Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Καταρχάς θα πρέπει να προσδιορίσεις πόσα btus πρέπει να είναι το κλιματιστικό σου.

Ιδανικά μέσω μηχανολόγου μηχανικού με μελέτη θερμικών απωλειών.

Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα , μόνος σου με μπακαλίστικες μεθόδους πχ https://www.elith.gr/calc/index.php

Μετά πρέπει να λάβεις υπόψη ότι όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία, τόσο πέφτει το capacity.

Εδώ του Shorai

Screenshot-2.png.e06b25f6a9f994ec5ee7121195578cfc.png

Με λίγα λόγια αν ο χώρος θα ζητήσει πχ 5KW θερμική ενέργεια, τότε στους 0C που το Shorai έχει 70% capacity, τότε μόνο το 24άρι επαρκεί μιας και έχει 0.7*8=5.6

Το 22άρι έχει 0,7*7=4.9 δηλαδή οριακά.

Άρα σε ένα σπίτι που έχει τον χειμώνα εξωτερικές κοντά στο μηδέν και οι απώλειες είναι τόσες που πρέπει να είμαστε capacity πάνω από 5KW τότε ο μηχανολόγος θα έλεγε να αγοραστεί το 24άρι ή το 22άρι με backup λύση πχ λέβητα . κοκ

Οπότε καταλαβαίνεις ότι το να λες "ας είναι 16btu πιστεύω ότι θα με καλύψει για 40-45τμ περίπου επειδή δεν υπάρχουν απώλειες" , έχει τον κίνδυνο τις ημέρες που θα έχει κρύο και τότε θα το χρειάζεσαι, να μην έχεις την ζέστη που θες.

Άρα αν κάποιος θέλει να είναι στην ασφαλή περιοχή και δεν θέλει να προχωρήσει σε μελέτη , αγοράζει μεγαλύτερο κλιματιστικό από το πιθανώς βέλτιστο δίνοντας περισσότερα χρήματα και έχοντας συνήθως μικρότερους βαθμούς απόδοσης.

Αφού το καλύψαμε αυτό, για το Fujitsu να πω μιας και το έχω, ότι δεν είναι για ανθρώπους που θέλουν αθόρυβο κλιματιστικό.

Η Fujitsu έχει φτιάξει το μηχάνημα αυτό με γνώμονα τη μέγιστη απόδοση.

Τα video τα έχω σηκώσει εγώ. Συνήθως δουλεύει σε low ταχύτητα.

Θα σου βάλω κάποια εδώ . Ότι θες ρωτάς.

 

@liakjim και  @Dare-Devil  σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Το σπίτι βρίσκεται στα Νότια προάστια. Σχετικά κοντά στην παραλιακή. Η εξωτερική θερμοκρασία σπάνια θα πέσει στο 0 και η εσωτερική στο προηγούμενο σπίτι, που ήταν ανοιχτό σε όλους τους προσανατολισμούς, κυμαινόταν γύρω στους 15-18 βαθμούς.  Το σπίτι αυτό είναι ανοικτό μόνο στον βορρά ενώ α-δ-ν είναι καλυμένο, το ίδιο και πάνω - κάτω. Δεν υπάρχει μπακ απ καυστήρα. Θα είναι κατά κάποιο τρόπο το κύριο μέσο θέρμανσης. Ο ενιαίος χώρος είναι περίπου 40-45τμ μαξ. Μίλησα με ψυκτικό (απο το τηλέφωνο) και σύμφωνα με την περιγραφή μου, πρότεινε 18btu. Όμως, θεωρώ ότι και τα 16btu (εάν είναι καλό το μηχάνημα, και το σοράι δίνει ότι φτάνει μέχρι 18000) μπορεί να με καλύψει ίσως οριακά. το 24άρι νομίζω ότι είναι μεγάλο. Σκέφτηκα το σοράι επειδή διαβάζω τα σχόλια και είδα επίσης τα χαρακτηριστικά του. όπως όλους μ' ενδιαφέρει ο συνδιασμός απόδοσης και οικονομίας. Σίγουρα έχω μπερδευτεί γιατί είναι όλα στην ίδια τιμή με πάνω-κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά !  Πλην του Μιτσουμπίσι που είναι πιο ακριβό και πιο αθόρυβο. 

