Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ ξέρω αν ήμουν κινέζοφασον θα έκανα ότι μπορούσα να αποδείξω οτι υπαρχει ο κανόνας των 42C.. και ότι δημιουργήθηκε για τα κρύα ρεύματα.. αλλιως.. ε ρε τι κράξιμο έχει να πέσει στο μέλλον δεν μπορώ να το φανταστώ 😛

Νομιζω κατι  μιτσουμπισι είναι, που εντοπιζουν που καθεσαι και στέλνουν τον αέρα αλλου. ... να το βαλουν και τα κιενζοφασον αυτο το συστημα για να μη καψουν κανεναν.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Νομιζω κατι  μιτσουμπισι είναι, που εντοπιζουν που καθεσαι και στέλνουν τον αέρα αλλου. ... να το βαλουν και τα κιενζοφασον αυτο το συστημα για να μη καψουν κανεναν.....

Και αν ο άλλος χορεύει; Πέρα δώθε πέρα δώθε, θα μείνουν οι περσίδες στο χέρι..(όχι τα mitsu τα Κινέζοφασονακια) ευτυχώς κάποια από αυτά έχουν μεγάλη εγγύηση 😛 Ασε που ξέρω κάτι κλιματιστικά .. τι 42C αέρα.. 55C πάντα βγάζουν.. ούτε κρύα ρεύματα ούτε τίποτα.. fixed , συμβατικά on/off κλιματιστικά 😛 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Και αν ο άλλος χορεύει; Πέρα δώθε πέρα δώθε, θα μείνουν οι περσίδες στο χέρι.. ευτυχώς κάποια από αυτά έχουν μεγάλη εγγύηση 😛 Ασε που ξέρω κάτι κλιματιστικά .. τι 42C αέρα.. 55C πάντα βγάζουν.. ούτε κρύα ρεύματα ούτε τίποτα.. fixed , συμβατικά on/off κλιματιστικά 😛 

Πάντως ο φιλος μου ο Ντοναλτ Τραμπ τέτοιο έχει αγορασει (να εντοπιζει και να στέλνει τον αέρα αλλού), αλλά δεν θυμαμαι τον λογο που επεμενε για αυτή τη λειτουργία   (ζωγαφίζω σήμερα μου φαίνεται.... shoraios 24btu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Πάντως ο φιλος μου ο Ντοναλτ Τραμπ τέτοιο έχει αγορασει (να εντοπιζει και να στέλνει τον αέρα αλλού), αλλά δεν θυμαμαι τον λογο που επεμενε για αυτή τη λειτουργία   (ζωγαφίζω σήμερα μου φαίνεται.... shoraios 24btu)

Εγώ νόμιζα έχει inventor αμερικανικα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και για να δειτε με ποιον μιλατε.... οταν ακομα το νημα είχε τις ίδιες σελιδες με τους αφυγραντηρες.... καποιοι προσπαθουσαν να βρουν ακρη αλλά τοτε δεν υπήρχε liakjim να σολαρει

 

Στις 25/12/2017 στις 1:36 ΠΜ, Curtis76 είπε

 Παρε καλυτερα αυτο

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/171390-carrier-42qhc018dsa

Αυτο που κοιτας με προβληματιζει πολυ στις ελαχιστες τιμες ψυξης και θερμανσης. Μου φαινεται οτι αν εχεις κανει υπερδιαστασιολογηση θα λειτουργει σαν on-off

 

