Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται και από.μενα. Συγχαρητήρια για το thread. Επηρεασμένος από την εδώ συζήτηση προσανατολίζομαι σε αγορά του Fujitsu Fujitsu ASYG24KLCA ή του Toshiba shorai premium ανάλογα τις προσφορές Black Friday. Κυρίως η ψύξη με ενδιαφέρει. Έβλεπα το 22άρι Toshiba  αλλά κάπου διάβασα ότι ο twin rotary υπάρχει μόνο στο μοντέλο των 18 ή 24 BTU. Ισχύει? Αν ναι έχει σημασία από τη στιγμή που το μοντέλο είναι ούτως ή άλλως ποιοτικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από makis1980
Ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτες εντυπώσεις από το FTXM-N πολύ θετικές. Το κλιματιστικό είναι ήδη εντελώς αθόρυβο χωρίς να χρειάζεται να ενεργοποιήσω την αντίστοιχη επιλογή (πέφτει στα 19db νομίζω).

Ακόμα δεν έχω βάλει θερμόμετρο για θερμοκρασία στις περσίδες αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν πληρεί τον γνωστό κανόνα μιας και η αίσθηση είναι σαν αεράκι λίγο ζεστό.

@liakjim ακόμα δεν έχω μετρήσει την απόσταση από το ταβάνι, η Daikin δίνει 3cm ελάχιστη, αλλά έχω 3 δάχτυλα κενό οπότε λογικά είναι οκ.

Το μόνο περίεργο είναι στην εφαρμογή της Daikin την εσωτερική την δίνει συνήθως 2-3 βαθμούς υψηλότερα από την πραγματική. Ίσως είναι κάποιο bug ή κάτι άλλο. Σήμερα πχ το έβαλα στους 23 με εξωτερική 15 περίπου και στην εφαρμογή έδινε σταθερά 25-26 βαθμους.Όταν ανέβαζα από τους 23 στους 24 άκουγα το κλιματιστικό να δυναμώνει άρα δεν ισχύει η ένδειξη της εφαρμογής. 

Με 23 ζητούμενη λοιπόν, είδα στο θερμόμετρο του χώρου 21.8 με 76% υγρασία αρχικά. Βάζοντας τον αφυγραντήρα, όταν έπεσε στο 60% η υγρασία,η ένδειξη στρογγυλοκάθισε στους 23 βαθμούς ακριβός.

Και μερικές καταναλώσεις από σήμερα όπως τους δείχνει η εφαρμογή.

IMG_20191109_110310.jpg

Screenshot_20191109-083922.pngScreenshot_20191109-110119.pngScreenshot_20191109-110209.png

 

Η τρέχουσα κατανάλωση δεν είναι η στιγμιαία, αλλά το πόσο έχει καταναλώσει συνολικά την τρέχουσα ημέρα. 

8 λεπτά πριν, makis1980 είπε

Χαίρεται και από.μενα. Συγχαρητήρια για το thread. Επηρεασμένος από την εδώ συζήτηση προσανατολίζομαι σε αγορά του Fujitsu Fujitsu ASYG24KLCA ή του Toshiba shorai premium ανάλογα τις προσφορές Black Friday. Κυρίως η ψύξη με ενδιαφέρει. Έβλεπα το 22άρι Toshiba  αλλά κάπου διάβασα ότι ο twin rotary υπάρχει μόνο στο μοντέλο των 18 ή 24 BTU. Ισχύει? Αν ναι έχει σημασία από τη στιγμή που το μοντέλο είναι ούτως ή άλλως ποιοτικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο twin rotary στα Toshiba ξεκινάει από τα 18.000 και περιλαμβάνεται σε όλα τα μεγαλύτερα. Και οι δύο επιλογές σου είναι εξαιρετικές και δοκιμασμένες!

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Πρώτες εντυπώσεις από το FTXM-N πολύ θετικές. Το κλιματιστικό είναι ήδη εντελώς αθόρυβο χωρίς να χρειάζεται να ενεργοποιήσω την αντίστοιχη επιλογή (πέφτει στα 19db νομίζω).

