετικά μόνωσης, αλλά κυρίως λόγω μη απαίτησης θέρμανσης από το μηχάνημα, στα 12000 BTU περίπου.

 

Ερευνώντας τον σχετικό πίνακα του υπουργείου, βλέπω στην πρώτη σελίδα μερικά μοντέλα της "Ariston Thermo" με EER = 4.2 και τιμή 635 μόνο! Είναι (από άποψης EER) στην 2η θέση, μετά το "TOSHIBA SUPER DAISEIKAI 5 RAS-13PAVP-E/RAS-13PKVP-E" με EER = 4.55 και τιμή 1400!

 

What's the catch; Υπάρχει κάποιος λάκκος στη φάβα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και 'γω κάτι, μια και απ' ότι βλέπω στο thread αυτό δραστηριοποιούνται και σχετικά άτομα...

 

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το κλιματιστικό που έχω στον χώρο μου (περίπου 40m²) με ένα νέο, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα αλλάζω ΚΛΙΜΑτιστικό κ.λπ.. Έχω καταλήξει πως λόγω μη ηλιασμού, καλής σχετικά μόνωσης, αλλά κυρίως λόγω μη απαίτησης θέρμανσης από το μηχάνημα, στα 12000 BTU περίπου.

 

Ερευνώντας τον σχετικό πίνακα του υπουργείου, βλέπω στην πρώτη σελίδα μερικά μοντέλα της "Ariston Thermo" με EER = 4.2 και τιμή 635 μόνο! Είναι (από άποψης EER) στην 2η θέση, μετά το "TOSHIBA SUPER DAISEIKAI 5 RAS-13PAVP-E/RAS-13PKVP-E" με EER = 4.55 και τιμή 1400!

 

What's the catch; Υπάρχει κάποιος λάκκος στη φάβα;

 

Eγω παντως για 44τμ πηρα 24αρι inverter toyotomi ενεργειακης κλασης Α. Μεσα σε λιγα λεπτα εχει παγωσει τα παντα και μετα δουλευει και καταναλωνει ελαχιστα. Να ξερεις οτι το 12αρι αν δεν πιανει θερμοκρασια θα δουλευει συνεχως και θα καταναλωνει παραπανω απο το 24αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω και εγώ για κλιματιστικό αλλά όχι inverter. Θέλω να πάρω ένα mitsubishi κυρίως λόγο ποιότητας\αξιοπιστίας. Στην αγορά βρήκα τα εξής 2 μοντέλα στα 9000btu που με ενδιαφέρει:

Mitsubishi electric MSC-GA 25VB

Mitsubishi Heavy Industries SRK28HG-S

 

Αυτά τα 2 μοντέλα δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη διαφορά τιμής και δεν είδα κάποια μεγάλη διαφορά στα χαρακτηριστικά(βέβαια ίσως να μην πρόσεξα ή απλά να μου διαφεύγει κάτι), περίπου ίδια κατανάλωση με το mitsubishi electric να είναι πιο αθόρυβο.Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας απαντήσει για να με βοηθήσει στην επιλογή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 kλιμαριστικά στο σπίτι : 2 Panasonic, Mitsubishi, Sharp Inverter + Hitachi

 

Eντυπώσεις:

 

Sharp =Made in Japan, λίγος θόρυβος, καλή απόδοση, αμφιλεγόμενη ποιότητα κατασκευής (έλιωσε το σηματάκι της εταιρίας από την θέρμανση)

Mitsubishi= Made in Japan,καλή απόδοση , ανυπόφορος θόρυβος/φύσημα αέρα ακόμη και στο Low

2χ Panasonic= Made in Japan , συμπλήρωσαν 20ετία φέτος, καλή απόδοση, μέτρια ένταση θορύβου, στο ένα χάλασε το ρουλεμάν φέτος αλλά συνέχιζε να λειτουργεί μέχρι σήμερα όπου αλλάχτηκε όλη η συσκευή με την παρακάτω*

 

*Hitachi Inverter RAS/RAC-D10EX3 Made in P.R.C :cry:, Kαλή ποιότητα κατασκευής, φοβερή απόδοση,

