Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, radeon9700 είπε

Aσχετο λιγάκι, αλλα επειδή ψάχνω για κλιματιστικό κακός τώρα έπρεπε την BF αλλα είχα θέματα δυστυχώς.

Τελοσπάντων αυτό που παρατήρησα κοιτώντας για TCL ότι το skroutz έχει πιο αυξημένες τιμές από αυτές του bestprice.

Και κοιτώντας πιο προσεχτικά βλέπω το κορυφαίο να υπάρχει το ίδιο μαγαζί και στο skroutz να το κοστολογεί 365 και στο bestprice όμως να το έχει 340.

Εν ολίγοις αγαπητοί καλο είναι να κοιτάτε και τα δυο site για τις τιμές.

Είναι γνωστό ότι κάποια μαγαζιά δεν είναι και στο ληστρικό σκρουτζ. Μόνο λίγο προσοχή γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις μαγαζιών με παραεισαγωγές βλέπε κόκκινο banner στο tclgreece.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία , αυξάνονται οι απαιτήσεις του χώρου και τα κλιματιστικά θα δουλεύουν σε μεγαλύτερες στροφές τους συμπιεστές . Τόσο όσο χρειάζεται για να σου δώσουν τα btu/h που χρειάζεται ο χώρος σου το οποίο εξαρτάται φυσικά και απο την θερμοκρασία όπου έχεις ορίσει στο χειριστήριο . Όσο πιο μεγάλη θερμοκρασία ζητάς τόσο πιο πολύ καταναλώνεις . 
Επίσης σημασία έχει το μέγεθος κλιματιστικου που επέλεξες να είναι κατάλληλο για το χώρο σου . Να μπορεί δηλαδή να καλύπτει άνετα τις απαιτήσεις του χώρου σου σε όλες τις συνθήκες. 

Για το πόσο καίει το κλιματιστικό θα το δεις με μετρητή κατανάλωσης πάνω στη γραμμή του κλιματιστικού . Το να κοιτάζουμε το μετρητή της ΔΕΗ είναι λάθος.

Ο χώρος που έχει να θερμάνει είναι περίπου 45 m2.  Τα 36 από αυτά είναι μία ενιαία σαλοκουζίνα 4,5 x 8 και τα υπόλοιπα είναι ένα χωλ το οποίο βρίσκεται σε 2ο όροφο (το σπίτι είναι μεζονέτα και υπάρχει εσωτερική σκάλα που οδηγεί σε αυτό το χωλ). Στα δωμάτια του δευτέρου ορόφου έχω κλειστές τις πόρτες οπότε δεν φεύγει ζέστη εκεί. Έβαλα 24άρι για να έχω επιπλέον btu για τις δύσκολες μέρες. Πριν από το κλιματιστικό, θέρμαινα τον ίδιο χώρο με σόμπα πέλλετ αερόθερμη, την οποία δούλευα σταθερά στην μικρότερη σκάλα λειτουργίας, αλλά δεν έσβηνε ποτέ. Μέρα - νύχτα ανοιχτή. Στην πρώτη αυτή σκάλα λειτουργίας, από τους υπολογισμούς που έχω κάνει, μου έδινε 4KWh ενέργεια την ώρα, που ήταν αρκετή για να έχω ικανοποιητική και σταθερή ζέστη στο σπίτι. Τώρα η χρήση του κλιματιστικού είναι διακοπτόμενη προς το παρόν. Για ποιο λόγο είναι λάθος να κοιτάζω τη χελώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Χωρίς να διαβάσω 1222 σελίδες ... έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά στο νήμα και πραγματικά δε μπορούσα να φανταστώ ότι κάποιοι έχουν εντρυφήσει τόσο πολύ στο θέμα 

..

1. Δε ξέρω πολλά από μάρκες κλιματιστικών

2. Θέλω ένα σχετικά μικρό και οικονομικό κλιματιστικό για την αντικατάσταση ενός αρχαίου κλιματιστικού στο σπίτι

3. Ιονιστές κλπ μπλιμπλίκια δε με πολυ ενδιαφέρουν

4. Δε ψάχνω κάποιο "high-end" κλιματσιτικά αλλά περισσότερο ένα σχετικά μικρό και "τίμιο".

