Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με το Daikin δεν το έχω δοκιμάσει. Θα το δω και θα σου πω. Με το Fujitsu λειτουργεί μια χαρά. Το pro από ότι θυμάμαι έχει και έξτρα RF.

Screenshot_2019-12-06-09-35-21-390_cn_com.broadlink.econtrol_plus.jpg.2b528214335ecea8f7a8acdeffc3fab8.jpg

Ναι άστο ανοιχτό μόνιμα και με υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα.

ΥΓ Το 24 είναι λίγο υπερβολικό πάντως για θέρμανση. 21-23 θα έλεγα. Έχω 22 στο σαλόνι και 21 στον ύπνο.

Βάζω 24 γιατί πιο κάτω (για την αυτόματη σκάλα λειτουργίας), δεν καταφέρνει να ανεβάσει τη θερμοκρασία σε σημείο που να νιώθω άνετα. Να δοκιμάσω να το βάλω στο 23 (για follow me μιλάμε) και χειροκίνητη σκάλα λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2019 στις 12:29 ΠΜ, rb26 είπε

Χαίρετε ξανά από εμένα, κάτοχος 2 Mitsubishi ln ένα 9 και ένα 18. Το καλοκαίρι σχεδόν μηδέν η κατανάλωση με το 18 να νομίζω ότι είναι σβηστό ενώ το 9 λίγο παραπάνω θόρυβο η εξωτερική μονάδα.. τώρα στη ζέστη και τα δυο άψογα. Μια ερώτηση έχω να κάνω αναφορικά με την εγκατάσταση. Η τοποθέτηση έγινε στην γωνία σχεδόν του τοίχου γιατί υπάρχει συρόμενο παράθυρο η τρύπα βγήκε λίγο στο κενό των τούβλων που σέρνεται το παράθυρο ανάμεσα. Σήμερα παρατήρησα ότι λειτουργούσε συνεχόμενα ενώ είχε φτάσει σχεδόν 29 βαθμούς το σαλόνι 60τμ. Στην εφαρμογή είδα ότι διάβαζε 18 βαθμούς εσωτερική.. μετά από αρκετό ψάξιμο (μέχρι και την αντίσταση στο θερμιστορ μέτρησα μήπως είχε χαλάσει το εσωτερικό αισθητήριο ) κατάλαβα ότι μπαίνει αεράκι μέσα από την εσωτερική τρύπα από το κενό του αλουμίνιου, και δροσίζει τον εσωτερικό αισθητήρα. Έχετε καμία πρόταση διόρθωσης; Ευχαριστώ πολύ. Θα βάλω και φωτό (και από την κατανάλωση μέχρι τώρα) 

A5077D1C-2709-447E-8A1A-D743905C11EA.png

E06D7B2C-6AB3-468E-8D9D-2D567E026DBB.jpeg

 Φιλος, άσχετο με το ερώτημα σου, αλλά πια έκδοση Melcloud έχεις? Εγω με την v1.19.0.8,δεν μπορω να δω κατανάλωση στο LN60, απο android... Βλεπω μόνο το διάγραμμα της πίτας με τα ποσοστά λειτουργίας. Εχεις κάνει κατι στις ρυθμίσεις;

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Οπότε για εμάς που πήραμε το Daikin ATC2B Siesta Sensiera μπορούμε να πάρουμε το συγκεκριμένο Broadlink (αλήθεια τι διαφορές έχει το mini από το pro) να το συνδέσουμε με το wi-fi του σπιτιού και να ελέγχουμε το κλιματιστικό από όπου κι αν είμαστε, χωρίς να χρειαστεί τίποτα άλλο;

Δουλεύει άψογα και με το Daikin

Screenshot_2019-12-06-10-04-55-060_cn_com.broadlink.econtrol_plus.jpg.610669187bba1221f4a2a591fe7045a3.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, guzel είπε

Και τον στόχο να πιάσει μην περιμένεις να κατέβει κάτω από συγκεκριμένα Watt .. Αν μπορείς βάλε ένα μετρητή και θα το διαπιστώσεις. Αν είναι καινούργιο (2-3 μηνών) ζητά τα λεφτά σου πίσω και βάλε ένα πραγματικό inventer 

Και το δικό μου toyotomi δεν έκοβε στροφές η εξωτερική , έτσι έβαλα μετρητή και διαπίστωσα ότι δεν κατέβαινε κάτω από 1.300W

Αυτό το είχα ακούσει για τα toyotomi  και συνειδητά τα είχα αποφύγει, αλλά για τα inventor δεν είχα διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι δουλεύει συνεχώς χωρίς να καταφέρει να πιάσει την θερμοκρασία που του έχω ορίσει. Όταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες ήταν πιο υψηλές, έφτανε τη θερμοκρασία που του ζητούσα και άκουγα την εξωτερική μονάδα να χαμηλώνει και άλλο τις στροφές τις (από το επίπεδο που την ακούω τώρα).  Μήπως το μυστικό είναι να ορίσω μια χαμηλότερη θερμοκρασία που ζητάω (πχ 23) και να βάλω χειροκίνητη σκάλα λειτουργίας, όπως πρότεινε ο liakjim ?

