Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

35-36 είχα όλο το βράδυ σε συντήρηση κάπου 290-300W. Με ελάχιστα διαστήματα on-off.

Λοιπόν πάμε :

Όλο το βράδυ έβαλα το καταγραφικό στα 2 δωμάτια, πρώτα στο Daikin και μετά περί τις 04:30 στο Carrier.

3ec680036c2546ee7ae869376175e8b2.png.90b83c5feeadefcf3c67622728e70d4f.png

Άρα και τα 2 κράτησαν με ζήτηση 22 γύρω στους 21.5. Το Daikin καλύτερα κάπως.

Καταναλώσεις απο 00:00-08:00

Daikin

1403466065_0-02-0a-68d1b0299620b688e3e7b97ea6a9c6f096b6bf9e548e3316bed912c624a6ed8b_d3bb4192-Copy.jpg.0a9bfdcfb710526b5b665a8a695628db.jpg

Carrier

0-02-0a-a0c140bf9f3bc3f9a39057c4df167adce25ee07e4c06f6ddb791286034d9dcd7_aa711448.jpg.198ce90883cf2a649c1bdbb70db1f2b5.jpg

Μάλιστα έκατσα και υπολόγισα τις απώλειες με το tool ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

και βγήκε

Δωμάτιο με Daikin

image.png.b04b6f1edd497e8925a3fccb53c0c11b.png

Δωμάτιο με Carrier

image.png.4f853a490a48c3296f3489604eda4806.png

Συμπέρασμα :

Το Daikin χωρίς follow me κατάφερε σε δωμάτιο με μεγαλύτερες απώλειες κατά 20% , να κάψει 25% λιγότερο ρεύμα για να διατηρήσει πιο σταθερά θερμοκρασία, κάνοντας και λιγότερο θόρυβο.

Συντριπτική νίκη για Daikin ή συντριπτική ήττα για το κινεζοφασόν.

Το δωμάτιο Daikin έχει λιγοτερες απώλειες.. εκτος και αν τα έγραψες λάθος..

Μια μέρα απο αυτες που βοηθάει ο καιρός (10 - 12 μεσημέρι, κρύο πολυ πρωι / απογευμα βράδυ) βάλε στο Carrier να μετράει την θερμοκρασία εξόδου .. θεωρητικά όσο ανεβαίνει η εξ.θερμοκρασία οι απώλειες που έχει να καλύψει το κλιματιστικό θα ελαττώνονται.. άρα θα πρέπει να ρίξει πιο πολυ την κατανάλωση.. σε κάποια εξ. θερμοκρασία και πάνω δεν θα μπορεί.. και θα κάνει σάλτο προς τα πάνω! Αν δούμε το σάλτο αυτο σημαίνει ο κανονας δεν ειναι για ψυχρά ρεύματα.. αλλα για άλλους λόγους..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Έχεις δίκιο, διορθώνω.

Σε δύο ώρες τοποθετώ το daikin και μετά λέω εντυπώσεις και μετρήσεις  ,,θα μπει στη θέση του samsung του 2012 μοντέλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Το δωμάτιο Daikin έχει λιγοτερες απώλειες.. εκτος και αν τα έγραψες λάθος..

Μια μέρα απο αυτες που βοηθάει ο καιρός (10 - 12 μεσημέρι, κρύο πολυ πρωι / απογευμα βράδυ) βάλε στο Carrier να μετράει την θερμοκρασία εξόδου .. θεωρητικά όσο ανεβαίνει η εξ.θερμοκρασία οι απώλειες που έχει να καλύψει το κλιματιστικό θα ελαττώνονται.. άρα θα πρέπει να ρίξει πιο πολυ την κατανάλωση.. σε κάποια εξ. θερμοκρασία δεν θα μπορεί και θα κάνει σάλτο προς τα πάνω!

Το διόρθωσα. Σεντονακι, μου ξέφυγε.

40 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

 

Μήπως μπαίνει στις χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες σε Defrost Alert Mode.. και απενεργοποιείται ο κανόνας?

