Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, theodoreroulis είπε

Εναλλακτικά σε χαμηλότερη τιμή κάτι αξιόλογο;

Πάλεψε το, αξίζει μέχρι το τελευταίο του cent. Θα το χαρείς όσο δε πάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Φέτος τον χειμώνα θα την βγάλω με κλιματιστικά μιας και περιμένω το εξοικονομώ (είμαι επιλαχών) για να βάλω αέριο. Μένω λίγο έξω από Θεσσαλονίκη και οι χαμηλότερες θερμοκρασίες που έχουμε τις δύσκολες ημέρες του χειμώνα είναι από -5 και επάνω και αυτό για κάποιες ημέρες, και γενικά είμαστε από 0 έως 10 για κανένα μήνα το πολύ δύο. Τα κουφώματα είναι αλουμινίου και η μόνωση δεν είναι πολύ καλή, οικοδομή του 2000 και μένω σε πολυκατοικία στον 1ο με αποθήκες από κάτω μου και είμαι ανοιχτός από 3 σημεία βόρεια-νότια-ανατολικά. Στα δύο υπνοδωμάτια που είναι 10 τμ το κάθε ένα θα βάλω δύο toshiba shorai 9.000 btu.

Το ερώτημα μου είναι το εξής, πιστεύετε ότι θα με καλύψει για το σαλόνι μου 40τμ το κλιματιστικό που ήδη έχω και βλέπετε στην φώτο; Το είχα πάρει το 2008 είναι Daikin ururu-sarara και η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δουλέψει συνολικά πάνω από 500 ώρες και οι 450 από αύτες ήταν στην ψύξη. Επίσης πιστεύετε ότι θα με σύμφερε περισσότερο από πλεύρα οικονομίας η αγορά ενός νέου κλιματιστικού Α++ με μεγαλύτερο COP; Επίσης, ανεξάρτητα με την τωρινή κατάσταση που θέλω να βγάλω τον χειμώνα και εάν με καλύπτει θα δουλέψω με αυτό, νομίζετε ότι αξίζει να σε κάποια φάση να αλλάξω το κλιμαστικό που έχω με ένα αποδοτικότερο και οικονομικότερο ή αυτό που έχω είναι ΟΚ; 

ururu-sarara.-newjpg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, argimeg είπε

Καλησπέρα,

Φέτος τον χειμώνα θα την βγάλω με κλιματιστικά μιας και περιμένω το εξοικονομώ (είμαι επιλαχών) για να βάλω αέριο. Μένω λίγο έξω από Θεσσαλονίκη και οι χαμηλότερες θερμοκρασίες που έχουμε τις δύσκολες ημέρες του χειμώνα είναι από -5 και επάνω και αυτό για κάποιες ημέρες, και γενικά είμαστε από 0 έως 10 για κανένα μήνα το πολύ δύο. Τα κουφώματα είναι αλουμινίου και η μόνωση δεν είναι πολύ καλή, οικοδομή του 2000 και μένω σε πολυκατοικία στον 1ο με αποθήκες από κάτω μου και είμαι ανοιχτός από 3 σημεία βόρεια-νότια-ανατολικά. Στα δύο υπνοδωμάτια που είναι 10 τμ το κάθε ένα θα βάλω δύο toshiba shorai 9.000 btu.

Το ερώτημα μου είναι το εξής, πιστεύετε ότι θα με καλύψει για το σαλόνι μου 40τμ το κλιματιστικό που ήδη έχω και βλέπετε στην φώτο; Το είχα πάρει το 2008 είναι Daikin ururu-sarara και η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δουλέψει συνολικά πάνω από 500 ώρες και οι 450 από αύτες ήταν στην ψύξη. Επίσης πιστεύετε ότι θα με σύμφερε περισσότερο από πλεύρα οικονομίας η αγορά ενός νέου κλιματιστικού Α++ με μεγαλύτερο COP; Επίσης, ανεξάρτητα με την τωρινή κατάσταση που θέλω να βγάλω τον χειμώνα και εάν με καλύπτει θα δουλέψω με αυτό, νομίζετε ότι αξίζει να σε κάποια φάση να αλλάξω το κλιμαστικό που έχω με ένα αποδοτικότερο και οικονομικότερο ή αυτό που έχω είναι ΟΚ; 

