Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Με πηραν απο πλαισιο. Η δωρεαν εγκατασταση περιλαμβανει εως 3 μετρα χαλκοσωληνα και μονο για εξωτερικη μοναδα σε μπαλκονι. Μια χαρά φαινετε ειδικα με τις τιμες που παιξανε. Αν κανουν και κενο ειμαστε πενα. Με 400 ευρω συνολο πηρα 9αρι daikin. 

Νομίζω οι περισσοτεροι πλεον δεν εζουν εκπτωση αλλα αν δειτε στο ιστορικο τιμων καθε 2 μηνες παιζουν σημαντικες εκπτωσεις στα ac. 

Ίδια τιμή με δωρεάν εγκατάσταση και με 50€ ανακύκλωση παλιού έπαιξε και στον Κωτσόβολο.

Νομίζω πολύ καλά το πήρες.

Το κενό μη το διαπραγματευτεις. Η Daikin το θέλει 100% . Όπως όλες βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ίδια τιμή με δωρεάν εγκατάσταση και με 50€ ανακύκλωση παλιού έπαιξε και στον Κωτσόβολο.

Νομίζω πολύ καλά το πήρες.

Το κενό μη το διαπραγματευτεις. Η Daikin το θέλει 100% . Όπως όλες βασικά.

Αμα ο αλλος πει δεν εχω αντλια μόνο φυγε μπορω να πω. Θα το κανω δηλαδη. Μετα θα μιλησω με πλαισιο γιατι εφοσον το γραφει το μανουαλ πρέπει να γινει. Ψαχνω το μανουαλ τωρα να το τσεκαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τοποθετήθηκε το daikin siesta atxc25 το 9αρι δηλαδή , η τοποθέτηση από συνεργείο του Κωτσόβολου , αλλά ήταν γνωστοί μου ούτως η άλλως αυτοί μου είχαν βάλει και το toshiba Shorai που έχω οποτε τηρήθηκαν όλα τα προβλεπόμενα.

εντυπωσεις από το κλιματιστικό , η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο κουμουτσα η εσωτερική μονάδα αλλά αυτό είναι υποκειμενικό η εξωτερική είναι καλή , θόρυβο δεν έχει ούτε μέσα ούτε έξω , αυτή την στιγμή το έχω στους 21 με auto τους ανεμιστήρες η στιγμιαία κατανάλωση από το πριζακι με μετρητή της tp link είναι περίπου στα 210 watt και η θερμοκρασία εξερχόμενου αέρα είναι στους 30 βαθμούς , η εξωτερική θερμοκρασία αυτή τη στιγμή στη λαμια είναι στους 12 βαθμούς ,βεβαια κάνει αρκετά σβησιματα αλλά διαρκούν μόνο δυο με τρία λεπτά όπου βλέπω την κατανάλωση  πέφτει στα 5,5 watt και μετά ξανανεβάζει και κάθεται εκεί στα 200 περίπου , θα το παρακολουθώ τις επόμενες μέρες αλλά αυτό το πρώτο δίωρο έτσι συμπεριφέρεται 

Σχετικά με την εγγυηση  πήρα τηλ την daikin επειδή προσπάθησα να εγγράψω το προϊόν στη σελίδα της daikin όπου με ενημέρωσαν ότι  η εγγραφή προϊόντος στο προγραμμα εγγύησης stand by me αφορά μόνο προϊόντα που έχουν αγορασθεί από επισήμους αντιπροσώπους της ε5αιρειας , με διαβεβαίωσε όμως ότι σε μας που αγοράζουμε από αλυσίδες ισχύει η κλασική εγγυηση των 3 ετών με την επίδειξη της αποδείξεις στην συγκεκριμένη αλυσίδα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Αμα ο αλλος πει δεν εχω αντλια μόνο φυγε μπορω να πω. Θα το κανω δηλαδη. Μετα θα μιλησω με πλαισιο γιατι εφοσον το γραφει το μανουαλ πρέπει να γινει. Ψαχνω το μανουαλ τωρα να το τσεκαρω

Νομιζω πως ειτε έχει είτε δεν έχει μάλλον το ίδιο είναι. 