το Fujitsu στο low είναι αθόρυβο. Θα μπορώ να το έχω συνέχεια σε αυτήν την επιλογή; Επίσης η εξωτερική μονάδα είναι σχετικώς αθόρυβη. 

Σας ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα.

Καθώς παράγγειλα το νέο μου κλιματιστικό, θα ήθελα με κάποιον τρόπο να μπορώ να μετράω την στιγμιαία του κατανάλωση. Έχετε δοκιμάσει κάποιον μετρητή κατανάλωσης;

Παραθέτω λινκ από skroutz:

https://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

H απόδοση του μηχανήματος στη θέρμανση ή στη ψύξη σε btu/h (ή kw)  
Η ονομαστική είναι η απόδοση του μηχανήματος σε συγκεκριμένες συνθήκες . 
Για την θέρμανση η ονομαστική απόδοση είναι η απόδοση σε συνθήκες 19-20 κελσίου μέσα στο χώρο μας και 7 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία
Για την ψυξη η ονομαστική απόδοση είναι η απόδοση σε συνθήκες 25-26 κελσίου μέσα στο χώρο μας και 35 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία. 

Το Daikin να πάρεις . Καλύτερες καταναλώσεις . 

Αφού το θες για ψύξη θα κοιτάξεις μηχάνημα με όσο υψηλοτερο SEER γίνεται . 

Καλή περίπτωση με 10 χρόνια εγγύηση και καλό SEER είναι αυτό :
https://www.skroutz.gr/s/12834302/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-18WiFi-N2VO32-18.html

καλύτερη τιμή εδώ 795 ευρώ εδώ:  https://www.alphaclimagr.gr/product/1408496/inventor-nemesis-pro-n2vi32-18wifi-n2vo32-18-a.html?ref=bestprice.gr

Αν σκεφτείς ότι μια σοβαρή εγκατάσταση έχει 50-70 ευρώ  τότε το συγκεκριμένο που κοιτάς θα σου κοστίσει  309-329 ευρώ μαζί με την εγκατάσταση. 

Στα  309 ευρώ παίρνεις επώνυμο και με δωρεάν εγκατάσταση συν μεγαλύτερη εγγύηση . 
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198526-general electric-ges-nmg25-prime

Εγγύηση 5 χρόνια σε όλα τα μέρη . 

 

Το shorai premium 16  είναι λίγο καλύτερο σε καταναλώσεις σε ψύξη και θέρμανση απο το Mirai 16 . 
Το mitsubishi που κοιτάς είναι αρκετά καλύτερο σε καταναλώσεις . 

shorai premium 16    SEER = 6.5 SCOP= 4.2 (μέση ζώνη)

Mirai PLUS 16     SEER= 6.1 SCOP= 4.00 (μεση ζώνη) 

Mitsubishi MSZ AP50VG  SEER= 7.4 SCOP= 4.7 (μέση ζώνη) 

Η Toshiba δίνει καλύτερη εγγύηση . 7 χρόνια σε όλα τα μέρη με την προυπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις . 
Η Mitsubishi δίνει  7 χρόνια στο συμπιεστή και 3 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη με την προϋπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις.

Το Shorai premium το θεωρώ πιο VFM  σε σχέση με το Mitsubishi . 

ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

αν τα χαρακτηριστικά που δίνουν ειναι ορθά..

