Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ομάδα. Σήμερα παρέλαβα το ASYG18KCLA από Κωτσόβολο. Αύριο κι όλας θα γίνει η εγκατάσταση και θα ξεκινήσω κι εγώ δειλά δειλά τις μετρήσεις.

Πέραν της εγκατάστασης με αντλία κενού αέρος αλλά και τη χρήση τουλάχιστον 3 μέτρων σωληνώσεων, πρέπει να προσέξω κάτι άλλο στην εγκατάσταση; Ο ψυκτικός του Κωτσόβολου ήταν σύμφωνος στις επισημάνσεις αυτές πάντως, μάλιστα τόνισε ότι μόνο με αντλία κενού αέρος κάνουν πάντα τις εγκαταστάσεις. Βέβαια όσον αφορά το μήκος των σωλήνων, μου ανέφερε πως μαζί με αυτούς που βρίσκονται εσωτερικά θα πρέπει να ξεπερνά τα 3 μέτρα σε μήκος, ισχύει αυτό;

Επίσης, χρειάζεται κάποια καταχώρηση στο site της fujitsu για να ισχύσει η εγγύηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μόνος λόγος που το ψάχνω (προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου,αφού το πέταξα το πατατομι και πήρα ένα που πέφτει στα 170 watt) είναι ώστε να ξέρουμε τι αγοράζουμε.. να ξέρει ο κόσμος πως δουλεύουν τα πραγματικά inverter και να μην ακούσουν και οι υπόλοιποι τις ίδιες αηδιες που ακούγαμε..όλα τα κλιματιστικά δουλεύουν έτσι, είναι μεγάλο για το χώρο σου,είναι μικρό για τον χώρο σου,μηχανολόγο πήρες? Να ζεσταθούν τα τούβλα περίμενες? Και γενικά να σε βγάζουν περίεργο/ιδιόρρυθμο οι αντιπροσωπείες.. Όταν πουλάνε αντιπροσωπείες κλιματιστικά inverter για την Ελλάδα πρέπει να είναι κατάλληλα για το κλίμα της Ελλάδας. Η να σε ενημερώνουν ότι ναι μεν δουλεύει σαν on/off σε θερμοκρασίες από 7C και πάνω.. αλλά και αν πέσει στους -5C το μηχάνημα ξυρίζει..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BornMMXV είπε

Μεγαλο θρεντ, αγνωστοι οροι, ειδα φως...και μπηκα.

Μπαινοντας κατευθειαν στο ψητο, αναζητουμε κλιματιστικο (το βαρος της επιλογης εχει πέσει σε μενα) και χρειαζομαστε μια μικρη/μεγαλη βοηθεια! 

Χαρακτηριστικα:

Μονοκατοικια με απωλειες (σπιτι 1 αιωνα και βαλε) σε 400μ υψομετρο. Θα χρησιμοποιηθει σε δωματιο 40τμ με 4 μετρα υψος, τοσο για θερμανση οσο και για ψυξη. 

Μπατζετ: εως 700€

Περιοχη: Χανια (το αναφερω γιατι δεν υπαρχουν πολλες επιλογες, περα απο Κωτσο)

Καθε βοηθεια/προταση ευπροσδεκτη! Ειτε αυτο ειναι "προσεξε το χ", ειτε "choose this"! 

Ευχαριστω

εγω πάντως το shorai το πηρα απο την υδροκλιμα α.ε χρυσοπηγης 26  στα χανια και εχουν και carrier (για πιο φτηνα). Καλη εγκατασταση με αντλια κενου, (είπα καλή όχι τέλεια). Υπάρχουν καταστήματα αντιπρόσωποι daikin ,mishubishi, gree αν μπορεις απεφυγε κωτσοβολο και παρομοια καταστήματα

