Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

βασικα οτι πηραμε οι περισσοτεροι ηταν ξανα σε αυτες τις τιμες. η απατη ηταν το συνολο, μεμονωμένα ναι ειχε κάποιες προσφορες.

και εγω φτιαχτηκα στο 90'. Τσίμπησα αφυγραντηρα -50ε, ac -100 με δωρεαν τοποθετηση και κανα δυο ακομα αχρηστα γκατζετ -100ε. 

Ισχυει ηθελε τσεκαρισμα με σκρουτζ για τις τιμες γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μου φαίνεται υπερβολικός ο θόρυβος σε σύγκριση με το δικό μου.

Βέβαια εσένα είναι κρεμαστό και μάλιστα απέναντι έχεις άλλο κτίσμα και κάνει αντίχηση.

Επίσης σε εμένα σε καμιά περίπτωση δεν περνάει ο ήχος μέσα.

Ανεβάζω video όπου το τραβάω από την ίδια γωνία, εννοείται με άλλο κινητό και άρα και μικρόφωνο.

https://www.banggood.com/UNI-T-UT353-Mini-Digital-Sound-Level-Meter-30-130dB-Instrumentation-Noise-Decibel-Monitoring-Tester-p-1079883.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

😀

Τι μικρόφωνα και βλακείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ακουστικά τώρα που ακούω και το δικό μου δεν ακούγεται και πολύ διαφορετικό.

Στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο έντονο και φυσικά ούτε περνάει μέσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά όλοι οι ήχοι απο συσκευές που παράγουν θέρμανση μου ακούγονται έτσι.😂

Και με νανουρίζουν.

Τι τριξίματα, τι σφυρίγματα άμα βγάζει ζέστη μου ακούγονται σαν white noise στα 432 hz

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε ξανά από εμένα, κάτοχος 2 Mitsubishi ln ένα 9 και ένα 18. Το καλοκαίρι σχεδόν μηδέν η κατανάλωση με το 18 να νομίζω ότι είναι σβηστό ενώ το 9 λίγο παραπάνω θόρυβο η εξωτερική μονάδα.. τώρα στη ζέστη και τα δυο άψογα. Μια ερώτηση έχω να κάνω αναφορικά με την εγκατάσταση. Η τοποθέτηση έγινε στην γωνία σχεδόν του τοίχου γιατί υπάρχει συρόμενο παράθυρο η τρύπα βγήκε λίγο στο κενό των τούβλων που σέρνεται το παράθυρο ανάμεσα. Σήμερα παρατήρησα ότι λειτουργούσε συνεχόμενα ενώ είχε φτάσει σχεδόν 29 βαθμούς το σαλόνι 60τμ. Στην εφαρμογή είδα ότι διάβαζε 18 βαθμούς εσωτερική.. μετά από αρκετό ψάξιμο (μέχρι και την αντίσταση στο θερμιστορ μέτρησα μήπως είχε χαλάσει το εσωτερικό αισθητήριο ) κατάλαβα ότι μπαίνει αεράκι μέσα από την εσωτερική τρύπα από το κενό του αλουμίνιου, και δροσίζει τον εσωτερικό αισθητήρα. Έχετε καμία πρόταση διόρθωσης; Ευχαριστώ πολύ. Θα βάλω και φωτό (και από την κατανάλωση μέχρι τώρα) 

A5077D1C-2709-447E-8A1A-D743905C11EA.png

E06D7B2C-6AB3-468E-8D9D-2D567E026DBB.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Τόση φασαρία για ένα Inventor?

Τόση πλύση εγκεφάλου δεν πήγε χαμένη τελικά...

Δεν κατάλαβα το υφάκι σου.

Το Inventor ήταν αυτό με το οποίο πήγα στο νου, είχα και 2-3 ακομα (για τα οποία επίσης είχε αναμονή). Αυτό που τελικά πήρα είναι Haier.

Δεν χρειάζεται να τα ξέρεις όλα.

 

Επεξ/σία από chaosrampant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chaosrampant είπε

Δεν κατάλαβα το υφάκι σου.

Το Inventor ήταν αυτό με το οποίο πήγα στο νου, είχα και 2-3 ακομα (για τα οποία επίσης είχε αναμονή). Αυτό που τελικά πήρα είναι Haier.