-

έβαλα στο bestprice τα βασικά χαρακτηριστικά που θέλω ... και ...

=

Υπάρχει κάποιος λογος να μη πάρω το συγκεκριμένο ;

TCL Elite TAC-09CHSA/XA51

- σαν μάρκα 1η φορά την ακούω

- Το κλιματιστικό δε θα το χρησιμοποιώ εγώ αλλά η αδελφή μου που θα ήθελα να έχει τεχνική υποστήριξη αν συμβεί κάτι

- το 1ο κατάστημα στη λίστα είναι κοντά στο σπιτι μου και με βολεύει

- Ο χώρος που θα μπει είναι 1 δωμάτιο ~10 τμ και που επικοινωνεί με ένα μικρό χωλ που θεωρητικά μπορεί να μείνει ανοικτή η πόρτα στα πολλά πολλά για να "πιάνει" και το άλλο. ΠΑρατηρώ ότι γενικά τα 12.000 BTU έχουν ελάχιστη διαφορά με τα 9.000 σε θέμα τιμής ενώ στα 18.000 υπάρχει ένα "gap". Γιατί αυτό ;

-

Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο ;

Θα επιλέξεις κλιματιστικό για τον ένα χώρο που είναι 10 τ.μ . Λογικά ένα 9άρι θα σε καλύψει άνετα . Το  να βάλεις μεγαλύτερο κλιματιστικό σε μικρό χώρο είναι λάθος . Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην συμπεριφέρεται σωστά το κλιματιστικό σε τόσο μικρό χώρο . Να έχει περισσότερα on-off να μην μπορεί να σταθεροποιησει την θερμοκρασία ή να σου δημιουργεί ρεύματα αέρα αν ο ανεμιστήρας είναι ιδιαίτερα δυνατός . 

Για το υπόλοιπο σπίτι θα βάλεις άλλο κλιματιστικό . 

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην πάρει το TCL . Aπλά προσοχή απο που θα το παραγγείλεις διότι παίζουν παραεισαγωγές που δεν καλύπτονται με την εγγύηση της αντιπροσωπείας . 
"Για την προστασία του καταναλωτικού κοινού ο όμιλος Τουρνικιώτη, ο μοναδικός επίσημος αντιπρόσωπος της TCL στην Ελλάδα, στην τηλεόραση, τον κλιματισμό και τους αφυγραντήρες, ενημερώνει ότι ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα καταστήματα ELECTROHOLIC.GR, MPAKIS.GR, IKING.GR, BUYCHOICE.GR, NEVER-OFFLINE.GR ως εκ τούτου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την επίσημη 10ετή* του εγγύηση τα κλιματιστικά TCL που εμφανίζονται σε αυτά. Η παγκόσμια δύναμη TCL, μόνο με την 10ετη* εργοστασιακή εγγύηση του Oμίλου Τουρνικιώτη.
*η 10ετής εγγύηση αφορά μόνο τα προϊόντα κλιματισμού και αφυγραντήρων."

https://www.tclgreece.gr/
 

2 ώρες πριν, pannarab είπε

Αυτό το είχα ακούσει για τα toyotomi  και συνειδητά τα είχα αποφύγει, αλλά για τα inventor δεν είχα διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι δουλεύει συνεχώς χωρίς να καταφέρει να πιάσει την θερμοκρασία που του έχω ορίσει. Όταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες ήταν πιο υψηλές, έφτανε τη θερμοκρασία που του ζητούσα και άκουγα την εξωτερική μονάδα να χαμηλώνει και άλλο τις στροφές τις (από το επίπεδο που την ακούω τώρα).  Μήπως το μυστικό είναι να ορίσω μια χαμηλότερη θερμοκρασία που ζητάω (πχ 23) και να βάλω χειροκίνητη σκάλα λειτουργίας, όπως πρότεινε ο liakjim ?

Bάλε χειροκίνητη σκάλα στον ανεμιστήρα . 24 κελσίου στην θέρμανση είναι υψηλή τιμή και δεν υπάρχει και λόγος να καις τόσο ρεύμα. 22 καλά είναι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θα επιλέξεις κλιματιστικό για τον ένα χώρο που είναι 10 τ.μ . Λογικά ένα 9άρι θα σε καλύψει άνετα . Το  να βάλεις μεγαλύτερο κλιματιστικό σε μικρό χώρο είναι λάθος . Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην συμπεριφέρεται σωστά το κλιματιστικό σε τόσο μικρό χώρο . Να έχει περισσότερα on-off να μην μπορεί να σταθεροποιησει την θερμοκρασία ή να σου δημιουργεί ρεύματα αέρα αν ο ανεμιστήρας είναι ιδιαίτερα δυνατός . 