Πως γινεται το Daikin να έχει καλυτερο βαθμό SEER/SCOP και με καλυτερη ενεργειακή κλάση θέρμανσης θερμής ζώνης αλλα και λίγο μεγαλύτερη θερμική/ψυκτική απόδοση και να έχει μικρότερη ψυκτική και θερμική ισχύς απο τα άλλα δύο (fujitsu/toshiba); 

εχω μπερδευτεί, ποιο απο τα 3 ειναι καλύτερο/αποδοτικότερο σε θέρμανση;

ευχαριστώ

Σύγκριση Προϊόντων

Επιλέξατε να συγκρίνετε
τα παρακάτω προϊόντα:

Daikin

ATXC35B Siesta Sensira

c10500692-1s.jpg

198182

Fujitsu

ASYA12KLWA

c10502182-1s.jpg

198798

Toshiba

Mirai Plus 13TAVG-E/B13TKVG-E

c10502732-1s.jpg

198885

Αξιολόγηση:
4.0 star rating2 Αξιολογήσεις
 
 
 
5.0 star rating1 Αξιολόγηση
 
 
 
 
Τιμή: 479.00 €Αγορά 479.00 €Αγορά 519.00 €Αγορά
 
Τύπος Λειτουργίας Inverter  Inverter  Inverter 
Ονομαστική απόδοση (Btu/h) 12.000  12.000  13.000 
Ψυκτική απόδοση (Btu/h) 4.400 -13.600  2800-14200  3.412- 12.285 
Θερμική απόδοση (Btu/h) 4.400 - 16.400  2900-16300  3.755 - 15.354 
Ενεργειακή Κλάση Ψύξης Α++  Α++  Α++ 
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης A+  A+  A+ 
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Θερμής Ζώνης A+++  A++  A++ 
Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) 6,.8  6.1  6.1 
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) 5.67  4.6  4,90 
Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (EER) 3.3     
Βαθμός θερμικής απόδοσης (COP) 3.72     
Ψυκτικό Υγρό R32  R32  R32 
Ιονιστής Δεν διαθέτει   Δεν διαθέτει   Δεν διαθέτει  
Αφύγρανση lt/hr Διαθέτει  1.4 lt  1.8 lt 
Συνδεσιμότητα Wi-Fi Ready  χωρίς Wi-Fi   Wi-Fi Ready 
Λειτουργία Follow me cancel.png check.png cancel.png
Ψυκτική Ισχύς 3.44 kW  3.5 kW  3.6 kW 
Θερμική Ισχύς 2.24 kW  3.8 kW  4.5 kW 
Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Amarlie είπε

Επειδή διάβασα διάφορα για τον θόρυβο του Fujitsu (άκουσα κι ένα βίντεο στο you tube) σκέφτηκα να πάω στο shorai premium (διάβασα ότι είναι καλύτερο απο το mirai plus) κι ας είναι 16btu πιστεύω ότι θα με καλύψει για 40-45τμ περίπου επειδή δεν υπάρχουν απώλειες. Επίσης έχω δει και σκέπτομαι σοβαρά και αυτό  https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186443-mitsubishi-msz-ap50vg-kirigamine.

έχω μπερδευτεί .. 

Τι λέτε; 

Παντως τα μικροτερα Shorai δεν εχουν τις λειτουργιες των μεγαλων.


Στο 16αρι που κοιταζα κι εγω τις καθετες περσιδες τις εχει χειροκινητες!!!!

http://www.toshiba-aircon.gr/media/130234/Owners-manual-_10-13-16.pdf

Επεξ/σία από rbx1000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inventor Passion Eco P9MVI32-12WiFi/P9MVO32-12

Εξωτερική θερμοκρασία 11°C

Εσωτερική θερμοκρασία 17°C

Ζητούμενη θερμοκρασία 20°C

Follow me ON

Turbo Mode ON

Άρχισε με 800 μετά 900 μετά 1000 Watt 

Όταν έπιασε 21°C έκλεισα το turbo και το έβαλα στο auto τον ανεμιστήρα, μετά από λίγο (15 λεπτά περίπου) έπεσε στα 600 watt περίπου.

Μετά από καμιά ώρα το είδα να κάθεται στα 212 Watt όπου και δούλευε για καμία ώρα και παρατήρησα ότι "έχανε" θερμοκρασία ο χώρος αφού είχε πέσει στους 20°C και έβαλα τον ανεμιστήρα στο max. Ανέβηκε στου  21°C και κατανάλωση ακόμα στα 225 Watt

Δεν κατάλαβα μετά από πόση ώρα (max 2 ώρες) αλλά σε κάποια στιγμή έκλεισε η εξωτερική αφού είδα κατανάλωση 10 Watt και τσέκαρα και απλά δούλευε ο ανεμιστήρας.  

