Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποια είναι η διαφορά του realtime trend με το logged usage;

το πρώτο ειναι ανα δευτερολεπτο όσο χωρά η οθόνη ( καπου 40 sec), το δευτερο ειναι 24 ωρο μαξ, ανα 1 λεπτο αλλα΄αν ξεκινήσεις την καταγραφή πχ τώρα σε 5 λεπτά θα έχει 5 σημεία στην οθόνη αραιά,σε 2 ώρες θα έχεις 120 σημεία ποιο πυκνά μεχρι 24 ώρες και μετά σβήνει τα πρώτα, αλλα αυτό είναι παραμετροποιήσιμο.

Θοδωρή κοίτα τώρα με εσωτερική 22 και το quiet (liakjim αν δεν το εξήγησα καλά ξαναρώτα)

image.png.b22a9f70e9a248c6c08c6d094a478f37.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, grizos είπε

το πρώτο ειναι ανα δευτερολεπτο όσο χωρά η οθόνη ( καπου 40 sec), το δευτερο ειναι 24 ωρο μαξ, ανα 1 λεπτο αλλα΄αν ξεκινήσεις την καταγραφή πχ τώρα σε 5 λεπτά θα έχει 5 σημεία στην οθόνη αραιά,σε 2 ώρες θα έχεις 120 σημεία ποιο πυκνά μεχρι 24 ώρες και μετά σβήνει τα πρώτα, αλλα αυτό είναι παραμετροποιήσιμο.

Οκ.

Πάντως στο διάγραμμα βλέπω on off σε λεπτά, όχι δευτερόλεπτα που λέτε. Με μπερδεύουν οι τιμές των watts. Γιατί δεν είναι ίδιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ.

Πάντως στο διάγραμμα βλέπω on off σε λεπτά, όχι δευτερόλεπτα που λέτε. Με μπερδεύουν οι τιμές των watts. Γιατί δεν είναι ίδιες;

3 μιση λεπτα

την στιγμή του screencopy η κατανάλωση είναι όσο λέει π.χ σε μια εικόνα 200 περίπου watt ειναι οκ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, grizos είπε

και το φορουμ έχει την ίδια απορία......αν τα finlux  είναι πραγματικά ινβέρτερ, απο τα 2 το πρώτο είναι απο τα καλά φθηνά ,το δέυτερο δεν το ξέρει κανείς εδώ.

θα έλεγα το πρώτο αλλά όποιο και να πάρεις ενημερωσέ μας .

αν δεν βιάζεσαι καλύτερη επιλογή με συχνές προσφορες στα 400 ευρω ειναι το daikin 25 sensira

Εγώ είσαι για να έχεις το κεφάλι ήσυχο.

https://www.skroutz.gr/s/3124559/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ25VA.html

Στα 400 πας σε 10αρι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, grizos είπε

Θοδωρή κοίτα τώρα με εσωτερική 22 και το quiet (liakjim αν δεν το εξήγησα καλά ξαναρώτα)

image.png.b22a9f70e9a248c6c08c6d094a478f37.png

Photoshop 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Photoshop 😜

δεν είναι photoshop....κοιτα και την συνέχεια τώρα που έφτασε τον στόχο ,και γιατί όχι κάνε και εσύ ανάλογο γράφημα στα δικά σου , για να ενημερωνόμαστε είμαστε εδώ.

image.png.d9a846d227665adbc2ae62b3fc498d54.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, grizos είπε

το πρώτο ειναι ανα δευτερολεπτο όσο χωρά η οθόνη ( καπου 40 sec), το δευτερο ειναι 24 ωρο μαξ, ανα 1 λεπτο αλλα΄αν ξεκινήσεις την καταγραφή πχ τώρα σε 5 λεπτά θα έχει 5 σημεία στην οθόνη αραιά,σε 2 ώρες θα έχεις 120 σημεία ποιο πυκνά μεχρι 24 ώρες και μετά σβήνει τα πρώτα, αλλα αυτό είναι παραμετροποιήσιμο.

Θοδωρή κοίτα τώρα με εσωτερική 22 και το quiet (liakjim αν δεν το εξήγησα καλά ξαναρώτα)

image.png.b22a9f70e9a248c6c08c6d094a478f37.png

Άρα με χαμηλή ταχύτητα είδες σημαντική βελτίωση σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Άρα με χαμηλή ταχύτητα είδες σημαντική βελτίωση σωστά;

πιθανώς να είναι η χαμηλή ταχύτητα , ίσως όμως είναι ότι φτάνει τον στόχο .......θέλει πολύ ψάξιμο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, grizos είπε

δεν είναι photoshop....κοιτα και την συνέχεια τώρα που έφτασε τον στόχο ,και γιατί όχι κάνε και εσύ ανάλογο γράφημα στα δικά σου , για να ενημερωνόμαστε είμαστε εδώ

Το Μοτζι δίπλα στο σχόλιο θεωρω ότι σηματοδοτούσε την χιουμοριστική μου διάθεση,δλδ ότι δεν κυριολεκτούσα ότι έκανες photoshop και το μηχάνημα λειτούργησε σωστά στην συντήρηση χωρίς on off ,αν δεν το καταλαβες σου ζήτω συγγνώμη λοιπόν ,δεν ήταν και αυτονόητο ότι θα το καταλάβεις ,για το υπολοιπο έχω βάλει 2 οικονομικά οριτζιναλοκινεζικα (haier midea) με πιστοποιηση eurovent και τα 2 ,είμαι σε ενοίκιο και τα έξοδα που θα κανω για τον εξοπλισμό των μετρήσεων καθώς και τον χρόνο που θα αφιερώσω προτιμώ να τα αξιοποιήσω διαφορετικά,no bad feelings από εμενα ☺️

