Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και απο εμενα και θα ηθελα τα φωτα σας, σας παρακαλω.Απο περυσι περιμενω να πεσουν οι τιμες στα επωνυμα inverter, αλλα δεν βλεπω καμια ιδιαιτερη εκπτωση ως τωρα .Κι επειδη οι καιροι ειναι δυκολοι οικονομικα, δεν ξερω αν εχετε να μου προτεινετε ενα οικονομικο επωνυμο 9αρι inverter για μικρο υπνοδωματιο.Φετος το καλοκαιρι στο σπιτι που μετακομισα, αναγκαστηκα καποια βραδυα και καποιες μερες να τη βγαλω στο σαλονι οπου προυπηρχε, ενα general A ενεργειακης, ανοιγοντας και κλεινοντας συνεχεια το κλιματιστικο(λογω καταναλωσης).Κι αφου τα inverter τα βλεπω ακριβα, πισωγυριζω στην Α κλαση σε συμβατικο, οπως ειναι πχ το Samsung AQ 09EWAN Crystal με 325 ευρω που εχει πολλα εξτρα και σε καλη τιμη, αν και δεν ξερω ποσο αξιοπιστη θεωρειται η samsung στα κλιματιστικα.Επισης ειδα και το παρακατω μοντέλο σε toyotomi , η οποια εχω ακουσει θεωρειται καλη στα κλιματιστικα TOYOTOMI A28GW 9000ΨΘ JAPAN. Καταληγω στα 2 αυτα κλιματιστικα, επειδη πρωτα απο ολα εχω αλλεργια στα ακαρεα , αλλα και γιατι συνδυαζουν διαφορες λειτουργιες σε οικονομικη τιμη.Και τελειωνοντας να αναφερω πως οσες φορες βρηκα επωνυμα inverter με λιγοτερα απο 400 ευρω, εβλεπα πως μονο το εσωτερικο κουτι ειχε καλα χαρακτηριστικα, ενω το εξωτερικο ηταν αλλο μοντελο..... Ευχαριστω για τον χρονο σας και περιμενω τις προτασεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποια ειναι η αποψη σας για τα επιδαπεδια; Ποση καταναλωση εχουν; Και τελος, χρειαζεται τρυπα για να βγαζει το ζεστο αερα ή οχι;

 

ειχαμε επιδαπεδιο κλιματιστικο 9αρι της mitsubishi heavy industries (οι γνωριζοντες θα ξερουν τη διαφορα με τα απλα mitsubishi). το μηχανημα αντεξε 18 χρονια χωρις να βγαλει ποτε κιχ, ουτε καν να συμπληρωθει φρεον, και αντικατασταθηκε προσφατα απλα και μονο επειδη επρεπε να αξιοποιηθει διαφορα ο χωρος του δωματιου και δυστυχως δεν βολευε να τοποθετηθει καπου αλλου. αλλιως να εισαι σιγουρος οτι ακομα θα ηταν στις υπηρεσιες μας για αρκετα χρονια, για την ωρα εχει αποθηκευτει καπου μεχρι να δουμε αν και που μπορει να χρησιμοποιηθει. οσο για την τοποθετηση τους...τα πιο ευκολα, μια τρυπα για να βγουν οι σωληνες προς το εξω μηχανημα και τελος, δεν χρειαζοταν στηριξη στον τοιχο οπως τα επιτοιχια.

 

τετοιο στυλ ηταν αλλα αρκετα παλιοτερο design φυσικα, αφου μιλαμε για μηχανημα του 1992! srf-zjx-floor-air-con.jpg

 

α...και για να μην μας κοροιδευουν με τις ενεργειακες κλασεις...μπορει οταν το αγορασαμε να ημουν πολυ μικρος και φυσικα να μην εδιναν καν σημασια στις ενεργειακες κλασεις κτλ τοτε..αλλα τωρα που το βγαλαμε το μηχανημα, κοιταξα απο περιεργεια και ειδα οτι η καταναλωση του ηταν 1000 watt στην ψυξη και 1010 στη θερμανση. μηχανημα 18ετιας ξαναλεω. τεσπα.

