Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφτασε η ώρα επιτέλους να μπει και το δικό μου μετά από αναμονή σχεδόν 4 εβδομάδων.

Δυστυχώς πολλή μέτρια η εγκατάσταση, υπήρχε πολύ βιασύνη και βρωμιά από το συνεργείο.

Ενδεικτικά, χρησιμοποιήσαμε μήκος περίπου 2.3μ (1.5μ δίνει η Daikin ελάχιστο), δεν μπήκαν αντικραδασμικά στην μονάδα και η αποχέτευση μπήκε μέσα στην έξω μονάδα αντί για Ταφ.

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην χρησιμοποίησε κενό. Ενώ είδα ότι είχε συσκευή στο φορτηγάκι, την ώρα που τις συνέδεσε και άνοιξε το μηχάνημα ήμουν στο λαπτόπ και μιλούσα στο τηλ για επαγγελματικό θέμα και έχασα εκείνο το διάστημα.Βγαινοντας δεν είδα πουθενά την συσκευή, οπότε φαντάζομαι δεν έκανε.

Το a/c πολύ αθόρυβο και ποιοτικό, τηλεχειριστήριο φωτιζόμενο στιβαρό και αρκετά βαρύ! Η μονάδα αθόρυβη, σεταρίστηκε και το Wifi το οποίο δουλεύει μια χαρά απλά αργεί με 4G λίγο να ανταποκριθεί στις εντολές. 

Έχω βάλει μερικές φωτογραφίες εδώ https://photos.app.goo.gl/NbNDzbyXFALrFPF19 που δείχνει και το software. Έχει μέσα μετρητή κατανάλωσης που ελπίζω να είναι ακριβής.

Ξέχασα να βάλω και το μοντέλο https://www.daikin.gr/el_gr/products/FTXM-N---RXM-N9.html

Καλό χειμώνα να έχουμε  😁😁

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Έφτασε η ώρα επιτέλους να μπει και το δικό μου μετά από αναμονή σχεδόν 4 εβδομάδων.

Δυστυχώς πολλή μέτρια η εγκατάσταση, υπήρχε πολύ βιασύνη και βρωμιά από το συνεργείο.

Ενδεικτικά, χρησιμοποιήσαμε μήκος περίπου 2.3μ (1.5μ δίνει η Daikin ελάχιστο), δεν μπήκαν αντικραδασμικά στην μονάδα και η αποχέτευση μπήκε μέσα στην έξω μονάδα αντί για Ταφ.

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην χρησιμοποίησε κενό. Ενώ είδα ότι είχε συσκευή στο φορτηγάκι, την ώρα που τις συνέδεσε και άνοιξε το μηχάνημα ήμουν στο λαπτόπ και μιλούσα στο τηλ για επαγγελματικό θέμα και έχασα εκείνο το διάστημα.Βγαινοντας δεν είδα πουθενά την συσκευή, οπότε φαντάζομαι δεν έκανε.

Το a/c πολύ αθόρυβο και ποιοτικό, τηλεχειριστήριο φωτιζόμενο στιβαρό και αρκετά βαρύ! Η μονάδα αθόρυβη, σεταρίστηκε και το Wifi το οποίο δουλεύει μια χαρά απλά αργεί με 4G λίγο να ανταποκριθεί στις εντολές. 

Έχω βάλει μερικές φωτογραφίες εδώ https://photos.app.goo.gl/NbNDzbyXFALrFPF19 που δείχνει και το software. Έχει μέσα μετρητή κατανάλωσης που ελπίζω να είναι ακριβής.

Ξέχασα να βάλω και το μοντέλο https://www.daikin.gr/el_gr/products/FTXM-N---RXM-N9.html

Καλό χειμώνα να έχουμε  😁😁

Καλοδούλευτο!!!!

Ποιο μοντέλο είναι; 12άρι;

Εντυπωσιακό τηλεχειριστήριο και ακόμα πιο εντυπωσιακό app. 

Έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ κοντά στο ταβάνι. Πόσα εκατοστά έχει αφήσει; 

Γιατί δεν έβγαλαν τη σωλήνα κατευθείαν έξω ώστε να μην έχεις τόσο αποκρουστικό τμήμα μέσα; Ας το είχες έξω. 

Κρίμα που δεν έκανε κενό αν όντως δεν έκανε. 

Όποτε μπορέσεις , μέτρησε τη θερμοκρασία αέρα στις περσίδες με χαμηλά watts να δούμε αν ρίχνει κάτω από 42C. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλοδούλευτο!!!!

Ποιο μοντέλο είναι; 12άρι;

Εντυπωσιακό τηλεχειριστήριο και ακόμα πιο εντυπωσιακό app. 

Έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ κοντά στο ταβάνι. Πόσα εκατοστά έχει αφήσει; 

Γιατί δεν έβγαλαν τη σωλήνα κατευθείαν έξω ώστε να μην έχεις τόσο αποκρουστικό τμήμα μέσα; Ας το είχες έξω. 

Κρίμα που δεν έκανε κενό αν όντως δεν έκανε. 

Όποτε μπορέσεις , μέτρησε τη θερμοκρασία αέρα στις περσίδες με χαμηλά watts να δούμε αν ρίχνει κάτω από 42C. 

Thank you liakjim!

Ναι το 12αρι είναι. Αριστερά ήταν το προηγούμενο a/c τοποθετημένο και εκείνη ήταν η τρύπα του, οπότε για να μην κάνουμε τον τοίχο Σουρωτηρι χρησιμοποιήσαμε εκείνη. 

Θα βάλω από αύριο ένα θερμόμετρο αν και ο καιρός ακόμα δεν είναι πολύ ψυχρός εδώ στη Θεσσαλονίκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbakiasss είπε

Έφτασε η ώρα επιτέλους να μπει και το δικό μου μετά από αναμονή σχεδόν 4 εβδομάδων.

Δυστυχώς πολλή μέτρια η εγκατάσταση, υπήρχε πολύ βιασύνη και βρωμιά από το συνεργείο.

Ενδεικτικά, χρησιμοποιήσαμε μήκος περίπου 2.3μ (1.5μ δίνει η Daikin ελάχιστο), δεν μπήκαν αντικραδασμικά στην μονάδα και η αποχέτευση μπήκε μέσα στην έξω μονάδα αντί για Ταφ.

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην χρησιμοποίησε κενό. Ενώ είδα ότι είχε συσκευή στο φορτηγάκι, την ώρα που τις συνέδεσε και άνοιξε το μηχάνημα ήμουν στο λαπτόπ και μιλούσα στο τηλ για επαγγελματικό θέμα και έχασα εκείνο το διάστημα.Βγαινοντας δεν είδα πουθενά την συσκευή, οπότε φαντάζομαι δεν έκανε.

Το a/c πολύ αθόρυβο και ποιοτικό, τηλεχειριστήριο φωτιζόμενο στιβαρό και αρκετά βαρύ! Η μονάδα αθόρυβη, σεταρίστηκε και το Wifi το οποίο δουλεύει μια χαρά απλά αργεί με 4G λίγο να ανταποκριθεί στις εντολές. 

Έχω βάλει μερικές φωτογραφίες εδώ https://photos.app.goo.gl/NbNDzbyXFALrFPF19 που δείχνει και το software. Έχει μέσα μετρητή κατανάλωσης που ελπίζω να είναι ακριβής.

Ξέχασα να βάλω και το μοντέλο https://www.daikin.gr/el_gr/products/FTXM-N---RXM-N9.html

Καλό χειμώνα να έχουμε  😁😁

Πόσα χρόνια εγγύηση σου έδωσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Δύσκολα να πετύχεις σωστή κατανομή με ένα μηχάνημα. Με 3 tcl xa51 πας στα 550+2Χ310=1200€ περίπου.

