Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, kostasSTi είπε

Καλησπέρα κι από εμένα.

Ψάχνω για ένα 24άρι για το γραφείο, το οποίο θα εξυπηρετεί ανάγκες ψύξης αλλά και θέρμανσης. Απ'ότι βλέπω παίζει πολύ το Fujitsu ASYG24KLCA και μάλλον εκεί θα καταλήξω κι εγώ...

Υπάρχουν πολλά 24άρια στην αγορά. 

Το ASYG24KLCA είναι σίγουρα μια καλή περίπτωση αν δεν σε ενοχλεί ο κάπως αυξημένος θόρυβος σε σχέση με τον ανταγωνισμό. 

Άλλη πρόταση είναι το Toshiba Shorai Premium . 

Πόσα τμ θα καλύψεις; Υψόμετρο; Μονώσεις; Κουφώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πόσα τμ θα καλύψεις; Υψόμετρο; Μονώσεις; Κουφώματα;

Με βολεύει και λόγω μεγέθους, αλλά και λόγω τιμής. Στο κέντρο των Τρικάλων θα είναι, ισόγειο κατάστημα περίπου 50τμ με καμιά 10αριά μέτρι τζάμια και κουφώματα αλουμινίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Με βολεύει και λόγω μεγέθους, αλλά και λόγω τιμής. Στο κέντρο των Τρικάλων θα είναι, ισόγειο κατάστημα περίπου 50τμ με καμιά 10αριά μέτρι τζάμια και κουφώματα αλουμινίου.

Μίλα και με έναν επαγγελματία αλλά νομίζω πως δεν θα σε καλύψει το Fujitsu σε θέρμανση.

Θα πρότεινα το Mitsubishi Heavy 71 με το r32 φρεον που πηγαίνει πάνω από 36000btus στη θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasSTi είπε

Με βολεύει και λόγω μεγέθους, αλλά και λόγω τιμής. Στο κέντρο των Τρικάλων θα είναι, ισόγειο κατάστημα περίπου 50τμ με καμιά 10αριά μέτρι τζάμια και κουφώματα αλουμινίου.

Αν βλέπει ήλιος το κατάστημα το καλοκαίρι ίσως να μην σε καλύπτει ένα 24άρι κλιματιστικό .
Τι κατάστημα είναι;  Καφετέρια ;  Βλέπει ήλιος το καλοκαίρι τις τζαμαρίες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Τέλεια. 

3+ μέτρα σωλήνες, κενό αέρα με αντλία, αποστάσεις από τοίχους, ταβάνια κλτ

Αν το πήρες από Κώτσο δεν αναλαμβάνουν την ηλεκτρολογική σύνδεση, οπότε ας έχεις τον ηλεκτρολόγο σου ενημερωμένο. 

Για καταναλώσεις https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?rmmds=myorder

Για wifi https://www.banggood.com/Broadlink-Black-Bean-Smart-Home-Wifi-Remote-IR-Controller-Universal-Appliances-Smart-Control-p-1049494.html?rmmds=myorder

Για προστασία https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

Συγνώμη δεν θα κάνουν μπριζα.για να δουλέψει;

Εδώ αναφέρει αυτό 

 

 

 

Screenshot_2019-10-21-22-16-00-226_com.android.chrome.png

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Συγνώμη δεν θα κάνουν μπριζα.για να δουλέψει;

Εδώ αναφέρει αυτό 

Screenshot_2019-10-21-22-13-00-388_com.android.chrome.png

Αναφέρομαι στη δωρεάν εγκατάσταση στα 18αρια και άνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marioboni είπε

Συγνώμη δεν θα κάνουν μπριζα.για να δουλέψει;

Εδώ αναφέρει αυτό 

Screenshot_2019-10-21-22-16-00-226_com.android.chrome.png

Φισάκι βάζουν , απλά για μεγάλο μηχάνημα χρειάζεται, διαφορετική εγκατάσταση, γραμμή απευθείας με ασφάλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, smav82 είπε

Φισάκι βάζουν , απλά για μεγάλο μηχάνημα χρειάζεται, διαφορετική εγκατάσταση, γραμμή απευθείας με ασφάλεια. 

Την τράβηξα χθες ξεχωριστή με 20αρα ασφάλεια και 2.5αρι καλώδιο σε ξεχωριστή μπριζα

Θα πάρω και μια γωνιακη  σουκο  που είναι και φθηνή 

Άρα θα το συνδέσουν αφού είναι έτσι σωστά;

Εμένα δε με πήρανε ακόμη από την Παρασκευή για παράδοση αλλά ούτε φυσικά και για τοποθέτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marioboni είπε

Την τράβηξα χθες ξεχωριστή με 20αρα ασφάλεια και 2.5αρι καλώδιο σε ξεχωριστή μπριζα

Θα πάρω και μια γωνιακη  σουκο  που είναι και φθηνή 

Άρα θα το συνδέσουν αφού είναι έτσι σωστά;

Εμένα δε με πήρανε ακόμη από την Παρασκευή για παράδοση αλλά ούτε φυσικά και για τοποθέτηση

Πάρε ένα τηλέφωνο. Σε εμένα είχαν γράψει λάθος το κινητό και με έψαχναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Πάρε ένα τηλέφωνο. Σε εμένα είχαν γράψει λάθος το κινητό και με έψαχναν.

