Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, theodoreroulis είπε

Παρακολουθώ αρκετό καιρό το θέμα μιας και ετοιμάζομαι για αγορά νέου κλιματιστικού χωρις να εχω εμπειρία με κάποιο άλλο μέχρι τώρα. Θα μπει σε ενα χώρο 30 τ.μ. με τρία ανοίγματα (τα 2 ειναι αλουμίνια κουφώματα και το τρίτο άνοιγμα είναι σιδερένια πόρτα κεντρική είσοδος) ειναι μονοκατοικία ισόγεια στα βόρεια προάστια Αττικής, εκτεθειμένη απο ολες τις πλευρες. Ο χώρος ειναι εκτεθειμενος από 3 πλευρες. Θέλω να δουλευω το κλιματιστικό συμπληρωματικά με θέρμανση πετρελαίου και προφανώς καλοκαίρι που ψηνομαστε λόγω της αμονωτης πλάκας.

Από την ανάγνωση του θέματος καταλαβαίνω ότι πάω για 18αρι με τις εξής επιλογες:

Toshiba shorai

Asyg18

Daikin sensira ή perfera.

Να αναφέρω οτι το μπάτζετ μου είναι γύρω στα 800€ με ή χωρίς τοποθέτηση περιμένοντας Black Friday.

Να μείνω μακριά από toyotomi, inventor, midea, tcl κλπ και να προσανατολιστω περισσότερο σε toshiba, Fujitsu, Daikin, Mitsubishi?

Απο τα τρία που κοιτάς ή το Fujitsu ή το Shorai . 

Απο τη στιγμή που το θες επικουρικά στη θέρμανση (υποθέτω ότι δε θα το δουλεύεις κάθε μέρα) δε χρειάζεται να δώσεις σημασία στο SCOP του κλιματιστικού αλλά στο SEER να είναι όσο πιο μεγαλύτερο γίνεται  ειδικά αν το καλοκαίρι το κλιματιστικό θα το χρησιμοποιείς καθημερινά.

Kοίτα και αυτό με 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη  και καλύτερο SEER = 7.6   στα 795 ευρώ απο εδώ:
https://www.alphaclimagr.gr/product/1408496/inventor-nemesis-pro-n2vi32-18wifi-n2vo32-18-a.html?ref=bestprice.gr




 

16 ώρες πριν, theodoreroulis είπε

Υπάρχει κάποιος που είχε αγορασει με εκπτωση το 18αρι shorai και αν ναι πόσο;

Τώρα έχει στο σκρουτζ 950.

Μπορει να πέσει και στα 700?

Ότι είναι να γίνει θα γίνει στο black friday . Άγνωστο αν θα παίξει σε τόσο χαμηλή τιμή . 

14 ώρες πριν, argimeg είπε

Καλησπέρα,

Φέτος τον χειμώνα θα την βγάλω με κλιματιστικά μιας και περιμένω το εξοικονομώ (είμαι επιλαχών) για να βάλω αέριο. Μένω λίγο έξω από Θεσσαλονίκη και οι χαμηλότερες θερμοκρασίες που έχουμε τις δύσκολες ημέρες του χειμώνα είναι από -5 και επάνω και αυτό για κάποιες ημέρες, και γενικά είμαστε από 0 έως 10 για κανένα μήνα το πολύ δύο. Τα κουφώματα είναι αλουμινίου και η μόνωση δεν είναι πολύ καλή, οικοδομή του 2000 και μένω σε πολυκατοικία στον 1ο με αποθήκες από κάτω μου και είμαι ανοιχτός από 3 σημεία βόρεια-νότια-ανατολικά. Στα δύο υπνοδωμάτια που είναι 10 τμ το κάθε ένα θα βάλω δύο toshiba shorai 9.000 btu.