Επεξ/σία από pannarab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pannarab είπε

Αυτό το είχα ακούσει για τα toyotomi  και συνειδητά τα είχα αποφύγει, αλλά για τα inventor δεν είχα διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι δουλεύει συνεχώς χωρίς να καταφέρει να πιάσει την θερμοκρασία που του έχω ορίσει. Όταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες ήταν πιο υψηλές, έφτανε τη θερμοκρασία που του ζητούσα και άκουγα την εξωτερική μονάδα να χαμηλώνει και άλλο τις στροφές τις (από το επίπεδο που την ακούω τώρα).  Μήπως το μυστικό είναι να ορίσω μια χαμηλότερη θερμοκρασία που ζητάω (πχ 23) και να βάλω χειροκίνητη σκάλα λειτουργίας, όπως πρότεινε ο liakjim ?

Inventor, Toyotomi φασόν gree ή midea ανάλογα το μοντέλο.

Για δοκίμασέ το. Στο επίσης φασόν carrier έχει καλά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pannarab είπε

Αυτό το είχα ακούσει για τα toyotomi  και συνειδητά τα είχα αποφύγει, αλλά για τα inventor δεν είχα διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι δουλεύει συνεχώς χωρίς να καταφέρει να πιάσει την θερμοκρασία που του έχω ορίσει. Όταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες ήταν πιο υψηλές, έφτανε τη θερμοκρασία που του ζητούσα και άκουγα την εξωτερική μονάδα να χαμηλώνει και άλλο τις στροφές τις (από το επίπεδο που την ακούω τώρα).  Μήπως το μυστικό είναι να ορίσω μια χαμηλότερη θερμοκρασία που ζητάω (πχ 23) και να βάλω χειροκίνητη σκάλα λειτουργίας, όπως πρότεινε ο liakjim ?

Το μυστικό είναι να το ξηλωσεις.

Και ο @energy52 με inventor είχε το ίδιο θέμα με τα toyotomi. Αν σε ενδιαφέρει η κατανάλωση θα πρέπει να βάλεις μετρητή για να καταλάβεις πως λειτουργεί και να κινηθείς αναλόγως.

Φαντάζομαι στο σύνδεσαν απευθείας σε παροχή ρεύματος και όχι σε πρίζα ε;

Αν δεν μπορεί να κατεβάσει τα Watt κάτω από 1200-1300W, 7-8A τις κιλοβατώρες τις καταπίνει...

Αν δεν μπορείς να βάλεις μετρητή, πάρε μέτρηση KWh από το ρολόι, άσε μόνο το κλιματιστικό στο ρεύμα για κανένα δίωρο και ξαναπάρει μέτρηση KWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, DrLo είπε

Χωρίς να διαβάσω 1222 σελίδες ... έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά στο νήμα και πραγματικά δε μπορούσα να φανταστώ ότι κάποιοι έχουν εντρυφήσει τόσο πολύ στο θέμα 

..

1. Δε ξέρω πολλά από μάρκες κλιματιστικών

2. Θέλω ένα σχετικά μικρό και οικονομικό κλιματιστικό για την αντικατάσταση ενός αρχαίου κλιματιστικού στο σπίτι

3. Ιονιστές κλπ μπλιμπλίκια δε με πολυ ενδιαφέρουν

4. Δε ψάχνω κάποιο "high-end" κλιματσιτικά αλλά περισσότερο ένα σχετικά μικρό και "τίμιο".

-

έβαλα στο bestprice τα βασικά χαρακτηριστικά που θέλω ... και ...

=

Υπάρχει κάποιος λογος να μη πάρω το συγκεκριμένο ;

TCL Elite TAC-09CHSA/XA51

- σαν μάρκα 1η φορά την ακούω

- Το κλιματιστικό δε θα το χρησιμοποιώ εγώ αλλά η αδελφή μου που θα ήθελα να έχει τεχνική υποστήριξη αν συμβεί κάτι

- το 1ο κατάστημα στη λίστα είναι κοντά στο σπιτι μου και με βολεύει

- Ο χώρος που θα μπει είναι 1 δωμάτιο ~10 τμ και που επικοινωνεί με ένα μικρό χωλ που θεωρητικά μπορεί να μείνει ανοικτή η πόρτα στα πολλά πολλά για να "πιάνει" και το άλλο. ΠΑρατηρώ ότι γενικά τα 12.000 BTU έχουν ελάχιστη διαφορά με τα 9.000 σε θέμα τιμής ενώ στα 18.000 υπάρχει ένα "gap". Γιατί αυτό ;

-

Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο ;

Αν δεν έλεγες μόνος σου μοντέλο, αυτό θα σου λέγαμε. Έχει 10έτη εγγύηση και καλές κριτικές εδώ μέσα.

