Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, liakjim είπε

Μόλις μία εβδομάδα πριν υπήρξαν πολύ καλές τιμές λόγω Black Friday. Που ήσουν;

Πχ το Daikin ATXC25B που ήθελα να σου προτείνω έπαιζε 400€ εγκατεστημένο ενώ τώρα 500 χωρίς εγκατάσταση.

Και υστερα γραφανε οτι το black friday ειναι απατη. Για ψαγμενους χρηστες που αγορασανε μονο οτι χρειαζοντουσαν και δεν καναν αγορες αυθορμητες υπηρξαν καλες ευκαιριες...Οπως και το κουπονι στο ebay -20% που προσωπικα το στακαρα με μια  προσφορα που ο πωλητης ειχε βαλει ηδη -40% σε προιον που θα το αγοραζα ουτως η αλλως και εκτος προσφορας.

 

 

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Μπήκε σε 80 τ. μ., κλείνω όμως τις πόρτες των υπνοδωματιων, κ ο χώρος, με περιορίζεται στα 45 τ. μ. Αυτο για το πάτωμα δεν το ήξερα γμτ.. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω video.. Το μήκος του σωλήνα είναι 2.80..

Τι κατανάλωση βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Μπήκε σε 80 τ. μ., κλείνω όμως τις πόρτες των υπνοδωματιων, κ ο χώρος, με περιορίζεται στα 45 τ. μ. Αυτο για το πάτωμα δεν το ήξερα γμτ.. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω video.. 

Πάντως σε γενικές γραμμές τα κλιματιστικά θέλουν ώρα να πιάσουν θερμοκρασίες και να ρίξουν καταναλώσεις.

Σήμερα που μπήκα σε κρύο σπίτι (17C) και το έβαλα στους 22, χρειάστηκε αρκετές ώρες για να το φέρει.

Ξεκίνησε στα 2200W, κατέβηκε κάποια στιγμή κοντά στα 1000W, μετά κάπου 500W (σταδιακά όλα αυτά) και τώρα στέκεται στα 300W με σταθερά 12C έξω όλη μέρα . Λογικά θα κατέβει και άλλο.

0-02-05-87125333289234182bb40fcb49471a8a9239626602605dc88c9c8b3ff0056904_da72aa30.jpg.7ec42ac1a1e421e7c2ea61a7ae437d9a.jpg

΄Εβαλα και θερμόμετρο πάνω στα φίλτρα εισόδου και έχει σταθερά 23 με ζήτηση 22 (προφανώς η Fujitsu δίνει +1 στην είσοδο που είναι και ο αισθητήρας και μετράει ψηλά στο ταβάνι στα 2.5 μέτρα ώστε να παίρνω στο επίπεδο πιο χαμηλά που κινούμαστε τους 22 που θέλω):

04633352f56f852c7c21a71f1fbe7b3c.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, guzel είπε

Τι κατανάλωση βλέπεις;

Δυστυχώς δεν έχω μετρητή κατανάλωσης.. Πιο πολύ με ανησυχεί ότι δεν σταματάει, κ με στεναχωρεί ο έντονος θόρυβος.. 

Γίνεται τώρα, να το κατεβάσω από τον τοίχο, κ να το βάλω πάτωμα; 

Επεξ/σία από g-e-o
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Δυστυχώς δεν έχω μετρητή κατανάλωσης.. Πιο πολύ με ανησυχεί ότι δεν σταματάει, κ με στεναχωρεί ο έντονος θόρυβος.. 

Δεν θα σταματήσει ποτέ να ξέρεις, θα ρίξει κατανάλωση όταν πιάσει θερμοκρασία τόσο όσο να εξισορροπεί τις απώλειες του χώρου.

Το κατώτατο όριο είναι 150W (αστεία κατανάλωση για 24άρι). Αν πιάσει θερμοκρασία και τα 150W εξακολουθούν και ανεβάζουν τη θερμοκρασία, τότε θα σταματήσει.

Έτσι δουλεύουν τα σωστά inventer όχι σαν τα κινεζοφασόν όπως τα inventor που έχουν εκπαιδεύσει τον κόσμο σε περιττές υπερθερμάνσεις και νομίζει ότι πρέπει κάποια στιγμή να κλείσει. 

ΛΑΘΟΣ. Τα σωστά inventer ρίχνουν κατανάλωση στα τάρταρα τόσο όσο είναι μηχανολογικά εφικτό.

Όσο για τον θόρυβο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνο να πατήσει στο πάτωμα σε βάσεις με αντικραδασμικά ώστε να μη περνάει ο βόμβος μέσα.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό έχει θορυβώδη εξωτερική μονάδα στη θέρμανση, το έχουμε πει (μόνο αν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 7C θα ρίξει στροφές).

Είναι το τίμημα του να έχεις 6.4 SCOP στη θέρμανση που δεν το πιάνει κανένα άλλο 24άρι της αγοράς. Κοινώς οικονομία.