Στις 10/12/2017 στις 8:32 ΜΜ, Curtis76 είπε

Φιλε εχω παρει προσφατα το shorai που στο εξωτερικο λεγεται suzumi+R32. Ειναι το 22αρι ειναι μια χαρα το εργαλειο και πανεμορφο στο σαλονι. Τα περισσοτερα απο τα μοντελα που εχεις διαλεξει ειναι σχεδον ισαξια (αλλα ειναι παλια αλλα πιο νεα) και με οποια σου επιλογη θα εισαι μαλλον ικανοποιημενος οποτε το μονο που μενει και ειναι το ιδιο σημαντικο ειναι να γινει σωστη τοποθετηση. Σε εμενα ο μελετητης ειπε να παω για 24 αρι εκανα τη δική μου μελετη και τον πιεσα για 22αρι. Μεχρι στιγμης νομιζω οτι το 18αρι θα ήταν μια χαρα αλλα καλυτερα θα ξερω οταν ερθουν περισσοτερα κρυα. Το μηχανημα δουλευει 10 λεπτα στο φουλ(40 τμ σαλονι) και μετα παει στο τελειως αθορυβο σε λειτουργια auto. Πιστευω με 18αρι απλα θα δουλευε 20 λεπτα στο φουλ και μετα θα ήταν ίδια συμπεριφορα. βεβαια καθε σπιτι ειναι διαφορετικο. Γνωμη μου mitshubishι dainkin fujitshu ειναι top. Απλα τα μετρια μοντελα τους (τετοια εχεις επιλεξει) μαλλον ειναι ισαξια με toshiba. Tα midea δε τα ξερω. Τα carrier μαλλον ειναι τα πιο φτηνα καλα ac, κατω απο αυτα πεφτει η κατηγορια, τα θεωρω και αυτα σοβαρα μηχανηματα. Μη ξεχνας και τα gree. Το ακριβο τους μοντελο που κοιταζα (1300€) τα σπαει (τα εχω ισαξια με toshiba ισως και καλυτερα).

Σε τι περιοχη μενεις? Ισως ετσι σε βοηθησουμε περισσοτερο για το μοντελο κυριως για τη θερμανση που ζοριζονται και περισσοτερο.

 

Στις 18/11/2017 στις 11:23 ΠΜ, Curtis76 είπε

Παντως επειδή προσφατα προχώρησα και γω σε αγορά, θεωρώ τα mitshubishi top. Βλέποντας το διάγραμμά τους αποδοση-εξωτερική θερμοκρασία μπαίνουν σε διαδικασία αποψυξης (δηλαδή μειωμένης αποδοσης) 3 βαθμους χαμηλότερα  σε σχέση με άλλα που κατάφερα να ελέγξω. Πχ το toshiba που αγορασα μπαινει σε αυτη τη διαδικασια στους 7 C ενω το mitshubishi στου 4 C. Και μιλάω για τα απλα μοντελα τους. Τοσο η toshiba όσο και η mitshubishi έχουν ακόμα καλύτερα μοντέλα που αποδίδουν καλύτερα στη θερμανση απλά δεν ήθελα να πληρώσω χαρακτηρηστικά που δεν αφορουν το μερος που μένω (νησι παραθαλασσια). Αν όμως εμενα σε πιο κρυα περιοχή νομίζω ότι αξίζει το κόστος η αγορά κλιματιστικού κατάλληλου για θέρμανση (οι περισσοτερεες μάκρες δεν βγαζουν τέτοια). Η διαφορά των καλών μοντέλων δεν είναι μονο στο οτι δε χαλανε ευκολα. Εχουν σοβαρες λειτουργικες διαφορες και αλλα όρια λειτουργίας απο τα φασον αλλά και απο τα φτηνα κατασκευαστών. Αν καποιος τα θελει μονο για ψυξη τοτε μπορει να μειώσει τις απαιτήσεις του και να αγορασει καποιο φτηνο. Μαλλον θα είναι ικανοποιημενος για την αγορά του. Αν το θελει για θερμανση δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να καλυφθει απο τα φτηνα μοντελα.

 

