Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, thn είπε

Μα στο installation manual δεν το λέει και εδώ είναι το περίεργο. Και έχουν πολύ καλά μανουαλ

Σου έγραψα service manual.

Εδώ από το απλό shorai αλλά δεν πιστεύω ότι έχει διαφορά το premium μιας και η εξωτερική μονάδα είναι ίδια:

IMG_20191203_152553.jpg.74f323c601ec41906555ea57efbf2204.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σου έγραψα service manual.

Εδώ από το απλό shorai αλλά δεν πιστεύω ότι έχει διαφορά το premium μιας και η εξωτερική μονάδα είναι ίδια:

IMG_20191203_152553.jpg.74f323c601ec41906555ea57efbf2204.jpg

Αυτό για 18αρια και πάνω. Για τα αλλά δεν υπάρχει καν.

Ρώτησα και στην toshiba και μου είπαν τα ιδια. Ας βάλει λέει 1,5 με 2 μέτρα αλλά καμία διαφορά δεν θα δούμε.

Ξανά κοίτα και το σέρβις μανουαλ που ανέβασες για ποια μοντέλα είναι. Γιατί εγώ αυτό που είδα για 10, 13 και 16 γράφει μόνο Μαξ και πόσο να φρεων χρειάζεται μετά από αυτά τα Μαξ μετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thn είπε

Αυτό για 18αρια και πάνω. Για τα αλλά δεν υπάρχει καν.

Ρώτησα και στην toshiba και μου είπαν τα ιδια. Ας βάλει λέει 1,5 με 2 μέτρα αλλά καμία διαφορά δεν θα δούμε.

Ξανά κοίτα και το σέρβις μανουαλ που ανέβασες για ποια μοντέλα είναι. Γιατί εγώ αυτό που είδα για 10, 13 και 16 γράφει μόνο Μαξ και πόσο να φρεων χρειάζεται μετά από αυτά τα Μαξ μετρα

shorai.jpg.d7468992056e3acc4c99103bcf55c8e6.jpg

Minimum 2 m

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, thn είπε

Αυτό για 18αρια και πάνω. Για τα αλλά δεν υπάρχει καν.

Ρώτησα και στην toshiba και μου είπαν τα ιδια. Ας βάλει λέει 1,5 με 2 μέτρα αλλά καμία διαφορά δεν θα δούμε.

Ξανά κοίτα και το σέρβις μανουαλ που ανέβασες για ποια μοντέλα είναι. Γιατί εγώ αυτό που είδα για 10, 13 και 16 γράφει μόνο Μαξ και πόσο να φρεων χρειάζεται μετά από αυτά τα Μαξ μετρα

Δεν το βρήκα αλλά αφού τα 18 και άνω αρκούνται με τα δύο μέτρα, θα έλεγα ότι και στα μικρότερα γιατί να μην είναι οκ με τόσο;

14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

shorai.jpg.d7468992056e3acc4c99103bcf55c8e6.jpg

Minimum 2 m

Ωραίος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

shorai.jpg.d7468992056e3acc4c99103bcf55c8e6.jpg

Minimum 2 m

Περίεργο να μην υπάρχει ούτε σε installation manual ούτε σε service. 

Συνολικά μαζί με του μέσα μηχανήματος τις σωλήνες έχω 2.4 μέτρα.

Πραγματικά το μηχάνημα δεν ακούγεται σε λειτουργία εκτός........ Από το μοτέρ των περσίδων. Κάνει ένα θόρυβο σαν γρανάζι. 

Το έξω νομίζεις ότι δεν δουλεύει και ακόμα και όταν δουλεύει στο φουλ είναι απίστευτα ήσυχο.

Έχω μια διαφορά τηλεκοντρόλ με θερμοκρασία δωματίου περίπου 1,5 με 2 βαθμους. Ζητάω 23 πχ και έχω 21.2. θα το αφήσω μέχρι το βράδυ να δω πως θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thn είπε

Περίεργο να μην υπάρχει ούτε σε installation manual ούτε σε service. 

Συνολικά μαζί με του μέσα μηχανήματος τις σωλήνες έχω 2.4 μέτρα.

Πραγματικά το μηχάνημα δεν ακούγεται σε λειτουργία εκτός........ Από το μοτέρ των περσίδων. Κάνει ένα θόρυβο σαν γρανάζι. 