 

Μια χαρά τα 200+ watt πιστεύω για θέρμανση. Και φάνηκε να κρατάει την θερμοκρασία άνετα στον χώρο (45τμ ψηλοτάβανο αρκετών ετών..)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Amarlie είπε

@liakjim και  @Dare-Devil  σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Το σπίτι βρίσκεται στα Νότια προάστια. Σχετικά κοντά στην παραλιακή. Η εξωτερική θερμοκρασία σπάνια θα πέσει στο 0 και η εσωτερική στο προηγούμενο σπίτι, που ήταν ανοιχτό σε όλους τους προσανατολισμούς, κυμαινόταν γύρω στους 15-18 βαθμούς.  Το σπίτι αυτό είναι ανοικτό μόνο στον βορρά ενώ α-δ-ν είναι καλυμένο, το ίδιο και πάνω - κάτω. Δεν υπάρχει μπακ απ καυστήρα. Θα είναι κατά κάποιο τρόπο το κύριο μέσο θέρμανσης. Ο ενιαίος χώρος είναι περίπου 40-45τμ μαξ. Μίλησα με ψυκτικό (απο το τηλέφωνο) και σύμφωνα με την περιγραφή μου, πρότεινε 18btu. Όμως, θεωρώ ότι και τα 16btu (εάν είναι καλό το μηχάνημα, και το σοράι δίνει ότι φτάνει μέχρι 18000) μπορεί να με καλύψει ίσως οριακά. το 24άρι νομίζω ότι είναι μεγάλο. Σκέφτηκα το σοράι επειδή διαβάζω τα σχόλια και είδα επίσης τα χαρακτηριστικά του. όπως όλους μ' ενδιαφέρει ο συνδιασμός απόδοσης και οικονομίας. Σίγουρα έχω μπερδευτεί γιατί είναι όλα στην ίδια τιμή με πάνω-κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά !  Πλην του Μιτσουμπίσι που είναι πιο ακριβό και πιο αθόρυβο. 

το Fujitsu στο low είναι αθόρυβο. Θα μπορώ να το έχω συνέχεια σε αυτήν την επιλογή; Επίσης η εξωτερική μονάδα είναι σχετικώς αθόρυβη. 

Σας ευχαριστώ!

Άποψή μου είναι να μην πας για οριακά, γιατί αν περάσεις το όριο θα κρυώνεις αφού δεν έχεις backup/.

Το 16άρι δεν είναι twin rotary για αυτό έχει χειρότερους δείκτες.

Το Fujitsu φυσικά και μπορεί να δουλέψει στο low. Αθόρυβο δεν είναι όμως. Ούτε η εξωτερική. Άκου τα video με ακουστικά.

Άποψή μου είναι να περιμένεις μέχρι την Παρασκευή και αποφασίζεις. Πάρε και μια 2η γνώμη.

Προσωπικά θα σε πήγαινα στο Fujitsu πάντως για να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις επάρκεια.

1 ώρα πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

αν τα χαρακτηριστικά που δίνουν ειναι ορθά..

Πως γινεται το Daikin να έχει καλυτερο βαθμό SEER/SCOP και με καλυτερη ενεργειακή κλάση θέρμανσης θερμής ζώνης αλλα και λίγο μεγαλύτερη θερμική/ψυκτική απόδοση και να έχει μικρότερη ψυκτική και θερμική ισχύς απο τα άλλα δύο (fujitsu/toshiba); 

εχω μπερδευτεί, ποιο απο τα 3 ειναι καλύτερο/αποδοτικότερο σε θέρμανση;

ευχαριστώ

Σύγκριση Προϊόντων

Επιλέξατε να συγκρίνετε
τα παρακάτω προϊόντα:

