Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Time delay έχει το Gree Hansol . Δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχει και το Carrier .  Θα μπορούσε . Οπότε μην το παίρνεις σαν δεδομένο αυτό εκτός και αν στο επιβεβαιώσει η Carrier . 
Παρακολούθα το και βλέπουμε . Εγγύηση έχεις. Ελπίζω η Carrier-Toshiba να μην σε έχει στο περίμενε και εσένα όπως πριν λίγο καιρό με άλλα δύο μέλη που καθυστερούσαν !  
Δες το και θετικά. Αν έχει όντως πρόβλημα θα αξιολογήσεις το aftersales τους . :P ! 

Στην ψύξη ήταν άψογο. Έχω την αίσθηση ότι τα ίδια αποτελέσματα θα δουν και όσοι δουν πως δουλεύει το δικό τους crystal ( ή inventor aria). Όσοι βέβαια είναι τόσο βλαμμένοι που θα βλέπουν συνέχεια καταναλώσεις και θερμοκρασίες από περσίδες και μετά θα πηγαίνουν στο σκρουτζ και θα λένε : "Είναι τέλειο, το βάλαμε και σκάσαμε στη ζέστη ... " . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην ψύξη ήταν άψογο. Έχω την αίσθηση ότι τα ίδια αποτελέσματα θα δουν και όσοι δουν πως δουλεύει το δικό τους crystal ( ή inventor aria). Όσοι βέβαια είναι τόσο βλαμμένοι που θα βλέπουν συνέχεια καταναλώσεις και θερμοκρασίες από περσίδες και μετά θα πηγαίνουν στο σκρουτζ και θα λένε : "Είναι τέλειο, το βάλαμε και σκάσαμε στη ζέστη ... " . 

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου στην ψύξη στα πόσα watts συντήρηση κατέβαινε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην ψύξη ήταν άψογο. Έχω την αίσθηση ότι τα ίδια αποτελέσματα θα δουν και όσοι δουν πως δουλεύει το δικό τους crystal ( ή inventor aria). Όσοι βέβαια είναι τόσο βλαμμένοι που θα βλέπουν συνέχεια καταναλώσεις και θερμοκρασίες από περσίδες και μετά θα πηγαίνουν στο σκρουτζ και θα λένε : "Είναι τέλειο, το βάλαμε και σκάσαμε στη ζέστη ... " . 

Το crystal πώς είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο μηχάνημα με το Aria ; Δε γνωρίζουμε  καν τι φοράει εσωτερικά . Μόνο αν το κωδικολόγιο των εξαρτημάτων είναι ίδιο σε δύο μοντέλα μπορούμε να το πούμε αυτό .  Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να το ξέρεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Το crystal πώς είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο μηχάνημα με το Aria ; Δε γνωρίζουμε  καν τι φοράει εσωτερικά . Μόνο αν το κωδικολόγιο των εξαρτημάτων είναι ίδιο σε δύο μοντέλα μπορούμε να το πούμε αυτό .  Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να το ξέρεις . 

Έχεις δίκιο λίγο που το είδα,το Inventor Aria είναι το Midea Blanc 2015, το carrier του @liakjim αν είναι φασον είναι από αλλού.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Το crystal πώς είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο μηχάνημα με το Aria ; Δε γνωρίζουμε  καν τι φοράει εσωτερικά . Μόνο αν το κωδικολόγιο των εξαρτημάτων είναι ίδιο σε δύο μοντέλα μπορούμε να το πούμε αυτό .  Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να το ξέρεις . 

 

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχεις δίκιο λίγο που το είδα,το Inventor Aria είναι το Midea Blanc 2015, το carrier του @liakjim πρέπει να είναι βασισμένο σε άλλο Midea.

Έχουν ίδια εξωτερική εμφάνιση, ίδιες διαστάσεις μέσα έξω , ίδια βάρη. Τυχαίο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχουν ίδια εξωτερική εμφάνιση, ίδιες διαστάσεις μέσα έξω , ίδια βάρη. Τυχαίο; 

Διαστασεις εξωτερικής μονάδας από ότι είδα είναι διαφορετικές σε σχέση με το inventor aria.(αν έχει σωστές διαστάσεις ο Κωτσόβολος)

Το Aria με το Midea Blanc 2015 όμως είναι ίδιες,όπως και τα τεχνικά τους manual είναι ακριβώς τα ίδια. Το δικό σου το ψάχνω ακόμα,αν και φοβάμαι ότι δεν είναι φασονακι (όσο μπορώ να ψάξω με το κινητό τηλ )

@Dare-Devil για να μην έχεις αμφιβολίες

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.airplus.gr/PDFFiles/BLANC%20SERVICE%20MANUALL.pdf&ved=2ahUKEwiyt_PxuqvlAhVGNOwKHdZhAaUQFjABegQIBRAG&usg=AOvVaw34khVhpzLfWGiYW8mWuVKP

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/ARIA/AriaR32_Service_manual.pdf

@liakjim είδα σε ένα παλιό σου μήνυμα ότι οι διαστάσεις είναι λάθος του crystal

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Διαστασεις εξωτερικής μονάδας από ότι είδα είναι διαφορετικές σε σχέση με το inventor aria.(αν έχει σωστές διαστάσεις ο Κωτσόβολος)

Ο Κωτσόβολος έχει λάθος διαστάσεις, έχει βάλει τις διαστάσεις κιβωτίου. 

To σωστό είναι 770Χ555Χ300 , όσο ακριβώς το Aria. 

IMG-20191020-213825.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο Κωτσόβολος έχει λάθος διαστάσεις, έχει βάλει τις διαστάσεις κιβωτίου. 

To σωστό είναι 770Χ555Χ300 , όσο ακριβώς το Aria. 

Μα λέω και εγώ τόσο μεγάλη μονάδα για 9000? Ναι το είδα το μύνημα σου  για λάθος διαστάσεις τον Ιούλιο,ψάχνω να βρω το service manual του δικού σου, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είναι όπως ακριβώς αυτά που έβαλα από πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μα λέω και εγώ τόσο μεγάλη μονάδα για 9000? Ναι το είδα το μύνημα σου  για λάθος διαστάσεις τον Ιούλιο,ψάχνω να βρω το service manual του δικού σου, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είναι όπως ακριβώς αυτά που έβαλα από πανω..

Έκανα edit και έβαλα φωτογραφία από το manual. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντώς, το Daikin ATXC35b δεν κατεβηκε κατω απο 150watt. Οπότε απο αυτη την αποψη, το Crystal ειναι μια χαρα απο καταναλωση.  

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Μια χαρά μπαίνει εφόσον η γραμμή μπορεί να σηκώσει το μέγιστο ρεύμα του κλιματιστικού, οι πρίζες αντέχουν μέχρι 16Α. 

Από morris μου είπανε για 20αρα ασφάλεια, πράγμα που δεν ταιριάζει με την μέγιστη κατανάλωση του που με το ζόρι άντε να φτάνει τα 14Α

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, CorumD είπε

Παντώς, το Daikin ATXC35b δεν κατεβηκε κατω απο 150watt. Οπότε απο αυτη την αποψη, το Crystal ειναι μια χαρα απο καταναλωση.  

Στη ψύξη δεν έχω κανένα παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...