Το ερώτημα μου είναι το εξής, πιστεύετε ότι θα με καλύψει για το σαλόνι μου 40τμ το κλιματιστικό που ήδη έχω και βλέπετε στην φώτο; Το είχα πάρει το 2008 είναι Daikin ururu-sarara και η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δουλέψει συνολικά πάνω από 500 ώρες και οι 450 από αύτες ήταν στην ψύξη. Επίσης πιστεύετε ότι θα με σύμφερε περισσότερο από πλεύρα οικονομίας η αγορά ενός νέου κλιματιστικού Α++ με μεγαλύτερο COP; Επίσης, ανεξάρτητα με την τωρινή κατάσταση που θέλω να βγάλω τον χειμώνα και εάν με καλύπτει θα δουλέψω με αυτό, νομίζετε ότι αξίζει να σε κάποια φάση να αλλάξω το κλιμαστικό που έχω με ένα αποδοτικότερο και οικονομικότερο ή αυτό που έχω είναι ΟΚ; 

ururu-sarara.-newjpg.jpg

Μην το σκέφτεσαι καν να το αλλάξεις . Έχει εξαιρετικά COP EER . Θα φανεί αν θα σε καλύψει το χειμώνα που λογικά περιμένω να σε καλύψει . 

13 ώρες πριν, argimeg είπε

Ποτέ δεν χρειάστηκε να το δοκιμάσω τον χειμώνα γιατί έως και πέρσι είχαμε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση πετρέλαιο όμως φέτος οι περισσότεροι έβαλαν αέριο οπότε δεν συμφέρει να το καίω μόνο εγώ και άλλος ένας. Εγώ και ακόμα ένας από τους 9 συνολικά είμαστε επιλαχόντες στο εξοικονομώ και περιμένουμε. Ίσως να το βάλω σε ένα από τα υπνοδομάτια και να βάλω ένα 24άρι στο σαλόνι αλλά πολλά έξοδα λογικά στο βάλε-βγάλε.

Λάθος να βάλεις τόσο μεγάλο κλιματιστικό σε υπνοδωμάτιο . Θα έχεις θέματα θερμικής άνεσης . 
Χρησιμοποιησε το τώρα που ξεκινάνε τα κρύα . Αν δεις ότι ζορίζεται ή δεν καλύπτει ο χώρος τότε να σκεφτείς κάτι μεγαλύτερο . Αν σε καλύπτει είναι κρίμα να το διώξεις με τέτοιους συντελεστές απόδοσης που έχει  .Δε παίρνεις κάτω απο 1200-1300 ευρώ αντίστοιχο σε COP EER  πόσο μάλλον μηχάνημα που κάνει ύγρανση/αφύγρανση και είσοδο νωπού αέρα . 

1 ώρα πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα στην παρεα,

επανερχομαι στο θεμα , για σπιτι 65 μετρα σαλονοκουζινα 2 δωματια μπανιο χωρις διαδρομους θελω να παρω ενα 24αρι ac , αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες προτασεις να περιμενω μεχρι black friday μηπως και καποιο απο αυτα που θα προτεινετε υπαρχει σε καλη τιμη.

Μελλοντικα θα μπει και ενα μικρο στο ενα. δωματιο αλλα οχι τωρα.

Ευχαριστω


Ένα κλιματιστικό για να πιάνεις ολόκληρο σπίτι είναι γενικά λάθος . Θα πάρεις ένα κλιματιστικό που θα σου καλύπτει τον ενιαίο χώρο όπου θα εγκατασταθεί .

Πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος χώρος;
Για ψύξη ή για θέρμανση το θες ; 
Έχεις αλουμίνια με διπλό τζάμι; Συρώμενα ή Ανοιγόμενα ;
Έχεις ταράτσα απο πάνω σου ;
Έχεις πιλοτή απο κάτω;
Έχεις μόνωση στις τοιχοποιίες ;
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Tο συγκεκριμένο Mitsubishi το καλόβλεπα γιατί σύμφωνα με το eurovent , έχει ένα από τα υψηλότερα επιμέρους COP σε χαμηλές θερμοκρασίες (-7, -2) :

MSZ-HJ71VAMUZ-HJ71VA_1573733133.5527.pdf 964 kB · 1 download

Από την άλλη είναι κάπως μέτριο σε ψύξη (seer).