Για το υπόλοιπο σπίτι θα βάλεις άλλο κλιματιστικό . 

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην πάρει το TCL . Aπλά προσοχή απο που θα το παραγγείλεις διότι παίζουν παραεισαγωγές που δεν καλύπτονται με την εγγύηση της αντιπροσωπείας . 
"Για την προστασία του καταναλωτικού κοινού ο όμιλος Τουρνικιώτη, ο μοναδικός επίσημος αντιπρόσωπος της TCL στην Ελλάδα, στην τηλεόραση, τον κλιματισμό και τους αφυγραντήρες, ενημερώνει ότι ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα καταστήματα ELECTROHOLIC.GR, MPAKIS.GR, IKING.GR, BUYCHOICE.GR, NEVER-OFFLINE.GR ως εκ τούτου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την επίσημη 10ετή* του εγγύηση τα κλιματιστικά TCL που εμφανίζονται σε αυτά. Η παγκόσμια δύναμη TCL, μόνο με την 10ετη* εργοστασιακή εγγύηση του Oμίλου Τουρνικιώτη.
*η 10ετής εγγύηση αφορά μόνο τα προϊόντα κλιματισμού και αφυγραντήρων."

https://www.tclgreece.gr/
 

Ναι το διάβασα αυτό τυχαία εδώ μέσα. Το μαγαζί που είναι δίπλα στο σπίτι μου δεν είναι μέσα και στο σαιτ τους λέει ότι είναι Τουρνικιώτης.

Δεν είχα ξαναακούσει και ποτέ τη φίρμα αυτή.

Άρα λες δεν έχει νόημα να βάλω 12ρι. ΑΝ και όποτε θέλω να βάλω στο άλλο δωμάτιο θα βάλω άλλο εκεί.

Απλά μου έκανε εντύπωση ότι τα 9ρια είναι πρακτικά σχεδόν στα ίδια λεφτά με τα 12ρια.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ναι το διάβασα αυτό τυχαία εδώ μέσα. Το μαγαζί που είναι δίπλα στο σπίτι μου δεν είναι μέσα και στο σαιτ τους λέει ότι είναι Τουρνικιώτης.

Δεν είχα ξαναακούσει και ποτέ τη φίρμα αυτή.

Άρα λες δεν έχει νόημα να βάλω 12ρι. ΑΝ και όποτε θέλω να βάλω στο άλλο δωμάτιο θα βάλω άλλο εκεί.

Απλά μου έκανε εντύπωση ότι τα 9ρια είναι πρακτικά σχεδόν στα ίδια λεφτά με τα 12ρια.

12άρι σε 10τμ;;; Overkill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

12άρι σε 10τμ;;; Overkill

Εννοούσα ότι αν απαιτήταν ποτέ να άφηνε τη πόρτα ανοικτή ώστε να είναι 1 με το δίπλα δωμάτιο ...

..

μέβαια τότε ίσως είναι "λίγο"

πάντως τώρα που το σκέφτομαι και το σαλόνι που είναι ~20τμ , 9ρι έχει και κάνει δουλειά.

ok, thanks μάλλον θα παω για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, pannarab είπε

Ο χώρος που έχει να θερμάνει είναι περίπου 45 m2.  Τα 36 από αυτά είναι μία ενιαία σαλοκουζίνα 4,5 x 8 και τα υπόλοιπα είναι ένα χωλ το οποίο βρίσκεται σε 2ο όροφο (το σπίτι είναι μεζονέτα και υπάρχει εσωτερική σκάλα που οδηγεί σε αυτό το χωλ). Στα δωμάτια του δευτέρου ορόφου έχω κλειστές τις πόρτες οπότε δεν φεύγει ζέστη εκεί. Έβαλα 24άρι για να έχω επιπλέον btu για τις δύσκολες μέρες. Πριν από το κλιματιστικό, θέρμαινα τον ίδιο χώρο με σόμπα πέλλετ αερόθερμη, την οποία δούλευα σταθερά στην μικρότερη σκάλα λειτουργίας, αλλά δεν έσβηνε ποτέ. Μέρα - νύχτα ανοιχτή. Στην πρώτη αυτή σκάλα λειτουργίας, από τους υπολογισμούς που έχω κάνει, μου έδινε 4KWh ενέργεια την ώρα, που ήταν αρκετή για να έχω ικανοποιητική και σταθερή ζέστη στο σπίτι. Τώρα η χρήση του κλιματιστικού είναι διακοπτόμενη προς το παρόν. Για ποιο λόγο είναι λάθος να κοιτάζω τη χελώνα;