Το έξω νομίζεις ότι δεν δουλεύει και ακόμα και όταν δουλεύει στο φουλ είναι απίστευτα ήσυχο.

Έχω μια διαφορά τηλεκοντρόλ με θερμοκρασία δωματίου περίπου 1,5 με 2 βαθμους. Ζητάω 23 πχ και έχω 21.2. θα το αφήσω μέχρι το βράδυ να δω πως θα πάει.

Shorai... το μόνο που ακούγεται είναι το όνομα του!!!

έχεις μετρητή κατανάλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Shorai... το μόνο που ακούγεται είναι το όνομα του!!!

έχεις μετρητή κατανάλωσης;

Ναι και καμία 10αρια μετεωρολογικούς σταθμούς που καταγράφουν σε βάση δεδομένων κάθε 1 λεπτό και από εκεί παίρνω τα δεδομένα σε HTML γραφημα και τα κατεβάζω. Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thn είπε

Ναι και καμία 10αρια μετεωρολογικούς σταθμούς που καταγράφουν σε βάση δεδομένων κάθε 1 λεπτό και από εκεί παίρνω τα δεδομένα σε HTML γραφημα και τα κατεβάζω. Γιατί;

Περιμένουμε τα δεδομένα σου, δεν έχουμε δει εδώ πως τα πάνε τα μικρά shorai. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BornMMXV είπε

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις εμπεριστατωμένες απαντήσεις! Δυστυχώς όλα είναι εκτός μπάτζετ. Αν έπρεπε να πάρεις κάποιο έως 700, αυτό ποιο θα ήταν;

Το SCOP πού το βρίσκετε για κάθε κλιματιστικό;

 

To Scop αναγράφεται στα  χαρακτηριστικά του μοντέλου και στο ενεργειακό τα μπελάκι . 

https://www.skroutz.gr/s/18993094/AUX-ASW-H24D4-FZR1DI-EU.html

Eγγύηση : 3 χρόνια σε όλα τα μέρη  και 7 χρόνια εγγύηση στο συμπιεστή . Απαραίτητη η ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση . 

https://www.skroutz.gr/s/14742821/TCL-Elite-TAC-24CHSA-XA41.html

Eγγύηση : 10 χρόνια χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις .  Προσοχή απο που θα το αγοράσεις :
"
ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ TCL
Για την προστασία του καταναλωτικού κοινού ο όμιλος Τουρνικιώτη, ο μοναδικός επίσημος αντιπρόσωπος της TCL στην Ελλάδα, στην τηλεόραση, τον κλιματισμό και τους αφυγραντήρες, ενημερώνει ότι ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα καταστήματα ELECTROHOLIC.GR, MPAKIS.GR, IKING.GR, BUYCHOICE.GR, NEVER-OFFLINE.GR ως εκ τούτου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την επίσημη 10ετή* του εγγύηση τα κλιματιστικά TCL που εμφανίζονται σε αυτά. Η παγκόσμια δύναμη TCL, μόνο με την 10ετη* εργοστασιακή εγγύηση του Oμίλου Τουρνικιώτη.
*η 10ετής εγγύηση αφορά μόνο τα προϊόντα κλιματισμού και αφυγραντήρων."


https://www.tclgreece.gr/product-category/klimatismos/


https://www.skroutz.gr/s/19386589/Nobu-Toro-NBTR-VI32-24-NBTR-VO32-24.html

Εγγύηση :  5 χρόνια χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 
 


 

5 ώρες πριν, Mzoutsos είπε

 

Η αντλία πόση ώρα θα πρέπει να δουλέψει για να θεωρηθεί σωστή η εγκατάσταση;

Όσο χρειάζεται . Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος . Το κενόμετρο θα το δείξει πότε έγινε καλό κενό στις σωληνώσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το κλιματιστικο στο δωματιο των παιδιων τα εφτυσε βγαζει κρυο, ξαφνικα εκει που λες τι ωραια ζεστη σου πεταει παγωμενο.

Και επειδη το ειδαν δυο τεχνικοι και παει τα τιναξε τα πεταλα τι να παρω ελεγα για Mitsubishi η Daikin ειχα ενα Mitsubishi 9000 αλλα πρεπει να ειναι μιας 20ετιας.

Με ενδιαφερει ποιο πολυ για τον Χειμωνα για ζεστη επειδη εχω ξυλοσομπα παρα το Καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Επειδη το κλιματιστικο στο δωματιο των παιδιων τα εφτυσε βγαζει κρυο, ξαφνικα εκει που λες τι ωραια ζεστη σου πεταει παγωμενο.