Ακόμα δεν έχω βάλει θερμόμετρο για θερμοκρασία στις περσίδες αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν πληρεί τον γνωστό κανόνα μιας και η αίσθηση είναι σαν αεράκι λίγο ζεστό.

@liakjim ακόμα δεν έχω μετρήσει την απόσταση από το ταβάνι, η Daikin δίνει 3cm ελάχιστη, αλλά έχω 3 δάχτυλα κενό οπότε λογικά είναι οκ.

Το μόνο περίεργο είναι στην εφαρμογή της Daikin την εσωτερική την δίνει συνήθως 2-3 βαθμούς υψηλότερα από την πραγματική. Ίσως είναι κάποιο bug ή κάτι άλλο. Σήμερα πχ το έβαλα στους 23 με εξωτερική 15 περίπου και στην εφαρμογή έδινε σταθερά 25-26 βαθμους.Όταν ανέβαζα από τους 23 στους 24 άκουγα το κλιματιστικό να δυναμώνει άρα δεν ισχύει η ένδειξη της εφαρμογής. 

Με 23 ζητούμενη λοιπόν, είδα στο θερμόμετρο του χώρου 21.8 με 76% υγρασία αρχικά. Βάζοντας τον αφυγραντήρα, όταν έπεσε στο 60% η υγρασία,η ένδειξη στρογγυλοκάθισε στους 23 βαθμούς ακριβός.

Και μερικές καταναλώσεις από σήμερα όπως τους δείχνει η εφαρμογή.

IMG_20191109_110310.jpg

Screenshot_20191109-083922.pngScreenshot_20191109-110119.pngScreenshot_20191109-110209.png

Η τρέχουσα κατανάλωση δεν είναι η στιγμιαία, αλλά το πόσο έχει καταναλώσει συνολικά την τρέχουσα ημέρα. 

Ο twin rotary στα Toshiba ξεκινάει από τα 18.000 και περιλαμβάνεται σε όλα τα μεγαλύτερα. Και οι δύο επιλογές σου είναι εξαιρετικές και δοκιμασμένες!

Είναι λογικό να βλέπει η μονάδα υψηλότερη θερμοκρασία μιας και ο ζεστός αέρας έχει την τάση να πηγαίνει ψηλά. Αν βάλεις θερμόμετρο εκεί θα δεις ότι υπάρχει συσσωρευμένος ζεστός αέρας θερμοκρασίας ίδιας με αυτή που βλέπει. 

2 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Πάντως είναι τεράστια η διαφορά σε standby,του Fujitsu 18btu με το daikin το 12,το ένα σχεδόν 5w,,το άλλο 0,5 w.

Δεν μπορείς να τα μετρήσεις αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Όταν λες μεσαίου budget ? Γιατί για κάποιον π.χ μεσαίου μπορεί να χαρακτηριστεί σε 9 άρι ένα tcl των 300 ευρώ και σε κάποιον άλλο το daisekai 9 των 1299  ευρώ επειδή υπάρχει και το daikin ururu των 2,000 ευρώ 

θα ήθελα ιδανικα και τα δύο μαζι να ειναι περιπου στο 1000άρικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

θα ήθελα ιδανικα και τα δύο μαζι να ειναι περιπου στο 1000άρικο. 

Δες τα daikin ftxc λογικά σε black Fridayεκει θα παίξουν σε συνολο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

θα ήθελα ιδανικα και τα δύο μαζι να ειναι περιπου στο 1000άρικο. 

Όπως σου απάντησε ήδη ο φίλος ποιο πάνω κοιτά τα daikin εκεί θα παίξουν η αν θες λίγο μεγαλύτερη εγγυηση κοιτά κάποια toshiba αλλά μπορεί να σου βγουν κάνα 100 αρι ποιο πάνω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Δες τα daikin ftxc λογικά σε black Fridayεκει θα παίξουν σε συνολο

σε μάρκες απο αυτα που διάβασα εδω αξιζουν tcl, daikin, carrier, toshiba και fujitsu σωστα? βεβαια επειδη -αν καταλαβα- πιαζουν και φασον υπαρχουν και "κακές" εκδόσεις σε αυτες τις μάρκες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

σε μάρκες απο αυτα που διάβασα εδω αξιζουν tcl, daikin, carrier, toshiba και fujitsu σωστα? βεβαια επειδη -αν καταλαβα- πιαζουν και φασον υπαρχουν και "κακές" εκδόσεις σε αυτες τις μάρκες? 