Γιατί δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τί μετράει ακριβώς η χελώνα ανά πάσα στιγμή . Είναι λάθος για εμένα . Όταν θες να μετρήσεις μια συσκευή για να πάρεις σωστές μετρήσεις θα μετρήσεις την ίδια την συσκευή . 

Εχε στα υπόψιν σου το εξής . Στη θέρμανση, στον κλιματισμό ο ζεστός αέρας έχει την τάση να ανεβαίνει ψηλά . Οπότε να συσσωρεύεται η ζέστη στον επάνω όροφο . 

Αλλά άστο αυτό προς το παρόν . Κάνε αυτό που σου είπε και ο @liakjim . Βάλε σε μεγαλύτερη σκάλα τον ανεμιστήρα του κλιματιστικού και βάλε μια φυσιολογική θερμοκρασία . 22 βαθμοί είναι πολύ καλά .  

Edit: Αν έχεις ένα μήνα να καθαρίσεις τα φίλτρα του, καθάρισε τα . Είναι σημαντικό αυτό για την απόδοση των κλιματιστικών . 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για το TCL μπορούμε να αγοράζουμε από εξουσιοδοτημένο κατάστημα το μηχάνημα αλλα υπάρχει πρόβλημα να κάνει την εγκατάσταση ο μπακίς που τον έχει στην μαύρη λίστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ότι πληρώνεις παίρνεις.....όχι φυσικά αλλά αν πληρώσεις να πάρεις μάρκα από τις καλές και δεν θα χάσεις. Toyotomi 410 ευρώ και daikin 400 ευρώ. 

Το toyotomi δεν έχει ακόμα καταφέρει να δουλέψει σαν Inverter το Daikin δεν έκλεισε όλο το βράδυ από 160 έως 240 watt . Συνέπειες τριπλάσια κατανάλωση από 12 έως 8 το πρωί . Παρεμπιπτόντως το δωμάτιο του Toyo αρκέτα μικρότερο .

 

Όλα auto στους 21 ζητούμενη

 

IMG_20191206_132211.jpg

IMG_20191206_132319.jpg

Επεξ/σία από smav82
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια τελευταία ερώτηση για να μη σας πρήζω πολύ ...

επειδή βλέπω περιέργως να υπάρχουν τόσα διαφορετικά μοντέλα κλιματιστικών όσα κινητών

ποια είναι η διαφορά του

TCL Elite TAC-09CHSA/XA51

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409111/tcl-elite-tac-09chsa-xa51-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr

με το

TCL Elite TAC-09CHSA/XA51I

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409579/tcl-elite-tac-09chsa-xa51i-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr

...

εγώ τα ίδια τα βλέπω. Σε τι μπορεί να διαφέρουν 2 πρατικά ίδια AC ?

...

ΥΓ : το "wifi ready" σημαίνει ότι ΜΠΟΡΕΙ να γίνει με wifi αν βάλεις το extra module , έτσι ? τύπου TV HD Ready κι έτσι ?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, smav82 είπε

Λοιπόν ότι πληρώνεις παίρνεις.....όχι φυσικά αλλά αν πληρώσεις να πάρεις μάρκα από τις καλές και δεν θα χάσεις. Toyotomi 410 ευρώ και daikin 400 ευρώ. 

Το toyotomi δεν έχει ακόμα καταφέρει να δουλέψει σαν Inverter το Daikin δεν έκλεισε όλο το βράδυ από 160 έως 240 watt . Συνέπειες τριπλάσια κατανάλωση από 12 έως 8 το πρωί . Παρεμπιπτόντως το δωμάτιο του Toyo αρκέτα μικρότερο .