Στις 19/11/2017 στις 10:37 ΠΜ, Curtis76 είπε

Σωστό είναι αυτό που λες απλά σε αυτά που γράφω βαζω εναν ακομα παραγοντα που είναι η αποδοση του μηχανηματος. Στα βασικά χαρακτηριστικά των ac διαβάζουμε τις μεγιστες αποδοσεις και οχι τις αποδοσεις του καθε μηχανηματος σε σχεση με την εξωτερική θερμοκρασία. Είδα λοιπον ότι εκει τα mitshubishi υπερτερουν, και απλα δεν είχα τοσα € ώστε να το αγορασω. Θα προσθεσω ακομα μια πληροφορια. Για τον χωρο μου λοιπον κατέληξα μετα απο μελετη μηχανολογου ότι θελω γυρω στις 25000 btu.. Για εξωτερική 5 κελσιου το 22αρι που αγορασα εχει 5,5 KW το 18αρι 4,5 KW και το 24αρι 6,2 KW αποδοση. Δηλαδή η διαφορά τους είναι πολυ μικρή όσο πέφτει η θερμοκρασία και αυτό που βγάζουν δεν έχει σχέση με τις αναγκες του χώρου. Μιλαμε για διαφορες ενος αερόθερμου. Δηλαδή αγοράζει ένα κλιματιστικό 9KW στη θερμανση και όταν έχει κρύο αυτο τελικά ειναι 5KW γιατί η επιλογη του 9KW αναφερεται για εξωτερική θερμοκρασια 19 κελσίου. Αν λοιπον μενεις σε μερος που σπανια η θερμοκρασια πεφτει κατω απο 5 αγοραζεις φτηνοτερα κλιματιστικα (σε τετοιο μενω εγω) αν μενεις σε κρυες περιοχες τοτε αγοραζεις ακριβα καλα μοντελα που δουλευουν ικανοποιητικά σε τετοιες θερμοκρασιες. Αν μπορει καποιος να μου πει πως βαζω συνημμενα μια εικονα θα βοήθαγε στη συζήτηση. Εβαλα ενα λινκ με διαγραμμα αποδοσης. Κοιταμε τις κοκκινες γραμμες που ειναι για ταχυτητα high normal και low. Τη low την ξενχαμε γιατι σερνεται. Βλεπουμε ότι στους 6-7 βαθμους η αποδοση πεφτει κατακορυφα. Ε στα mitshubisi αυτο γινεται στους 3-4 κελσιου. Και μιλαμε παντα για τα απλα μοντελα, στα ακριβα που ειναι καταλληλα για θερμανση υποθετω οτι αυτο είναι ακομα πιο κατω. (1kw = 3400 btu)

Τώρα αν ο χώρος απαιτεί 8kw στη θερμανση ποιο απο τα δυο παρακατω θα επελεγε καποιος και γιατι?

Και αν υπαρχει και καποιος μηχανολογος μηχανικος να μας το αναλυσει ακομα περισσοτερο θα ήταν καλο. Εγω είμαι ηλεκτρολογος μηχανικος σαφως καταλαβαινω αρκετα απο το διαγραμμα αλλά υπαρχουν πιο καταλληλα ατομα να μας πουν περισσοτερα.

Τελος μη ξεχναμε ότι μιλαμε για inverter κλιματιστικα τα οποια τα αγοραζουμε για να αυξομειωνουν την αποδοσή τους και όχι να δουλευουν σαν on-off στο μεγιστο, οποτε σαφως και πρεπει να κοιταμε πως λειτουργουν στις χαμηλες θερμοκρασιες.

Ευχομαι να βοήθησα, γραφω βιαστικα γιατι σε λιγο παω στη δουλεια. Οταν γυρισω θα δω απαντήσεις

1.    https://i.imgur.com/jqrg1J2.jpg   (22000 btu)

2.    https://i.imgur.com/ODzKrCZ.jpg (24000 btu)

 

Στις 27/9/2017 στις 10:07 ΜΜ, Curtis76 είπε

Καλησμπερα και παλι. Τελικά κατέληξα στο Toshiba Shorai 22000 btu με R32. Αύριο γίνεται η εγκατάσταση. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τη παρέα για τις πληροφορίες που παραθέτει εδώ και βοηθάει τον κόσμο. Το επόμενο κεφάλαιο είναι η προστασία της συσκευής απο κρουστηκές υπερτάσεις , και απλές υπο-υπερ τάσεις. Δυστυχώς έχω μόνο 6 θέσεις ελεύθερες στον πίνακα και πρέπει να επιλέξω τη βέλτιστη λύση σε μικρό χώρο. Δε ξέρω τι ποιότητα έχουν οι συκευές που μπαίνουν σε πρίζες. Αν τις θεωρούμε αξιόπιστες τότε λέω να βάλω επιτηρητή τάσης στον πίνακα για όλα τα φορτία και τοπικά αντικεραυνική πρίζα. Αν δεν είναι και πολυ αξιόπιστα αυτα τις πρίζας πρώτη επιλογή είναι να βάλω κεντρικά αντικεραυνικό στο πίνακα και το αφήνω έτσι. Έχει κανεις καμιά ιδέα?

