Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Hey123456 είπε

οτι εχει 2 χρονια εγγυση λιγοτερο παιζει καποιο ρολο?

 

12 ώρες πριν, Hey123456 είπε

καταλαβα ευχαριστω μαλλον αυτο θα παρω αν και γκρινιαζει η γυναικα οτι ειναι ασχημο η εγγυηση που ειναι μονο τρια χρονια με προβληματιζει , λετε μετα να βγαλει καμια μεγαλη ζημια?

Όλες οι εταιρίες αντιμετωπίζουν βλάβες στα προιόντα τους . Άυτό που αλλάζει είναι το ποσοστό των βλαβών απο μάρκα σε μάρκα κάτι το οποίο δεν γνωρίζουμε εμείς . Κανένας δεν μπορεί να σου πεί ότι δεν θα βγάλει βλάβη έναν προϊόν ή το αντίθετο .   Η εγγύηση στην τελική είναι η καλύτερη αξιοπιστία για εμάς . Εγώ έτσι το βλέπω κυρίως σε προϊόντα αξίας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Μην λέμε πράγματα που δεν έχουμε μετρήσει και δεν έχουμε αποδείξει .Ούτε εσύ όυτε εγώ μπορούμε να το πούμε αυτό εκτός και αν έχει εργαστηριακό εξοπλισμό και γνωρίζει τις μεθοδολογίες που πρέπει να ακολουθήσεις για να βγάλεις συμπεράσματα. Το ότι μια μάρκα δεν έχει eurovent δεν σημαίνει ότι τα χαρακτηριστικά της δεν είναι σωστά .  Eurovent δεν έχουν αρκετές μάρκες γιατί προσθέτει κόστος στο μηχάνημα και πιθανόν να μην το χρειάζονται για να αποδείξουν κάτι ή να χτυπήσουν καλύτερες πωλήσεις . 

Μη ξεχνάς ότι το δικό μου κινεζοφασον (toyotomi) είχε μετρηθεί με αμπεροτσιμπιδα από ειδικό.. και εγιναν τα αποκαλυπτήρια των ψευδών στοιχείων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Μη ξεχνάς ότι το δικό μου κινεζοφασον (toyotomi) είχε μετρηθεί με αμπεροτσιμπιδα από ειδικό.. και εγιναν τα αποκαλυπτήρια των ψευδών στοιχείων 

Αναφέρεσαι μάλλον στην standby κατανάλωση που είχε γίνει θέμα . Επειδή η toyotοmi έκανε ότι έκανε δεν μπορούμε να τσουβαλιάζουμε όλες τις άλλες μάρκες του εμπορίου που δεν έχουν eurovent . Αν και δεν νομίζω η eurovent να μετράει standby καταναλώσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικά ναι.

Για κάνε λίγο το εργαλείο να μας πεις τι θα σου βγάλει ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Δεν ξέρω τι θες να μας πεις.

Κοντά στα 5000kcal μου το βγάζει το tool.

Λογικά θα είμαι οκ ε;

Με τιμές ΔΕΗ τι μηνιαία κατανάλωση να περιμένω για 20 και 21 βαθμούς αντίστοιχα;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

.

 

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσπαθείς να διαστρεβλώσεις τα λεγόμενά μου .

Κορυφαίες εταιρείες του χώρου έχουν πιστοποίηση σε ΟΛΑ τα μοντέλα τους. Αν κάποιο μοντέλο δεν έχει πιστοποίηση, δεν είναι γιατί η εταιρεία δεν είναι πιστοποιημένη αλλά γιατί είτε το μοντέλο είναι πολύ καινούργιο οπότε πιθανότατα είναι σε καθεστώς πιστοποίησης , είτε γιατί είναι παλιό μοντέλο και έχει αποσυρθεί.

Κινεζοφασόν εταιρείες όπως η inventor και η Toyotomi , ΔΕΝ έχουν πιστοποιημένο ΚΑΝΕΝΑ μοντέλο της, συνεπώς αυτό είναι κάτι που θα πρέπει ο υποψήφιος αγοραστής να έχει υπόψη, ότι δλδ για παράδειγμα ότι το SEER 7.6 που ισχυρίζεται η inventor ότι έχει το 18άρι nemesis pro ή η toyotomi στο κλοπι παστε kuro της  , δεν είναι πιστοποιημένη τιμή από ανεξάρτητο φορέα αλλά μια τιμή που μας πετάει στη μούρη.

Αν θα το πιστέψουμε έχει καλώς.

