Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mzoutsos είπε

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος διότι σήμερα έχω την εγκατάσταση;

Αν δεν έχει κενόμετρο τότε δε μπορείς να ξέρεις αν έγινε σωστό κενό αλλά και κενο να μην κάνει στη πράξη δουλεύουν για χρόνια τα κλιματιστικά χωρις θέμα όπως μου ειπε και τεχνικος απο τη mitsubishi. Μου λέει ούτε στο σπίτι μου δεν έκανα κενό γιατι βαριόμουν, αν χρειαζόταν δε θα δούλευε τίποτα είπε.

Τουλάχιστον δες το μανουαλ και ζητα να βάλει όλες τις βίδες για στηριξη της μονάδας, να μπει ίσια , να εχει σωστη κλιση η σωληνα αποστραγγισης και να έχει σωληνες με μονωση ασπρη κατα προτίμηση αν και καλο θα ηταν να τα προστατέψεις με κανάλι και να ειναι περασμενα με μονωτική.

Βαλε και χαρτόνια για προστασια απο σκόνες κτλ ακόμα και αν θυμώσει ο τεχνικός.

 

Επεξ/σία από ParhsG
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Αν δεν έχει κενόμετρο τότε δε μπορείς να ξέρεις αν έγινε σωστό κενό αλλά και κενο να μην κάνει στη πράξη δουλεύουν για χρόνια τα κλιματιστικά χωρις θέμα όπως μου ειπε και τεχνικος απο τη mitsubishi. Μου λέει ούτε στο σπίτι μου δεν έκανα κενό γιατι βαριόμουν, αν χρειαζόταν δε θα δούλευε τίποτα είπε.

Τουλάχιστον δες το μανουαλ και ζητα να βάλει όλες τις βίδες για στηριξη της μονάδας, να μπει ίσια , να εχει σωστη κλιση η σωληνα αποστραγγισης και να έχει σωληνες με μονωση ασπρη κατα προτίμηση αν και καλο θα ηταν να τα προστατέψεις με κανάλι και να ειναι περασμενα με μονωτική.

Βαλε και χαρτόνια για προστασια απο σκόνες κτλ ακόμα και αν θυμώσει ο τεχνικός.

Δεν έκανε κενό, αν λέει την αλήθεια βέβαια, γιατί οι μπαρμπανεοελληνεεταξερωολα ψυκτικοί κάνουν εκδίωξη με το φρεον ( το οποίο το έχεις για να είναι μέσα στη συσκευή και όχι για να φεύγει στην ατμόσφαιρα). Και αν γίνει η στραβή, έχει τον τρόπο να καλύψει το ανταλλακτικό.

Εσύ ο πελάτης όμως δεν θα κάνεις πλάτες στον ψυκτικό εις βάρος του συμφέροντος σου.

Εξάλλου ελεύθερη αγορά είναι. Δεν γουστάρεις φίλε; καλή καρδιά. Ο επόμενος.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κενό, 3 μέτρα σωλήνες και άνω και αποστάσεις εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας από τοίχους , ταβάνι κτλ όπως ορίζει ο κατασκευαστής.

 

6 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Αν δεν έχει κενόμετρο τότε δε μπορείς να ξέρεις αν έγινε σωστό κενό αλλά και κενο να μην κάνει στη πράξη δουλεύουν για χρόνια τα κλιματιστικά χωρις θέμα όπως μου ειπε και τεχνικος απο τη mitsubishi. Μου λέει ούτε στο σπίτι μου δεν έκανα κενό γιατι βαριόμουν, αν χρειαζόταν δε θα δούλευε τίποτα είπε.

Τουλάχιστον δες το μανουαλ και ζητα να βάλει όλες τις βίδες για στηριξη της μονάδας, να μπει ίσια , να εχει σωστη κλιση η σωληνα αποστραγγισης και να έχει σωληνες με μονωση ασπρη κατα προτίμηση αν και καλο θα ηταν να τα προστατέψεις με κανάλι και να ειναι περασμενα με μονωτική.