Δεν χρειάζεται να τα ξέρεις όλα.

Καλορίζικο το εργαλείο!! 

Και έχεις δίκιο, όσο λιγότερα ξέρουμε από μέλη σαν εσένα τόσο το καλύτερο. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έρχεται ο τεχνικός για να βάλει το κλιματιστικο. Στην ερώτηση μου αν έχει αντλια κενου ειπε "φυσικά και έχω". Αντε να δούμε τι δουλειά θα κάνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chaosrampant είπε

Δεν κατάλαβα το υφάκι σου.

Το Inventor ήταν αυτό με το οποίο πήγα στο νου, είχα και 2-3 ακομα (για τα οποία επίσης είχε αναμονή). Αυτό που τελικά πήρα είναι Haier.

Δεν χρειάζεται να τα ξέρεις όλα.

Έχεις δίκιο και απολογούμαι. Πιο πολύ ως αστειάκι στο "inventor...το όνομα στον κλιματισμό".

Η αλήθεια είναι ότι για κάποιον που έχει ως νούμερο 1 προτεραιότητα την εγγύηση και το after sales, στην Ελλάδα δεν φαίνεται ότι υπάρχει καλύτερη επιλογή ανεξαρτήτως των ελαττωμάτων που έχουν ως μηχανήματα.

Μεγειές με το Haier, έκανες μια τίμια επιλογή από αυτά που έχουμε δει ως τώρα και μακάρι να μας προσφέρεις το feedback σου.

1 ώρα πριν, kazantzidis είπε

Σήμερα έρχεται ο τεχνικός για να βάλει το κλιματιστικο. Στην ερώτηση μου αν έχει αντλια κενου ειπε "φυσικά και έχω". Αντε να δούμε τι δουλειά θα κάνει 

Το 18άρι Kuro πήρες σωστά;

Προτείνεται να μπει σε πόδια-βάσεις στο πάτωμα μιας και είναι μεγάλο και βαρύ μηχάνημα ενώ έχει και τάσεις για θόρυβο. Όχι σε τοίχο.

Επίσης επέμενε να έχεις συνολικό μήκος σωληνώσεων πάνω από 3μέτρα.

Αν του βάλεις μετρητή κατανάλωσης πχ https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?rmmds=myorder&ID=47184&cur_warehouse=CN

ή

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP5-2_1A-Dual-USB-Ports-16A-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-Work-with-Alexa-Google-Assistant-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1426555.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=GWTR

ή

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP8-3680W-16A-Smart-WIFI-Wall-Outlet-EU-Plug-Socket-Timer-Remote-Control-Power-Monitor-Work-with-Alexa-Google-Assistant-IFTTT-p-1502402.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto&cur_warehouse=CN

ή

https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-16A-3500W-WIFI-Wireless-APP-Remote-Control-Switch-Timer-Socket-Power-Monitor-Current-Tester-Works-with-Amazon-Alexa-Amazon-Echo-Dot-Amazon-Tap-Google-Home-Nest-Assistant-IFTTT-p-1279097.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

ή κάποιων αντίστοιχων από ελλάδα,  θα μας ενδιέφερε να μας πεις τι είδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

to 18αρι izuru πηρα. ΤΡΓ-856zr,. Αν τα μετρα ειναι 2.5 πειραζει; η απαραιτητα πανω απο 3 πρεπει να ναι;

H toyotomi λέει πάνω από 3. Προσωπικά θα έβαζα 4-5.

image.png.f3cd061ec1e0e8fbd9b3d65b91f2d3d3.png

http://www.toyotomi.gr/_storageWeb_/n/17631783408901/U_M_TRN-G-828_835_856_871ZR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

to 18αρι izuru πηρα. ΤΡΓ-856zr,. Αν τα μετρα ειναι 2.5 πειραζει; η απαραιτητα πανω απο 3 πρεπει να ναι;

 

όσο και να βάλεις ... θα συμπεριφέρεται σαν toyotomi, δυστυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, guzel είπε

όσο και να βάλεις ... θα συμπεριφέρεται σαν toyotomi, δυστυχώς!

Πάντως δεν θα συμπεριφέρεται σαν το on/off 20αετιας που έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...