 

Στις 16/9/2017 στις 8:32 ΜΜ, Curtis76 είπε

Amix και γω αυτα τα δύο τα κοιταζα. Δεν εχω κανει ακομα την αγορα. Μαλλον τη Δευτερα. Το toshiba βγαινει και σε 22000btu. Ακου λοιπον που κατεληξα. Το fujitsu αυτο είναι παλιο μοντελο. Δε ξερω αν εδω στην ελλάδα υπαρχει αντιπροσωπεια αλλα ψαχνωντας σε site της επισημης εταιρειας εχει αλλες πολυ καλυτερες σειρες. Παντως σε επιδοσεις στη θερμανση τα σπαει και θα σε καλύψει. 

Το toshiba ειναι φετινο μοντελο και εχει το νεο ψυκτικο υγρο r32. Το 22.000btu toshiba η αντιρποσωπεια μου το δινει 1124€ και το 24000 btu 1217 + την εγκατασταση.

Εγω εχω καταλήξει το toshiba γιατι εχω αντιπροσωπεια κοντα μου (χανια). Τωρα διαβαζω για να δω μειονεκτήματα και πλεονεκτηματα αν κανω υπερδιαστασιολογηση στα btu. Δεν ειναι και πολυ καλο να παρει πολυ μεγαλυτερο AC αν δεν απαιτείται. 

Παντως σαν εταιρειες κατα  τη γνωμη μου η fujitsu ειναι ενα σκαλοπατι πανω απο toshiba. Αν διπλα μου ειχα αντιπροσωπο fujitsu θα αγοραζα μαλλον ενα πιο νεο μοντελο απο εκει.

Οποιος εχει γνώσεις για την υπερδιαστασιολογη στα btu ας μας πει την αποψή του.

 

Στις 31/8/2017 στις 11:44 ΜΜ, Curtis76 είπε

http://www.toshiba-aircon.gr/library/residential/g2kvp-e/

Λινκ για το daisekai 8. Επειδή πηγα σε αντιπροσωπο toshiba carrier εχω τον καταλογο στα χερια μου. Δε βλεπω κατι για wifi. Φιλε ειμαι και γω γκατζετακιας και πραγματικα θα ήθελα και η δική μου επιλογή σε ac να εχει τεχνολογικες δυνατοτητες αλλα σε ac θα βαλω πολυ νερο στο κρασι μου. Wifi δε νομιζω να το χρησιμοποιήσω και μαλλον θα μου δημιουργει και αγχος να λειτουργει συσκευη στο σπιτι και να μην ειμαι εκει. Εξαλου τα ac εχουν αμεση αποδοση δεν αργουν να αποδοσουν οπως πχ ενας καυστήρας. Ίσως πιο βολική ειναι ειναι λειτουργία follow me ή i feel που ουσιαστικα το χειριστήριο δουλευει και ως θερμοστάτης. Τα toshiba δε το εχουν αλλα και παλι δε θα επιρρεασει την επιλογή μου(το εχουν carrier gree toyotomi invertor και ισως και κανενα ακομα)

Αν υπαρχει καποιος να μου απαντήσει για το fujitsu που ρωταω παραπανω σχετικα με το ευρος λειτουργίας του. Βασικα δεν ξερω ποση βαρύτητα πρεπει να δοσω στο ευρος λειτουργιας σε σχεση με την ονομαστική λειτουργία. Κατι πηγε να πει ο  Βασίλης 29 νομίζω ότι επιασα το πνευμα του. Δηλαδή Βασίλη θεωρείς ότι ενα ac 18000btu ζορίζεται περισσοτερο να πιασει το max του, και καιει περισσοτερο σε σχεση με ένα 24 ακομα και αν αυτο εχει μικροτερο μεγιστο. Νομιζω ότι αυτο ήθελες να πεις. Αν γνωρίζει κανεις μηχανολογος ας απαντήσει.

 

http://www.fgeurope.gr/images/products/AS_A07-18LCC_D1D_AS007E_03.pdf

 

απιστευτο manual (απλα respect) για το fujitsu. Μακαρι να εβρισκα παρομοια και για τις αλλες επιλογες μου. Θα κατσω να το διαβασω να δω αν θα βγαλω ακρη.