Βαλε και χαρτόνια για προστασια απο σκόνες κτλ ακόμα και αν θυμώσει ο τεχνικός.

Ο τεχνικός στο τηλέφωνο ανέφερε ότι οι σωλήνες θα πρέπει να ναι τουλαχιστον 3 μέτρα συμπεριλαμβάνοντας και το μέρος που βρίσκεται εσωτερικά στα 2 σώματα. Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mzoutsos είπε

Ο τεχνικός στο τηλέφωνο ανέφερε ότι οι σωλήνες θα πρέπει να ναι τουλαχιστον 3 μέτρα συμπεριλαμβάνοντας και το μέρος που βρίσκεται εσωτερικά στα 2 σώματα. Ισχύει αυτό;

Ναι φυσικά. Το λέει και το εγχειρίδιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mzoutsos είπε

Ο τεχνικός στο τηλέφωνο ανέφερε ότι οι σωλήνες θα πρέπει να ναι τουλαχιστον 3 μέτρα συμπεριλαμβάνοντας και το μέρος που βρίσκεται εσωτερικά στα 2 σώματα. Ισχύει αυτό;

Μερικοι κατασκευαστές προτείνουν ελάχιστον μηκος.

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έκανε κενό, αν λέει την αλήθεια βέβαια, γιατί οι μπαρμπανεοελληνεεταξερωολα ψυκτικοί κάνουν εκδίωξη με το φρεον ( το οποίο το έχεις για να είναι μέσα στη συσκευή και όχι για να φεύγει στην ατμόσφαιρα). Και αν γίνει η στραβή, έχει τον τρόπο να καλύψει το ανταλλακτικό.

Εσύ ο πελάτης όμως δεν θα κάνεις πλάτες στον ψυκτικό εις βάρος του συμφέροντος σου.

Εξάλλου ελεύθερη αγορά είναι. Δεν γουστάρεις φίλε; καλή καρδιά. Ο επόμενος.

Ούτε αυτο δεν κάνουν μερικοί. Εγώ βρηκα ψυκτικό που τα κάνει σωστά μετα απο πολυ ψάξιμο. Τους άλλους δε μπορείς να τους πιάσεις πουθενά. Σου φέρνει αντλία και στη βάζει πχ 2 λεπτά ή θα σου κάνει μαλακία και τι να του πεις, θα το αφήσεις στη μέση; Η σου αφήνει τους σωλήνες χωρις στηριξη 3 μέτρα πχ και σου λέει αν θες ειναι εξτρα κοστος δε μπορείς να τους πιάσεις γενικά λόγω εμπειρίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το shorai 13 premium ή όπως το λένε τεσπά.

Μου βγήκε 650 η αγορά του και 60 η εγκατάσταση με χρήσης αντλίας κενού.

 

Επιμένω ότι στο μανουαλ μίνιμουμ μέτρα σωλήνωσης δεν αναγράφονται παρά μόνο Μαξ και πόσο φορέων θέλει συμπλήρωση αν τα ξεπεράσεις.

 

Που ακριβώς το έχετε δει αυτό;

 

Επίσης ψάχνω να δω που μπαίνει το wifi module που θα παραλάβω την άλλη εβδομάδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι φυσικά. Το λέει και το εγχειρίδιο σου.

 

27 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Μερικοι κατασκευαστές προτείνουν ελάχιστον μηκος.

Άρα θεωρητικά αν εσωτερικά βρίσκεται το μισό μέτρο, εξωτερικά θα πρέπει να μετρήσω τουλαχιστον 2,5 μέτρα για να είμαι καλυμένος. 