Θα περίμενα για black Friday. Ίσως πάρεις με δόσεις ένα 18αρι ASYG και 2 Daikin με 1500€ εγκατεστημένα και θα είσαι μπόμπα.

Δεν έχει αναφερθεί εδώ κάποιος με μεγάλο Daikin ώστε να ξέρουμε τι κάνει σε θέρμανση.

Αν μπορείς πας σε Toshiba που είναι φανταστικό μηχάνημα.

Το δικό μου 22αρι siesta πέφτει μέχρι τους 31.5 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Έφτασε η ώρα επιτέλους να μπει και το δικό μου μετά από αναμονή σχεδόν 4 εβδομάδων.

Δυστυχώς πολλή μέτρια η εγκατάσταση, υπήρχε πολύ βιασύνη και βρωμιά από το συνεργείο.

Ενδεικτικά, χρησιμοποιήσαμε μήκος περίπου 2.3μ (1.5μ δίνει η Daikin ελάχιστο), δεν μπήκαν αντικραδασμικά στην μονάδα και η αποχέτευση μπήκε μέσα στην έξω μονάδα αντί για Ταφ.

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην χρησιμοποίησε κενό. Ενώ είδα ότι είχε συσκευή στο φορτηγάκι, την ώρα που τις συνέδεσε και άνοιξε το μηχάνημα ήμουν στο λαπτόπ και μιλούσα στο τηλ για επαγγελματικό θέμα και έχασα εκείνο το διάστημα.Βγαινοντας δεν είδα πουθενά την συσκευή, οπότε φαντάζομαι δεν έκανε.

Το a/c πολύ αθόρυβο και ποιοτικό, τηλεχειριστήριο φωτιζόμενο στιβαρό και αρκετά βαρύ! Η μονάδα αθόρυβη, σεταρίστηκε και το Wifi το οποίο δουλεύει μια χαρά απλά αργεί με 4G λίγο να ανταποκριθεί στις εντολές. 

Έχω βάλει μερικές φωτογραφίες εδώ https://photos.app.goo.gl/NbNDzbyXFALrFPF19 που δείχνει και το software. Έχει μέσα μετρητή κατανάλωσης που ελπίζω να είναι ακριβής.

Ξέχασα να βάλω και το μοντέλο https://www.daikin.gr/el_gr/products/FTXM-N---RXM-N9.html

Καλό χειμώνα να έχουμε  😁😁

Καλορίζικο @turbakiasss, ωραίο φαίνεται!

Τι εννοείς " η αποχέτευση μπήκε μέσα στην έξω μονάδα αντί για Ταφ " ? Πως πάει η αποχέτευση δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SM81 είπε

Το δικό μου 22αρι siesta πέφτει μέχρι τους 31.5 

- Όχι μόνο το σύγχρονο δικό σου, αλλά ακόμα και τα πρώτα inverter πολλών άλλων εταιριών.

- Μάλιστα μερικές από αυτές έλυναν και το πρόβλημα της "θερμικής άνεσης" μειώνοντας δραματικά τη ταχύτητα του εσωτερικού ανεμιστήρα, όταν έριχναν τη θερμοκρασία. Σε μερικά άλλα μοντέλα έδιναν και την πρόσθετη δυνατότητα να αλλάξεις την γωνία εξόδου του αέρα (με το τηλεχειριστήριο)-για να μην έχεις την αίσθηση των "ψυχρών ρευμάτων"-και να την επαναφέρεις με ένα δεύτερο κλικ.

- Προφανώς οι αμιγώς κινέζικες εταιρίες δεν το εφαρμόζουν για λόγους που έχουν σχέση με το κόστος και τα προσδοκώμενα κέρδη. Όσο πουλάνε και κερδίζουν δύσκολα θα το αλλάξουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, filipN είπε

- Όχι μόνο το σύγχρονο δικό σου, αλλά ακόμα και τα πρώτα inverter πολλών άλλων εταιριών.