Daikin

ATXC35B Siesta Sensira

c10500692-1s.jpg

198182

Fujitsu

ASYA12KLWA

c10502182-1s.jpg

198798

Toshiba

Mirai Plus 13TAVG-E/B13TKVG-E

c10502732-1s.jpg

198885

Αξιολόγηση:
4.0 star rating2 Αξιολογήσεις
 
 
 
5.0 star rating1 Αξιολόγηση
 
 
 
 
Τιμή: 479.00 €Αγορά 479.00 €Αγορά 519.00 €Αγορά
 
Τύπος Λειτουργίας Inverter  Inverter  Inverter 
Ονομαστική απόδοση (Btu/h) 12.000  12.000  13.000 
Ψυκτική απόδοση (Btu/h) 4.400 -13.600  2800-14200  3.412- 12.285 
Θερμική απόδοση (Btu/h) 4.400 - 16.400  2900-16300  3.755 - 15.354 
Ενεργειακή Κλάση Ψύξης Α++  Α++  Α++ 
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης A+  A+  A+ 
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Θερμής Ζώνης A+++  A++  A++ 
Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) 6,.8  6.1  6.1 
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) 5.67  4.6  4,90 
Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (EER) 3.3     
Βαθμός θερμικής απόδοσης (COP) 3.72     
Ψυκτικό Υγρό R32  R32  R32 
Ιονιστής Δεν διαθέτει   Δεν διαθέτει   Δεν διαθέτει  
Αφύγρανση lt/hr Διαθέτει  1.4 lt  1.8 lt 
Συνδεσιμότητα Wi-Fi Ready  χωρίς Wi-Fi   Wi-Fi Ready 
Λειτουργία Follow me cancel.png check.png cancel.png
Ψυκτική Ισχύς 3.44 kW  3.5 kW  3.6 kW 
Θερμική Ισχύς 2.24 kW  3.8 kW  4.5 kW 

Μην μπερδεύεις τους εποχιακούς βαθμούς απόδοσης (scop, seer) με το εύρος απόδοσης.

Το Fujitsu της λίστας ξέχνα το. Είναι φασόν midea.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλημέρα παιδιά, με την ευκαιρία της Black Friday μπήκα στην διαδικασία να αλλάξω το παλιό 9αρι on/off κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο.

Θα είναι η κύρια πηγή ψύξης, θέρμανσης και συνήθως για πολλές ώρες. Παράγγειλα απο Κωτσόβολο το Daikin ATXC25B Siesta Sensira. Θεωρώ οτι είναι καλή επιλογή σε αυτή την κατηγορία και με γνώμονα την οικονομία, καλοκαίρι και χειμώνα.

Μετά έπεσα πάνω και στο MIDEA MB-09N8D6-I Mission WiFi που απο ότι βλέπω είναι λίγο πιο οικονομικό το καλοκαίρι. Για χειμώνα δεν έχω βγάλει άκρη γιατί η καρτέλα απόδοση που βρίσκω έχει λάθος λογικά αφού στην θερμή ζώνη δίνει 900 kw και στην μεσαία 700 kw ! Αυτό που μου έκανε εντύπωση οτι σε οποίο κατάστημα και να κοίταξα, ακόμα και στον επίσημο προμυθευτή υπάρχει το ίδιο λάθος.

Το daikin στην ζεστή ζώνη έχει 496 kw. Η Αθήνα λογικά ανήκει στην ζεστή ζώνη, σωστά; Το ψάχνω για το midea ακόμα λόγω του wifi που στο daikin θέλεις κανένα 80αρι έξτρα για να το βάλεις και της λειτουργίας follow me στο remote. Βέβαια το daikin απο την άλλη έχει και λειτρουργία eco mode και στην θέρμανση που το midea δεν έχει και γενικότερα μόνο στο daikin έχω δεί λειτουργία eco σε θέρμανση. Για βοηθήστε να καταλήξω, μένω στο daikin που προς τα εκεί νομίζω πρέπει να πάω; 

Κάτι ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει το Daikin είναι για μια λειτρουργία που την αναφέρει ως: "

Εξοικονόμηση ενέργειας με λειτουργία Standby

Μείωση της κατανάλωσης ρεύματος της τάξεως του 80%. Επίσης, όταν το δωμάτιο είναι άδειο για περισσότερο από 20 λεπτά, η μονάδα λειτουργεί στο πρόγραμμα εξοικονόμησης."