 

28 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Ούτε αυτο δεν κάνουν μερικοί. Εγώ βρηκα ψυκτικό που τα κάνει σωστά μετα απο πολυ ψάξιμο. Τους άλλους δε μπορείς να τους πιάσεις πουθενά. Σου φέρνει αντλία και στη βάζει πχ 2 λεπτά ή θα σου κάνει μαλακία και τι να του πεις, θα το αφήσεις στη μέση;

Η αντλία πόση ώρα θα πρέπει να δουλέψει για να θεωρηθεί σωστή η εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mzoutsos είπε

Άρα θεωρητικά αν εσωτερικά βρίσκεται το μισό μέτρο, εξωτερικά θα πρέπει να μετρήσω τουλαχιστον 2,5 μέτρα για να είμαι καλυμένος. 

Η αντλία πόση ώρα θα πρέπει να δουλέψει για να θεωρηθεί σωστή η εγκατάσταση;

Σου είπα δε πάει με την ώρα, υπάρχει εργαλείο που μετράει το κενο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thn είπε

Έβαλα το shorai 13 premium ή όπως το λένε τεσπά.

Μου βγήκε 650 η αγορά του και 60 η εγκατάσταση με χρήσης αντλίας κενού.

Επιμένω ότι στο μανουαλ μίνιμουμ μέτρα σωλήνωσης δεν αναγράφονται παρά μόνο Μαξ και πόσο φορέων θέλει συμπλήρωση αν τα ξεπεράσεις.

Που ακριβώς το έχετε δει αυτό;

Επίσης ψάχνω να δω που μπαίνει το wifi module που θα παραλάβω την άλλη εβδομάδα....

Το λέει στο service manual. Γκουγκλαρε το ή κάποια στιγμή θα στο δείξω. 2 μέτρα θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mzoutsos είπε

Άρα θεωρητικά αν εσωτερικά βρίσκεται το μισό μέτρο, εξωτερικά θα πρέπει να μετρήσω τουλαχιστον 2,5 μέτρα για να είμαι καλυμένος. 

Η αντλία πόση ώρα θα πρέπει να δουλέψει για να θεωρηθεί σωστή η εγκατάσταση;

Η αντλία πάει με αποτέλεσμα. Άλλο χρόνο θέλουν 5μετρα σωλήνες για 24αρι που είναι χοντρές, άλλο για 9αρι. Άλλο με 2βαθμια αντλία.

Σε ένα πχ 9αρι με μια δυνατή διβαθμια αντλία δεν χρειάζεται πάνω από 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μίλησα τώρα με Toshiba και η απάντηση από 3 ανθρώπους (μέσα και ο προϊστάμενος) είναι πως δεν χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα. Αποδείξεις αγοράς και ετήσιου σέρβις θελουν

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, thn είπε

Και που πρέπει να κάνω δήλωση το ac. Στο site της Toshiba δεν βγάζω ακρη

Καταλαβαίνω ότι έχουν αφαίρεσει τη δυνατότητα εγγραφής και στους όρους δεν αναγράφεται ότι χρειάζεται εγγραφή για να ισχύουν τα 7 έτη εγγύησης.

Οπότε 7 χρόνια με την απόδειξη.

Δεν βρίσκω πουθενά σελίδα για εγγραφη. Καντους και ένα τηλέφωνο 

210 6796300

ή στην comfort team 801 11 19000, 210 679 6360, 08:00 έως τις 22:00 (εκτός Κυριακής)

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, guzel είπε

Καταλαβαίνω ότι έχουν αφαίρεσει τη δυνατότητα εγγραφής και στους όρους δεν αναγράφεται ότι χρειάζεται εγγραφή για να ισχύουν τα 7 έτη εγγύησης.

Οπότε 7 χρόνια με την απόδειξη.

Δεν βρίσκω πουθενά σελίδα για εγγραφη. Καντους και ένα τηλέφωνο 

210 6796300

ή στην comfort team 801 11 19000, 210 679 6360, 08:00 έως τις 22:00 (εκτός Κυριακής)

Πήρα ήδη και μίλησα και με τον υπεύθυνο. Καμία εγγραφή δεν χρειάζεται.

Απόδειξη αγοράς και να είναι σε καλή κατάσταση το μηχάνημα και να έχει κάνει τα σερβίς του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...