- Μάλιστα μερικές από αυτές έλυναν και το πρόβλημα της "θερμικής άνεσης" μειώνοντας δραματικά τη ταχύτητα του εσωτερικού ανεμιστήρα, όταν έριχναν τη θερμοκρασία. Σε μερικά άλλα μοντέλα έδιναν και την πρόσθετη δυνατότητα να αλλάξεις την γωνία εξόδου του αέρα (με το τηλεχειριστήριο)-για να μην έχεις την αίσθηση των "ψυχρών ρευμάτων"-και να την επαναφέρεις με ένα δεύτερο κλικ.

- Προφανώς οι αμιγώς κινέζικες εταιρίες δεν το εφαρμόζουν για λόγους που έχουν σχέση με το κόστος και τα προσδοκώμενα κέρδη. Όσο πουλάνε και κερδίζουν δύσκολα θα το αλλάξουν...

Αυτό δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα στα κινέζικα.

Βλέποντας τον κανόνα των 42C στο carrier, σκέφτηκα να ρίξω την ταχύτητα του ανεμιστήρα ώστε να απαιτούνται λιγότερα watts ώστε να συντηρηθεί η θερμοκρασία των 42C , προσδοκώντας σε μείωση της κατανάλωσης.

Αποτέλεσμα; Το ακριβώς αντίθετο. Από 330W πήγε στα 700+ !!!

Όταν από την άλλη ανέβασα την ταχύτητα στο φουλ, έπεσε πολύ η κατανάλωση (για τα δεδομένα) , κάτω από 300W.

Πάντως τόσο το 24άρι Fujitsu , όσο και το 9άρι Daikin που δεν έχουν κόμπλεξ να δώσουν χλιαρό αέρα, έχουν σαφώς περισσότερα κυβικά αέρα (εννοείται για το Fujitsu) από το carrier .

Δεν ξέρω αν όλα αυτά συνδέονται μεταξύ τους.

ΥΓ Η κατανάλωση του fujitsu πάντως πέφτει όσο ρίχνω ανεμιστήρα γιατί μάλλον πάει τα Wσυμπιεστή έχουν πέσει ήδη στο min και απλά ρίχνω τα Wανεμιστήρα οπότε μειώνεται το άθροισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεστακι στην ψυξη, αφού ρεπαρω και είχα χρόνο

Μόλις έσβησε το καλοριφέρ με 23 μεσα στο σπίτι και τα σώματα ζεστά

Ζητάω 22 όλα στο αυτόματο, ξεκίνησε με 450 και για 2-3 λεπτά μετά έπεσε στα 350 περίπου για άλλο τόσο, μετά στα 300 αλλά τόσο και έκατσε στα 240 συντήρηση για αρκετή ώρα

Μετά ανέβασε περίπου στα 300 και σχεδόν έμεινε εκεί πάνω κάτω 

Η εξωτερική μονάδα ίσα που δούλευε, εντελώς ρελαντί και εννοείται αθόρυβη, έπρεπε να δεις αν δουλεύει από την φτερωτη γιατί με το χέρι δεν έχει καμία δόνηση ακόμη και χωρίς αντικραδασμικα λαστιχακια 

Θερμοκρασίες στις περσίδες 14.9 με το θερμόμετρο του μικρού αλλά μετράει σε ξεχωριστή λειτουργία και ότι άλλο θες εκτός από άνθρωπο

Morris 24αρι

 

 

 

 

 

Screenshot_2019-11-08-13-43-36-503_com.tuya.smartlife.png

Screenshot_2019-11-08-13-54-29-005_com.miui.gallery.png

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, marioboni είπε

Τεστακι στην ψυξη, αφού ρεπαρω και είχα χρόνο

Μόλις έσβησε το καλοριφέρ με 23 μεσα στο σπίτι και τα σώματα ζεστά

Ζητάω 22 όλα στο αυτόματο, ξεκίνησε με 450 και για 2-3 λεπτά μετά έπεσε στα 350 περίπου για άλλο τόσο, μετά στα 300 αλλά τόσο και έκατσε στα 240 συντήρηση για αρκετή ώρα

Μετά ανέβασε περίπου στα 300 και σχεδόν έμεινε εκεί πάνω κάτω 

Θερμοκρασίες στις περσίδες 14.9 με το θερμόμετρο του μικρού αλλά μετράει σε ξεχωριστή λειτουργία και ότι άλλο θες εκτός από άνθρωπο

Morris 24αρι

Screenshot_2019-11-08-13-43-36-503_com.tuya.smartlife.png

Screenshot_2019-11-08-13-54-29-005_com.miui.gallery.png

Τέλειο!!!