Μήπως στις "υψηλές" εξ. θερμοκρασίες ΔΕΝ μπορει να παίξει τόσο χαμηλά ο συμπιεστής και βάλανε τον κανόνα, ενω στις χαμηλές εξ. θερμοκρασίες να μην χρειάζεται? (αναγκαστικά δουλεύει πιο δυνατα ο συμπιεστής για να παράγει την θερμότητα που χρειάζεται)

Μπορεί να είναι αυτό που λες για αποφυγή defrost ή κάτι άλλο.

Το πιο πιθανό είναι ότι υπάρχει κάποιος άλλος μηχανολογικός περιορισμος που δεν γνωρίζουμε ως άσχετοι με το θέμα.

Σε κάθε περίπτωση, όσο περίεργο και να είναι, ο κανόνας δεν είναι και τόσο κανόνας τελικά.

Οι μετρήσεις μου είναι ολοσωστες.

Όσο για το Daikin , έδειξε τα δόντια του κατατροπώνοντας το carrier . Πραγματικά για θέρμανση τουλάχιστον, φαντάζει σήμερα το απόλυτο vfm.

@Rnd1978

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα κλιματιστικά που έχουν και horizontal swing στις περσίδες τι είναι καλύτερο να το έχουμε ενεργοποιημένο ή να το έχουμε off???

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, CorumD είπε

Παιδια, οποιος θελει μηχανηματα σε τιμες BLACK FRIDAY με δωρεαν εγκατασταση ας προχωρησει γρηγορα..το πλαισιο φαίνεται προς το παρον να συνεχιζει τις εκπτωσεις αλλα για πόσο;

Εχει cyber monday σημερα. Ισως το κρατησουν μονο για σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δε βλέπω να το έχουν πολλοί εδώ πάντως. Βασικά τα δίνει ολα πχ και wifi για αυτο το σκέφτομαι.

Αυτός ήταν ο λόγος που το πήρα και εγώ. Είναι από το πάνω ράφι της Daikin οπότε είναι λογικό να μην είναι προσιτό στους πιο πολλούς. Εγώ έχω σπίτι μόνο μέσω AC θέρμανση και ψύξη και επειδή την πάτησα με ένα τογιοτομι που έβγαζε στα κρύα δροσουλα, επένδυσα σε κάτι καλό που έχει όλα τα καλούδια μέσα. Αν θες κάτι περισσότερο να ρωτήσεις είμαι διαθέσιμος 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Αυτός ήταν ο λόγος που το πήρα και εγώ. Είναι από το πάνω ράφι της Daikin οπότε είναι λογικό να μην είναι προσιτό στους πιο πολλούς. Εγώ έχω σπίτι μόνο μέσω AC θέρμανση και ψύξη και επειδή την πάτησα με ένα τογιοτομι που έβγαζε στα κρύα δροσουλα, επένδυσα σε κάτι καλό που έχει όλα τα καλούδια μέσα. Αν θες κάτι περισσότερο να ρωτήσεις είμαι διαθέσιμος 😁

Απο θόρυβο είσαι εντάξει; Φυσάει δυνατά που να ενοχλεί; (σε αποσταση πχ 10 μέτρων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Απο θόρυβο είσαι εντάξει; Φυσάει δυνατά που να ενοχλεί; (σε αποσταση πχ 10 μέτρων)

Πολύ ήσυχο κλιματιστικό, μόνο στην αρχή ακούγεται λίγο που δίνει αρκετά για να πιάσει το στόχο. Αν βάλεις και το quit που πέφτει στα 19db νομίζω, απλά ξεχνάς την ύπαρξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πηραν απο πλαισιο. Η δωρεαν εγκατασταση περιλαμβανει εως 3 μετρα χαλκοσωληνα και μονο για εξωτερικη μοναδα σε μπαλκονι. Μια χαρά φαινετε ειδικα με τις τιμες που παιξανε. Αν κανουν και κενο ειμαστε πενα. Με 400 ευρω συνολο πηρα 9αρι daikin. 

 

Νομίζω οι περισσοτεροι πλεον δεν εζουν εκπτωση αλλα αν δειτε στο ιστορικο τιμων καθε 2 μηνες παιζουν σημαντικες εκπτωσεις στα ac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...