Ισχύει κάτι τέτοιο όντος; Από οτι καταλαβαίνω αν δεν ανιχνεύσει κάποιον στον χώρο για 20 λεπτά μπαίνει σε λειτουργία εξοικονόμησης ; Επίσης πότε γίνεται η μείωση της κατανάλωσης έως 80%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vfragos είπε

 Καλημέρα παιδιά, με την ευκαιρία της Black Friday μπήκα στην διαδικασία να αλλάξω το παλιό 9αρι on/off κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο.

Θα είναι η κύρια πηγή ψύξης, θέρμανσης και συνήθως για πολλές ώρες. Παράγγειλα απο Κωτσόβολο το Daikin ATXC25B Siesta Sensira. Θεωρώ οτι είναι καλή επιλογή σε αυτή την κατηγορία και με γνώμονα την οικονομία, καλοκαίρι και χειμώνα.

Μετά έπεσα πάνω και στο MIDEA MB-09N8D6-I Mission WiFi που απο ότι βλέπω είναι λίγο πιο οικονομικό το καλοκαίρι. Για χειμώνα δεν έχω βγάλει άκρη γιατί η καρτέλα απόδοση που βρίσκω έχει λάθος λογικά αφού στην θερμή ζώνη δίνει 900 kw και στην μεσαία 700 kw ! Αυτό που μου έκανε εντύπωση οτι σε οποίο κατάστημα και να κοίταξα, ακόμα και στον επίσημο προμυθευτή υπάρχει το ίδιο λάθος.

Το daikin στην ζεστή ζώνη έχει 496 kw. Η Αθήνα λογικά ανήκει στην ζεστή ζώνη, σωστά; Το ψάχνω για το midea ακόμα λόγω του wifi που στο daikin θέλεις κανένα 80αρι έξτρα για να το βάλεις και της λειτουργίας follow me στο remote. Βέβαια το daikin απο την άλλη έχει και λειτρουργία eco mode και στην θέρμανση που το midea δεν έχει και γενικότερα μόνο στο daikin έχω δεί λειτουργία eco σε θέρμανση. Για βοηθήστε να καταλήξω, μένω στο daikin που προς τα εκεί νομίζω πρέπει να πάω; 

Κάτι ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει το Daikin είναι για μια λειτρουργία που την αναφέρει ως: "

Εξοικονόμηση ενέργειας με λειτουργία Standby

Μείωση της κατανάλωσης ρεύματος της τάξεως του 80%. Επίσης, όταν το δωμάτιο είναι άδειο για περισσότερο από 20 λεπτά, η μονάδα λειτουργεί στο πρόγραμμα εξοικονόμησης."

Ισχύει κάτι τέτοιο όντος; Από οτι καταλαβαίνω αν δεν ανιχνεύσει κάποιον στον χώρο για 20 λεπτά μπαίνει σε λειτουργία εξοικονόμησης ; Επίσης πότε γίνεται η μείωση της κατανάλωσης έως 80%

Για το Midea , το νούμερο είναι σωστό γιατί έχει υπολογιστεί σε υψηλότερο φορτίο σχεδιασμού.

Για το daikin είναι λάθος, δεν υπάρχει τέτοιο χαρακτηριστικό. Δεν ξέρω που το είδες. Να τα βλέπετε στα εγχειρίδια κατασκευαστή https://www.daikin.gr/el_gr/products/ATXC-B.html

To eco που το έχω δοκιμάσει στο Daikin, δεν βλέπω να κάνει τίποτα ουσιαστικό. Θα το δοκιμάσω και όταν σφίξουν τα κρύα αλλά εκτιμώ ότι είναι απλά τύπου +1C , παρόλο που λέει κάτι άλλο η daikin

Screenshot-7.png.793fe37baf706185ea168241a87afcde.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, είδα το θέμα σας και γράφτηκα γιατί θέλω να ρωτήσω κάτι. 