ururu-sarara.-newjpg.jpg

Το κλιματιστικό που έχεις είναι μοντελάρα, αλλά αμφιβάλλω αν μπορεί να σε καλύψει για 40τμ στην Θεσσαλονίκη, ουσιαστικά είναι 17400 BTU στην θέρμανση για 7 βαθμούς εξωτερική μιας και είναι ονομαστικό φορτίο. Τόσα χρόνια που το έχεις όμως θα έπρεπε να γνωρίζεις αν επαρκεί για τους χειμώνες που περάσατε. Γνώμη μου ότι αν θες να είσαι κομπλέ πρέπει να πάρεις ένα 24αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν χρειάστηκε να το δοκιμάσω τον χειμώνα γιατί έως και πέρσι είχαμε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση πετρέλαιο όμως φέτος οι περισσότεροι έβαλαν αέριο οπότε δεν συμφέρει να το καίω μόνο εγώ και άλλος ένας. Εγώ και ακόμα ένας από τους 9 συνολικά είμαστε επιλαχόντες στο εξοικονομώ και περιμένουμε. Ίσως να το βάλω σε ένα από τα υπνοδομάτια και να βάλω ένα 24άρι στο σαλόνι αλλά πολλά έξοδα λογικά στο βάλε-βγάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πάλι για 10τμ η ισχύς του ururu sarara είναι πολύ μεγάλη, δεν θα λειτουργεί σωστά και δεν θα υπάρχουν συνθήκες θερμικής άνεσης.

Αν δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις καθόλου φυσικό αέριο για τα επόμενα χρόνια, γνώμη μου, πούλα μεταχειρισμένο αυτό που έχεις και πάρε ένα καλό 24άρι από αυτά που έχουν 27000 btu ονομαστικό φορτίο στην θέρμανση. Αν το φυσικό αέριο δεν θα το χρησιμοποιήσεις μόνο φέτος ή του χρόνου, κράτα αυτό το κλιματιστικό που έχεις και όπως την βγάλετε. Εναλλακτικά δες αν σε παίρνει να βάλεις να δουλεύει ένα 9αρι μαζί με το daikin που έχεις τώρα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε ότι σκοπεύω να βάλω φυσικό αέριο και θα έβαζα και φέτος αλλά επειδή έχω καλή επιδότηση με το εξοικονομώ είπα να περιμένω. Επειδή είμαι λοιπόν επιλαχών είμαι στο περίμενε γιατί ο μηχανικός που ανέλαβε μου είπε ότι πέρσι μπήκαν όλοι οι επιλαχόντες. Τέσπα σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, λογικά θα την βγάλω με αυτό και εάν δω τα ζόρια θα πάρω κανέναν θερμοπομπό ή κανένα αερόθερμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κράτα αυτό τότε. Θα σου έλεγα για θερμοπομπό ή αερόθερμο εφεδρικά σε αυτό που έχεις αλλά απέφυγα να στο πω γιατί νόμιζα οτι δεν θα προτιμούσες τέτοιο μέσο θέρμανσης, η κατανάλωση που έχουν είναι μεγάλη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, argimeg είπε

Καλησπέρα,

Φέτος τον χειμώνα θα την βγάλω με κλιματιστικά μιας και περιμένω το εξοικονομώ (είμαι επιλαχών) για να βάλω αέριο. Μένω λίγο έξω από Θεσσαλονίκη και οι χαμηλότερες θερμοκρασίες που έχουμε τις δύσκολες ημέρες του χειμώνα είναι από -5 και επάνω και αυτό για κάποιες ημέρες, και γενικά είμαστε από 0 έως 10 για κανένα μήνα το πολύ δύο. Τα κουφώματα είναι αλουμινίου και η μόνωση δεν είναι πολύ καλή, οικοδομή του 2000 και μένω σε πολυκατοικία στον 1ο με αποθήκες από κάτω μου και είμαι ανοιχτός από 3 σημεία βόρεια-νότια-ανατολικά. Στα δύο υπνοδωμάτια που είναι 10 τμ το κάθε ένα θα βάλω δύο toshiba shorai 9.000 btu.

Το ερώτημα μου είναι το εξής, πιστεύετε ότι θα με καλύψει για το σαλόνι μου 40τμ το κλιματιστικό που ήδη έχω και βλέπετε στην φώτο; Το είχα πάρει το 2008 είναι Daikin ururu-sarara και η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δουλέψει συνολικά πάνω από 500 ώρες και οι 450 από αύτες ήταν στην ψύξη. Επίσης πιστεύετε ότι θα με σύμφερε περισσότερο από πλεύρα οικονομίας η αγορά ενός νέου κλιματιστικού Α++ με μεγαλύτερο COP; Επίσης, ανεξάρτητα με την τωρινή κατάσταση που θέλω να βγάλω τον χειμώνα και εάν με καλύπτει θα δουλέψω με αυτό, νομίζετε ότι αξίζει να σε κάποια φάση να αλλάξω το κλιμαστικό που έχω με ένα αποδοτικότερο και οικονομικότερο ή αυτό που έχω είναι ΟΚ; 

ururu-sarara.-newjpg.jpg

To μηχάνημα που έχεις , είναι η επιτομή των κλιματιστικών.

