Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν να πώ και γω τη γνώμη μου για το 12άρι carefour home.

Την πρώτη μέρα που το βάλαμε έβγαζε αέρα θερμοκρασίας 19-20 οC(από 31 βαθμούς που είχε το σπίτι πήγε στους 29,5).

Παίρνω τηλ τον μάστορα που το έβαλε και μου λέει ότι μάλλον έπεσα σε ελαττωματικό (έχει βάλει αρκετά τετοια και έχει βρεί 3-4 ελαττωματικά είπε). Έρχεται, κάνει κάτι μετρήσεις στην εξ μονάδα για μισή ώρα- τρία τέταρτα, το ξαναδοκιμάζω και έβγαζε αέρα θερμοκρασίας 15-16 βαθμών.

Παρακάτω δεν πάει. Να σημειώσω ότι τα Mitsubishi που έχουμε σπίτι βγάζουν αέρα 7-10 βαθμών και περίπου εκεί είναι η κανονική λειτουργία των κλιματιστικών απ ότι μου είπαν από ένα μαγαζί.

Γενικότερα, ακόμα και στους 16 βαθμούς, τη δουλειά του την κάνει για τη σαλονοκουζίνα 25 τ.μ., η θερμοκρασία πέφτει μετά από 20 λεπτά(το πολύ) από τους 30 στους 27-28.

Φυσικά, για όσους αναρωτιύνται είναι made in china.

 

Και κάτι άλλο. Όποιος έχει αγοράσει το 12άρι ας μου πεί τη χρώμα ήταν το κουτί του. Γιατί σε έναν άλλο μαρινόπουλο-carrefour(μικρό) το είδα σε μπλέ κουτί στα 299€ ενώ από εκεί που το αγόρασα εγώ (270€ τα 2) ήταν σε καφέ κουτί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν να πώ και γω τη γνώμη μου για το 12άρι carefour home.

Την πρώτη μέρα που το βάλαμε έβγαζε αέρα θερμοκρασίας 19-20 οC(από 31 βαθμούς που είχε το σπίτι πήγε στους 29,5).

Παίρνω τηλ τον μάστορα που το έβαλε και μου λέει ότι μάλλον έπεσα σε ελαττωματικό (έχει βάλει αρκετά τετοια και έχει βρεί 3-4 ελαττωματικά είπε). Έρχεται, κάνει κάτι μετρήσεις στην εξ μονάδα για μισή ώρα- τρία τέταρτα, το ξαναδοκιμάζω και έβγαζε αέρα θερμοκρασίας 15-16 βαθμών.

Παρακάτω δεν πάει. Να σημειώσω ότι τα Mitsubishi που έχουμε σπίτι βγάζουν αέρα 7-10 βαθμών και περίπου εκεί είναι η κανονική λειτουργία των κλιματιστικών απ ότι μου είπαν από ένα μαγαζί.

Γενικότερα, ακόμα και στους 16 βαθμούς, τη δουλειά του την κάνει για τη σαλονοκουζίνα 25 τ.μ., η θερμοκρασία πέφτει μετά από 20 λεπτά(το πολύ) από τους 30 στους 27-28.

Φυσικά, για όσους αναρωτιύνται είναι made in china.

 

Και κάτι άλλο. Όποιος έχει αγοράσει το 12άρι ας μου πεί τη χρώμα ήταν το κουτί του. Γιατί σε έναν άλλο μαρινόπουλο-carrefour(μικρό) το είδα σε μπλέ κουτί στα 299€ ενώ από εκεί που το αγόρασα εγώ (270€ τα 2) ήταν σε καφέ κουτί...

 

Εγώ φίλε επειδή με προβλημάτισες μέτρησα την θερμοκρασία του αέρα που βγάζει και είναι 16,6. Μου παγώνει όμως το σαλόνι πολύ γρήγορα. Στο υπνοδωμάτιο μου έχω ένα DAIKIN και την μέτρησα και είναι 16,3. Οι 7-10 βαθμοί είναι η θερμοκραία του ψυγείου μου!

Τι να πώ, δεν ξέρω αν πρέπει να καλέσω τον τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μετρησατε θερμοκρασια?

βαλατε μπροστα απο τον αερα π.χ. ρολοι που δειχνει θερμοκρασια?

μαλλον, φρεον (αχρωμο) μαζι με λαδι (ελαφρα ροζ χρωμα), χανει.