Προσωπικά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ένα καταπληκτικό twin rotary shorai έχει 7.3 και ένα επίσης καταπληκτικό twin rotary ASYG έχει 7.2 και έρχεται ο κινέζος με τον gree συμπιεστή και μου πετάει ένα 7.6

Θες να σε πιστέψω κύριε; Πιστοποίησέ το.

Αλλιώς πιστόλι.

Τι ακριβώς διαστρεβλωνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αναφέρεσαι μάλλον στην standby κατανάλωση που είχε γίνει θέμα . Επειδή η toyotοmi έκανε ότι έκανε δεν μπορούμε να τσουβαλιάζουμε όλες τις άλλες μάρκες του εμπορίου που δεν έχουν eurovent .

Τσουβάλι εννοείται , μέχρι απόδειξης του εναντίον.

Μη ξεχνάς ότι ακόμα είναι στο σαιτ τους ως υπέρτατο feature έναντι τον ανταγωνισμού....

Screenshot-11.png.6c5f3c02e837f3390bc1c0c74d4ed290.png

15 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αν και δεν νομίζω η eurovent να μετράει standby καταναλώσεις . 

 

Μετράνε, μπορείς να το δεις στο συνημμένο που ανέβασα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τσουβάλι εννοείται , μέχρι απόδειξης του εναντίον.

 

Δεν  έχει λογική αυτό .  Η toyotomi έκανε ότι έκανε με το standby και  δεν έχει Eurovent  άρα αυτομάτως αποδεικνύεται ότι  όποια μάρκα δεν έχει Eurovent είναι της ίδιας νοοτροπίας να κοροϊδέψει τους πελάτες της ;!;! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Looter είπε

Κοντά στα 5000kcal μου το βγάζει το tool.

Λογικά θα είμαι οκ ε;

Με τιμές ΔΕΗ τι μηνιαία κατανάλωση να περιμένω για 20 και 21 βαθμούς αντίστοιχα;

Ευχαριστω.

5000kcal είναι 5.8KW

Πάμε να δούμε το capacity του ASYG

Screenshot-12.png.f1a54953f02cd12800c372b12c2d5f8d.png

Βλέπουμε ότι μέχρι τους 0C είσαι μια χαρά ακόμα και με 24 ζήτηση.

Με -5C όμως βλέπουμε ότι θα έχει πρόβλημα να πιάσει θερμοκρασίες.

Για πάμε στο 24άρι

Screenshot-13.png.3d4bfe7f167aa362dcbefc6a23a7786d.png

 

Βλέπουμε ότι και με -10 έχει επάρκεια παντού.

 

Άρα πρόσεξε.

Το εργαλείο είναι μπακαλίστικο. Μπορεί να είναι πχ 7KW απώλειες αν κάνει μελέτη μηχαναλόγος. Μπορεί όμως και να είναι πχ 5.

Έχεις τη δυνατότητα να κάνεις μελέτη;

Επίσης έχεις κάποια backup λύση σε δύσκολες νύχτες πχ λέβητα;;;;

Προσωπικά θα σου έλεγα ότι αν δεν έχεις backup να πας στο 24άρι για να είσαι σίγουρος και το μηχάνημα να δουλεύει ξεκούραστα και ότι θα έχει πάντα επάρκεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Looter είπε

Κοντά στα 5000kcal μου το βγάζει το tool.

Λογικά θα είμαι οκ ε;

Με τιμές ΔΕΗ τι μηνιαία κατανάλωση να περιμένω για 20 και 21 βαθμούς αντίστοιχα;

Ευχαριστω.


19841 btu/h δηλαδή . 
Τί θερμοκρασία χώρου χρησιμοποίησες ; 
Για την κατανάλωση κανένας δεν μπορεί να σου πεί .  Δώσε σημασία στη θέρμανση το κλιματιστικό να έχει όσο το δυνατό μεγαλύτερο SCOP . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν  έχει λογική αυτό .  Η toyotomi έκανε ότι έκανε με το standby και  δεν έχει Eurovent  άρα αυτομάτως αποδεικνύεται ότι  όποια μάρκα δεν έχει Eurovent είναι της ίδιας νοοτροπίας να κοροϊδέψει τους πελάτες της ;!;! 

Όσο εύκολο ήταν να σε κοροιδέψει για το stby mode , τόσο και για κάτι άλλο ( καλά μην αναφέρω καν τι πάρτυ γίνεται στους αφυγραντήρες, τα ξέρεις πολύ καλά).