Ο θόρυβος της εσωτερικής μονάδας πως σου φαίνεται;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν θα σταματήσει ποτέ να ξέρεις, θα ρίξει κατανάλωση όταν πιάσει θερμοκρασία τόσο όσο να εξισορροπεί τις απώλειες του χώρου.

Το κατώτατο όριο είναι 150W (αστεία κατανάλωση για 24άρι). Αν πιάσει θερμοκρασία και τα 150W εξακολουθούν και ανεβάζουν τη θερμοκρασία, τότε θα σταματήσει.

Έτσι δουλεύουν τα σωστά inventer όχι σαν τα κινεζοφασόν όπως τα inventor που έχουν εκπαιδεύσει τον κόσμο σε περιττές υπερθερμάνσεις και νομίζει ότι πρέπει κάποια στιγμή να κλείσει. 

ΛΑΘΟΣ. Τα σωστά inventer ρίχνουν κατανάλωση στα τάρταρα τόσο όσο είναι μηχανολογικά εφικτό.

Όσο για τον θόρυβο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνο να πατήσει στο πάτωμα σε βάσεις με αντικραδασμικά ώστε να μη περνάει ο βόμβος μέσα.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό έχει θορυβώδη εξωτερική μονάδα στη θέρμανση, το έχουμε πει (μόνο αν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 7C θα ρίξει στροφές).

Είναι το τίμημα του να έχεις 6.4 SCOP στη θέρμανση που δεν το πιάνει κανένα άλλο 24άρι της αγοράς. Κοινώς οικονομία.

Ο θόρυβος της εσωτερικής μονάδας πως σου φαίνεται;

Καταρχάς, σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια.. Μετά με ανακουφισες με αυτό που είπες, να μην περιμένω να σταματήσει, αλλά ότι ρίχνει στροφές, πραγμα που ήδη κάνει αρκετά συχνά.. Τώρα όσον αφορά το θέμα της μετεγκαταστασης στο πάτωμα, αφενος ελπίζω να είναι εφικτό τεχνικά, κ αφετερου να μην μου πάρει το κεφάλι ο τεχνικός..

Ο θόρυβος της εσωτερικής μονάδας εκτός από το high, στα υπόλοιπα μια χαρά, είναι στο σαλόνι, κ δεν με ενοχλεί.. 

Επεξ/σία από g-e-o
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Γίνεται τώρα, να το κατεβάσω από τον τοίχο, κ να το βάλω πάτωμα; 

Φυσικα και γινεται (ολα γινονται με το αναλογο αντιτιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Καταρχάς, σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια.. Μετά με ανακουφισεΑς με αυτό που είπες, να μην περιμένω να σταματήσει, αλλά ότι ρίχνει στροφές, πραγμα που ήδη κάνει αρκετά συχνά.. Τώρα όσον αφορά το θέμα της μετεγκαταστασης στο πάτωμα, αφενος ελπίζω να είναι εφικτό τεχνικά, κ αφετερου να μην μου πάρει το κεφάλι ο τεχνικός..

Ο θόρυβος της εσωτερικής μονάδας εκτός από το high, στα υπόλοιπα μια χαρά, είναι στο σαλόνι, κ δεν με ενοχλεί.. 

Εφικτό είναι βέβαια.

Πάντως εδώ δεν έβαλα τα 9άρια στον τοίχο, πόσο μάλλον το 24άρι.

Το καλοκαίρι να ξέρεις ότι δεν κάνει κιχ.

ΥΓ Αν έβαζες 24άρι Shorai θα μπορούσε να μπει και κρεμαστό μιας κ είναι τελείως αθόρυβο. Από την άλλη έχει αρκετά μικρότερο scop στα 5.5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια έχει καποιος εμπειρια απο κοτσοβολο και κλιματιστικα που αναγράφει οτι "αναμενεται συντομα";

Έχω κανει παραγγελια ένα daikin οταν ειχε προσφορα με εγκατασταση και μου λενε οτι μπορει να παρει και 15 μερες να παει στην αποθηκη τους.

Ο φόβος μου ειναι μην παρει πολύ περισσοτερο έχει καποιος εμπειρια από αντίστοιχη παραγγελια στον κοτσοβολο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εφικτό είναι βέβαια.

Πάντως εδώ δεν έβαλα τα 9άρια στον τοίχο, πόσο μάλλον το 24άρι.

Το καλοκαίρι να ξέρεις ότι δεν κάνει κιχ.

ΥΓ Αν έβαζες 24άρι Shorai θα μπορούσε να μπει και κρεμαστό μιας κ είναι τελείως αθόρυβο. Από την άλλη έχει αρκετά μικρότερο scop στα 5.5.