 

http://www.orionairsales.co.uk/mitsubishi-srf-floor-hyper-inverter-air-conditioning-198-c.asp

 

επισης εχουν και φορητα: http://www.aircon247.com/c/151740/1/portable-air-conditioning.html

 

---------- Προσθήκη στις 23:00 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:50 ----------

 

Γεια σας παιδιά,

 

Θα ήθελα την συμβουλή όσων γνωρίζουν,

 

Έψαχνα κι εγώ 2 φθηνά κλιματιστικά διότι θα τα ανοίγω ελάχιστες ώρες μόνο όταν έχει καύσωνα στην Κρήτη.

Πήρα λοιπόν δύο carrefour home 12000 btu επειδή είναι και ενεργειακή κλάση Α. Θα μου έρθουν την Παρασκευή. Πήγα όμως σήμερα για ψώνια carrefour και κοιτώντας την κούτα της εξωτερικής μονάδας που έχουν στην έκθεση γράφει κατανάλωση περίπου

3.400 watt!!! Και ψύξη και θέρμανση! Είναι ποτέ δυνατόν? Με μια γρήγορη έρευνα στο ιντερνετ βλέπω ότι όλα τα 12000 btu παίζουν στα 1100 - 1300 watt! Μα το carefour home έχει ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!

Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει?

Είναι δυνατόν να έχουν τριπλάσια κατανάλωση και να τα μοσχοπουλάνε σαν ενεργειακή κλάση Α ?

Μήπως με ξεπατώσουν στο ρεύμα έστω και με ελάχιστη χρήση?

 

Εσένα φίλε Alxnks που έχεις τα fisrtline 12000 btu καίνε τόσο?

 

Πρέπει να μάθω τι παίζει σύντομα γιατί αν μου έρθουν αμφιβάλω αν θα τα δεχθουν πίσω.

 

 

Ευχαριστώ

 

συγγνωμη τωρα ειδα το μηνυμα σου. μην ανησυχεις, η καταναλωση δεν ειναι αυτη, τωρα πια συνηθιζουν να γραφουν αντι για btu την ικανοτητα ψυξης/θερμανσης σε watt. η καταναλωση του 12αριου ειναι στα πλαισια ενος Α κλασης κλιματιστικου, καπου στα 1200+- watt (δεν θυμαμαι καλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Σήμερα ήρθαν τα μηχανήματα και άνοιξα το εγχειρίδιο χρήσης το οποίο αναφέρει τις παρακάτω καταναλώσεις:

 

Air condition carrefour home 9000 btu (μοντέλο HAC9410AMD_9) :

Ρεύμα τροφοδοσίας: 5,5 Α, ισχύς εισόδου τροφοδοσίας: 1100 watt

Και μετά αναφέρει πιο συγκεκριμένα:

Ψύξη: ρεύμα 3,7 Α, είσοδος τροφοδοσίας 820 watt

Θέρμανση: ρεύμα 3,5 Α, είσοδος τροφοδοσίας 770 watt

 

Air condition carrefour home 12000 btu (μοντέλο HAC12410AMD_9) :

Ρεύμα τροφοδοσίας: 7 Α, ισχύς εισόδου τροφοδοσίας: 1400 watt

Και μετά αναφέρει πιο συγκεκριμένα:

Ψύξη: ρεύμα 4,2 Α, είσοδος τροφοδοσίας 1000 watt

Θέρμανση: ρεύμα 3,8 Α, είσοδος τροφοδοσίας 890 watt

 

Air condition carrefour home 18000 btu (μοντέλο HAC18410AMD_9) :

Ρεύμα τροφοδοσίας: 11,5 Α, ισχύς εισόδου τροφοδοσίας: 1500 watt

Και μετά αναφέρει πιο συγκεκριμένα:

Ψύξη: ρεύμα 7,5 Α, είσοδος τροφοδοσίας 1640 watt

Θέρμανση: ρεύμα 7,2 Α, είσοδος τροφοδοσίας 1600 watt

 

Τα ανάφερα για να ξέρουν και όσοι άλλοι ψάχνονται όπως ψαχνόμουν εγω, μιας και στο ιντερνετ δεν υπάρχει τίποτα σχετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω καινούριο Topic' date=' ας ρωτήσω εδώ.

Έχω ένα air-condition μάρκας Soulis, το οποίου είναι τουλάχιστον 5 χρόνια μπορεί και αρκετά παραπάνω.