Αν λοιπόν μένεις κάπου με πολύ κρύο και το θες για θέρμανση και δεν σε πειράζει η μέτρια εγγύηση ( 3 έτη για μηχανικά και ηλεκτρικά μέρη και 7 έτη για το συμπιεστή) και έχεις χώρο να βολέψεις την τεράστια εξωτερική μονάδα, είναι μια πολύ καλή επιλογή γιατί είναι Mitsubishi.

Αν είσαι σε καμιά Κρήτη ή κάπου με σχετικά μαλακό καιρό και το θες και για ψύξη, ίσως να κοίταζες κάτι άλλο.

Πόσα τμ θες να καλύψεις; Μονώσεις; Κουφώματα;

ΑΑΑΑΑΑΑα, τώρα το είδα, Θεσσαλονίκη και 65μ.

Με ένα μηχάνημα δεν θα καλύψεις πολλά δωμάτια.

Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα του σπιτιού;

edit

Τα έχουμε ξαναπεί εδώ βλέπω

Οκ αφού επιμένεις για ένα μηχάνημα, πάρε ένα μεγάλο και πες μας τι έγινε.

Προσωπικά θα έπαιρνα αυτό https://airsamoilis.gr/product/srk-src-63zr-w/

Είναι πιο αθόρυβο, έχει ίδια ονομαστική στη θέρμανση, μεγαλύτερη μέγιστη και σαφώς καλύτερους βαθμούς απόδοσης.

Μετά κανά 9άρι για όποιο δωμάτιο ήθελε ενίσχυση, που είναι δεδομένο ότι θα χρειαστεί.

Φιλε εκτιμω τη βοηθεια, αυτο που λινκαρες βλεπω και υγρο 32 ενω αυτο που λινκαρα εγω δεν εχει , ειναι σημαντικη  η διαφορα;

29 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Απο τα τρία που κοιτάς ή το Fujitsu ή το Shorai . 

Απο τη στιγμή που το θες επικουρικά στη θέρμανση (υποθέτω ότι δε θα το δουλεύεις κάθε μέρα) δε χρειάζεται να δώσεις σημασία στο SCOP του κλιματιστικού αλλά στο SEER να είναι όσο πιο μεγαλύτερο γίνεται  ειδικά αν το καλοκαίρι το κλιματιστικό θα το χρησιμοποιείς καθημερινά.

Kοίτα και αυτό με 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη  και καλύτερο SEER = 7.6   στα 795 ευρώ απο εδώ:
https://www.alphaclimagr.gr/product/1408496/inventor-nemesis-pro-n2vi32-18wifi-n2vo32-18-a.html?ref=bestprice.gr




 

Ότι είναι να γίνει θα γίνει στο black friday . Άγνωστο αν θα παίξει σε τόσο χαμηλή τιμή . 

Μην το σκέφτεσαι καν να το αλλάξεις . Έχει εξαιρετικά COP EER . Θα φανεί αν θα σε καλύψει το χειμώνα που λογικά περιμένω να σε καλύψει . 

Λάθος να βάλεις τόσο μεγάλο κλιματιστικό σε υπνοδωμάτιο . Θα έχεις θέματα θερμικής άνεσης . 
Χρησιμοποιησε το τώρα που ξεκινάνε τα κρύα . Αν δεις ότι ζορίζεται ή δεν καλύπτει ο χώρος τότε να σκεφτείς κάτι μεγαλύτερο . Αν σε καλύπτει είναι κρίμα να το διώξεις με τέτοιους συντελεστές απόδοσης που έχει  .Δε παίρνεις κάτω απο 1200-1300 ευρώ αντίστοιχο σε COP EER  πόσο μάλλον μηχάνημα που κάνει ύγρανση/αφύγρανση και είσοδο νωπού αέρα . 