Οταν εγω αγοραζα shorai καποιοι αγοραζαν ακομα r410  😁

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

ειδα προσφατα λειτουργια 2 κλιματιστικων 12αρια σε εναν ενιαιο χωρο , γυρω στα 75τ.μ. Ενα ηταν το GREE LOMO GRS - 101 EI/JLM1-N2 και δευτερο το ΜΙDEA PRIME MA2-12NXDO,

τοποθετημενα σχεδων στο ιδιο υψος. Επιλεγμενη θερμοκρασια και στα δυο ηταν 23C, εξωτερικη θερμοκρασια περιπου 7C.

Στο Gree περσιδα ηταν μονιμα κατω και σε χαμηλη ταχυτητα εβγαζε ζεστο αερα. επισης κατω απο το Gree ειναι ενας θερμοστατης που εδειχνε 22.1C την συγκεκριμενη στιγμη.

Στο Midea, η περσιδα ηταν κατω αλλα ο αερας που εβγαζε ηταν χλιαρος, μετα απο λιγο ανεβηκε οριζοντια και συνεχιζε να βγαζει σχεδων τον ιδιο αερα. Ανεβασα την θερμοκρασια στους 25 αλλα και παλι οταν κατεβηκε η περσιδα ο αερας ηταν ελαχιστα πιο ζεστος απο πριν, και επισης ανεβηκε λιγο ο ανεμιστηρας. Ανεβασα στους 27 και τοτε θα ελεγα οτι ισως να πλησιασε το Gree στην θερμοκρασια αερα συν οτι ξανα ανεβασε ακομα λιγες στροφες.Το αφησα για λιγο και μετα ξανα κατεβασα την θερμοκρασια απο τηλεχειριστηριο, οποτε επεστρεψε παλι στον χλιαρο αερα και μετα απο λιγο ανεβασε περσιδα.

Τελικα μετα απο κανενα 2ωρο ειδα και το gree να ανεβαζει περσιδα, και ο θερμοστατης εδειχνε 23,1C.

Δεν ξερω αν ειναι κανονικη αυτη η λειτουργια του Midea, ειπαμε με τον φιλο να επικοινωνησει με το καταστημα που το αγορασε το καλοκαιρι.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimostr είπε

https://www.elith.gr/calc/index.php

κανε πρώτα αυτό το τεστ για να δεις πόσες είναιοι απώλειες  που λες 
 

Αν και οι ερωτήσεις αφορούσαν το σπίτι και όχι το δωμάτιο, τα αποτελέσματα επισυναπτόμενα...

Screenshot 2019-12-02 at 23.30.08.png

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Υπάρχουν επίσης public και πλαίσιο.

24αρι χρειάζεσαι πιστεύω. Ποιες είναι οι ελάχιστες θερμοκρασίες τον χειμώνα;

1η μου σκέψη είναι το ASYG24KLCA.

Ελάχιστη θερμοκρασία περίπου 5 βαθμοί.

Εκτός μπάτζετ το προτεινόμενο, δυστυχώς. 😑Αν θα μπορούσες να επιλέξεις κάποιο σε αυτά τα χρήματα (-700€) ποιο θα ήταν αυτό; 

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

24άρι σίγουρα . 

Δύσκολα να βρεις κάτι σε αυτά τα λεφτά απο Κωτσο Public Πλαισιο . 

Καλύτερες καταναλώσεις έχει αυτό σε θερμανση  (SCOP= 6.4): 
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186364-fujitsu-asyg24klca

1099 ευρώ (με δωροεπιταγή)
Δεν έχει ιονιστή και wifi αν σε ενδιαφέρουν αυτά ούτε έξτρα φίλτρα . 
Επίπεδα θορύβου (ανάλογα την σκάλα του ανεμιστήρα) : 51/45/38/33
Ονομαστική απόδοση θέρμανσης: 27300 btu/h
Παροχή αέρα: 1040 m3/h

Eγγύηση : 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και + 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις  απο το τρίτο έτος και μετά . 

Κάτι πιο κοντά στο budget σου :

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198529-general electric-ges-nmg70-prime
949 ευρώ (με δωροεπιταγή)
Δέχεται wifi (το αγοράζεις έξτρα) . Έχει ιονιστή . 
SCOP= 5.3
Eπίπεδα θορύβου: 30/37/43/47
Ονομαστική απόδοση θέρμανσης: 27640 btu/h
Παροχή αέρα: 1200 m3/h

Eγγύηση: 5 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για την εγγύηση . 



https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198497-inventor-p9vi32-24wf-passion-eco

949 ευρώ (με δωροεπιταγή)
Έχει ιονιστή, wifi , έξτρα φίλτρα , δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας στο χειριστήριο . 
SCOP = 5.1 
Eπίπεδα θορύβου: 46/44/35/27
Ονομαστική απόδοση θέρμανσης: 26000 btu/h
Παροχή αέρα: 1050 m3/h

Eγγύηση:  10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για την εγγύηση . 