Τη δουλειά μου τη κάνω, μιας και το έχω στο δωμάτιο μου και το κάνει κρύσταλλο αν θέλω.

 

 

Πριν το βάλω για λειτουργία πριν 20 μέρες περίπου, έπλυνα προσεκτικά την εξωτερική μονάδα, καθάρισα τα φίλτρα της εσωτερικής ρούφηξα τυχόν χνούδια μέσα από την εσωτερική μονάδα με την ηλεκτρική σκούπα αφού είχα βγάλει τα φίλτρα και όλα ήταν μια χαρά.

 

Το πρόβλημα όμως ξεκίνησε πριν 3 μέρες.

Μετά από ένα σφουγγάρισμα που έκανα στο δωμάτιο μου το Air-Condition, άρχισε να μυρίζει απίστευτα άσχημα σε βαθμό που δεν το ανέχεσαι.

 

Έβγαλα τα φίλτρα το καθάρισα, δούλεψε για 5 λεπτά καλά και μετά άρχισε να βρωμάει και πάλι, πάρα πολύ.

 

Η ερωτήσεις μου είναι:

1) Αξίζει να το φτιάξω? (Δεδομένου ότι οι περισσότεροι που έρχονται για συντήρηση ζητάνε τρελά λεφτά, ειδικά αν δουν καμιά καλή TV και περιοχές όπως Αγία Παρασκευή).

2) Τι μπορεί να είναι αυτό με τη μυρωδιά?

υπαρχει 1 σπρει καθαρισμου της ψυκτρας της εσωτερικης μοναδας δοκιμασε το αυτο ειναι το προβλημα σου... σε αλλη περιπτωση φερε 1 τεχνικο να σου πει ποσο θα κοστισει η επισκευη

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Σήμερα ήρθαν τα μηχανήματα και άνοιξα το εγχειρίδιο χρήσης το οποίο αναφέρει τις παρακάτω καταναλώσεις:

 

Air condition carrefour home 9000 btu (μοντέλο HAC9410AMD_9) :

Ρεύμα τροφοδοσίας: 5,5 Α, ισχύς εισόδου τροφοδοσίας: 1100 watt

Και μετά αναφέρει πιο συγκεκριμένα:

Ψύξη: ρεύμα 3,7 Α, είσοδος τροφοδοσίας 820 watt

Θέρμανση: ρεύμα 3,5 Α, είσοδος τροφοδοσίας 770 watt

 

Air condition carrefour home 12000 btu (μοντέλο HAC12410AMD_9) :

Ρεύμα τροφοδοσίας: 7 Α, ισχύς εισόδου τροφοδοσίας: 1400 watt

Και μετά αναφέρει πιο συγκεκριμένα:

Ψύξη: ρεύμα 4,2 Α, είσοδος τροφοδοσίας 1000 watt

Θέρμανση: ρεύμα 3,8 Α, είσοδος τροφοδοσίας 890 watt

 

Air condition carrefour home 18000 btu (μοντέλο HAC18410AMD_9) :

Ρεύμα τροφοδοσίας: 11,5 Α, ισχύς εισόδου τροφοδοσίας: 1500 watt

Και μετά αναφέρει πιο συγκεκριμένα:

Ψύξη: ρεύμα 7,5 Α, είσοδος τροφοδοσίας 1640 watt

Θέρμανση: ρεύμα 7,2 Α, είσοδος τροφοδοσίας 1600 watt

 

Τα ανάφερα για να ξέρουν και όσοι άλλοι ψάχνονται όπως ψαχνόμουν εγω, μιας και στο ιντερνετ δεν υπάρχει τίποτα σχετικό.

 

 

Καλησπέρα,

Προς ενημέερωση όσων ενδιαφέρονται να αγοράσουν κλιματιστικό carrefour home, σήμερα ήρθαν οι τεχνικοί και εγκατέστησαν τα air condition. Έκαναν σχεδόν 3 ώρες για δύο 12άρια. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος για 3 λόγους :

 

α) Το σαλόνι 21 τ.μ με ελάχιστη μόνωση (σπίτι 26 ετών) ψύχεται σε 15 λεπτά (12000 btu). Το υπνοδωμάτιο 13 τ.μ. ψύχεται σε 5-10 λεπτά.