Ένα κλιματιστικό για να πιάνεις ολόκληρο σπίτι είναι γενικά λάθος . Θα πάρεις ένα κλιματιστικό που θα σου καλύπτει τον ενιαίο χώρο όπου θα εγκατασταθεί .

Πόσα τετραγωνικά είναι ο ενιαίος χώρος;
Για ψύξη ή για θέρμανση το θες ; 
Έχεις αλουμίνια με διπλό τζάμι; Συρώμενα ή Ανοιγόμενα ;
Έχεις ταράτσα απο πάνω σου ;
Έχεις πιλοτή απο κάτω;
Έχεις μόνωση στις τοιχοποιίες ;
 

Φιλε μου ρετιρε ειναι το σπιτι, κουφωματα καινουρια ανοιγομενα με διπλο τζαμι, μονωση υπαρχει ναι,  απο κατω ειναι διαμερισμα 130 μετρα και μενει οικογενεια με θερμανση πετρελαιο, οι τοιχοι δεν εχουν μονωση ακομη τωρα το εκανα ανακαινιση· θα βαλω μετα μονωση και στους τοιχους εξωτερικα, το θελω φετος σιγουρα για θερμανση μεχρι να βαλω αεριο, μελλοντικα κατα κυριο λογο για ψυξη μιας και θα μπει αεριο καποια στιγμη.

Η σαλονοκουζινα ειναι 35 μετρα, τα δωματια ειναι διπλα σε αυτον τον χωρο δεν υπαρχει διαδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Μαλλον θα γινει χαμος το black friday...ολοι θελουμε SHORAI 18αρια :D

Να δούμε που θα τα βρούμε 😂 

Έχω να εκτελέσω 4 παραγγελίες 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Χρειάζομαι ένα κλιματιστικό για έναν ενιαίο χώρο περίπου 50 τετραγωνικών, κυρίως για θέρμανση .Είναι 3 χώροι που ενώνονται με 2 καμάρες, αλλά οι καμάρες δεν βρίσκονται σε ευθεία μεταξύ τους.

Το σπίτι είναι διπλοκατοικία και ισόγειο χωρίς πρασιά, η πόρτα μου είναι κατευθείαν στο δρόμο. Δεν υπάρχει καμιά μόνωση, τα κουφώματα είναι ξύλινα και σκεβρωμένα, ενώ η πόρτα της εισόδου παλιά σιδερένια. Επίσης, το ταβάνι φτάνει τα 3 μέτρα.

Το κλιματιστικό σχεδιάζω να τοποθετηθεί στο πρώτο δωμάτιο, μόλις μπαίνεις στο σπίτι, πάνω από το παράθυρο, δίπλα στη πόρτα της εισόδου. Νομίζω ότι είναι η μοναδική λύση, καθώς ο εξωτερικός τοίχος είναι πέτρινος και το μοναδικό σημείο που έχει τούβλο (και μισός σε πλάτος τοίχος), είναι κάτω από το παράθυρο. Θα μπορεί άραγε να μπει η εσωτερική μονάδα πάνω από το παράθυρο και η εξωτερική ακριβώς έξω στο πεζοδρόμιο κάτω από το παράθυρο;

Η δεύτερη λύση, είναι να μπει στο τελευταίο δωμάτιο που βλέπει σε κήπο (για να μπει η εξωτερική μονάδα στην αυλή), αλλά ο χώρος αυτός, μου είναι τελευταίος σε προταιριότητα και επίσης δεν μπορεί να τοποθετηθεί με κατεύθυνση στα υπόλοιπα δυο δωμάτια γιατί υπάρχει μεγάλη τζαμαρία μέχρι το ταβάνι.

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να έρθει κάποιος να το ελέγξει από κοντά, και αυτό θα σας ρώταγα επίσης. Ρώτησα στον Κωτσόβολο, και μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να κάνω την παραγγελία και μετά γίνεται η μελέτη και τοποθέτηση. Λογικό, αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να τοποθετηθεί γενικά κλιματιστικό. Δεν είχε ποτέ το σπίτι και επιχειρώ για πρώτη φορά.