λαδι?εχουν και λαδι τα a/c?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μετρησατε θερμοκρασια?

βαλατε μπροστα απο τον αερα π.χ. ρολοι που δειχνει θερμοκρασια?

 

λαδι?εχουν και λαδι τα a/c?

 

 

Ναι.

Μαζι με το freon,κυκλοφορει και λαδι στο ψυκτικο κυκλωμα ,ωστε οταν το freon περναει απο τον συμπιεστη,να τον λιπαινει.

Γι`αυτο και ειναι χαρακτηριστικη ενδειξη διαροης,οταν δεις λαδακι σε καποιο σημειο της μοναδας (συνηθως σε ρακορ ή κολησεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηγα για μια ερευνα αγορας (χωρις να κοιταξω για πληροφοριες στο internet λογω του οτι αποφασισε η μανα μου ξαφνικα

μεσημεριατικα να παμε να αγορασουμε 2 κλιματιστικα με την χαμηλοτερη τιμη που μπορουμε να βρουμε

γιατι δεν παλευεται αλλο η σκ@το ζεστη- plus no money no honey).

Ενημερωνω για την πληρη ασχετοσυνη μου περι ac -ποτε δεν ειχαμε στο σπιτι-.

 

Θελουμε ενα 9αρι για το δωματιο μου και ενα 12αρι για το σαλονι.

 

Πηγαμε κοτσοβολο, ηλεκτρονικη, carrefour και saturn στον γερακα.

 

Στα 2 πρωτα δεν βρηκαμε ουτε καποιον να μας εξυπηρετησει αλλα ουτε και χαμηλες τιμες..

Μετα πηγαμε carrefour και ειδαμε την προσφορα των 169euro στα carrefour home 9000btu και 179euro στα 12000btu.

Λεω κατι βρωμαει -μουφα η λα καταστασιόν-

Διπλα ειχε τα delonghi http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102006471 ( στα 9000btu/12000btu 179euro/199euro αντιστοιχα.

Τα home ειναι Α κλαση και τα delonghi ειναι C κλαση.

Ρωτησαμε ποιο ειναι καλυτερο μας λεει ο τυπος

''εχω πουλησει 800 carrefour τα οποια δεν μου γυρισε κανεις πισω, και 3-4 delonghi''

Λεω, καλα τι θα ελεγε!

Εντωμεταξυ βλεπω στα κουτια του home με μεγαλα περηφανα γραμματα: 52 db (!)

 

Φευγουμε και παμε διπλα στο saturn:

δεν ειχε μεινει σχεδον τιποτα απο 9αρια εκτος απο ενα F&U στα 219euro Α κλασης με 32db

( http://www.funai.gr/index.php?pid=1553&hl=el )

Ρωταμε την τυπισα μερικα πραγματα και μπορω να πω ηταν αρκετα προθυμη να μας εξηγησει καποια βασικα πραγματα περι ac.

Της λεμε σκεφτομαστε να παρουμε ενα delonghi και αμεσως λεει

''αα, απο τα carrefour? στα 179euro?''

''Αν και δεν με συμφερει να στο πω, καλυτερα παρε to delonghi''

Λεω απο μεσα μου, αυτο ηθελα να ακουσω!! :-D

 

Με τα πολλα, αφου καναμε σουρτα φερτα απο το ενα καταστημα στο αλλο και μετα απο πολυυυυ σκεψη

(τι σκεψη βασικα? λες και δεν ηξερα οτι ηταν ολα μαπα στην τιμη που ηθελα)

Πηραμε ενα delonghi 12αρι απο carrefour και ενα F&U 9αρι απο saturn (δεν ειχε 9αρι delonghi στο carrefour)

Plus 2 εγκαταστασεις των 80euro απο saturn (γινεται, και ας μην εχεις αγορασει και τα 2 απο το saturn).

 

Αυριο θα παρω τον ψυκτικο να δουμε ποτε και πως..

 

Γενικο Αποτελεσμα:

1) Οπως ειπαν και αλλοι, οι πωλητες δεν ξερουν την τυφλα τους.

