Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, c-max είπε

Yes!

Νοιώθω λιγο καλύτερα τωρα 🤪 αφού η  Mitsubishi εχει τέτοια συμπεριφορά το κινεζοειδεοριτζιναλ μου δικαιολογείται lol 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 4/11/2019 στις 1:45 ΜΜ, grizos είπε

Ποιός μετρητής κατανάλωσης κάνει αυτό το γράφημα? μπορείς να ορίσεις να κάνει καταγραφή ανά 5 λεπτά π.χ και γιατί τα ορθογώνια κουτάκια του γραφήματος ενώ φαίνονται ίσα μία πάνε ανά ένα λεπτό και μία ανά 2?

Βασικά ενδιαφέρομαι για καταγραφικό κατανάλωσης με γράφημα παραμετροποιήσiμο  ως προς τον χρόνο καταγραφής που να έχει software για win10. 

Ευχαριστώ. 

Για δες αυτό https://www.banggood.com/AT3010-AC50320V-100A-3KKW-Phone-App-AC-Meters-Digital-Voltage-Meters-indicator-Power-Energy-Meter-p-1390443.html?rmmds=search&ID=558071&cur_warehouse=CN

Δεν είναι ακριβώς αυτό που θες, αλλά το προσεγγίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω link 

https://ibb.co/FVMDfXZ

Είναι ένα πρόχειρο σχέδιο του διαμερίσματος μου. Στο σημείο x στο σαλονι, είναι η θέση που θα μπει το κλιματιστικό, πιστεύετε ότι αξίζει να πάω σε 24 ώστε η θέρμανση να φτάνει κ στα υπνοδωμάτια, η να περιοριστώ στο 18αρι κ να ζεσταίνεται μόνο το σαλόνι; Το σαλόνι είναι 35 τ. μ. κ το σύνολο του σπιτιού 80..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Στο παρακάτω link 

https://ibb.co/FVMDfXZ

Είναι ένα πρόχειρο σχέδιο του διαμερίσματος μου. Στο σημείο x στο σαλονι, είναι η θέση που θα μπει το κλιματιστικό, πιστεύετε ότι αξίζει να πάω σε 24 ώστε η θέρμανση να φτάνει κ στα υπνοδωμάτια, η να περιοριστώ στο 18αρι κ να ζεσταίνεται μόνο το σαλόνι; Το σαλόνι είναι 35 τ. μ. κ το σύνολο του σπιτιού 80..

Τι είναι αυτό; Προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Τους διαδρόμους ζωγράφισες; Που είναι οι χώροι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Οι χώροι των δωματίων είναι εκεί που γράφω σαλόνι, υπνοδωμάτια, κουζίνα. 

3 μηχανήματα. 1Χ18 ή 16 στο σαλόνι και 2Χ9 για δωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2019 στις 6:57 ΜΜ, Rnd1978 είπε

Προσπαθω να βρω το link το βρήκα μετα απο πολυ ψάξιμο, αν δεν το βρω , θα το ανεβάσω καπου και θα το βάλω εδω.

EDIT:

(6 μέρες λέει το κρατάει)

Ορίστε : https://easyupload.io/kbbacj

:)

Σελίδα 21 είναι το Part Load Performance του Suzumi / Shorai 18k 

θα ήθελα πάρα πολύ να βρω και το engineering manual του Toyo,που θα πάει θα το βρω ας είναι καλά ο google

Ωραίος ! Σύμφωνα με την ανάλυση αυτή βλέπουμε ότι:

 Η ονομαστική απόδοση που δηλώνουν είναι στις θερμοκρασίες που έχω πει και στο παρελθόν . 
Η ελάχιστη απόδοση σε btu/h που δηλώνουν επίσης στις ίδιες συνθήκες που βγαίνει η ονομαστική .

Η ελάχιστη απόδοση σε btu/h μεταβάλετε ανάλογα τις συνθήκες άρα: Στην θέρμανση όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία πέφτουν και τα ελάχιστα btu/h και όσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία ανεβαίνουν και τα ελάχιστα btu/h , μικραίνει δηλαδή το εύρος που μπορεί να λειτουργήσει η μονάδα . Παράλληλα όμως μειώνονται και οι απαιτήσεις του χώρου   σε θέρμανση . Άρα μπορούμε να πούμε γενικά ότι όχι μόνο υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα για φαινόμενα on/off  επειδή μειώνονται οι θερμικές απαιτήσεις ενός χώρου όσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία , αλλά ταυτόχρονα  ανεβαίνουν και τα ελάχιστα btu/h που μπορεί να βγάλει η μονάδα .  Το θέμα δηλαδή είναι ακόμα πιο σύνθετο . 


Όλα αυτά βέβαια στο πίνακα αυτό μας δείχνουν πώς συμπεριφέρεται το κλιματιστικό σε διάφορα part loads και εξωτερικές θερμοκρασίες αλλά  λαμβάνει υπόψιν συγκεκριμένη τιμή εσωτερικής θερμοκρασίας  που στην θέρμανση είναι 19 βαθμοί . 
Σε άλλες τιμές εσωτερικής θερμοκρασίας τα πράγματα αλλάζουν . 

 

Στις 6/11/2019 στις 2:13 ΜΜ, TRILOBYTER είπε

Δ1 : 13.5 τμ

Δ2: 12τμ

Σαλονι κουζινα 35τμ

1200 ευρω φιλε μου.. Ελεγα να παρω ενα μεγαλο για αρχη και μετα ενα μικρο για το δ1 , στο δ2 δε χρειαζεται δε θα κοιμαται κανεις.