Επίσης, επειδή θα αλλάξω και κουφώματα, δεν ξέρω αν επηρεάζεται η εγκατάσταση που θα είναι καντά στο παράθυρο, και αν πρέπει να βάλω πρώτα κουφώματα και μετά το κλιματιστικό.

Θα πρέπει να απευθυνθώ σε ψυκτικό για όλους αυτούς τους προβληματισμούς; Να μιλήσω πρώτα με αλουμινά;

Αν, ναι, τότε υπάρχει περίπτωση να φωνάξω τον ψυκτικό μόνο για την μελέτη επειδή η εγκατάσταση σε μερικά μοντέλα από τον Κωτσόβολο είναι δωρεάν. Αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο να τον φωνάξω μόνο για μελέτη και να κάνει άλλος την εγκατάσταση.

Εκτιμώ όσους με διάβασαν 😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα.

Χρειάζομαι ένα κλιματιστικό για έναν ενιαίο χώρο περίπου 50 τετραγωνικών, κυρίως για θέρμανση .Είναι 3 χώροι που ενώνονται με 2 καμάρες, αλλά οι καμάρες δεν βρίσκονται σε ευθεία μεταξύ τους.

Το σπίτι είναι διπλοκατοικία και ισόγειο χωρίς πρασιά, η πόρτα μου είναι κατευθείαν στο δρόμο. Δεν υπάρχει καμιά μόνωση, τα κουφώματα είναι ξύλινα και σκεβρωμένα, ενώ η πόρτα της εισόδου παλιά σιδερένια. Επίσης, το ταβάνι φτάνει τα 3 μέτρα.

Το κλιματιστικό σχεδιάζω να τοποθετηθεί στο πρώτο δωμάτιο, μόλις μπαίνεις στο σπίτι, πάνω από το παράθυρο, δίπλα στη πόρτα της εισόδου. Νομίζω ότι είναι η μοναδική λύση, καθώς ο εξωτερικός τοίχος είναι πέτρινος και το μοναδικό σημείο που έχει τούβλο (και μισός σε πλάτος τοίχος), είναι κάτω από το παράθυρο. Θα μπορεί άραγε να μπει η εσωτερική μονάδα πάνω από το παράθυρο και η εξωτερική ακριβώς έξω στο πεζοδρόμιο κάτω από το παράθυρο;

Η δεύτερη λύση, είναι να μπει στο τελευταίο δωμάτιο που βλέπει σε κήπο (για να μπει η εξωτερική μονάδα στην αυλή), αλλά ο χώρος αυτός, μου είναι τελευταίος σε προταιριότητα και επίσης δεν μπορεί να τοποθετηθεί με κατεύθυνση στα υπόλοιπα δυο δωμάτια γιατί υπάρχει μεγάλη τζαμαρία μέχρι το ταβάνι.

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να έρθει κάποιος να το ελέγξει από κοντά, και αυτό θα σας ρώταγα επίσης. Ρώτησα στον Κωτσόβολο, και μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να κάνω την παραγγελία και μετά γίνεται η μελέτη και τοποθέτηση. Λογικό, αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να τοποθετηθεί γενικά κλιματιστικό. Δεν είχε ποτέ το σπίτι και επιχειρώ για πρώτη φορά.

Επίσης, επειδή θα αλλάξω και κουφώματα, δεν ξέρω αν επηρεάζεται η εγκατάσταση που θα είναι καντά στο παράθυρο, και αν πρέπει να βάλω πρώτα κουφώματα και μετά το κλιματιστικό.

Θα πρέπει να απευθυνθώ σε ψυκτικό για όλους αυτούς τους προβληματισμούς; Να μιλήσω πρώτα με αλουμινά;

Αν, ναι, τότε υπάρχει περίπτωση να φωνάξω τον ψυκτικό μόνο για την μελέτη επειδή η εγκατάσταση σε μερικά μοντέλα από τον Κωτσόβολο είναι δωρεάν. Αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο να τον φωνάξω μόνο για μελέτη και να κάνει άλλος την εγκατάσταση.

