Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Εχτές έκανα δημόσια εδώ ,παράπονα για την καθυστέρηση ενός Fujitsu που αγόρασα από τα mediamarkt καθώς και την έλλειψη οποιασδήποτε επικοινωνίας εκ μέρους τους. Στις 21.00 το βράδυ μου στείλανε mail ότι η παραγγελία μου έρχεται,στις 8 το πρωί σήμερα με πήρε τηλέφωνο η μεταφορική, και στις 9 το είχα στο σπίτι μου. Σας ευχαριστώ όλους καθώς και το πνεύμα των Χριστουγέννων, που πιθανώς διάβασε το ποστ μου,και μεριμνησε ετσι ώστε να έρθει σπίτι το κλίματιστικο. Εν αναμονή τεχνικού για την εγκατάσταση και επιτέλους λιγης ζέστης . Καλημέρα σε όλους!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, sithodor είπε

Καλημέρα παιδιά. Εχτές έκανα δημόσια εδώ ,παράπονα για την καθυστέρηση ενός Fujitsu που αγόρασα από τα mediamarkt καθώς και την έλλειψη οποιασδήποτε επικοινωνίας εκ μέρους τους. Στις 21.00 το βράδυ μου στείλανε mail ότι η παραγγελία μου έρχεται,στις 8 το πρωί σήμερα με πήρε τηλέφωνο η μεταφορική, και στις 9 το είχα στο σπίτι μου. Σας ευχαριστώ όλους καθώς και το πνεύμα των Χριστουγέννων, που πιθανώς διάβασε το ποστ μου,και μεριμνησε ετσι ώστε να έρθει σπίτι το κλίματιστικο. Εν αναμονή τεχνικού για την εγκατάσταση και επιτέλους λιγης ζέστης . Καλημέρα σε όλους!

Ευτυχώς γιατί αν έπαιρνες το ίδιο τώρα από αλλού θα έδινες 100 ευρώ παραπάνω χωριά την εγκατάσταση(άλλα τόσα σίγουρα).Σε συνέχεια των μετρήσεων μου,στις 74 ώρες συνεχούς λειτουργίας έχει κάψει 20,4 kwh(με ρύθμιση στους 20 βαθμούς).Σε ευρώ καίει με τις παρούσες συνθήκες 1,5 την ημέρα(με όλες τις χρεώσεις μέσα)με τις καλές θερμοκρασίες που έχουμε τώρα αλλά σε πολύ απαιτητικό χώρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καλημέρα 

εβαλα όπως είπες στο quiet τον ανεμιστήρα από χθες το βράδυ και μόλις πριν από λίγο μου το ξαναέκανε κατέβηκε στα 5,49watt κάθισε για 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα και μετά ξαναπήγε στα 195 με 210 που παίζει συνέχεια , για την ελάχιστη που μένει εκεί δεν προβληματίζομαι γιατί προφανώς τόσες είναι οι απώλειες και έτσι κάνει συντήρηση αυτό που με προβληματίζει είναι αυτά τα off που κάνει γιατί με 5,49 watt στον μετρητή σίγουρα πρέπει Ν α είναι off ο συμπιεστης , θα έχω το νου μου στον μετρητή αλλά είμαι σίγουρος ότι μου το έχει κάνει και σε δευτερόλεπτα την επανεκκίνηση αλλά ίσως τότε η ένδειξη να ήταν στα 15-20 watt και να μην είχε βγει off ο συμπιεστης .....είδωμεν 

μολις το ξαναεκανε κατέβηκε πάλι στα 5,49 κάθισε 20 δευ5ερολεπτα και ξαναπαει τώρα στα 200 

μολις σε ένα δεκάλεπτο 2 off δε ξέρω τι γίνεται 

Μήπως να καλέσεις στο service? Όταν έλεγα υπερτιμημένα το 2019 τα Daikin , λοιδορήθηκα. Νομίζω η δικαίωση πλησιάζει. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καλημέρα. Δηλαδή τί έκανες; Το έχεις με υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα;

 

Είμαι μεταξύ 2ης και 3ης σκάλας και η θερμοκρασία που ζητάω είναι 22 ή 23 βαθμοί. Αναφορικά με την κατανάλωση, κάνοντας υπολογισμούς με κάποιες υποθέσεις, υπολογίζω ότι είμαι κάπου 650-750 watt, με εξωτερικές από -1 έως 10 χθες. Τις πρώτες ημέρες λειτουργίας του κλιματιστικού όμως, η γυναίκα μου το έκλεινε το πρωί και το άνοιγε το απόγευμα, οπότε μάλλον έφταιγε κατά ένα ποσοστό και αυτό για τις υψηλότερες καταναλώσεις στην αρχή. Θα τις επιβεβαιώσω και με επιπλέον μετρήσεις και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μηχανήματα έχουν κάποιους τρόπους λειτουργίας όπως τα σχεδίασε / σκέφτηκε ο κατασκευαστής.. Εάν κάποιος έχει κάποιο πρόβλημα.. δεν ζεσταίνει π.χ. σωστα τον χώρο του, η θερμικη άνεση πάει περίπατο με τα On / Off.. ναι να το ψάξει, να πάρει το service κτλ. Αν δεν σε ενοχλεί ομως δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κάποιος παραπάνω, αν μια πέφτει στα 200W μια πέφτει στα 350W, καμια φορα γκαζώνει.. καμια φορά κλείνει..