Όποτε βρεις χρόνο, κάνε το ίδιο τεστ σε θέρμανση με ζήτηση 22 και προσπάθησε να δεις σε πόσα watts θα κλείσει ο συμπιεστής και τι θερμοκρασία είχε εκεί (θα το καταλάβεις από μια απότομη μείωση στα watts πχ από 400->20) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τον μικρό δεν το κλείνω πότε.θα πρέπει να βρω μια μέρα να ρεπαρω και να είναι σχολείο, να μη έχω θέρμανση

Αλλά παλιότερα είχα βάλει ένα τεστακι παρόμοιο 

 

Αν δουλέψει και στα 350-400 για καλοκαίρι είμαι μια χαρά 

Το 1/3 σε κατανάλωση από το παλιό μου 12αρι και με 2πλη  μη πω 3πλη απόδοση γιατί ακόμη και στο low φουσκώνει το σπίτι για πλάκα με όλα ανοιχτά 

 

 

 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθηνα πεθαινουμε στην υγρασια αυτες τις μερες. Οποτε ειπα να δουλεψω την αφυγρανση του hitachi για πρωτη απορια. Ανακουφιση πραγματικα.

Newbie απορια: επειδη ακουω πολυ κοσμο να παιρνει αφυγραντηρες, προσφερουν κατι παραπανω εναντι των κλιματιστικων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Έφτασε η ώρα επιτέλους να μπει και το δικό μου μετά από αναμονή σχεδόν 4 εβδομάδων.

Δυστυχώς πολλή μέτρια η εγκατάσταση, υπήρχε πολύ βιασύνη και βρωμιά από το συνεργείο.

Ενδεικτικά, χρησιμοποιήσαμε μήκος περίπου 2.3μ (1.5μ δίνει η Daikin ελάχιστο), δεν μπήκαν αντικραδασμικά στην μονάδα και η αποχέτευση μπήκε μέσα στην έξω μονάδα αντί για Ταφ.

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην χρησιμοποίησε κενό. Ενώ είδα ότι είχε συσκευή στο φορτηγάκι, την ώρα που τις συνέδεσε και άνοιξε το μηχάνημα ήμουν στο λαπτόπ και μιλούσα στο τηλ για επαγγελματικό θέμα και έχασα εκείνο το διάστημα.Βγαινοντας δεν είδα πουθενά την συσκευή, οπότε φαντάζομαι δεν έκανε.

Το a/c πολύ αθόρυβο και ποιοτικό, τηλεχειριστήριο φωτιζόμενο στιβαρό και αρκετά βαρύ! Η μονάδα αθόρυβη, σεταρίστηκε και το Wifi το οποίο δουλεύει μια χαρά απλά αργεί με 4G λίγο να ανταποκριθεί στις εντολές. 

Έχω βάλει μερικές φωτογραφίες εδώ https://photos.app.goo.gl/NbNDzbyXFALrFPF19 που δείχνει και το software. Έχει μέσα μετρητή κατανάλωσης που ελπίζω να είναι ακριβής.

Ξέχασα να βάλω και το μοντέλο https://www.daikin.gr/el_gr/products/FTXM-N---RXM-N9.html

Καλό χειμώνα να έχουμε  😁😁

Καλησπέρα καλοδούλευτο!!!

Σε πόσα τετραγωνικά το έχεις. Καί αν επιτρέπεται σε τι τιμή το πήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...