Αφού λοιπόν υπάρχει πιθανότητα κοροιδίας , με eurovent αυτή ξέρω ότι μηδενίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν  έχει λογική αυτό .  Η toyotomi έκανε ότι έκανε με το standby και  δεν έχει Eurovent  άρα αυτομάτως αποδεικνύεται ότι  όποια μάρκα δεν έχει Eurovent είναι της ίδιας νοοτροπίας να κοροϊδέψει τους πελάτες της ;!;! 

Προφανώς, αφού είναι τα ίδια φασονάκια. Απλά το όνομα αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε


19841 btu/h δηλαδή . 
Τί θερμοκρασία χώρου χρησιμοποίησες ; 
Για την κατανάλωση κανένας δεν μπορεί να σου πεί .  Δώσε σημασία στη θέρμανση το κλιματιστικό να έχει όσο το δυνατό μεγαλύτερο SCOP . 

21 έβαλα αλλά θεωρώ ότι θα είμαι παραπάνω σε kclal λογω του αυξημενου υψους σε τμήμα του σαλονιού το οποίο δεν μπορεί να μπει στο tool.

Οποτε για ασφαλεια να πάω στο 24 ε;

Back up θερμανση υπάρχει (αέριο) αλλά δε θέλω να τη χρησιμοποιώ αν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη λόγω υψηλού παγίου στα κοινόχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Δεν  έχει λογική αυτό .  Η toyotomi έκανε ότι έκανε με το standby και  δεν έχει Eurovent  άρα αυτομάτως αποδεικνύεται ότι  όποια μάρκα δεν έχει Eurovent είναι της ίδιας νοοτροπίας να κοροϊδέψει τους πελάτες της ;!;! 

Μία η Finlux ,μια η Toyotomi (standby) , μία τα ενεργειακα ετικετάκια που είναι μαλλον λάθος σε κάποια TCL , ποσα ακομα πρέπει να δούμε δηλαδη?

Και αφου κράζουμε μονο την Toyotomi, ορίστε το ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ της πολυδιαφημισμένης INVENTOR

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/life-pro-new

Λέει οτι έχει

1W Αναμονή

Κατανάλωση ρεύματος 1W σε λειτουργία αναμονής για μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας.

Κατεβάζουμε το Pdesign του LIFE PRO απο την επίσημη σελίδα και ανοίγουμε το 18 Life PRO, εκεί βλέπουμε οτι έχει Κατάσταση Αναμονής (0.005W) άρα 5W.

 

Λογικότατο αφου είναι το ιδιο ακριβώς GREE φασονακι οπως και το αντίστοιχο Toyotomi.

Εβλεπα το L4VI32-18  (GREE) Pdesign ενω διαφημίζει το

L5VI32-18WFR (μάλλον MIDEA) που έχει άλλο Pdesign στο οποίο είναι "σωστά" 0,001Kw

@Dare-Devil @liakjim

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Looter είπε

21 έβαλα αλλά θεωρώ ότι θα είμαι παραπάνω σε kclal λογω του αυξημενου υψους σε τμήμα του σαλονιού το οποίο δεν μπορεί να μπει στο tool.

Οποτε για ασφαλεια να πάω στο 24 ε;

Back up θερμανση υπάρχει (αέριο) αλλά δε θέλω να τη χρησιμοποιώ αν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη λόγω υψηλού παγίου στα κοινόχρηστα.

Ναι, θα έλεγα 24άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Looter είπε

21 έβαλα αλλά θεωρώ ότι θα είμαι παραπάνω σε kclal λογω του αυξημενου υψους σε τμήμα του σαλονιού το οποίο δεν μπορεί να μπει στο tool.

Οποτε για ασφαλεια να πάω στο 24 ε;

Back up θερμανση υπάρχει (αέριο) αλλά δε θέλω να τη χρησιμοποιώ αν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη λόγω υψηλού παγίου στα κοινόχρηστα.

Nαι 24άρι .  

19 λεπτά πριν, guzel είπε

Προφανώς, αφού είναι τα ίδια φασονάκια. Απλά το όνομα αλλάζει.

Αμα δεν έχεις τις κωδικοποιήσεις του εργοστασίου για τα parts  δεν μπορείς να βγάζεις αυτό το συμπέρασμα . Μην λέμε αυθαίρετα πράγματα . 
Μη μου πεις για specs μηχανημάτων ότι μοιάζουν γιατί αυτό δεν είναι επιχείρημα . 

Όπως επίσης ακόμα και αν  ήταν ολόιδια τα μηχανήματα απο μάρκα σε μάρκα,  η toyotomi έπαιξε με τα specs στο standby όχι οι άλλες μάρκες  για να τις τσουβαλιάζουμε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...