Ο ψυκτικός που έχω έκανε τεστ με άζωτο και κενο με κενομετρο. 

37 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Πολύ ήσυχο κλιματιστικό, μόνο στην αρχή ακούγεται λίγο που δίνει αρκετά για να πιάσει το στόχο. Αν βάλεις και το quit που πέφτει στα 19db νομίζω, απλά ξεχνάς την ύπαρξη του.

Δε με νοιάζει ο αέρας αλλά να μην ακούω κρακ κρακ και τριξιματα. Στη δουλειά παντως που εχω πανω απο το κεφαλι μου ενα daikin δεν ακουγετε τίποτα. Το mitsubishi που ειχα παρει περσυ στο σπιτι κάνει κάτι περιεργα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Νομιζω πως ειτε έχει είτε δεν έχει μάλλον το ίδιο είναι. 

Ο ψυκτικός που έχω έκανε τεστ με άζωτο και κενο με κενομετρο. 

Εγω δεν ξερω απο αυτα. Ειχα δει με αντλια και νομιζα θελει αντλια. Υπάρχει δλδ και τετοιος τροπος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

35-36 είχα όλο το βράδυ σε συντήρηση κάπου 290-300W. Με ελάχιστα διαστήματα on-off.

Λοιπόν πάμε :

Όλο το βράδυ έβαλα το καταγραφικό στα 2 δωμάτια, πρώτα στο Daikin και μετά περί τις 04:30 στο Carrier.

3ec680036c2546ee7ae869376175e8b2.png.90b83c5feeadefcf3c67622728e70d4f.png

Άρα και τα 2 κράτησαν με ζήτηση 22 γύρω στους 21.5. Το Daikin καλύτερα κάπως.

Καταναλώσεις απο 00:00-08:00

Daikin

1403466065_0-02-0a-68d1b0299620b688e3e7b97ea6a9c6f096b6bf9e548e3316bed912c624a6ed8b_d3bb4192-Copy.jpg.0a9bfdcfb710526b5b665a8a695628db.jpg

Carrier

0-02-0a-a0c140bf9f3bc3f9a39057c4df167adce25ee07e4c06f6ddb791286034d9dcd7_aa711448.jpg.198ce90883cf2a649c1bdbb70db1f2b5.jpg

Μάλιστα έκατσα και υπολόγισα τις απώλειες με το tool ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

και βγήκε

Δωμάτιο με Carrier

image.png.b04b6f1edd497e8925a3fccb53c0c11b.png

Δωμάτιο με Daikin

image.png.4f853a490a48c3296f3489604eda4806.png

Συμπέρασμα :

Το Daikin χωρίς follow me κατάφερε σε δωμάτιο με μεγαλύτερες απώλειες κατά 20% , να κάψει 25% λιγότερο ρεύμα για να διατηρήσει πιο σταθερά θερμοκρασία, κάνοντας και λιγότερο θόρυβο.

Συντριπτική νίκη για Daikin ή συντριπτική ήττα για το κινεζοφασόν.

Τι τετραγωνικα ειναι τα δωματια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Τι τετραγωνικα ειναι τα δωματια?

15 στο Daikin και 17 στο carrier.

18 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Αμα ο αλλος πει δεν εχω αντλια μόνο φυγε μπορω να πω. Θα το κανω δηλαδη. Μετα θα μιλησω με πλαισιο γιατι εφοσον το γραφει το μανουαλ πρέπει να γινει. Ψαχνω το μανουαλ τωρα να το τσεκαρω

Στο μανουαλ είναι ξεκάθαρο. 3 μέτρα σωλήνα, κενό με αντλία. Κόλπα τύπου κάνω εκδίωξη με φρεον είναι μη αποδεκτά.

Βασικά μη δεχτείς να έχεις μια συσκευή που έχει μελετηθεί να δουλέψει με Χ τρόπο και κάνει ένα ή μισό μηνιατικο για κάποιους , να υπολειτουργεί ή ακόμα και να αστοχήσει στο μέλλον επειδή βαριέται ο Ψ φασινας ψυκτικός.