 

β) Δεν κάνει καθόλου θόρυβο τελικά, μόνο αν βάλεις τον ανεμιστήρα στο τέρμα κάνει ελάχιστο θορυβο ο οποίος καλύπτεται από την tv (το σωμα βρισκεται 3 μετρα μακριά από τον καναπέ). Ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας δεν ακούγεται καθόλου μέσα στο σπίτι, αν βγεις στο μπαλκόνι και σταθεις δίπλα στην μονάδα ακούγεται ελάχιστα. Τριξίματα-συντονισμοί κτλ καθόλου ούτε μέσα ούτε έξω.

 

γ) Κατανάλωση 980-1040 watt μετρημένη με ένα μετρητή πρίζας. Θεωρώ ότι είναι καλή κατανάλωση (είναι A class). Επιπλέον, κάθε 20-25 λεπτά που κατεβάζει την θερμοκρασία που του έχω ορίσει, η εξωτερική μονάδα κλείνει και δουλεύει μόνο το μέσα σαν ανεμιστήρας (αλλά τα πρώτα λεπτα είναι και λίγο παγωμένος ο αέρας που βγάζει) και καταναλώνει μόλις 40 watt. Έτσι δουλεύει για 5-10 ώσπου ξαναξεκινάει το έξω. Δηλαδη σε χρήση μίας ώρας στην ουσία το έξω δουλεύει για 40-45 λεπτά.

 

Για 135 € έκαστος νομίζω καλά είναι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 135 € έκαστος νομίζω καλά είναι !

 

135 εκαστο τα carrefour τα 12αρια; απο που; οι τιμες που επαιξαν φετος το καλοκαιρι ηταν σε μια προσφορα στα 199 ευρω μαζι με τοποθετηση γυρω στον ιουνιο και απο οταν τελειωσε η προσφορα τα εχουν στη σταθερη τιμη των 179 ευρω. εσυ που τα βρηκες με 135; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

135 εκαστο τα carrefour τα 12αρια; απο που; οι τιμες που επαιξαν φετος το καλοκαιρι ηταν σε μια προσφορα στα 199 ευρω μαζι με τοποθετηση γυρω στον ιουνιο και απο οταν τελειωσε η προσφορα τα εχουν στη σταθερη τιμη των 179 ευρω. εσυ που τα βρηκες με 135; :rolleyes:

 

Την περασμένη εβδομάδα είχαν προσφορά μέχρι την Τρίτη 3/8 με κάθε αγορά carrefour home 12000 btu (179 € χωρις την εγκατάταση) το δεύτερι στην μισή τιμή, δηλαδή 89,50 €. Δηλαδή 180 + 90 = 270 και τα δύο, ή 135 € έκαστος. Τα τσίμπησα χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά η προσφορά του Ιουνίου ήταν ακόμα καλύτερη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περασμένη εβδομάδα είχαν προσφορά μέχρι την Τρίτη 3/8 με κάθε αγορά carrefour home 12000 btu (179 € χωρις την εγκατάταση) το δεύτερι στην μισή τιμή, δηλαδή 89,50 €. Δηλαδή 180 + 90 = 270 και τα δύο, ή 135 € έκαστος. Τα τσίμπησα χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά η προσφορά του Ιουνίου ήταν ακόμα καλύτερη !

 

Πόσο κόστισε η εγκατάσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περασμένη εβδομάδα είχαν προσφορά μέχρι την Τρίτη 3/8 με κάθε αγορά carrefour home 12000 btu (179 € χωρις την εγκατάταση) το δεύτερι στην μισή τιμή, δηλαδή 89,50 €. Δηλαδή 180 + 90 = 270 και τα δύο, ή 135 € έκαστος. Τα τσίμπησα χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά η προσφορά του Ιουνίου ήταν ακόμα καλύτερη !