Βασικά είναι το μοναδικό κλιματιστικό που υπάρχει, μιας και ρυθμίζει κλίμα, δλδ θερμοκρασία και υγρασία, ενώ όλα τα υπόλοιπα καταχράζονται τον όρο μιας και ρυθμίζουν μόνο θερμοκρασία.

 

Είναι εντελώς οριακό όμως από θέμα ισχύος , σχεδόν βέβαιο ότι είναι ανεπαρκές.

Είναι κρίμα από την άλλη να το διώξεις τέτοιο εργαλείο.

Μίλα με τον μηχανικό σου να σου προτείνει λύση .

Αν θες βάλε μας και ένα σχεδιάγραμμα του σπιτιού.

Δοκίμασε να μας πεις τι σου βγάζει και το παρακάτω εργαλείο για τα 40τμ  https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα,

 

επανερχομαι στο θεμα , για σπιτι 65 μετρα σαλονοκουζινα 2 δωματια μπανιο χωρις διαδρομους θελω να παρω ενα 24αρι ac , αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες προτασεις να περιμενω μεχρι black friday μηπως και καποιο απο αυτα που θα προτεινετε υπαρχει σε καλη τιμη.

 

Μελλοντικα θα μπει και ενα μικρο στο ενα. δωματιο αλλα οχι τωρα.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Επανερχομαι στο θεμα παρακαλω μια αποψη για αυτο https://www.skroutz.gr/s/6655925/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ71VA.html

Tο συγκεκριμένο Mitsubishi το καλόβλεπα γιατί σύμφωνα με το eurovent , έχει ένα από τα υψηλότερα επιμέρους COP σε χαμηλές θερμοκρασίες (-7, -2) :

MSZ-HJ71VAMUZ-HJ71VA_1573733133.5527.pdf

Από την άλλη είναι κάπως μέτριο σε ψύξη (seer).

Αν λοιπόν μένεις κάπου με πολύ κρύο και το θες για θέρμανση και δεν σε πειράζει η μέτρια εγγύηση ( 3 έτη για μηχανικά και ηλεκτρικά μέρη και 7 έτη για το συμπιεστή) και έχεις χώρο να βολέψεις την τεράστια εξωτερική μονάδα, είναι μια πολύ καλή επιλογή γιατί είναι Mitsubishi.

Αν είσαι σε καμιά Κρήτη ή κάπου με σχετικά μαλακό καιρό και το θες και για ψύξη, ίσως να κοίταζες κάτι άλλο.

Πόσα τμ θες να καλύψεις; Μονώσεις; Κουφώματα;

 

57 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα στην παρεα,

επανερχομαι στο θεμα , για σπιτι 65 μετρα σαλονοκουζινα 2 δωματια μπανιο χωρις διαδρομους θελω να παρω ενα 24αρι ac , αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες προτασεις να περιμενω μεχρι black friday μηπως και καποιο απο αυτα που θα προτεινετε υπαρχει σε καλη τιμη.

Μελλοντικα θα μπει και ενα μικρο στο ενα. δωματιο αλλα οχι τωρα.

Ευχαριστω

ΑΑΑΑΑΑΑα, τώρα το είδα, Θεσσαλονίκη και 65μ.

Με ένα μηχάνημα δεν θα καλύψεις πολλά δωμάτια.

Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα του σπιτιού;

edit

Τα έχουμε ξαναπεί εδώ βλέπω

 

Οκ αφού επιμένεις για ένα μηχάνημα, πάρε ένα μεγάλο και πες μας τι έγινε.

Προσωπικά θα έπαιρνα αυτό https://airsamoilis.gr/product/srk-src-63zr-w/

Είναι πιο αθόρυβο, έχει ίδια ονομαστική στη θέρμανση, μεγαλύτερη μέγιστη και σαφώς καλύτερους βαθμούς απόδοσης.

Μετά κανά 9άρι για όποιο δωμάτιο ήθελε ενίσχυση, που είναι δεδομένο ότι θα χρειαστεί.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 ώρες πριν, theodoreroulis είπε

Υπάρχει κάποιος που είχε αγορασει με εκπτωση το 18αρι shorai και αν ναι πόσο;

Τώρα έχει στο σκρουτζ 950.

Μπορει να πέσει και στα 700?

Το δικο μου το πηρα αρχες ιουλιου απο κοτσοβολο 1128 ευρω με δωρεαν εγκατασταση και δωροεπιταγη ανακυκλωσης 100 ευρω.Επειδη το ειχα ψαξει αρκετα με την τιμη τοτε,θυμαμαι οτι δεν ειχε μεταπτωσεις στην τιμη ουτε καποια τρελη προσφορα(λογικο αν σκεφτουμε τη διαφορα με τον ανταγωνισμο).

Επεξ/σία από theo11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...