Μηχανολογικά κατώτερες των προσδοκιών ίσως να είναι ο πιο δόκιμος όρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

καταλαβα.

asya και asyg τι διαφορά έχουν?!

Αυτά πρέπει να κάτσεις να κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά του κάθε προϊόντος , καλύτερα από την σελίδα κατασκευαστή και όχι από μαγαζί για να δεις τις διάφορες η να περιμένεις κάποιος που έχει Fujitsu να στο πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ το blitzwolf το δείχνει μηδέν

Είναι εκτός κλίμακας μέτρησης

Screenshot_2019-11-09-12-04-29-086_com_tuya.smartlife.png.77d634537c3535d4fd875b7f39b8ddb0.png

Αν πάω σε 24ωρο μου το δείχνει 0.02KWh δλδ 0.83W αναμονή .

Είναι εντελώς μη ακριβής μέτρηση μιας και είμαστε στο κάτω άκρο του οργάνου άρα και τεράστιο σφάλμα.

Screenshot_2019-11-09-13-14-54-171_com_tuya.smartlife.png.5636a1568047a19fd2190bc125a40e35.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

σε μάρκες απο αυτα που διάβασα εδω αξιζουν tcl, daikin, carrier, toshiba και fujitsu σωστα?

Και haier ,midea πιστοποιηση eurovent low budget,αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε ... lol 😂 ειναι αυτά που έβαλα ,είμαι ο χαβαλές του φόρουμ 🤪 (με την καλή έννοια. ) ,πέρα από την πλάκα επειδή το 1ο εχει χρησιμοποιηθεί μόνο ψυξη και το 2 μια μέρα θέρμανση μέχρι να πιάσουν τα κρύα και να γίνουν μετρήσεις με πριζακια δεν τα προτείνω σε κανέναν 

α και κατασκευαστές και οι δυο οχι φασόν 😊

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2019 στις 7:38 ΜΜ, turbakiasss είπε

Έφτασε η ώρα επιτέλους να μπει και το δικό μου μετά από αναμονή σχεδόν 4 εβδομάδων.

Δυστυχώς πολλή μέτρια η εγκατάσταση, υπήρχε πολύ βιασύνη και βρωμιά από το συνεργείο.

Ενδεικτικά, χρησιμοποιήσαμε μήκος περίπου 2.3μ (1.5μ δίνει η Daikin ελάχιστο), δεν μπήκαν αντικραδασμικά στην μονάδα και η αποχέτευση μπήκε μέσα στην έξω μονάδα αντί για Ταφ.

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην χρησιμοποίησε κενό. Ενώ είδα ότι είχε συσκευή στο φορτηγάκι, την ώρα που τις συνέδεσε και άνοιξε το μηχάνημα ήμουν στο λαπτόπ και μιλούσα στο τηλ για επαγγελματικό θέμα και έχασα εκείνο το διάστημα.Βγαινοντας δεν είδα πουθενά την συσκευή, οπότε φαντάζομαι δεν έκανε.

Το a/c πολύ αθόρυβο και ποιοτικό, τηλεχειριστήριο φωτιζόμενο στιβαρό και αρκετά βαρύ! Η μονάδα αθόρυβη, σεταρίστηκε και το Wifi το οποίο δουλεύει μια χαρά απλά αργεί με 4G λίγο να ανταποκριθεί στις εντολές. 

Έχω βάλει μερικές φωτογραφίες εδώ https://photos.app.goo.gl/NbNDzbyXFALrFPF19 που δείχνει και το software. Έχει μέσα μετρητή κατανάλωσης που ελπίζω να είναι ακριβής.

Ξέχασα να βάλω και το μοντέλο https://www.daikin.gr/el_gr/products/FTXM-N---RXM-N9.html

Καλό χειμώνα να έχουμε  😁😁

Στό ΚΩΤΣΟ στά Τεχνικά Χαρακτηριστικά έχει Ιονιστή καί Λειτουργία Follow me ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...