Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι βέβαια. Με εξωτερική 17-18 είναι κάπου 210-220 και με 11-12 είναι περίπου 270W. 

Αλλά είναι λογικό μιας και το σπίτι δεν προλαβαίνει να κρυώσει. 

Όταν θα πέσουμε 7-8C μέγιστες και 2-3 ελάχιστες , εκεί θα δούμε . 

Δλδ αν το ειχες ανοιχτο ολο τον Νοεμβριο δε θα ειχε ανεβει πανω απο 270w?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δλδ αν το ειχες ανοιχτο ολο τον Νοεμβριο δε θα ειχε ανεβει πανω απο 270w?

Με τις θερμοκρασίες που είχαμε φέτος, σίγουρα. Και πιο κάτω βασικά. Συνήθως είναι 210-240. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μισό λεπτό. 

Καταρχάς στη φωτογραφία έχω θερμόμετρο που πάει μέσα στις περσίδες, άρα δεν μετράω θερμοκρασία του χώρου αλλά του αέρα που βγαίνει. 

Αν το σπίτι θέλει Α ενέργεια για να εξισορροπήσει τις απώλειες που προκαλούν οι 17C της εξωτερικής, τότε το κλιματιστικό βγάζει επίσης Α ενέργεια. 

Το Fujitsu λοιπόν , έχοντάς στην ταχύτητα silent, βγάζει 580m3/hr. Τα κυβικά αυτά, αρκεί να έχουν 28C θερμοκρασία ώστε το γινόμενό τους να μου δώσει την Α ενέργεια που θέλω. 

Για να μου δώσει Α ενέργεια, παίρνει Β από το περιβάλλον . Το Β είναι αρκετά μεγάλο μιας και έξω έχει 17C που έχουν αρκετή ενέργεια. 

Το κλιματιστικό αρκείται να κάψει C ενέργεια ( 222W ) και με πολλαπλασιασμό της απόδοσής του (με μέσα 22 και έξω 17), δηλαδή το COP, μου δίνει την Α ενέργεια που χρειάζεται ώστε να έχω 22 μέσα . 

Οκ;

Διδάσκαλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Επειδή διαπιστώνω πως το κατέχετε το άθλημα ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο; 

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198526-general electric-ges-nmg25-prime

Το θέλω για δωμάτιο παιδικό, βρεφικό καλύτερα,  κυρίως για θέρμανση, σε 4ο όροφο με διπλά τζάμια στην Βορειοανατολική Αττική .Υγρασία θα έλεγα έχουμε ούτε πολύ ούτε λίγο, διότι είμαστε κοντά σε βουνό. Αν υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα δεδομένου ότι παρέχεται κ η δωρεάν εγκατάσταση είναι ευπρόσδεκτο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Ελα ντες! Κι εγω ζαχαρωνα ενα Amber αλλα λενε οτι εχει θεματα ο Μαυρογεννης. Ισως να εχει, ισως οχι. Το θεμα ειναι αν ρισκαρεις η οχι.

Εγω ξερω οτι με την γκαντεμια που με δερνει αν παρω Gree την επομενη μερα δε θα υπαρχει αντιπροσωπος και αν παρω κατι αλλο την επομενη θα παρει την αντιπροσωπεια η Inventor και θα δινει 25 χρονια εγγυηση χωρις ορους.😁

Μα τόση γκαντεμιά; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, txcellas είπε

Με τη λειτουργία θέρμανσης από το κλιματιστικό η υπάρχουσα υγρασία αφαιρείται;

Όχι! Μονο σε λειτουργία ψύξης κάνει αφυγρανση! Μιλάμε για φυσιολογικά μοντέλα κλιματιστικών και όχι πχ ururu sarara

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tapouts είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Επειδή διαπιστώνω πως το κατέχετε το άθλημα ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο; 

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198526-general electric-ges-nmg25-prime

Το θέλω για δωμάτιο παιδικό, βρεφικό καλύτερα,  κυρίως για θέρμανση, σε 4ο όροφο με διπλά τζάμια στην Βορειοανατολική Αττική .Υγρασία θα έλεγα έχουμε ούτε πολύ ούτε λίγο, διότι είμαστε κοντά σε βουνό. Αν υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα δεδομένου ότι παρέχεται κ η δωρεάν εγκατάσταση είναι ευπρόσδεκτο. 