κυριολεκτικά αθόρυβο:shock: στην Extra Low λειτουργεία ( αποδίδει το ίδιο καλά)....και βλέπουμε

 

Αυτές είναι οι δικές μου εμπειρίες με 4 διαφορετικές εταιρίες του χώρου. Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tomasss

Διαβάζοντας αυτό με το Hitachi με γαργαλάς να πάρω το

Hitachi RAS 18KH - 17.400 BTU κλάση Α όχι Inverter. (Μόνο ψύξη με ενδιαφέρει)

Το βρήκα 765€ + 80€

Να το πάρω τι λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tomasss

Διαβάζοντας αυτό με το Hitachi με γαργαλάς να πάρω το

Hitachi RAS 18KH - 17.400 BTU κλάση Α όχι Inverter. (Μόνο ψύξη με ενδιαφέρει)

Το βρήκα 765€ + 80€

Να το πάρω τι λέτε ?

 

Εγώ μπορώ να εκφέρω αποψη μόνο για το RAS/RAC-D10EX3 που είναι inverter.

Είδα και τα υπόλοιπα μοντέλα της HITACHI (Inverter και απλά), αλλα τα πλαστικά τους μου φάνηκαν πολύ φθηνά. Μάλιστα από την έκθεση που τα έβλεπα, σε μια συσκευή , είχε ξεκολλησει η άκρη μιας διακοσμητικής λωρίδας.

Θα αγόραζα το Air Exchanger, αλλά κατέληξα στο RAS/RAC-D10EX3 λόγω ανώτερης ποιότητας κατασκευής (σειρά cut out). Eπίσης έχει συντελεστή απόδοσης 4,31!

 

Το RAS 18KH νομίζω ότι είναι κακή αγορά : 36db είναι η στάθμη θορύβου στην λειτουργία sleep. Στο δικό μου είναι μόλις 20db!

 

Άρα προτείνω να πληρώσεις περισσότερα και να πας σε κλιματιστικό Inverter της σειράς Cut Out: όλη η σειρά είναι στα 20-22 db.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα από το Σκλαβενίτη το LG 2400 K24AH

με 490€ και μεταφορά στο σπίτι.

LG 24άρι με 490€ μου φάνηκε πολύ καλή τιμή και το βούτηξα.

Βέβαια είναι κλάση D αλλά δεν πρόκειται να δουλεύει πολύ.

Μόνο ψύξη λίγες μέρες το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Mάλλον το πρώτο είναι η μετάφραση του δεύτερου.

 

Σήμερα έκανα service στο Fujitsu, και έβαλα και φίλτρα ενεργού.. κάρβουνου :-D

Μου είπε ο τεχνικός πως κρατάνε τους μύκητες που προκαλούν τη νόσο των λεγεωνάριων.

Μου τα πρότεινε όταν του παραπονέθηκα πως μύριζε άσχημα κάποια στιγμή (όχι ο ίδιος, το Fujitsu!)

Mάλλον έφτιαγε το φιδάκι για τα κουνούπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Sorry που ξεθάβω ένα παλιό thread, αλλά σκέφτομαι να πάρω ένα κλιματιστικό για το δωμάτιο μου, και είδα στο media markt ένα toyoytomi gan a 128iv στα 333 ευρώ, αλλά δεν μπόρεσα να βρω επιπλέον στοιχεία για το μηχάνημα, έχει κάποιος καποια γνομη/αποψη για το μηχανιμα;

 

Υπόψιν πρέπει να είναι inverter γιατί το θέλω και για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

να κανω μια ερωτηση κι εγω...στο σπιτι που νοικιαζω εχω ενα μαλλον παλιο κλιματιστικο panasonic σε σαλονι καμια 20 τμ. ξερει κανενας ποσο περιπου κοστιζει αν το εχω ανοιχτο μερικες ωρες την ημερα?BTU και αλλες πληροφοριες δεν ξερω απλα θελω να δω ποσο περιπου θα μου κοστισει ανα μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...