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Και να κάνω μια προσωπική εκτίμηση.. από όσα μαζεψαμε/ειδαμε μέχρι στιγμής.. δεν  νομίζω να είναι θέμα defrost..πιστεύω είναι θέμα συμπιεστη. Έβαλε η Gree θηρία σε μεγεθος συμπιεστές (και εξωτερικές μονάδες που πιάνουν το μισό μπαλκόνι) για να δουλεύουν δυνατα, για να κοντραρουν τους υπόλοιπους κατασκευαστές.. όσο πιο μεγάλος είναι συμπιεστής τόσο πιο μεγάλη είναι σε ένταση  η δόνηση.. ο rotary συμπιεστης εχει την τάση να χοροπηδάει /δονητε όταν δουλεύει χαμηλά, όταν έχει σχετικά υψηλές θερμοκρασίες,υπάρχουν στιγμές που πρέπει να παίξει χαμηλά ο συμπιεστής, αν παίξει χαμηλά όσο πρέπει παίζει να γίνει κομμάτια..άρα τι κάναν βάλαν τον περιορισμό αυτόν.. η Daikin? Έχει τον swing, άλλοι έχουν twin rotary, άλλοι έχουν rotary αλλά πιο φυσιολογικούς μικρούς σε μέγεθος και αντέχουν να κατέβουν λίγο πιο χαμηλά.. Πώς είδαμε η Daikin είχε τον παραπάνω κανόνα; Ήταν τα  Daikin μηχανήματα που έφτιαξε η Gree για την Daikin το 2011-2012.

Απλά με την Gree η αδυναμία αυτή έκανε μπαμ λόγο μεγέθους συμπιεστή..

 η gree εχει τον 2stage rotary compressor τι μειωνεκτήματα έχει σε σχέση με τον twin rotary?

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

 

Άρα inverter β διαλογής? Κάτι σαν inverter? Inverter για τον χειμώνα της Γερμανίας; 

Η απάντηση έρχεται από το Πακιστάν όπου τα inverter τα έχουν διαχωρίσει σε κατηγορίες. 

 

Single DC Compressor Inverter Air Conditioner (toyotomi,inventor κλπ): 

One of the most common inverter ac available in Pakistan is the DC compressor inverter air conditioner which comprises of only one DC (Direct Current) part which will be the compressor. All the remaining parts will be non-dc.

Although it is the cheapest inverter ac in Pakistan but the energy efficiency will not be very significant especially if you compare it with a 3DC or a full dc  inverter air conditioner.

3DC Rated Inverter Air Conditioner:

3DC Inverter Air Conditioners are one of the best options in terms of value. 3DC Rated Inverter AC comprises of 3 major components in an air conditioner that are DC (Direct Current) which helps in achieving maximum energy efficiency.

The 3 major components that are DC(Direct Current) can consist of Compressor, Outdoor Motor and Indoor Motor.

4DC & 5DC Rated Full Inverter AC:

These are considered to be the best inverter ac in Pakistan. Full DC Inverter AC can save you up to 15% more than a 3DC inverter ac and 20-25% more than a conventional DC compressor ac.

5D DC Inverter Air Conditioner consist of 5 major parts that are DC which consist of Compressor, Outdoor Motor, Electronic expansion valve, Indoor Vane Motor & Indoor Motor. This helps the air conditioner to achieve maximum efficiency and also improving the life cycle of the air conditioner.

Οπότε εγώ επιμένω υπάρχουν inverter και inverter...και μάλλον υπάρχει και Γ' διαλογής!!!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

εγω πάντως το shorai το πηρα απο την υδροκλιμα α.ε χρυσοπηγης 26  στα χανια και εχουν και carrier (για πιο φτηνα). Καλη εγκατασταση με αντλια κενου, (είπα καλή όχι τέλεια). Υπάρχουν καταστήματα αντιπρόσωποι daikin ,mishubishi, gree αν μπορεις απεφυγε κωτσοβολο και παρομοια καταστήματα

 η gree εχει τον 2stage rotary compressor τι μειωνεκτήματα έχει σε σχέση με τον twin rotary?

https://greeaircondition.gr/2-stage-compressor/

Όσο κατάλαβα ως άσχετος, ο twin rotary είναι μανούλα στο part loading..δηλαδή μπορεί να ανταπεξέλθει άριστα στις μικρές ζητησεις.. έχει 10c έξω ,θα ριξει την απόδοση του όσο πρέπει ώστε να διατηρήσει την θερμοκρασία π.χ. 21 C που θέλεις στο σπίτι σου.

Της Gree ο 2stage είναι μανούλα στις extreme θερμοκρασίες.. π.χ. στους -20C θα ζεστάνει άνετα τον χώρο σου,ενώ οι απλοί rotary/twin rotary θα κολωσουν η θα σταματήσουν να δουλεύουν.. (γράφω απλοί,γιατί κάποιοι βάζουν π.χ. αντιστάσεις στον συμπιεστή,κάποιοι στην εξωτερική μονάδα,η Mitsubishi έχει ένα σύστημα hyperκατι και παίζει και αυτή σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες όπως τα Gree 2stage)

15 λεπτά πριν, guzel είπε

Η απάντηση έρχεται από το Πακιστάν όπου τα inverter τα έχουν διαχωρίσει σε κατηγορίες. 