Δείχνει αρκετά καλό σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που διαθέτει με τα φίλτρα και τον ιονιστη αν κάποιος εδώ μέσα το έχει και μπορεί να δώσει μια γνώμη θα ήταν πολύ χρήσιμο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, fthanos27 είπε

Παιδιά τι συμβαίνει με τη Νίπον - Μαυρογένης και τα Gree; Έχουν χαθεί από πολλά μεγάλα καταστήματα και γενικά δε γίνεται καμία προώθηση των προϊόντων; Σκεφτόμουν να πάρω το 24άρι bora αλλά το ξανασκέφτομαι...

Απο αρχές άνοιξης είχαν θέματα με την διαθεσιμότητα κλιματιστικών . Μερικά άτομα απο δω μέσα περιμέναν έως και δύο μηνες να παραλάβουν και μετά απλά ακύρωσαν την παραγγελία τους γιατί κανείς δεν ήξερε πότε θα παραλάβουν .   Εικάζεται ότι οικονομικά  η αντιπροσωπεία δεν τα πάει καλά και αδυνατεί να καλύψει την ζήτηση . 

5 ώρες πριν, Sebu είπε

Οπα αυτο ειναι βασικο ομως. Γιατι "υποχρεωτικη" ετησια συντηρηση για να ισχυει η εγγυηση ανεβαζει εμμεσα το κοστος κτησης.

Πχ για καποιον που το κλιματιστικο το δουλευει βαρια 180-200 ωρες το καλοκαιρι ψυξη (μεσο ορο λιγοτερο) και τις μισες ισως το χειμωνα, δεν τον συμφερει να φερνει καθε χρονο τεχνικο.

Κανει μονος καθαρισμους φιλτρων και στοιχειου μονος του και μια ανα καποια χρονια φερνει τεχνικο για ελεγχο φρεον και αποδοση.

Αρα Toshiba θελει υποχρεωτικα σερβις. Η Daikin???

Η Toshiba το λέει ξεκάθαρα στους όρους της :
http://www.toshiba-aircon.gr/media/119863/toshiba_residential_hiwall_7_years.pdf

Τους όρους της Daikin δεν μπορώ να τους βρώ πουθενά . Μόνο ότι δίνουν 3 χρόνια εγγύηση . 

 

5 ώρες πριν, prefuse είπε

ειμαι πολύ κοντά πριν το add to cart, ποιο απο τα παρακάτω θα προτείνατε για θέρμανση;

γνωρίζετε ποιο εξάρτημα πρεπει να αγοραστεί (και με ποιο περίπου κόστος) για να τα χειριζόμαστε μέσω WIFI;

(για τα daikin ειναι αυτό https://euragora.gr/product/brp069a41-online-elegktis-aksesouar-543013/?)

(και για τα Toshiba αυτό https://www.a-smart.gr/index.php/product/toshiba-wi-fi-module-rb-n102s-g/)

τα wifi modules πρεπει να μπουν σε κάθε κλιματισικό ή μπορούμε να βαλουμε ένα και να χειριζόμαστε 2 κλιματιστικά;

με sonoff δεν ειναι πιο οικονομικά αλλα ειναι δύσκολα στην εγκατάσταση παραμετροποίηση;

skr_prm=WyJlMjRhNjE5Yy1hMTk0LTRkNjktODMwNy1mZmQ5Yjg1OTYzYWUiLDE1NzQ3NzMyODM2NjAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Toshiba Mirai Plus 13TAVG-E/B13TKVG-E

Fujitsu ASYG09KMTA

Daikin ATXC35B Siesta Sensira

Kάθε κλιματιστικό θέλει το wifi module του . Υπολόγισε 70-80 ευρώ το κάθε ένα και στις δύο μάρκες (toshiba , daikin)

