Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...Χρειάζομαι μια συμβουλή για επιλογή κλιματιστικού για επαγγελματικό χώρο περίπου 30-33 τ.μ.

Είμαι ανάμεσα σε TOSHIBA Made in Tailand 13000btu στα 650 ευρώ (RAS/RAC 13 GKV), TOYOTOMI Made in Japan 12000btu στα 630 (Gosai TAN/TAG A32IV) και Samsung 18άρι στα 700.(AQV18UGAN)

Και τα 3 μοντέλα φυσικά είναι inverter διότι τα χρειάζομαι και για θέρμανση. Από ότι είδα το Toyotomi έχει το καλύτερο COP apo ta 3, ενώ μου φάνηκε υπερβολική η κατανάλωση του Samsung...

ευχαριστώ για τη βοήθεια, γιατί έχω πελαγώσει λιγάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά ποια η γνώμη σας για τα κλιματιστικά carrefour home?

Το 9αρι 150, το 12άρι 180 €!

Ενεργειακής κλασης Α λένε....

Κάτι βρωμάει?

 

εξαρταται τι θες απο το κλιματιστικο. πχ...σκυλια τα carefour (εχουμε 2 12αρια στο εξοχικο με την προηγουμενη ονομασια..firstline). σε γενικες γραμμες ειναι λιγο πιο θορυβωδη αλλα εξαρταται ποσο ευαισθητο ειναι το αφτι σου να πιανει διαφορες της ταξης των 5-6 db :rolleyes:

κατα τα αλλα...ως firstline ουσιαστικα ηταν στα παντα τους toshiba και μονο τα καπακια ηταν firstline. τωρα ειναι στα παντα τους samsung και στα καπακια λενε carrefour. εκ των εσω γνωριζω οτι στην εκδοχη firstline ηταν καλυτερα, αλλα ακομα ειναι παρα πολυ καλα.

 

επισης εκ των εσω...οι σωληνωσεις τους πια (αλλα και των περισσοτερων νεων κλιματιστικων) δεν ειναι σκετος χαλκος αλλα εχουν και προσμιξη αλουμινιου. αυτο σημαινει οτι αν φερεις κανα τυχαιο ψυκτικο και σου κανει αρπακολα δουλεια, μπορει κατα την εκχυλωση των σωληνων (για να συνδεθει το μεσα με το εξω μηχανημα), να κανει ενα απειροελαχιστικο σκισιμο στο σωληνα (που οπως ειπαμε ειναι πια πιο ευαισθητος) αν ειναι συνηθισμενος στους παλιους χαλκινους 100% και μεσα σε μερικες μερες να εχει χαθει το φρεον και να ψαχνεις γιατι δεν δουλευει το μηχανημα. γι αυτο να φερεις η εμπιστο ψυκτικο που να κανει καλη δουλεια η αλλιως φερε την astra service που εχουν και το service των μηχανηματων αυτων ετσι κι αλλιως. ετσι κι αλλιως ολοι (και η astra) ταριφα εχουν το 80ευρω για εγκατασταση (και οι ψυκτικοι της γειτονιας συνηθως δεν κοβουν και αποδειξη και αν θελεις σου χρεωνουν εξτρα το ΦΠΑ, ενω απο astra θα παρεις εννοειται αποδειξη και μεσα στα 80 ευρω). ολα αυτα τα εμαθα επειδη εψαχνε ενας φιλος να παρει και τον βοηθησα :P

 

επισης...τα 12αρια εκεινος τα πηρε σε προσφορα απο το carrefour πριν κανα μηνα, που τα ειχαν στα 200 ευρω αλλα μαζι με την εγκατασταση!

 

κατα τα αλλα...ενεργειακη κλαση Α και φρεον 410 (τελευταια τεχνολογια), για τα χρηματα που κοστιζουν πιστευω ειναι best value/money !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το φοιτητόσπιτο το θέλω. Το 12άρι θα κάνει δουλειά για σαλονοκουζίνα 25τμ + υπνοδωμάτιο 10 τμ ή θα ζορίζεται αρκετά? Γιατί αν ζορίζεται βάζω 9άρι μόνο στο υπνοδωμάτιο... Τώρα οκ αν είναι να δουλέψει max 1 ώρα για να πάει τη θερμοκρασία στους 26 (από τους ~30) δεν έχω πρόβλημα... αν είναι όμως να χρειάζεται 2ώρες+, ε δε το συζητώ)

Να σημειώσω ότι με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη, θέρμανση δε νομίζω να χρησιμοποιήσω...