Σκύλος από πάνω του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

15 στο Daikin και 17 στο carrier.

Για τις απωλειες ρωταω.

Εμενα με 18 τετραγωνικα σαλονι που περιμενω το Daikin μου βγαζει 5900 w

Στο δωματιο που εχω το Τογιο μου βγαζει 5116w σε 16 τετραγωνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Νομιζω πως ειτε έχει είτε δεν έχει μάλλον το ίδιο είναι. 

Ο ψυκτικός που έχω έκανε τεστ με άζωτο και κενο με κενομετρο. 

Δε με νοιάζει ο αέρας αλλά να μην ακούω κρακ κρακ και τριξιματα. Στη δουλειά παντως που εχω πανω απο το κεφαλι μου ενα daikin δεν ακουγετε τίποτα. Το mitsubishi που ειχα παρει περσυ στο σπιτι κάνει κάτι περιεργα. 

Κρακ κρουκ?? Τι είναι αυτά?? Δεν ακούγεται απολύτως τίποτα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε τα σκρουτζομάγαζα έριξαν από αργά εχτές μέχρι σήμερα την τιμή του fujitsu asyg24 klca στα 929-930 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά ενώ ήταν κάπου 940-950 η φθηνότερη. Και εγώ στηνόμουν στον Κωτσόβολο από Παρασκευή για να το πάρω στα 959 με μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Εγω δεν ξερω απο αυτα. Ειχα δει με αντλια και νομιζα θελει αντλια. Υπάρχει δλδ και τετοιος τροπος? 

Θελει αντλια αλλά πολλές φορές η χρήση της ειναι διακοσμητική δηλαδη δεν αρκεί να έχεις το εργαλείο πρεπει να το χρησιμοποιήσει και σωστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβαίνει τώρα 

Daikin ATX 25b 20τμ υπνοδωμάτιο με ξύλινη μπαλκονόπορτα

IMG_20191202_155301.jpg.401071c91ae564545f72e12ba06a1bd4.jpg

Toyotomi izuro eco 9αρι 15τμ ξύλινο παράθυρο. 

IMG_20191202_155200.jpg.b071404e6492aca3ac657d6dfcc5b53a.jpg

Μην κοιτάτε το σύνολο έχουν δουλέψει διαφορετικες ώρες. Το Daikin έπιασε την θερμοκρασία εύκολα και από τότε έχει πέσει στα watt , πιστεύω αν πατήσω eco θα πέσει κ άλλο. Εκκίνηση περίπου 3:15 , θερμοκρασίες δωματίων προ 18.5 , ζητούμενη 22 auto κ τα 2.

Ifeel ενεργοποιημένο στο Toyo.

Επεξ/σία από smav82
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Για τις απωλειες ρωταω.

Εμενα με 18 τετραγωνικα σαλονι που περιμενω το Daikin μου βγαζει 5900 w

Στο δωματιο που εχω το Τογιο μου βγαζει 5116w σε 16 τετραγωνικα

Έχει να κάνει με τα λοιπά στοιχεία που βάζεις

Πχ στο ένα δωμάτιο έχω βάλει αυτά

stresults.php.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει να κάνει με τα λοιπά στοιχεία που βάζεις

Πχ στο ένα δωμάτιο έχω βάλει αυτά

stresults.php.pdf 464 kB · 0 downloads

Ναι το ξερω. Αλλα παρακολουθω το Τογιο το κακομοιρο να προσπαθει να ινβεταρει στα 170w αλλα στο 5λεπτο ξανανεβαινει αναγκαστικα.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζητούμενο για τα 3 μέτρα σωλήνα είναι η αποφυγή κραδασμών,το δικό μου πρέπει να άφησα κάτω από 1.5 μέτρο .

4 χρόνια τώρα δεν εχω παρατηρήσει κάτι,και από απόδοση σκοτώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...