Πήρα

Έχουν το σωστό γιατί ένα αυτοματοποιημένο ηχητικό σε καθοδηγεί για την εξέλιξη της παραγγελίας

Σε εμένα λέει διαθέσιμο προς παράδοση μετά τις 23/10

Άντε να δούμε, όχι ότι το βιάζομαι αλλά με το μικρό σπίτι πρέπει να βολεψει να μην είναι και να μη δουλεύω κιόλας 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marioboni είπε

Άρα θα το συνδέσουν αφού είναι έτσι σωστά;

 

Στην περίπτωσή μου, από Κωτσόβολο εγκατάσταση, δεν το σύνδεσαν, καθώς μου είπαν απαγορεύεται από 18αρι και πάνω και έφερα ηλεκτρολόγο.

Θα πρότεινα να τους ρωτήσεις πριν έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bobadil είπε

Στην περίπτωσή μου, από Κωτσόβολο εγκατάσταση, δεν το σύνδεσαν, καθώς μου είπαν απαγορεύεται από 18αρι και πάνω και έφερα ηλεκτρολόγο.

Θα πρότεινα να τους ρωτήσεις πριν έρθουν.

Συγνώμη και πως το ελέγξουν αν είναι όλα οκ

Η γραμμή είναι έτοιμη ολοκαίνουρια, ξεχωριστή και με δικιά της ασφάλεια 

Μια μπριζα βάζουν και δουλεύει 

 

Ο ηλεκτρολόγος σου τράβηξε γραμμή μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πριν από λίγο τελείωσε η εγκατάσταση του 24αρι Fujitsu , δυστυχώς είμαι γκαντεμης και η ασφάλεια στη γραμμή που είχα είχε καεί και το διαπίστωσα λίγο πριν έρθουν. Αλλά το τεσταραν κανονικά από άλλη γραμμή και περιμένω τώρα ηλεκτρολόγο να Την κοιτάξει. Έβαλαν απλά ένα φις πρόχειρο και με μια μπαλάντεζα το δούλεψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους,

Παρακολουθωντας κι εγω το νημα εδω και καποιο καιρο και οντας στην αναζητηση κλιματιστικου, προχωρησα σε αγορα του Daikin ATXC25B 9000 btu απο Κωτσοβολο, την προηγουμενη εβδομαδα που ειχε την ημερα προσφορων (να πω την αληθεια επηρεαστηκα και απο την κινηση και τα σχολια του χρηστη liakjim που απ'ο,τι ειδα εκανε το ιδιο! :) ). Σημερα παρελαβα πριν απο λιγη ωρα κι εχω μιλησει με τεχνικο που θα κανει την εγκατασταση τις επομενες ημερες. Μια ερωτηση σχετικα με την ανακυκλωση του παλιου μηχανηματος που ειχα επιλεξει κατα την παραγγελια: ο μεταφορεας μου ειπε δεν αναλαμβανει να παρει το παλιο παρα μονο να παραδωσει το καινουριο. Πρεπει λεει να συνεννοηθω με τον Κωτσοβολο για να παρει το παλιο κλιματιστικο και να δωσει τη δωροεπιταγη. Ισχυει αυτο? Σε εσας πως εγινε το παρε-δωσε? Επρεπε να μιλησετε με Κωτσοβολο πρωτα να το φιξαρετε? Σημειωτεον, το παλιο ειναι ηδη απεγκατεστημενο και ετοιμο για παραλαβη. Και με την τελικη τιμη με δωρεαν εγκατασταση παλι ευχαριστημενος ειμαι αλλα κριμα να παει χαμενο το 50ρικο εφ'οσον το παλιο ειναι για πεταμα. Οχι τιποτα αλλο ερχεται και black friday 😊

Επεξ/σία από SteveHarris7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, smav82 είπε

Εμένα πριν από λίγο τελείωσε η εγκατάσταση του 24αρι Fujitsu , δυστυχώς είμαι γκαντεμης και η ασφάλεια στη γραμμή που είχα είχε καεί και το διαπίστωσα λίγο πριν έρθουν. Αλλά το τεσταραν κανονικά από άλλη γραμμή και περιμένω τώρα ηλεκτρολόγο να Την κοιτάξει. Έβαλαν απλά ένα φις πρόχειρο και με μια μπαλάντεζα το δούλεψαν.

Από Κωτσόβολο η εγκατάσταση; Αν ναι έμεινες ικανοποιημένος;

Επεξ/σία από Arwindan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...