 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις εμπεριστατωμένες απαντήσεις! Δυστυχώς όλα είναι εκτός μπάτζετ. Αν έπρεπε να πάρεις κάποιο έως 700, αυτό ποιο θα ήταν;

Το SCOP πού το βρίσκετε για κάθε κλιματιστικό;

2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

εγω πάντως το shorai το πηρα απο την υδροκλιμα α.ε χρυσοπηγης 26  στα χανια και εχουν και carrier (για πιο φτηνα). Καλη εγκατασταση με αντλια κενου, (είπα καλή όχι τέλεια). Υπάρχουν καταστήματα αντιπρόσωποι daikin ,mishubishi, gree αν μπορεις απεφυγε κωτσοβολο και παρομοια καταστήματα

 η gree εχει τον 2stage rotary compressor τι μειωνεκτήματα έχει σε σχέση με τον twin rotary?

Σ ευχαριστώ πολύ! Έως 700€ θα μπορέσω να βρω κάτι εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BornMMXV είπε

Αν και οι ερωτήσεις αφορούσαν το σπίτι και όχι το δωμάτιο, τα αποτελέσματα επισυναπτόμενα...

Screenshot 2019-12-02 at 23.30.08.png

Ελάχιστη θερμοκρασία περίπου 5 βαθμοί.

Εκτός μπάτζετ το προτεινόμενο, δυστυχώς. 😑Αν θα μπορούσες να επιλέξεις κάποιο σε αυτά τα χρήματα (-700€) ποιο θα ήταν αυτό; 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις εμπεριστατωμένες απαντήσεις! Δυστυχώς όλα είναι εκτός μπάτζετ. Αν έπρεπε να πάρεις κάποιο έως 700, αυτό ποιο θα ήταν;

Το SCOP πού το βρίσκετε για κάθε κλιματιστικό;

Σ ευχαριστώ πολύ! Έως 700€ θα μπορέσω να βρω κάτι εκεί;

Φίλε χανια είμαστε, πολυ κρύο δεν έχει, κατω απο 7 βαθμους είναι μετρημενες οι μερές. Νομίζω ότι τα carrier είναι τα καλύτερα κινεζοφασον που μπορεις να βρεις. Eψαχνα καποτε το coastal carrier που είναι κατάλληλο για παραθαλάσσιες περιοχές. Κράτα το αυτό στο μυαλό σου γιατι εδω που μένω (Μαλεμε) όλα σκουριασμένα είναι. Κάνε έρευνα αν και νομίζω ότι θα το ξεπεράσεις για καποια ευρώ το ποσό αυτό.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Φίλε χανια είμαστε, πολυ κρύο δεν έχει, κατω απο 7 βαθμους είναι μετρημενες οι μερές. Νομίζω ότι τα carrier είναι τα καλύτερα κινεζοφασον που μπορεις να βρεις. Eψαχνα καποτε το coastal carrier που είναι κατάλληλο για παραθαλάσσιες περιοχές. Κράτα το αυτό στο μυαλό σου γιατι εδω που μένω (Μαλεμε) όλα σκουριασμένα είναι. Κάνε έρευνα αν και νομίζω ότι θα το ξεπεράσεις για καποια ευρώ το ποσό αυτό.

Είμαστε Αποκόρωνα και το σπίτι είναι πολύ κρύο το χειμώνα. Σαλόνι-Κουζίνα με ξυλόσομπα παλεύεται, το μεγάλο υπνοδωμάτιο όμως (40 τ.μ.) σκοτώνει χωρίς θέρμανση. Δεν κατοικούμε και μόνιμα εκεί, οπότε το σπίτι όσο να ναι είναι πολύ κρύο όταν το ανοίγουμε για Δεκέμβρη-Γενάρη. Και τα 700 που έφτασα σε μπάτζετ, καλά να λέω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενω εσεις εδω τα λέτε... εγω ακούω εξω το omnia να κάνει σαματά και σκέφτομαι ποτε θα φωνάξει ο γειτονας το 100 να με κλείσουν μέσα μαζί με την εξωτερική μονάδα. δεν λεω σαν αποδοση καλο ειναι αλλα αν παρει μπρος ο συμπιεστής ουτε τα αλουμίνια με τα διπλα τζάμια δεν τον κρατάνε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, BornMMXV είπε