Single DC Compressor Inverter Air Conditioner (toyotomi,inventor κλπ): 

One of the most common inverter ac available in Pakistan is the DC compressor inverter air conditioner which comprises of only one DC (Direct Current) part which will be the compressor. All the remaining parts will be non-dc.

Although it is the cheapest inverter ac in Pakistan but the energy efficiency will not be very significant especially if you compare it with a 3DC or a full dc  inverter air conditioner.

3DC Rated Inverter Air Conditioner:

3DC Inverter Air Conditioners are one of the best options in terms of value. 3DC Rated Inverter AC comprises of 3 major components in an air conditioner that are DC (Direct Current) which helps in achieving maximum energy efficiency.

The 3 major components that are DC(Direct Current) can consist of Compressor, Outdoor Motor and Indoor Motor.

4DC & 5DC Rated Full Inverter AC:

These are considered to be the best inverter ac in Pakistan. Full DC Inverter AC can save you up to 15% more than a 3DC inverter ac and 20-25% more than a conventional DC compressor ac.

5D DC Inverter Air Conditioner consist of 5 major parts that are DC which consist of Compressor, Outdoor Motor, Electronic expansion valve, Indoor Vane Motor & Indoor Motor. This helps the air conditioner to achieve maximum efficiency and also improving the life cycle of the air conditioner.

Οπότε εγώ επιμένω υπάρχουν inverter και inverter...και μάλλον υπάρχει και Γ' διαλογής!!!

Να σε διορθώσω τα καλά τα inventor toyotomi, είναι τα ALL DC inverter.

Τι σημαίνει all dc? Μας απαντάει η inventor (για να μην έχετε αγωνία all dc = 3dc ..)

https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/ti-einai-i-texnologia-all-dc-inverter

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

https://greeaircondition.gr/2-stage-compressor/

Όσο κατάλαβα ως άσχετος, ο twin rotary είναι μανούλα στο part loading..δηλαδή μπορεί να ανταπεξέλθει άριστα στις μικρές ζητησεις.. έχει 10c έξω ,θα ριξει την απόδοση του όσο πρέπει ώστε να διατηρήσει την θερμοκρασία π.χ. 21 C που θέλεις στο σπίτι σου.

Της Gree ο 2stage είναι μανούλα στις extreme θερμοκρασίες.. π.χ. στους -20C θα ζεστάνει άνετα τον χώρο σου,ενώ οι απλοί rotary/twin rotary θα κολωσουν η θα σταματήσουν να δουλεύουν.. (γράφω απλοί,γιατί κάποιοι βάζουν π.χ. αντιστάσεις στον συμπιεστή,κάποιοι στην εξωτερική μονάδα,η Mitsubishi έχει ένα σύστημα hyperκατι και παίζει και αυτή σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες όπως τα Gree 2stage)

Να σε διορθώσω τα καλά τα inventor toyotomi, είναι τα ALL DC inverter.

Τι σημαίνει all dc? Μας απαντάει η inventor (για να μην έχετε αγωνία all dc = 3dc ..)

https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/ti-einai-i-texnologia-all-dc-inverter

Ναι γι αυτό έγραψα ότι υπάρχουν και Γ διαλογής 😂 Τα all DC της inventor,toyotomi είναι τα Β διαλογής 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, guzel είπε

Οπότε εγώ επιμένω υπάρχουν inverter και inverter...και μάλλον υπάρχει και Γ' διαλογής!!!

Νομίζω ότι 2 χρόνια τώρα και τόσες μετρήσεις , δείχνουν αυτό που λες και που το ξέρει και η κουτσή μαρία.

Υπάρχουν τα πρωτοκλασάτα κλιματιστικά από εταιρείες ορόσημα του χώρου (τυχαία σειρά) : Daikin, Fujitsu, MItsubishi, Toshiba.

Και υπάρχουν οι κινέζοι.

Καλοί κινέζοι  , μέτριοι κινέζοι , κακοί κινέζοι.