Σκοπεύουμε να αγοράσουμε το fujitsu asyg 18 klca. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν γίνεται η τρύπα του κλιματιστικου να μην γίνει ακριβώς πίσω από την εσωτερική μονάδα αλλά κάτω από αυτήν περίπου 1.5 μετρο πιο κάτω λόγω του χώρου και περιορισμών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για το Midea , το νούμερο είναι σωστό γιατί έχει υπολογιστεί σε υψηλότερο φορτίο σχεδιασμού.

Για το daikin είναι λάθος, δεν υπάρχει τέτοιο χαρακτηριστικό. Δεν ξέρω που το είδες. Να τα βλέπετε στα εγχειρίδια κατασκευαστή https://www.daikin.gr/el_gr/products/ATXC-B.html

To eco που το έχω δοκιμάσει στο Daikin, δεν βλέπω να κάνει τίποτα ουσιαστικό. Θα το δοκιμάσω και όταν σφίξουν τα κρύα αλλά εκτιμώ ότι είναι απλά τύπου +1C , παρόλο που λέει κάτι άλλο η daikin

Screenshot-7.png.793fe37baf706185ea168241a87afcde.png

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Να πω την αλήθεια αυτό το υψηλότερο φορτίο σχεδιασμού δεν το κατάλαβα. Πως γίνεται στην Θερμή ζώνη να έχει μεγαλύτερη ετήσια κατανάλωση απο την μεσαία; Και στην σελίδα που έβαλες λέει αυτό " 

Εξοικονόμηση ενέργειας κατά τη λειτουργία αναμονής

Ελαττώνει την κατανάλωση ρεύματος κατά περίπου 80 % κατά τη λειτουργία σε κατάσταση αναμονής." Μήπως ξέρεις σε τι αναφέρεται γιατί αν αναφέρεται στο όταν είναι κλειστό δεν έχει και πολύ νόημα...άσε που θα είναι και τεράστια κατανάλωση. Τελικά τι λέτε να επιλέξω;

Τελικά έβαλα υποψήφιο και αυτό:  Mitsubishi MSZ HR25VF, σε πιό λέτε να πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, vfragos είπε

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Να πω την αλήθεια αυτό το υψηλότερο φορτίο σχεδιασμού δεν το κατάλαβα. Πως γίνεται στην Θερμή ζώνη να έχει μεγαλύτερη ετήσια κατανάλωση απο την μεσαία;

Σύμφωνα με το πρότυπο , ο κατασκευαστής ορίζει το φορτίο σχεδιασμού στο οποίο θα γίνουν οι μετρήσεις.

Όντως είναι αντιφατικό με τη λογική και το έχουμε ξανασχολιάσει, αλλά εκτίμηση είναι ότι είναι κόλπο ώστε να βγει μεγάλο το SCOP.

42 λεπτά πριν, vfragos είπε

Εξοικονόμηση ενέργειας κατά τη λειτουργία αναμονής

Ελαττώνει την κατανάλωση ρεύματος κατά περίπου 80 % κατά τη λειτουργία σε κατάσταση αναμονής." Μήπως ξέρεις σε τι αναφέρεται γιατί αν αναφέρεται στο όταν είναι κλειστό δεν έχει και πολύ νόημα...άσε που θα είναι και τεράστια κατανάλωση. Τελικά τι λέτε να επιλέξω;

Δεν ξέρω τι εννοεί.

Στο αγγλικό κείμενο λέει

Energy saving during standby mode

Current consumption is reduced by about 80% when operating on standby

Πιστεύω ότι μια μαρκενίστικη αρλούμπα του τύπου "καίω 80% λιγότερο ρεύμα σε stby από την προηγούμενη σειρά".

Το δικό μου σε standby το βλέπω 0.8W.