Αν είναι για κρεβατοκάμαρα, ίσως θα άξιζε το 412 μοντέλο που έχει τη Mute λειτουργία (19dB) https://www.alphaclimagr.gr/product/1409384/tcl-elite-plus-tac-09chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html

Προσοχή στο κόκκινο banner στο tclgreece.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και το ζήλο σας στο θέμα των κλιματιστικών. Θα ήθελα να θέσω μία ερώτηση για να διαβάσω τις απόψεις σας (ίσως άμεσα ή έμεσα να έχει ήδη απαντηθεί).

Κατοικώ σε διαμέρισμα στην Αθήνα, 3ου ορόφου, τριών δωματίων και κουζίνας (εμβαδού 15-19μ² έκαστο), με το διαμέρισμα του 4ου ορόφου που βρίσκεται πάνω από τα 2 βορεινά και διπλανά μεταξύ τους δωμάτια να βρίσκεται σε εσοχή. Ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση κλιματιστικών τόσο για θέρμανση (συμπληρωματική σε κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας που λειτουργεί σπάνια) όσο και ψύξη. Γνωρίζω ότι η βέλτιστη λύση είναι η τοποθέτηση κλιματιστικών σε κάθε δωμάτιο. Λόγω του οικονομικού τίθεται η εξής απορία: Να αγοράσω 3 κλιματιστικά χαμηλού κόστους (πχ TCL) ή 2 (πχ Mitsubishi) με σκοπό τη μελλοντική αγορά τρίτου. Εκτός της αξιοπιστίας, τείνω προς τη Mitsubishi και για τη λογικά καλύτερη λειτουργικότητα/απόδοσή τους. Μήπως όμως τοποθετώντας 2 αντί των 3 το έργο που θα παράγουν λόγω απωλειών εξαιτίας του δωματίου που δεν θα έχει κλιματιστικό, το όποιο όφελος στην απόδοση των καλύτερων κλιματιστικών χάνεται; Ας θεωρήσουμε ότι θα φροντίζω να έχω κλειστή την εσώπορτα του δωματίου που δεν θα έχει κλιματιστικό, στην πράξη όμως δε νομίζω ότι θα παίξει κάποιον ουσιαστικό ρόλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει κάποιο ρόλο, το ότι μου έχουν συνδέσει το κλιματιστικό με φις στην πρίζα, κ όχι απευθείας στο ρεύμα;

Επίσης @liakjimήθελα να σε ρωτήσω αν παίζει ρόλο στην κατανάλωση το αν επιλέγω high, low, η quiet, στις στροφές..

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις γνώσεις που μοιράζεστε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Παίζει κάποιο ρόλο, το ότι μου έχουν συνδέσει το κλιματιστικό με φις στην πρίζα, κ όχι απευθείας στο ρεύμα;

Επίσης @liakjimήθελα να σε ρωτήσω αν παίζει ρόλο στην κατανάλωση το αν επιλέγω high, low, η quiet, στις στροφές..

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις γνώσεις που μοιράζεστε.. 

Και εγώ με φις τα έχω όλα. Σε βολεύει να βάλεις και μετρητή 😉

Η ταχύτητα του ανεμιστήρα επηρεάζει με διαφορετικό τρόπο ανάλογα με το μηχάνημα.

Στο Fujitsu όσο ρίχνω ταχύτητα πέφτει η κατανάλωση (λόγω μείωσης της κατανάλωσης του μοτέρ του ανεμιστήρα). Στο carrier όσο αυξάνω στροφές, τόσο πέφτει η κατανάλωση (κινεζοφασόν...) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Το μυστικό είναι να το ξηλωσεις.

Και ο @energy52 με inventor είχε το ίδιο θέμα με τα toyotomi. Αν σε ενδιαφέρει η κατανάλωση θα πρέπει να βάλεις μετρητή για να καταλάβεις πως λειτουργεί και να κινηθείς αναλόγως.

Φαντάζομαι στο σύνδεσαν απευθείας σε παροχή ρεύματος και όχι σε πρίζα ε;

Αν δεν μπορεί να κατεβάσει τα Watt κάτω από 1200-1300W, 7-8A τις κιλοβατώρες τις καταπίνει...

Αν δεν μπορείς να βάλεις μετρητή, πάρε μέτρηση KWh από το ρολόι, άσε μόνο το κλιματιστικό στο ρεύμα για κανένα δίωρο και ξαναπάρει μέτρηση KWh

 

Το πολύ το κυρ ελέησον το βαριέται και παπάς.