 

Τώρα από θόρυβο δεν μπορώ να κοιμηθώ από το τικ-τακ του ρολογιού. Αν είναι όμως συνεχόμενος ο θόρυβος και δεν κάνει τίποτα περίεργα σκαμπανευάσματα θα τον ανεχτώ (καλύτερα να μου σπάει τα νεύρα το κλιματιστικό παρά οι 31 βαθμοι μέσα στο σπίτι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα θα σου κανει το 12αρι για τη δουλεια που το θελεις. κι αν εχεις κι εναν ανεμιστηρα να σου ''προχωραει'' την ψυξη και παρακατω (η σε διπλα δωματιο κτλ) θα εισαι αρχοντας και δεν θα χρειαζεται καν να το βαλεις τοσο χαμηλα. γενικα καλο ειναι για ολα τα aircondition να δουλευουν στους 27-28 βαθμους για να ειναι οικονομικα.

 

η εξωτερικη μοναδα σε τι αποσταση θα μπει; καλο ειναι να μην χρειαστει οι σωληνωσεις να εχουν μηκος παραπανω απο 2.5 μετρα (αντε μεχρι 3-3.5 μαξιμουμ). ολα αυτα τα νεα κλιματιστικα ειναι ευαισθητουλια (που ειναι τα παλια καλα mitsubishi heavy duty!). αν παρεις παντως το 12αρι βαλτο και μεχρι 3.5 μετρα. για 9αρι μην υπερβεις τα 2.5. (να εχεις υποψη σου επισης οτι στις εγκαταστασεις, η τιμη ειναι συνηθως για τα πρωτα 2.5-3 μετρα, απο εκει και περα αν χρειαστει παραπανω, χρεωνουν 20 ευρω/μετρο! μην με ρωτησεις αν οντως κοστιζει τοσο το μετρο η αν ειναι καθαρο κλεψιμο γιατι θα με βρισω τα λαμογια αυτα που τα εχουν κανει ολα ταριφα).

 

οσο για το θορυβο....αν εισαι μακρυτερα απο 2 μετρα απο το μηχανημα δεν θα ακους ουτε καν τον αερα που βγαζει (απλα απο αλλα δεν τον ακους ουτε στο στο 1.5 μετρο). για τετοιες διαφορες μιλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-67900-129063108839_thumb.jpg

Κάπως έτσι είναι το σπίτι.

Στα 1, 2, 4 υπάρχουν πρίζες για aircondition ψηλά, αλλά στη θέση 3 πιστεύω ότι θα καλύπτει και άμεσα το υπνοδωμάτιο(~2.5 μέτρα από την εξωτερική μονάδα).

(το κίτρινο είναι η πόρτα του υπνοδωματίου)

Αν γκρινιάζει ο σπιτονοικοκύρης το πολύ πολύ να το βάλω στη θέση 2 και στρέφω τα πτερύγια προς το υπνοδωμάτιο...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το φοιτητόσπιτο το θέλω. Το 12άρι θα κάνει δουλειά για σαλονοκουζίνα 25τμ + υπνοδωμάτιο 10 τμ ή θα ζορίζεται αρκετά? Γιατί αν ζορίζεται βάζω 9άρι μόνο στο υπνοδωμάτιο... Τώρα οκ αν είναι να δουλέψει max 1 ώρα για να πάει τη θερμοκρασία στους 26 (από τους ~30) δεν έχω πρόβλημα... αν είναι όμως να χρειάζεται 2ώρες+, ε δε το συζητώ)

Να σημειώσω ότι με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη, θέρμανση δε νομίζω να χρησιμοποιήσω...

 

Τώρα από θόρυβο δεν μπορώ να κοιμηθώ από το τικ-τακ του ρολογιού. Αν είναι όμως συνεχόμενος ο θόρυβος και δεν κάνει τίποτα περίεργα σκαμπανευάσματα θα τον ανεχτώ (καλύτερα να μου σπάει τα νεύρα το κλιματιστικό παρά οι 31 βαθμοι μέσα στο σπίτι...)

 

 

Γνωμη μου,να παρεις 2 9αρια.

Ο λογος,επειδη η μοναδα για να σου δροσισει το υπνοδωματιο,θα πρεπει να δουλευει ασταματητα (επιβαρυνεις το κλιματιστικο με ωρες λειτουργειας και καις και τσαμπα ρευμα).

Οσο για την σωστη θεση,να ξερεις οτι ο κανονας ειναι οτι ο ανεμιστηρας της εσωτερικης μοναδας, ποτε δεν πρεπει να μας στελνει απ`ευθειας τον αερα πανω μας.

Οποτε, το σχεδιο σου θα πρεπει να το διορθωσεις και να συμπληρωσεις που βρισκεται το κρεβατι και που οι καναπεδες στο σαλονι.

Καλες δροσιες να`χεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

 

Θα ήθελα την συμβουλή όσων γνωρίζουν,

 

Έψαχνα κι εγώ 2 φθηνά κλιματιστικά διότι θα τα ανοίγω ελάχιστες ώρες μόνο όταν έχει καύσωνα στην Κρήτη.