Αν έχεις λεφτά πας για πρωτοκλασάτα.

Αν δεν έχεις πάς σε κινέζο. Αν το θες μόνο για ψύξη, ο κινέζος δεν θα είναι και τόσο κακός. Στη θέρμανση όμως χωλαίνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, guzel είπε

Η απάντηση έρχεται από το Πακιστάν όπου τα inverter τα έχουν διαχωρίσει σε κατηγορίες. 

Single DC Compressor Inverter Air Conditioner (toyotomi,inventor κλπ): 

One of the most common inverter ac available in Pakistan is the DC compressor inverter air conditioner which comprises of only one DC (Direct Current) part which will be the compressor. All the remaining parts will be non-dc.

Although it is the cheapest inverter ac in Pakistan but the energy efficiency will not be very significant especially if you compare it with a 3DC or a full dc  inverter air conditioner.

3DC Rated Inverter Air Conditioner:

3DC Inverter Air Conditioners are one of the best options in terms of value. 3DC Rated Inverter AC comprises of 3 major components in an air conditioner that are DC (Direct Current) which helps in achieving maximum energy efficiency.

The 3 major components that are DC(Direct Current) can consist of Compressor, Outdoor Motor and Indoor Motor.

4DC & 5DC Rated Full Inverter AC:

These are considered to be the best inverter ac in Pakistan. Full DC Inverter AC can save you up to 15% more than a 3DC inverter ac and 20-25% more than a conventional DC compressor ac.

5D DC Inverter Air Conditioner consist of 5 major parts that are DC which consist of Compressor, Outdoor Motor, Electronic expansion valve, Indoor Vane Motor & Indoor Motor. This helps the air conditioner to achieve maximum efficiency and also improving the life cycle of the air conditioner.

Οπότε εγώ επιμένω υπάρχουν inverter και inverter...και μάλλον υπάρχει και Γ' διαλογής!!!

Και είναι ακόμα πιο συνθετο το θεμα... σε λιγα χρόνια καποια φασον θα εχουν πχ 3d invener αλλα θα είναι παλαιάς τεχνολογιας σε σχέση με αυτα που θα κυκλοφορουν, επισης ολα τα single dc σιγουρα δεν ειναι ιδια μεταξύ τους γιατι τότε, πριν πχ 15 χρόνια θα ήταν ολα τα inventer φασον και κατασκευαστων ίδια.... Για να μη το ζαλιζουμε, τα φασον απο αποψη ποιοτητας και τεχνολογιας πρεπει να ειναι 10 χρονια πισω καθε φορα, διαφορετικα δεν υπαρχει λογικη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

εγω πάντως το shorai το πηρα απο την υδροκλιμα α.ε χρυσοπηγης 26  στα χανια και εχουν και carrier (για πιο φτηνα). Καλη εγκατασταση με αντλια κενου, (είπα καλή όχι τέλεια). Υπάρχουν καταστήματα αντιπρόσωποι daikin ,mishubishi, gree αν μπορεις απεφυγε κωτσοβολο και παρομοια καταστήματα

 η gree εχει τον 2stage rotary compressor τι μειωνεκτήματα έχει σε σχέση με τον twin rotary?

Ο 2βαθμιος συμπιεστής , πρεσαρει το φρεον σε 2 φάσεις. Στους συμπιεστές αέρα υψηλής πίεσης που έχουμε στα πλοία , 300bar εκεί που δουλεύω, έχουμε 4βαθμιους συμπιεστές.

 

34 λεπτά πριν, guzel είπε

Η απάντηση έρχεται από το Πακιστάν όπου τα inverter τα έχουν διαχωρίσει σε κατηγορίες. 

Single DC Compressor Inverter Air Conditioner (toyotomi,inventor κλπ): 

One of the most common inverter ac available in Pakistan is the DC compressor inverter air conditioner which comprises of only one DC (Direct Current) part which will be the compressor. All the remaining parts will be non-dc.

Although it is the cheapest inverter ac in Pakistan but the energy efficiency will not be very significant especially if you compare it with a 3DC or a full dc  inverter air conditioner.

3DC Rated Inverter Air Conditioner:

3DC Inverter Air Conditioners are one of the best options in terms of value. 3DC Rated Inverter AC comprises of 3 major components in an air conditioner that are DC (Direct Current) which helps in achieving maximum energy efficiency.