2) Ξερω οτι δεν ζηταω κατι φοβερο για ac των 200 euro

3) Η χρηση θα ειναι μονο για το καλοκαιρι με πανω κατω 4-6 ωρες λειτουργιας

4) Πιστεψτε με το δωματιο μου το χτυπαει ο ηλιος το μεσημερι και κραταει οοοολη την ζεστη

με αποτελεσμα να εχω 32C σταθερα καθε μερα -ολη μερα το καλοκαιρι και το μονο που εχω

ειναι ενας ανεμιστηρας των 20 euro.

Οποτε οσο χαλια και να ειναι το ac, σιγουρα θα αισθανθω μια ανασα δροσιας..!

 

Ενα πραγμα θελω να μαθω απο εμπειριες αλλων στα κλιματιστικα που πηρα

η να μου πειτε με βαση τα specs: ποσο κακη αγορα εκανα! :rolleyes: hehe

 

Υ.Γ Οταν τα τοποθετησω θα γραψω εντυπωσεις να γελασουμε ολοι μαζι.

Sorry για το μεγαααλο post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενα πραγμα θελω να μαθω απο εμπειριες αλλων στα κλιματιστικα που πηρα

η να μου πειτε με βαση τα specs: ποσο κακη αγορα εκανα! :rolleyes: hehe

 

 

 

Φιλε,θα σου πω κατι.

Οταν δουλευα ψυκτικος,εκανα επισκευες και σε ακριβα και σε φτηνα κλιματιστικα.

Χωρις να θελω να τα ισοπεδωσω ολα,αυτο που σου λεω ειναι οτι ολα χαλανε οταν ερθει η ωρα τους.

Αν η τσεπη σου αντεχει να αγορασεις επωνυμο,τοτε προχωρα...

Αν οχι,τοτε παρε το πιο φτηνο που μπορεις,για να δροσιστεις.

Για μενα,το επωνυμο,εχει το πλεονεκτιμα του servis απο την αντιπρωσωπεια που το καλυπτει(καθως και τα ανταλακτικα που χρειαζεται).

Ολ`αυτα που σου λεω, ειναι γενικα και οχι ο κανονας...

Καλες δροσιες να`χεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα διαβαζοντας ολες τις σελιδες του θεματος προβληματιστηκα λιγο..:o

αυριο περινενω να μου φερουν αυτο το κλιματιστικο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=43481

 

το δωματιο που θα μπει ειναι 16τετρ. δεν επελεξα inverter γιατι το θεωρω τσαμπα λεφτα αφου το θελω για κανα 4ωρο την μερα και μονο για ψυξη.. τι λετε και εσεις??:-) με προβληματιζει λιγο ο θορυβος του και η καταναλωση που λεει ... ειναι πολυ?? θεωρειται και ενερ κλ. Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα διαβαζοντας ολες τις σελιδες του θεματος προβληματιστηκα λιγο..:o

αυριο περινενω να μου φερουν αυτο το κλιματιστικο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=43481

 

το δωματιο που θα μπει ειναι 16τετρ. δεν επελεξα inverter γιατι το θεωρω τσαμπα λεφτα αφου το θελω για κανα 4ωρο την μερα και μονο για ψυξη.. τι λετε και εσεις??:-) με προβληματιζει λιγο ο θορυβος του και η καταναλωση που λεει ... ειναι πολυ?? θεωρειται και ενερ κλ. Α

 

Εγώ πιστεύω ελάχιστα θα το ακούς, ειδικά στο med

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα διαβαζοντας ολες τις σελιδες του θεματος προβληματιστηκα λιγο..:o

αυριο περινενω να μου φερουν αυτο το κλιματιστικο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=43481

 

το δωματιο που θα μπει ειναι 16τετρ. δεν επελεξα inverter γιατι το θεωρω τσαμπα λεφτα αφου το θελω για κανα 4ωρο την μερα και μονο για ψυξη.. τι λετε και εσεις??:-) με προβληματιζει λιγο ο θορυβος του και η καταναλωση που λεει ... ειναι πολυ?? θεωρειται και ενερ κλ. Α

 

Εγώ πιστεύω ελάχιστα θα το ακούς, ειδικά στο med

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: Ενώ τα άλλα κλιματιστικά του σπιτιού βγάζουν νερό από το λάστιχο που έχουν αυτό που έχω στο δωμάτιο μου δεν βγάζει. Τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: Ενώ τα άλλα κλιματιστικά του σπιτιού βγάζουν νερό από το λάστιχο που έχουν αυτό που έχω στο δωμάτιο μου δεν βγάζει. Τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...