Πήρα λοιπόν δύο carrefour home 12000 btu επειδή είναι και ενεργειακή κλάση Α. Θα μου έρθουν την Παρασκευή. Πήγα όμως σήμερα για ψώνια carrefour και κοιτώντας την κούτα της εξωτερικής μονάδας που έχουν στην έκθεση γράφει κατανάλωση περίπου

3.400 watt!!! Και ψύξη και θέρμανση! Είναι ποτέ δυνατόν? Με μια γρήγορη έρευνα στο ιντερνετ βλέπω ότι όλα τα 12000 btu παίζουν στα 1100 - 1300 watt! Μα το carefour home έχει ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!

Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει?

Είναι δυνατόν να έχουν τριπλάσια κατανάλωση και να τα μοσχοπουλάνε σαν ενεργειακή κλάση Α ?

Μήπως με ξεπατώσουν στο ρεύμα έστω και με ελάχιστη χρήση?

 

Εσένα φίλε Alxnks που έχεις τα fisrtline 12000 btu καίνε τόσο?

 

Πρέπει να μάθω τι παίζει σύντομα γιατί αν μου έρθουν αμφιβάλω αν θα τα δεχθουν πίσω.

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγορασω κλιματιστικο για το σπιτι στην Αθηνα που νοικιαζω, γιατι με τον ανεμιστηρα δε τη παλευω. Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι το ρευμα πεφτει αν χρησιμοποιω 2 συσκευες ταυτοχρονα ( πλυντηριο,φουρνος,σιδερο,σκουπα,grill) και φοβαμαι μηπως με το air condition δε μπορω να ανοιγω τιποτα αλλο!

 

Ξερετε ποσα Watt καταναλωνουν στο περιπου; Επισης καποιο οικονομικο για μια γκαρσονιερα; Στα 30τμ ειναι περιπου. Αλλα με ενδιαφερει μονο ο κυριως χωρος που ειναι το κρεβατι που ειναι στα 20τμ περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγορασω κλιματιστικο για το σπιτι στην Αθηνα που νοικιαζω, γιατι με τον ανεμιστηρα δε τη παλευω. Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι το ρευμα πεφτει αν χρησιμοποιω 2 συσκευες ταυτοχρονα ( πλυντηριο,φουρνος,σιδερο,σκουπα,grill) και φοβαμαι μηπως με το air condition δε μπορω να ανοιγω τιποτα αλλο!

 

Ξερετε ποσα Watt καταναλωνουν στο περιπου; Επισης καποιο οικονομικο για μια γκαρσονιερα; Στα 30τμ ειναι περιπου. Αλλα με ενδιαφερει μονο ο κυριως χωρος που ειναι το κρεβατι που ειναι στα 20τμ περιπου.

 

Το ποιο μικρο παρε που ειναι 9000btu.

Απο αυτα που λες σχετικα με το ρευμα στο σπιτι σου, καταλαβα οτι δεν θα βρεις μπριζα να το βαλεις να δουλεψει, ισως θα χρειαστεις τη βοηθεια ενος ηλεκτρολογου.

 

Το ρευμα στα σπιτια μας φτανει και για κουζινα και για κλιμαστιστικο και για τα παντα, αρκει να τα εχει φτιαξει σωστα ο ηλεκτρολογος και να μη τα εχει ολα σε μια ασφαλεια. Αν σου πεφτει η ασφαλεια με 2 συσκευες, δοκιμασε να βαλεις τη μια συσκευη σε αλλη μπριζα.

 

Θα μπορουσα να σου δωσω οδηγιες για να διορθωσεις το προβλημα, αλλα χριαζομαι περισσοτερες λεπτομεριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η αποψη σας για τα επιδαπεδια; Ποση καταναλωση εχουν; Και τελος, χρειαζεται τρυπα για να βγαζει το ζεστο αερα ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ψυκτική ισχύ 3400 Watt, όχι ισχύ μηχανήματος.

 

δες και εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2775356&postcount=50

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα αγχωθεί λιγάκι. Πήγα το απόγευμα ξανά καρφουρ (μένω δίπλα) και έριξα μια ματιά ξανά στην κούτα και γράφει "ισχύς ψύξης" ("cooling power level"), και όχι κατανάλωση ψύξης. Οπότε δεν θα ακυρώσω την παραγγελία. Βέβαια πιστεύω οτι όντως καίει παραπάνω από ένα επώνυμο A class, αλλά δεν ξέρω πόσο, αφού δεν αναφερει πουθενα την κατανάλωση σε watt. Αν και λογικά από το link που μου έδωσες υποθέτω ότι ίσως καταναλώνει και λιγότερο από 900watt (στο παράδειγμα το κλιματιστικό 12000btu καίει 900watt και έχει ψυκτική ισχύ 3.517,2 watt, δηλαδή παραπάνω από την αντίστοιχη του carrefour).

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...