Και επειδη το ειδαν δυο τεχνικοι και παει τα τιναξε τα πεταλα τι να παρω ελεγα για Mitsubishi η Daikin ειχα ενα Mitsubishi 9000 αλλα πρεπει να ειναι μιας 20ετιας.

Με ενδιαφερει ποιο πολυ για τον Χειμωνα για ζεστη επειδη εχω ξυλοσομπα παρα το Καλοκαιρι.

Μήπως εννοείς το αντίθετο ότι δλδ μιας και έχεις σόμπα ότι το θες για ψύξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μήπως εννοείς το αντίθετο ότι δλδ μιας και έχεις σόμπα ότι το θες για ψύξη;

Οχι στα κρυα βραδια δεν μπορω να ειμαι ορθιος και να βαζω ξυλα.

Συν οτι τα πρωινα τις κυριακες πχ καθομαστε στο παιδικο και απο το να αναψουμε σομπα βαζουμε το κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οποτε σας διαβαζω μου δημιουργειτε μπελαδες.

Παρολα αυτα να ριξω κ εγω τα 2 μου cents για τα κινεζοφασον/β διαλογης κτλ

Α. Για Toyotomi Akira A180gvr τοποθετημενο σε σαλοτραπεζαρια νομιζω 60τμ περιπου. Λειτουργει On/Off πολυ συχνα αλλα το εχω δει κ να κατεβαινει στα 380 W οπως πριν λιγο με ζητηση για 20 κ εξωτερικη 12-13. 

Οκ το ξερω ειναι μικρο για το χωρο, εξοδου θερμοκρασια στο φουλ δινει 52+ βαθμους, στην αρχη δουλευει φουλ κ συνηθως ισορροπει στα 650-680w. Το 380w που ειδα σημερα με επιασε απροετοιμαστο, δε το περιμενα. ( ειναι καλο η οχι;)

Προς το παρον συμπεραινω πως το αν θα δουλεψει ον/οφφ εχει να κανει πολυ με τη θερμοκρασια που ζητας σε σχεση με την εξωτερικη. 

Απο τις εξι το απογευμα μεχρι τωρα σε λειτουργια μου εχει καψει 2.20Kwh.

Αν βαλω κ προχθες που κατεβηκε και 8 η εξωτερικη θερμοκρασια, μηδενισα μετρητη και εχω εως τωρα 28 ωρες λειτουργιας συνολο 7.68 Kwh.

Το παραπονο μου είναι ότι ενω μπορει ναχω ζητησει 20, βλεπω σε 3 θερμομετρα απο 20.5-21.5 κ αυτο συνεχιζει να τραβα 650 για παραδειγμα. Ομως με μπερδεψε το σημερινο 380.

Σε υπνοδωματιο μικρο καμια 12 τμ υψος 2.80 ειχα αγορασει τον Απριλη με τα γεννητουρια το invertor OMNIAeco 9000btu. 

Κ εδω πολυ συχνα ον/οφφ. Πιθανολογω οτι πιανει τη ζητουμενη ευκολα; το εχω δει να παιζει και στα 280 και 540 , ωστοσο επειδη εκανα τη μαλακια να το συνδεσω στην πριζα της βεραντας δεν εχω εμπεριστστωμενη αποψη. Περιμενω τα πριζακια της TP link για να εχω σαφη εικονα. Το παραπονο μου είναι ότι μυρισε γρηγορα με ελαχιστες ωρες λειτουργιας το καλοκαιρι, που ο τογιοτας ας πουμε για να μυρισει πρεπει να του σκισεις τα ραμματα που λεμε. Επισης τωρα που μιλαμε γκρινιαζει η περσιδα στο ανεβοκατεβασμα. Και τελος, η εξωτερικη μοναδα εξω, σε πλαστικές βασεις καποιες στιγμες συντονιζει, σε σημειο να την ακουω μεσα αρκετα. Εβαλα τσοντες στα πισω ποδια κ καπως βελτιωθηκε. Τετοιο πραγμα απο το τογιοτομι δεν εχω ακουσει ποτέ κ ειναι και γαιδουρι.

Συνοψιζοντας, θα βαλουμε και στο αλλο υπνοδωματιο ενα 9αρι κ σκεφτομαι για mirai, fuji, mitsu αυτη τη φορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...