4 ώρες πριν, prefuse είπε

Το ετήσιο σέρβις θα πρέπει να γίνει από εκεί που τα αγοράσαμε ή μπορούμε να επιλέξουμε εμείς τον τεχνικό που θα τα κάνει συντήρηση;

Πόσο κόστος έχει μια συντήρηση κλιματιστικού από τις μεγάλες αλυσίδες;

Ανάλογα την ποιότητα της συντήρησης . υπολόγισε 20-40 ευρώ .  Δεν νομίζω να σε περιορίζουν έτσι και αλλιώς στους όρους δεν το αναφέρουν (Toshiba) . Λογικά μπορείς να καλέσεις τον δικό σου ψυκτικό αρκεί να κοπεί απόδειξη για να αποδεικνύεται ότι έγινε η συντήρηση . 
"Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνεται η ετήσια συντήρηση του προϊόντος από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό (υποχρεωτικά μετά τον 1ο χρόνο λειτουργίας και με την επίδειξη των αντίστοιχων αποδείξεων παροχής υπηρεσιών)."

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kacey είπε

Shorai απλό 22 vs Suzumi+ 22 ?

όπου Suzumi+ =

σημαντική διαφορά τιμής προς τα κάτω (~150ε διαφορά τοποθετημένα έτοιμα και τα δύο από το κάθε μαγαζί που τα πουλάει)
χωρίς δυνατότητα wifi (ψιλοαδιάφορο),
φρεον R410A,
ίδιες δυνατότητες btu,
ελαφρά χειρότερα SEER SCOP.

Αν δεν το χρειαζεσαι για θερμανση, ισως και να αξιζει η αγορα του Suzumi, αλλιως το Shorai εχει πολυ μεγαλυτερο SCOP. Επίσης ειναι πολυ πιο μοντερνο μηχανημα σε πλακετες και κομπρεσσορα. Για 150 ευρω, θα πηγαινα στο Shorai premium προσωπικα...Αν δεν θελεις να ξεπερασεις τα 1000, δες και το FUJITSU 24KLCA....να πω την αληθεια, δεν βλεπω τον λογω αγορας του Shorai premium 24 αφου υπαρχει το FUJITSU 24 KLCA. To δευτερο ειναι πιο αποδοτικο και πιο οικονομικο.

Το Shorai ειναι πολυ καλο στα 18000btu, το οποιο ειναι το πιο αποδοτικο της σειρας.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα σας,

ήθελα τα φώτα σας για το εξής

πρόκειται για ενιαίο χώρο 45τμ, περίπου, χωρίς ιδιαίτερες απώλειες και θα χρησιμοποιείται ως κύριο μέσο θέρμανσης τον χειμώνα. Εννοείται ότι θα χρησιμοποιείται και το καλοκαίρι. 

είμαι ανάμεσα στο 

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca

και στο 

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198887-toshiba-mirai-plus-18tavg-e/18tkvg-e

Επειδή η τιμή είναι ακριβώς η ίδια και τα χαρακτηριστικά δεν έχουν μεγάλες διαφορές δυσκολεύομαι ν' αποφασίσω. 

Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με την εμειρία ή με την ενημέρωση που πιθανώς έχετε;κ

ευχαριστώ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, c-max είπε

Ναι το χρησιμοποιώ αφού το κλιματιστικό μου δεν έχει wifi, έχει βιβλιοθήκη τηλεχειριστήριων όπως και εκμάθηση . Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος,έχω συνδέσει κλιματιστικό, τηλεόραση, μπάρα, όπως και έναν αισθητήρα Α1 (θερμοκρασία,υγρασία,ποιότητα αέρα και άλλα). Με αυτό μπορείς να φτιάξεις και κανόνες,π.χ όταν η θερμοκρασία στο σπίτι πέσει στους 20C, άνοιξε το κλιμα/θέρμανση κτλ

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...