 

α ναι δικιο εχεις, την ειχα δει την προσφορα αλλα δεν ειχα υπολογισει ποσο βγαινει το ενα με αυτην :P

 

αυτη του ιουνιου ηταν ψιλομουφα, γιατι η αστρα σερβις που εχει και την ευθυνη για τις εγκαταστασεις/σερβις κτλ, εμαθα οτι στους εγκαταστατες δινει μονο καπου στα 40 ευρω απο τα 80 που πληρωνεις, δηλαδη τα μισα πανω κατω. στο carrefour ποσο θα τη χρεωνει; εγω λεω μεταξυ 25-35. κατι μου λεει οτι σε εκεινη την ''προσφορα'', παλι ο πελατης πληρωνε σχεδον ολο το ποσον που στοιχιζε η εγκατασταση και το carrefour νε τσονταριζε κατι λιγο.

βεβαια (και αυτο παει και σαν απαντηση στην αποκατω παραθεση που εχω κανει στην ερωτηση του φιλου), οταν η αστρα χρεωνει 80 ευρω την εγκατασταση (τουλαχιστον δινουν και αποδειξη) παλι συμφερει. και η πλακα ειναι οτι και ο καθε ψυκτικος της γειτονιας παλι 80 ευρω χρεωνει...και στη συντριπτικη πλειοψηφια δεν κοβουν και αποδειξη!! οποτε αστρα και παλι αστρα, ετσι για να μαθουν τα λαμογια οι΄''ελευθεροι επαγγελματιες'' που εχουν εθνικο σπορ το να φοροδιαφευγουν!

 

Πόσο κόστισε η εγκατάσταση ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εξωτερικο κουτι(μιτσουμπιτσι) βγαζει με το νερο και ροζ χρωμα..(φαινετε οτι μενει και μεσα στο σωληνα το ροζ χρωμα)χανει φρεον?

 

μαλλον, φρεον (αχρωμο) μαζι με λαδι (ελαφρα ροζ χρωμα), χανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κόστισε η εγκατάσταση ?

 

Η εγκατάσταη κόστισε 80 € x 2 = 160.

Τόσο πάνω κάτω παίρνουν όλοι.

Εγώ επέλεξα να μου το βάλει η Αστρα γιατί αυτοί έχουν και την εγγύηση των 2 ετών και γιατί πλήρωσα τα 160€ κατευθείαν στο καρφουρ όταν αγόρασα και τα κλιματιστικά κι έτσι ενσωμάτωσα το κόστος εγκατάστασης στο πρόγραμμα των άτοκων δόσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ένα a/c για χώρο σαλόνι-κουζίνα ~25-30m^2. Ουσιαστικά ενδιαφέρει η ψύξη του σαλονιού αλλά δεν ξέρω αν έχει βάσει κάτι τέτοιο μιας και πρόκειται για ενιαίο χώρο.

 

Παραθέτω κάποια συμπεράσματα που βγαλα διαβάζοντας το topic (κι άλλα σχετικά) και θα θελα να με διαφωτίσετε αν γνωρίζεται κάτι σχετικό.

 

1) Λόγω του ό,τι το κλιματιστικό θα λειτουργεί σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη κι αυτό κυρίως τις θερμότερες μέρες του καλοκαιριού, νομίζω πως η αγορά ενός με inverter είναι περιττή.

2) Ένα 12άρι θα την παλέψει σ αυτόν τον χώρο ή θα αναγκάζεται να λειτουργεί διαρκώς σε υψηλό φόρτο με αποτέλεσμα να είναι πιο θορυβώδες και δαπανηρό από ένα μεγαλύτερο;

3) Υποθέτω ότι η προτεινόμενη ενεργειακή κλάση είναι η Α ή εφόσον θα λειτουργεί για σχετικά μικρό χρονικό διάστημα το καλοκαίρι, δε θα πείραζε και κάτι λιγότερο (πχ Β);

4) Γιαπωνέζικο ή δε θα δω διαφορά και με τα κινέζικης κατασκευής; ΟΚ δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρχει απόλυτη απάντηση σ αυτό.

5) Στο σπίτι μένει και άτομο με αναπνευστικό πρόβλημα και ορισμένες φορές ενοχλείται απ την παρατεταμένη χρήση κλιματιστικού. Υποθέτω πως αυτό συμβαίνει λόγω της αφύγρανσης του αέρα. Εκτός απ τη λύση «κατσαρόλα με νερό κάπου στον χώρο» υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να ισχύει για το κλιματιστικό ώστε να περιοριστεί αυτό το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...