Εκτιμώ όσους με διάβασαν 😀

Φίλε το πρόβλημα σου είναι πολυσύνθετο και πρέπει με κάποιο τρόπο να γίνει αυτοψία.

Έτσι στο μιλητο ότι και να σου πει κάποιος θα σε πάρει στο λαιμό του 

https://www.elith.gr/calc/index.php

Κάνε και αυτό το τεστ για να δεις που βρίσκεσαι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Σας βάζω ένα σχέδιο του σπιτιού για να δείτε στο περίπου όπως επίσης και το αποτέλεσμα που μου έβγαλε από το test. Ξέχασα να γράψω ότι είμαι στον 1ο και από κάτω έχουμε αποθήκες. Αυτός στον 2ο δεν το άναβε και πολύ τουλάχιστον όσο είχαμε καλοριφέρ και αυτό φαινόταν από τα κοινόχρηστα, εγώ πλήρωνα τα διπλάσια για θέρμανση.

Στα δωμάτια θα αγοραστούν 2 toshiba shorai. Έκανα αίτηση αλλαγής παρόχου χθες από ΔΕΗ σε watt and volt πακέτο liberty. Τώρα θα μου πείτε γιατί αφού θα αγοράσεις κλιματιστικά, δεν βάζεις κατευθείαν αέριο αφού τα κλιματιστικά θα σου βγουν 1.600€ +. Γιατί θα μπούνε και αυτά στο εξοικονομώ και δεν θα φαίνονται ότι τα αγόρασα αφού δεν θα κοπεί τώρα παραστατικό αλλά μόλις εγκριθεί η αίτηση μου. Ο μηχανικός μου είπε ότι εάν κάνουμε την εγκατάσταση αερίου και το ανάψω τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πάρω επιδότηση επειδή θα φανεί ότι είχα αέριο πρωτού εγκριθεί η αίτηση μου. Άστα να πάνε.

22.JPG.246b3e9ed58041676b6baabb9955e5ae.JPG

image.png.62f7ba9269a98d9b6808d7c0048567d0.png

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, argimeg είπε

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Σας βάζω ένα σχέδιο του σπιτιού για να δείτε στο περίπου όπως επίσης και το αποτέλεσμα που μου έβγαλε από το test. Ξέχασα να γράψω ότι είμαι στον 1ο και από κάτω έχουμε αποθήκες. Αυτός στον 2ο δεν το άναβε και πολύ τουλάχιστον όσο είχαμε καλοριφέρ και αυτό φαινόταν από τα κοινόχρηστα, εγώ πλήρωνα τα διπλάσια για θέρμανση.

Στα δωμάτια θα αγοραστούν 2 toshiba shorai. Έκανα αίτηση αλλαγής παρόχου χθες από ΔΕΗ σε watt and volt πακέτο liberty. Τώρα θα μου πείτε γιατί αφού θα αγοράσεις κλιματιστικά, δεν βάζεις κατευθείαν αέριο αφού τα κλιματιστικά θα σου βγουν 1.600€ +. Γιατί θα μπούνε και αυτά στο εξοικονομώ και δεν θα φαίνονται ότι τα αγόρασα αφού δεν θα κοπεί τώρα παραστατικό αλλά μόλις εγκριθεί η αίτηση μου. Ο μηχανικός μου είπε ότι εάν κάνουμε την εγκατάσταση αερίου και το ανάψω τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πάρω επιδότηση επειδή θα φανεί ότι είχα αέριο πρωτού εγκριθεί η αίτηση μου. Άστα να πάνε.

22.JPG.246b3e9ed58041676b6baabb9955e5ae.JPG

image.png.62f7ba9269a98d9b6808d7c0048567d0.png

Οι απώλειες είναι των 40τμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...