Είμαστε Αποκόρωνα και το σπίτι είναι πολύ κρύο το χειμώνα. Σαλόνι-Κουζίνα με ξυλόσομπα παλεύεται, το μεγάλο υπνοδωμάτιο όμως (40 τ.μ.) σκοτώνει χωρίς θέρμανση. Δεν κατοικούμε και μόνιμα εκεί, οπότε το σπίτι όσο να ναι είναι πολύ κρύο όταν το ανοίγουμε για Δεκέμβρη-Γενάρη. Και τα 700 που έφτασα σε μπάτζετ, καλά να λέω :)

Εχεις κρύο το χειμώνα εκεί. Περίμενε να σου απαντήσει ο ειδικός που διαθέτουμε (liakjim βοήθα το κοπέλι),  βασικά ποσο συχνά θα πέφτεις και σε αποπαγωση, και πόσο θα πέφτει η απόδοση. Μάλλον θα κοίταζα fujitshu. Ο σκορδυλάκης κάνει και δόσεις. Δεν τον πολυ πάω, αλλά ίσως βρεις κατι καλύτερο απο κωτσοβολο, κοντά ειναι και τα δύο.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Καλησπερα,

ειδα προσφατα λειτουργια 2 κλιματιστικων 12αρια σε εναν ενιαιο χωρο , γυρω στα 75τ.μ. Ενα ηταν το GREE LOMO GRS - 101 EI/JLM1-N2 και δευτερο το ΜΙDEA PRIME MA2-12NXDO,

τοποθετημενα σχεδων στο ιδιο υψος. Επιλεγμενη θερμοκρασια και στα δυο ηταν 23C, εξωτερικη θερμοκρασια περιπου 7C.

Στο Gree περσιδα ηταν μονιμα κατω και σε χαμηλη ταχυτητα εβγαζε ζεστο αερα. επισης κατω απο το Gree ειναι ενας θερμοστατης που εδειχνε 22.1C την συγκεκριμενη στιγμη.

Στο Midea, η περσιδα ηταν κατω αλλα ο αερας που εβγαζε ηταν χλιαρος, μετα απο λιγο ανεβηκε οριζοντια και συνεχιζε να βγαζει σχεδων τον ιδιο αερα. Ανεβασα την θερμοκρασια στους 25 αλλα και παλι οταν κατεβηκε η περσιδα ο αερας ηταν ελαχιστα πιο ζεστος απο πριν, και επισης ανεβηκε λιγο ο ανεμιστηρας. Ανεβασα στους 27 και τοτε θα ελεγα οτι ισως να πλησιασε το Gree στην θερμοκρασια αερα συν οτι ξανα ανεβασε ακομα λιγες στροφες.Το αφησα για λιγο και μετα ξανα κατεβασα την θερμοκρασια απο τηλεχειριστηριο, οποτε επεστρεψε παλι στον χλιαρο αερα και μετα απο λιγο ανεβασε περσιδα.

Τελικα μετα απο κανενα 2ωρο ειδα και το gree να ανεβαζει περσιδα, και ο θερμοστατης εδειχνε 23,1C.

Δεν ξερω αν ειναι κανονικη αυτη η λειτουργια του Midea, ειπαμε με τον φιλο να επικοινωνησει με το καταστημα που το αγορασε το καλοκαιρι.

 

Έχω το midea και δουλεύει έτσι όπως περιγράφεις, όταν το ανοίγω βγάζει ζεστό αέρα,μετά το πρώτο on off συντηρεί με χλιαρό όπως λες,κάποια στιγμή είχα ανεβάσει την θερμοκρασία και έπειτα από κάποια ώρα ήταν θέρμος ο αέρας,δεν θυμάμαι πόσο είχα ανεβάσει, σε αντίθεση το haier βγάζει συνέχεια ζεστό αέρα Αλλά κάνει συνέχεια on off 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BornMMXV είπε

Μεγαλο θρεντ, αγνωστοι οροι, ειδα φως...και μπηκα.