Τις βάσεις τις αντικραδασμικες που τις βρισκω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Τις βάσεις τις αντικραδασμικες που τις βρισκω; 

Ζήτα τα από τον ψυκτικό σου. Είναι κάτι λαστιχάκια των 2€/τεμ.

@g-e-o είναι τα μαύρα στη φωτογραφία . Σου έχει βάλει;

post-16814-129063009094.jpg

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ζήτα τα από τον ψυκτικό σου. Είναι κάτι λαστιχάκια των 2€/τεμ.

@g-e-o είναι τα μαύρα στη φωτογραφία . Σου έχει βάλει;

post-16814-129063009094.jpg

Για τον λόγο των κραδασμών ο δικός μου μάστορας είπε ότι όντως στον τοίχο μπορεί να έχεις θέμα παρόλο που σαν μονάδα είναι εντελώς αθόρυβη . Αν συντονίσει και κάποια βίδα π.χ είναι πιο χαλαρή , επειδή είναι 22αρι μπορεί να ακούς θορυβους στον τοίχο. Γι'αυτό το μου έβαλε ειδική βάση και κρεμεται από το ταβάνι της βεράντας.

IMG_20191204_203722.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Ο θόρυβος που κάνει η εξωτερική μονάδα τον ακούς όταν είσαι έξω στο μπαλκόνι; Η μόνο μέσα; Αν ακούγεται μονο μέσα τότε πρέπει να βάλεις αντικραδασμικα στα ποδαράκια της εξ. μονάδας.

25 βαθμοί δεν είναι και τόσο πολύ,αλλά εξαρτάται από την θερμόκρασια που έχει ο χώρος,το μέγεθος του χώρου,την εξωτερική θερμοκρασία κτλ.. Επίσης, πόση ώρα δουλεύει και φοβάσαι ότι δεν καταφέρνει να τους πιάσει;(και ελπίζω να το έχεις στο auto το fan για να καταλάβεις πότε πλησιάζει την επιθυμητή θερμοκρασία) η θερμόμετρο κάπου..

Μην περιμένεις να φτάσει την θερμοκρασία και να κλείσει το κλιματιστικό σου.. είναι inverter θα δουλεύει όσο χρειάζεται ώστε να διατηρήσει την θερμοκρασία που εσύ έχεις διάλεξει.

Τον ακούω μόνο μέσα στο σπίτι.. Δούλεψε 2 ώρες σερί, αλλά τελικά τώρα κατάλαβα, ότι απλά θα ρίχνει στροφές, κ δεν θα σβήνει τελείως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, MySql είπε

Καλησπερα παιδια έχει καποιος εμπειρια απο κοτσοβολο και κλιματιστικα που αναγράφει οτι "αναμενεται συντομα";

Έχω κανει παραγγελια ένα daikin οταν ειχε προσφορα με εγκατασταση και μου λενε οτι μπορει να παρει και 15 μερες να παει στην αποθηκη τους.

Ο φόβος μου ειναι μην παρει πολύ περισσοτερο έχει καποιος εμπειρια από αντίστοιχη παραγγελια στον κοτσοβολο; 

Ήμουν Σάββατο της Black Friday στον Κωτσοβολο για κλιματιστικό, με το μυαλό μου όλα θα ήταν άμεσα διαθέσιμα και είχα τελικά καταλήξει σε ένα passion eco. Η πωλήτρια εκεί μου είπε γύρω στις 10-15 μέρες λέει για παραλαβή, αφού εξεπλάγην και έκανα μια βόλτα να το σκεφτώ και ξαναπέρασα, άλλη πωλήτρια μου είπε γύρω στο 20ημερο. Παίρνοντας την αίσθηση οτι τα λένε στα κουτουρού, ρώτησα μια τρίτη, η έγνοια φυσικά ήταν να προλάβουμε όχι μόνο κρύα (που τελικά μας πρόλαβαν) αλλά και γιορτές, η τρίτη μου είπε με περισσότερη συναίσθηση του θέματος οτι 'μπορεί και πιο νωρίς αλλά σας λέω γύρω στον μήνα για να είστε καλυμμένος'. Το passion eco ήταν ένα απο αυτά που 'αναμένονται σύντομα' στο σιτε.

Τελικά έκανα αγορά απο σκρουτζομάγαζο (ούτε τα 'άμεσα διαθέσιμα' του σιτε ήμουν πια σε θέση να εμπιστευτώ), το οποίο για 18αρι με δωρεάν παράδοση και εγκατάσταση δική μου (συν για μένα) έβγαινε στα ίδια λεφτά.

Επεξ/σία από chaosrampant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ζήτα τα από τον ψυκτικό σου. Είναι κάτι λαστιχάκια των 2€/τεμ.

@g-e-o είναι τα μαύρα στη φωτογραφία . Σου έχει βάλει;

post-16814-129063009094.jpg

Όχι.. Θα έρθει Σάββατο, να το φέρουμε μέσα στο μπαλκονι τελικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...