Το επόμενο στάδιο είναι να μας πείς πως άμα βάλουμε τοσιμπα το ρολόϊ της ΔΕΗ θα γυρίζει ανάποδα.

Νομίζω κοντά είσαι να το πεις...

Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Το πολύ το κυρ ελέησον το βαριέται και παπάς.

Το επόμενο στάδιο είναι να μας πείς πως άμα βάλουμε τοσιμπα το ρολόϊ της ΔΕΗ θα γυρίζει ανάποδα.

Νομίζω κοντά είσαι να το πεις...

Έλεος...

Μην ταράζεσαι. Για inventor μιλάμε τώρα όχι για Toshiba 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, pannarab είπε

Χαιρετώ την παρέα. Έχω την αίσθηση (δίχως λεπτομερείς μετρήσεις) ότι το κλιματιστικό μου, inventor passion eco 24, δουλεύει συνεχώς σε υψηλές στροφές. Με follow me στους 24, στο τηλεκοντρόλ δείχνει 23, η εσωτερική μονάδα δείχνει να δουλεύει στο ρελαντί για συντήρηση, αλλά την εξωτερική την ακούω να στροφάρει δυνατά και η χελώνα να γυρίζει γρήγορα. Ενδεικτικά μέτρησα το απόγευμα κατανάλωση 3KWh σε 70' , με 2 τηλεοράσεις ανοιχτές, το φως του σαλονιού, τα λαμπάκια (led) του χριστουγεννιάτικου δέντρου, το κλιματιστικό + κάτι που τηγάνισε η κυρά για 10-15' στην κουζίνα. Εξωτερική θερμοκρασία 6 βαθμούς, το κλιματιστικό είχε ξεκινήσει να δουλεύει από τις 3 περίπου το μεσημέρι, η μέτρηση έγινε μεταξύ 8 - 9 το βράδυ. Υπολογίζω ότι το κλιματιστικό κατανάλωνε minimum 1500-1600w εκείνη την ώρα, μην πω και παραπάνω. Μένω βόρεια Ελλάδα, σε προάστιο της Θεσσαλονίκης. Ακόμη δεν λειτουργώ το κλιματιστικό σε 24ωρη βάση, με προβληματίζει όμως ο ρυθμός που καταπίνει τις KWh. Έχω ακούσει την εξωτερική μονάδα να δουλεύει και σε πολύ χαμηλότερο τέμπο, όταν οι θερμοκρασίες έξω ήταν > 12-13 βαθμούς. 

Όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία , αυξάνονται οι απαιτήσεις του χώρου και τα κλιματιστικά θα δουλεύουν σε μεγαλύτερες στροφές τους συμπιεστές . Τόσο όσο χρειάζεται για να σου δώσουν τα btu/h που χρειάζεται ο χώρος σου το οποίο εξαρτάται φυσικά και απο την θερμοκρασία όπου έχεις ορίσει στο χειριστήριο . Όσο πιο μεγάλη θερμοκρασία ζητάς τόσο πιο πολύ καταναλώνεις . 
Επίσης σημασία έχει το μέγεθος κλιματιστικου που επέλεξες να είναι κατάλληλο για το χώρο σου . Να μπορεί δηλαδή να καλύπτει άνετα τις απαιτήσεις του χώρου σου σε όλες τις συνθήκες. 

Για το πόσο καίει το κλιματιστικό θα το δεις με μετρητή κατανάλωσης πάνω στη γραμμή του κλιματιστικού . Το να κοιτάζουμε το μετρητή της ΔΕΗ είναι λάθος.

4 ώρες πριν, pannarab είπε

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. αν το αφήσω έτσι κάποια στιγμή δεν θα πρέπει να ρίξει την κατανάλωση;

Όταν πιάσει την θερμοκρασία που του έχεις ορίσει θα σταθεροποιηθεί  η κατανάλωση. Το πόσο θα την ρίξει έχει να κάνει με τις απαιτήσεις του χώρου σου . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχετο λιγάκι, αλλα επειδή ψάχνω για κλιματιστικό κακός τώρα έπρεπε την BF αλλα είχα θέματα δυστυχώς.

Τελοσπάντων αυτό που παρατήρησα κοιτώντας για TCL ότι το skroutz έχει πιο αυξημένες τιμές από αυτές του bestprice.

Και κοιτώντας πιο προσεχτικά βλέπω το κορυφαίο να υπάρχει το ίδιο μαγαζί και στο skroutz να το κοστολογεί 365 και στο bestprice όμως να το έχει 340.

Εν ολίγοις αγαπητοί καλο είναι να κοιτάτε και τα δυο site για τις τιμές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...