9άρι για τα υπνοδωμάτια  και 18άρι για την σαλονοκουζίνα . 

Για τί χρήση το θές ; Θέρμανση ή ψύξη ; 

21 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/185645-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-871zr

και μια αποψη για αυτο που ειναι αρκετα φθηνοτερο

Μικρή εγγύηση .  5 χρόνια συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη  (πλακέτες , μοτέρ ανεμιστήρων κτλ). 
Yπάρχουν τόσα άλλα κλιματιστικά εταιρειών με μεγαλύτερες εγγυήσεις . Στα ίδια χρήματα πάνω κάτω και με τους ίδιους βαθμούς απόδοσης ή και μεγαλύτερους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Για δες αυτό https://www.banggood.com/AT3010-AC50320V-100A-3KKW-Phone-App-AC-Meters-Digital-Voltage-Meters-indicator-Power-Energy-Meter-p-1390443.html?rmmds=search&ID=558071&cur_warehouse=CN

Δεν είναι ακριβώς αυτό που θες, αλλά το προσεγγίζει.

Ευχαριστώ για το λινκ , άλλα μάλλον δεν κάνει αυτό που θέλω, έχω το https://www.aliexpress.com/item/32931738905.html

κάνει γράφημα αλλά δημιουργεί σημείο στο γράφημα κάθε μισή ώρα.

Στο σενάριο που το κλιματιστικό δουλέψει 15 λεπτά ον με σταθερή  κατανάλωση  900 βατ και 15 οφ απλά βλέπεις στο γράφημα μία ευθεία με 450 βατ και σε μπερδεύει.

Ερώτηση προς τοσιμπάκηδες  η σε όσους ξέρουν , έχουν όλα τα shorai power sel ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

3 μηχανήματα. 1Χ18 ή 16 στο σαλόνι και 2Χ9 για δωμάτια.

Αρα από ότι καταλαβαίνω το fujitsu asyg24klca που είχα βάλει στο μάτι, δεν θα καλύψει όλο το σπίτι.. Το θέμα είναι ότι με την πρόταση σου το budget εκτινάσσεται πολύ ψηλά κ δεν μπορώ.. έχω βάλει max 1000  ευρώ.. Και πάλι όμως σε ευχαριστώ για την απάντηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, grizos είπε

Ευχαριστώ για το λινκ , άλλα μάλλον δεν κάνει αυτό που θέλω, έχω το https://www.aliexpress.com/item/32931738905.html

κάνει γράφημα αλλά δημιουργεί σημείο στο γράφημα κάθε μισή ώρα.

Στο σενάριο που το κλιματιστικό δουλέψει 15 λεπτά ον με σταθερή  κατανάλωση  900 βατ και 15 οφ απλά βλέπεις στο γράφημα μία ευθεία με 450 βατ και σε μπερδεύει.

Ερώτηση προς τοσιμπάκηδες  η σε όσους ξέρουν , έχουν όλα τα shorai power sel ?

Επειδή πρέπει να ειμαι ο πρωτος που το πηρε εδω μεσα, το δικό μου δεν εχει.. τοτε δεν υπήρχε το power sel. Τώρα δε ξερω τι παιζει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Μετά από διάβασμα αρκετών σελίδων πίσω στο thread, τείνω προς Toshiba Shorai Premium και Daikin Siesta Perfera η Sensira 12000~13000btu και 24000btu.Υπαρχει περιπτωση να εχει τον         κανονα των 42c παρακαλω βοηθηστε με ευχαριστω!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g-e-o είπε

Αρα από ότι καταλαβαίνω το fujitsu asyg24klca που είχα βάλει στο μάτι, δεν θα καλύψει όλο το σπίτι.. Το θέμα είναι ότι με την πρόταση σου το budget εκτινάσσεται πολύ ψηλά κ δεν μπορώ.. έχω βάλει max 1000  ευρώ.. Και πάλι όμως σε ευχαριστώ για την απάντηση.. 

Δύσκολα να πετύχεις σωστή κατανομή με ένα μηχάνημα. Με 3 tcl xa51 πας στα 550+2Χ310=1200€ περίπου.

Θα περίμενα για black Friday. Ίσως πάρεις με δόσεις ένα 18αρι ASYG και 2 Daikin με 1500€ εγκατεστημένα και θα είσαι μπόμπα.

16 λεπτά πριν, pan_pap1 είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Μετά από διάβασμα αρκετών σελίδων πίσω στο thread, τείνω προς Toshiba Shorai Premium και Daikin Siesta Perfera η Sensira 12000~13000btu και 24000btu.Υπαρχει περιπτωση να εχει τον         κανονα των 42c παρακαλω βοηθηστε με ευχαριστω!!!

Δεν έχει αναφερθεί εδώ κάποιος με μεγάλο Daikin ώστε να ξέρουμε τι κάνει σε θέρμανση.

Αν μπορείς πας σε Toshiba που είναι φανταστικό μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δύσκολα να πετύχεις σωστή κατανομή με ένα μηχάνημα. Με 3 tcl xa51 πας στα 550+2Χ310=1200€ περίπου.

Θα περίμενα για black Friday. Ίσως πάρεις με δόσεις ένα 18αρι ASYG και 2 Daikin με 1500€ εγκατεστημένα και θα είσαι μπόμπα.

Δεν έχει αναφερθεί εδώ κάποιος με μεγάλο Daikin ώστε να ξέρουμε τι κάνει σε θέρμανση.

Αν μπορείς πας σε Toshiba που είναι φανταστικό μηχάνημα.

σε 12αρι Daikin Siesta Perfera ξερουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...