The 3 major components that are DC(Direct Current) can consist of Compressor, Outdoor Motor and Indoor Motor.

4DC & 5DC Rated Full Inverter AC:

These are considered to be the best inverter ac in Pakistan. Full DC Inverter AC can save you up to 15% more than a 3DC inverter ac and 20-25% more than a conventional DC compressor ac.

5D DC Inverter Air Conditioner consist of 5 major parts that are DC which consist of Compressor, Outdoor Motor, Electronic expansion valve, Indoor Vane Motor & Indoor Motor. This helps the air conditioner to achieve maximum efficiency and also improving the life cycle of the air conditioner.

Οπότε εγώ επιμένω υπάρχουν inverter και inverter...και μάλλον υπάρχει και Γ' διαλογής!!!

Νομίζω κάνεις λάθος στην υπόθεσή σου για inventor, toyotomi.

Δεν ξέρω ακριβώς αλλά πχ το carrier το λέει 3DC .

Επίσης τι είναι το indoor vane motor;

Σκοπός είναι να έχεις inventer συμπιεστή και ανεμιστήρες μέσα-έξω. Τα άλλα μου φαίνονται μαρκενίστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο 2βαθμιος συμπιεστής , πρεσαρει το φρεον σε 2 φάσεις. Στους συμπιεστές αέρα υψηλής πίεσης που έχουμε στα πλοία , 300bar εκεί που δουλεύω, έχουμε 4βαθμιους συμπιεστές.

Νομίζω κάνεις λάθος στην υπόθεσή σου για inventor, toyotomi.

Δεν ξέρω ακριβώς αλλά πχ το carrier το λέει 3DC .

Επίσης τι είναι το indoor vane motor;

Σκοπός είναι να έχεις inventer συμπιεστή και ανεμιστήρες μέσα-έξω. Τα άλλα μου φαίνονται μαρκενίστικα

Μαλλον εισαι λαθος εδω, λογικα γινεται και έλεγχος της ροης του ψυκτικου μεσου, και αντι η βαλβιδα να ειναι on off , ειναι αναλογική. (υποθεση κανω δεν ειμαι ψυκτικος)

 Αν και ξερω γιατι το εγραψες αυτο. Στα 5dc inventer γινεται της ποπης στα ΣΑΕ, και στα pid, και δε θα μπορεις να βγαλεις συμπερασματα με ενα θερμομετρο και ενα βατομετρο (μου θυμιζεις τον μαγκαιβερ που με μια τσιχλα και μια βελονα εκανε παπαδες).

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Curtis76 είπε

Μαλλον εισαι λαθος εδω, λογικα γινεται και έλεγχος της ροης του ψυκτικου μεσου, και αντι η βαλβιδα να ειναι on off , ειναι αναλογική.

Δεν το κατέχω οπότε πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο 2βαθμιος συμπιεστής , πρεσαρει το φρεον σε 2 φάσεις. Στους συμπιεστές αέρα υψηλής πίεσης που έχουμε στα πλοία , 300bar εκεί που δουλεύω, έχουμε 4βαθμιους συμπιεστές.

Νομίζω κάνεις λάθος στην υπόθεσή σου για inventor, toyotomi.

Δεν ξέρω ακριβώς αλλά πχ το carrier το λέει 3DC .

Επίσης τι είναι το indoor vane motor;

Σκοπός είναι να έχεις inventer συμπιεστή και ανεμιστήρες μέσα-έξω. Τα άλλα μου φαίνονται μαρκενίστικα

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.toshiba-aircon.gr/media/69539/%CE%92%CE%9AV-BROCHURE-.pdf&ved=2ahUKEwjDr4ix8ZfmAhUDjqQKHfZYAn8QFjAJegQIARAB&usg=AOvVaw0xUYH_YqVpx1YtfoVEVNZM

Η σειρά bkv της toshiba π.χ. είναι 4dc (τουλάχιστον το γράφει στο έντυπο)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Να αλλαξουν και το λαμπακι σε dc να μη καιγεται να γινει 5dc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω αν ήμουν κινέζοφασον θα έκανα ότι μπορούσα να αποδείξω οτι υπαρχει ο κανόνας των 42C.. και ότι δημιουργήθηκε για τα κρύα ρεύματα.. αλλιως.. ε ρε τι κράξιμο έχει να πέσει στο μέλλον δεν μπορώ να το φανταστώ 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...