Όλα auto στους 21 ζητούμενη

IMG_20191206_132211.jpg

IMG_20191206_132319.jpg

Έτσι πάει τελικά. Το πληρώνεις ακριβά το φθηνότερο κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

για τα xiaomi/aqara air conditioner companion, αν για μεγαλύτερη ευκολία, θελετε να το χρησιμοποιήσετε και ως μετρητή αλλα και για απομακρυσμένο χειρισμό με automation/σενάρια με αλλες "έξυπνες" συσκευές πχ temperature humidity sensor θα χρειαστείτε ειδική κινέζικη πρίζα 16Α και κινέζικο φις για το καλώδιο του κλιματιστικού.

η ερώτηση μου ειναι, αν μπορούμε να εμπιστευτούμε κάποιο απο τα παρακάνω για 12000btu κλιματιστικό;

ή αν θα πάρουν φωτιά η πρίζα και το φις.. ποιο να πάρω για δοκιμή; υπάρχει κάτι απο ελληνικό κατάστημα;

1) https://www.aliexpress.com/item/32776214686.html

2) https://www.aliexpress.com/item/4000174026192.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.52977c82R1sXIZ&algo_pvid=432e612d-f48a-410d-a928-a1fc23b4c39b&algo_expid=432e612d-f48a-410d-a928-a1fc23b4c39b-18&btsid=aa03007a-b76b-42c5-b120-4eee582e9a67&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_10,searchweb201603_53

3) https://www.aliexpress.com/item/32957989806.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.52977c82R1sXIZ&algo_pvid=432e612d-f48a-410d-a928-a1fc23b4c39b&algo_expid=432e612d-f48a-410d-a928-a1fc23b4c39b-12&btsid=aa03007a-b76b-42c5-b120-4eee582e9a67&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_10,searchweb201603_53

ή εναν απλό αντάπτορα σαν το παρακάτω

4) https://www.aliexpress.com/item/32901079498.html?spm=2114.search0302.3.328.154e3b9borpcbx&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_0,searchweb201603_0,ppcSwitch_0&algo_pvid=ba33e620-f7c7-4bd6-8278-e25b6ae2eeaa&algo_expid=ba33e620-f7c7-4bd6-8278-e25b6ae2eeaa-43

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, smav82 είπε

Λοιπόν ότι πληρώνεις παίρνεις.....όχι φυσικά αλλά αν πληρώσεις να πάρεις μάρκα από τις καλές και δεν θα χάσεις. Toyotomi 410 ευρώ και daikin 400 ευρώ. 

Το toyotomi δεν έχει ακόμα καταφέρει να δουλέψει σαν Inverter το Daikin δεν έκλεισε όλο το βράδυ από 160 έως 240 watt . Συνέπειες τριπλάσια κατανάλωση από 12 έως 8 το πρωί . Παρεμπιπτόντως το δωμάτιο του Toyo αρκέτα μικρότερο .

Όλα auto στους 21 ζητούμενη

IMG_20191206_132211.jpg

IMG_20191206_132319.jpg

Το 1.42kw του Daikin είναι η κατανάλωση την ώρα ή για όλο το βράδυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Το 1.42kw του Daikin είναι η κατανάλωση την ώρα ή για όλο το βράδυ;

Όλο το βράδυ -Και τα 2 είναι 12 το βράδυ με 8 το πρωί. Ζητούμενη θερμοκρασία 21 στο auto,το δωμάτιο στο Daikin περίπου 20 τετραγωνικά στο τογιο 15 

 

Επεξ/σία από smav82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, smav82 είπε

Όλο το βράδυ -Και τα 2 είναι 12 το βράδυ με 8 το πρωί. Ζητούμενη θερμοκρασία 21 στο auto,το δωμάτιο στο Daikin περίπου 20 τετραγωνικά στο τογιο 15 

Κοίτα να δεις!Ένα ηλεκτρικό σομπακι που ζεσταίνει ένα δωμάτιο σου λέει κατανάλωση 2kw την ώρα.Μην σου πω καλύτερα να χρησιμοποιούμε κλιματιστικά παρά καλοριφέρ,πιο οικονομικά θα είναι! Πόσα btu είναι το Daikin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...