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Το Μοτζι δίπλα στο σχόλιο θεωρω ότι σηματοδοτούσε την χιουμοριστική μου διάθεση,δλδ ότι δεν κυριολεκτούσα ότι έκανες photoshop ,αν δεν το καταλαβες σου ζήτω συγγνώμη λοιπόν ,δεν ήταν και αυτονόητο ότι θα το καταλάβεις ,για το υπολοιπο έχω βάλει 2 οικονομικά οριτζιναλοκινεζικα (haier midea) με πιστοποιηση eurovent και τα 2 ,είμαι σε ενοίκιο και τα έξοδα που θα κανω για τον εξοπλισμό των μετρήσεων καθώς και τον χρόνο που θα αφιερώσω προτιμώ να τα αξιοποιήσω διαφορετικά,no bad feelings από εμενα ☺️

Ολα καλά το είδα το μοτζι 😉 και δεν παρεξήγησα την διαθεσή  σου.

Πες μου ότι τα κλιματιστικά σου τα έχεις σε μπρίζα ότι έχεις πισι και αν είναι έτσι με λίγη καλή διάθεση θα σου δανείσω εγώ τον εξοπλισμό και την τεχνογνωσία για να τα μετρήσεις .😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, grizos είπε

πιθανώς να είναι η χαμηλή ταχύτητα , ίσως όμως είναι ότι φτάνει τον στόχο .......θέλει πολύ ψάξιμο .

 

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή να μην το βάζουμε στο auto fan 

Έχω παρατηρήσει στο Daikin ότι στο auto έχει την τάση να έχει αρκετή ροή αέρα, σίγουρα πολύ περισσότερη από το carrier που έχω ως σύγκριση.

Αποτέλεσμα, τουλάχιστον στον δικό μου χώρο, να ζεσταίνεται ακαριαία , οπότε κλείνει ο συμπιεστής όταν δεν μπορεί να ρίξει άλλο watts από τα περίπου 150.

Στην quiet ζεσταίνεται ο χώρος πιο ομαλά και αργά οπότε οι απώλειες προλαβαίνουν να ισορροπήσει και δεν κλείνει.

Γενικά έχω δει ότι είναι πολύ δυνατό, ακόμα και στους 2C αρκούσε σε 180watts για να έχω 22. Ίσως το 20 μοντέλο να ήταν πιο κατάλληλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω παρατηρήσει στο Daikin ότι στο auto έχει την τάση να έχει αρκετή ροή αέρα, σίγουρα πολύ περισσότερη από το carrier που έχω ως σύγκριση.

Αποτέλεσμα, τουλάχιστον στον δικό μου χώρο, να ζεσταίνεται ακαριαία , οπότε κλείνει ο συμπιεστής όταν δεν μπορεί να ρίξει άλλο watts από τα περίπου 150.

Στην quiet ζεσταίνεται ο χώρος πιο ομαλά και αργά οπότε οι απώλειες προλαβαίνουν να ισορροπήσει και δεν κλείνει.

Γενικά έχω δει ότι είναι πολύ δυνατό, ακόμα και στους 2C αρκούσε σε 180watts για να έχω 22. Ίσως το 20 μοντέλο να ήταν πιο κατάλληλο.

Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα 

Και εγώ. Δεν έχω καταγραφικό κατανάλωσης στον χρόνο, έχω όμως θερμοκρασίας και αφού είμαι με κλειδωμένη ταχύτητα ανεμιστήρα είναι σαν να έχω. Έβαλα το καταγραφικό στις περσίδες λοιπόν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω παρατηρήσει στο Daikin ότι στο auto έχει την τάση να έχει αρκετή ροή αέρα, σίγουρα πολύ περισσότερη από το carrier που έχω ως σύγκριση.

Αποτέλεσμα, τουλάχιστον στον δικό μου χώρο, να ζεσταίνεται ακαριαία , οπότε κλείνει ο συμπιεστής όταν δεν μπορεί να ρίξει άλλο watts από τα περίπου 150.

Στην quiet ζεσταίνεται ο χώρος πιο ομαλά και αργά οπότε οι απώλειες προλαβαίνουν να ισορροπήσει και δεν κλείνει.

Γενικά έχω δει ότι είναι πολύ δυνατό, ακόμα και στους 2C αρκούσε σε 180watts για να έχω 22. Ίσως το 20 μοντέλο να ήταν πιο κατάλληλο.

Για τον δικό μου χώρο δεν είναι μεγάλο ουτε τον ζεστένει ακαριαία ,φαίνεται να είναι αξιόλογο μηχάνημα (φαντάσου το ururu) και ινβερτάρει σχετικά λογικά αν εξαιρέσεις τα αψυχολόγητα off (αλλο ένα τωρα αποτομα απο τα 350 βατ),με καλή θερμική άνεση και οικονομία αθόρυβο δεν το λες αλλά ίσως πάρω ένα ακόμη σε τιμή 400 με εγκατάσταση εν καιρό. Τελευταίο γράφημα ,κλεινω πισι και κλιματιστικό.......καληνύχτα.

image.png.90c55880016124cb9458400e7f298f22.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...