 

Όσο για το ποιο να προτιμήσεις, αν είχα και τα 2 θα σου έλεγα 100%, αλλά έχοντας το Daikin, σου λέω ότι είναι ένα πολύ ποιοτικό μηχάνημα το οποίο στα 400€ εγκατεστημένο είναι χάρισμα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σύμφωνα με το πρότυπο , ο κατασκευαστής ορίζει το φορτίο σχεδιασμού στο οποίο θα γίνουν οι μετρήσεις.

Όντως είναι αντιφατικό με τη λογική και το έχουμε ξανασχολιάσει, αλλά εκτίμηση είναι ότι είναι κόλπο ώστε να βγει μεγάλο το SCOP.

Δεν ξέρω τι εννοεί.

Στο αγγλικό κείμενο λέει

Energy saving during standby mode

Current consumption is reduced by about 80% when operating on standby

Πιστεύω ότι μια μαρκενίστικη αρλούμπα του τύπου "καίω 80% λιγότερο ρεύμα σε stby από την προηγούμενη σειρά".

Το δικό μου σε standby το βλέπω 0.8W.

Όσο για το ποιο να προτιμήσεις, αν είχα και τα 2 θα σου έλεγα 100%, αλλά έχοντας το Daikin, σου λέω ότι είναι ένα πολύ ποιοτικό μηχάνημα το οποίο στα 400€ εγκατεστημένο είναι χάρισμα.

Να είσαι καλά για την βοήθεια και πάλι ευχαριστώ! Είσαι υπέρ του   Daikin και σε σχέση με το  Mitsubishi MSZ HR25VF που στα χαρτιά τουλάχιστον βλέπω αρκετά μικρότερη κατανάλωση απο το Daikin;  Ετήσια Daikin 496Kwh, Mitsubishi 289Kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vfragos είπε

Να είσαι καλά για την βοήθεια και πάλι ευχαριστώ! Είσαι υπέρ του   Daikin και σε σχέση με το  Mitsubishi MSZ HR25VF που στα χαρτιά τουλάχιστον βλέπω αρκετά μικρότερη κατανάλωση απο το Daikin;  Ετήσια Daikin 496Kwh, Mitsubishi 289Kwh.

Μη συγκρίνεις τα ετήσια kwh μιας και ο καθένας τα βγάζει σε διαφορετικά φορτία. Είναι σαν να συγκρίνεις κατανάλωση βενζίνης όταν ο ένας μετράει στα 50χλμ/ω και ο άλλος στα 80.

Θα έπρεπε να είχαμε ένα σταθερό σε όλους φορτίο σχεδιασμού.

Τα scop είναι πιο σωστός τρόπος.

Πάντως έχοντας το daikin και βλέποντας το, το προτείνω.

Το Mitsubishi έχει σαφώς χειρότερους δείκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Dare-Devil said:

 

Αφού το θες για ψύξη θα κοιτάξεις μηχάνημα με όσο υψηλοτερο SEER γίνεται . 

Καλή περίπτωση με 10 χρόνια εγγύηση και καλό SEER είναι αυτό :
https://www.skroutz.gr/s/12834302/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-18WiFi-N2VO32-18.html

καλύτερη τιμή εδώ 795 ευρώ εδώ:  https://www.alphaclimagr.gr/product/1408496/inventor-nemesis-pro-n2vi32-18wifi-n2vo32-18-a.html?ref=bestprice.gr

 

μηπως δεν αξιζει που δεν εχει ανακυκλωση της προηγουμενης μοναδας χωρις τοποθετηση?

μηπως δηλαδη δεν ειναι καλο vfm με βαση τα παραπανω?

12 hours ago, rbx1000 said:

 

Αυτο ειναι 16αρι. Shorai 18αρι αυτη τη στιγμη δεν εμφανιζει ο Κωτσοβολος.

Ισαξια εναλλακτικη ισως ειναι αυτο: https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198244-daikin-atxm50n-siesta-perfera

 

ειδα η τιμη του ξεφευγει λιγο,μηπως να περιμενω μαιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμη του Daikin ειναι η χαμηλοτερη του 6μηνου συμφωνα με το σκρουτζ.

Επισης αν δε σε νοιαζει η θερμανση https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/164862-toyotomi-kuro-wifi-tkn-tkg-656r32

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...