Μπαινοντας κατευθειαν στο ψητο, αναζητουμε κλιματιστικο (το βαρος της επιλογης εχει πέσει σε μενα) και χρειαζομαστε μια μικρη/μεγαλη βοηθεια! 

 

Έχεις μεγάλο θέμα...πιστεύω ότι χρειάζεσαι σαφώς παραπάνω από 24,000 but. Εδώ χρειάζεσαι δύναμη...ίσως αυτό είναι το ζητούμενο https://www.electronica.gr/43D03F68.el.asp αλλά θα πας στα 1200. Με 700 δεν κάνεις τίποτα πάρα να σπάσεις λίγο το κρύο(και θα καείς πολύ ρεύμα...)

Επίσης, αυτό είναι σε προσφορά αλλά δεν έχει την δύναμη που χρειάζεσαι…απλώς είναι καλό για τα χρήματα που δίνεις… https://www.electronica.gr/8F650C78.el.aspx

Ισως πρέπει να κοιτάξεις τα εξής.

https://panelektriki.gr/Inventor-Omnia-Eco-O3MVI32-24WiFiR-O3MVO32-24?skr_prm=WyI1NjgyN2YyOS1iZTAyLTQ1YzQtOWUyNy03NDBhNDcxODk4Y2MiLDE1NzUzMjk4MzUwMjQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.skroutz.gr/s/9632358/Finlux-FDCI-24LK46GFH.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BornMMXV είπε

Αν και οι ερωτήσεις αφορούσαν το σπίτι και όχι το δωμάτιο, τα αποτελέσματα επισυναπτόμενα...

Screenshot 2019-12-02 at 23.30.08.png

Ελάχιστη θερμοκρασία περίπου 5 βαθμοί.

Εκτός μπάτζετ το προτεινόμενο, δυστυχώς. 😑Αν θα μπορούσες να επιλέξεις κάποιο σε αυτά τα χρήματα (-700€) ποιο θα ήταν αυτό; 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις εμπεριστατωμένες απαντήσεις! Δυστυχώς όλα είναι εκτός μπάτζετ. Αν έπρεπε να πάρεις κάποιο έως 700, αυτό ποιο θα ήταν;

Το SCOP πού το βρίσκετε για κάθε κλιματιστικό;

Σ ευχαριστώ πολύ! Έως 700€ θα μπορέσω να βρω κάτι εκεί;

Κακώς έβαλες όλο το σπίτι. Άλλη μια φορά προσπάθησε μόνο το δωμάτιο.

Πάντως αν είναι 200W/m2 , θες 8KW .

Οπότε πας εδώ με 8KW minimum απόδοση στη θέρμανση και θα είσαι τζετ

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409043/haier-tundra-green-as68tebhra-1u68reffra-24000btu.html?ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

3.5C φτάσαμε εδώ.

IMG_20191202_060600.jpg.cc32c825c0ff8b1a99997af6aecaa9ab.jpg

Το carrier επιβεβαιωμένα δεν υπακούει τον κανόνα των 42C . Τουλάχιστον στις εξωτερικές που έχω τώρα. Έχω μπερδευτεί μιας και σε υψηλότερες εξωτερικές , τον ακολουθεί ξεκάθαρα.

Screenshot_2019-12-02-06-04-22-128_com_miui.gallery.jpg.0edc5bfaaa0ac191bd382dbf90437634.jpgScreenshot_2019-12-02-06-02-18-212_com.coolkit.jpg.50ab0df35972f0ae721a6542ff33c920.jpg

Αν και έχω να γράψω καιρό,επανερχομαι με 2 λεπτομέρειες.Αυτη τη στιγμή με 4,2 βκ εξωτερική,βγάζει 35 βκ έσω και έχει καθήσει στα 750 watts.Αρα και το gree bora δν έχει 42 μίνιμουμ στην εσωτερική...Και η 2η λεπτομέρεια είναι ότι το ,ifeel. στέλνει ανά 10λεπτο πληροφορίες...Εννοώ το χειριστήριο. .Και ακόμα περιμένω το ψυκτικό να μου συμπλήρωσει φρεον...Άρα θα πάει κ χαμηλότερα...Gree Bora 24

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...