Υπάρχουν κλιματιστικά που κανουν On / Off μερικές φορές και μετά μαθαίνουν / υπολογίζουν  στο πόσο περίπου απόδοση θέρμανσης χρειάζεται ο χώρος και σιγα σιγα αυτοδιορθώνονται..., αλλα χρησιμοποιούν άλλη τακτική ανεβάζουν σιγα σιγα την απόδοση τους και δύσκολα θα κάνουν εστω και ενα On / Off αν δεν χρειάζεται..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μήπως κανεις καμια εκστρατεία κατα των τουρουρου ψαράρα? :P

Θα μπορούσες να το πεις, αν έγραφα σε καθημερινή βάση λιβέλους για τα Δaikin, χτες όμως έγραψα και για Best Buy, οπότε έχω άλλοθι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MySql είπε

Χάλια κλάση ψύξης θέρμανσης ρε συ... μαλλον λεω να παω στο TLC που ειναι τσεκαρισμενο φτηνότερο με καλύτερη κλάση και 10 χρονια εγγύηση 

Πάντως να ξέρεις ότι το Μorris WFIN-35132 που είναι το ίδιο με το 12άρη tcl σαν αυτά που κοιτά είχε 289 black friday και λογικά σύντομα ίσως και μέσα στις γιορτές που θα ξαναστοκάρουν θα το βρεις πάλι στα ~ 300

Για πόσα τ.μ. είναι.

Κρίμα να πάρεις 9άρι για τόσο μικρή διαφορά τιμής.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καλημέρα 

εβαλα όπως είπες στο quiet τον ανεμιστήρα από χθες το βράδυ και μόλις πριν από λίγο μου το ξαναέκανε κατέβηκε στα 5,49watt κάθισε για 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα και μετά ξαναπήγε στα 195 με 210 που παίζει συνέχεια , για την ελάχιστη που μένει εκεί δεν προβληματίζομαι γιατί προφανώς τόσες είναι οι απώλειες και έτσι κάνει συντήρηση αυτό που με προβληματίζει είναι αυτά τα off που κάνει γιατί με 5,49 watt στον μετρητή σίγουρα πρέπει Ν α είναι off ο συμπιεστης , θα έχω το νου μου στον μετρητή αλλά είμαι σίγουρος ότι μου το έχει κάνει και σε δευτερόλεπτα την επανεκκίνηση αλλά ίσως τότε η ένδειξη να ήταν στα 15-20 watt και να μην είχε βγει off ο συμπιεστης .....είδωμεν 

μολις το ξαναεκανε κατέβηκε πάλι στα 5,49 κάθισε 20 δευ5ερολεπτα και ξαναπαει τώρα στα 200 

μολις σε ένα δεκάλεπτο 2 off δε ξέρω τι γίνεται 

ισως διαβάζει ριπές αέρα από το απέναντι κλιματιστικό και κόβει απότομα αλλά δε μπορώ να αξιολογήσω ότι ανάβει και σβήνει σε δευτερόλεπτα 

20δευτερολεπτα off δεν παίζει. Πιο πολύ να μη μετράει σωστά ο μετρητής θα έλεγα.

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις οπτικά βλέποντας τον εξωτερικό ανεμιστήρα αν κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

20δευτερολεπτα off δεν παίζει. Πιο πολύ να μη μετράει σωστά ο μετρητής θα έλεγα.

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις οπτικά βλέποντας τον εξωτερικό ανεμιστήρα αν κλείνει.

Θα κάνω screen record από το κινητό στην εφαρμογή σε πραγματικό χρόνο και θα το ανεβάσω να δείτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, andrapos είπε

Ευτυχώς γιατί αν έπαιρνες το ίδιο τώρα από αλλού θα έδινες 100 ευρώ παραπάνω χωριά την εγκατάσταση(άλλα τόσα σίγουρα).Σε συνέχεια των μετρήσεων μου,στις 74 ώρες συνεχούς λειτουργίας έχει κάψει 20,4 kwh(με ρύθμιση στους 20 βαθμούς).Σε ευρώ καίει με τις παρούσες συνθήκες 1,5 την ημέρα(με όλες τις χρεώσεις μέσα)με τις καλές θερμοκρασίες που έχουμε τώρα αλλά σε πολύ απαιτητικό χώρο.

Ακόμα και 2 ευρό να σου κάψει την μέρα για 150 μέρες χειμώνα (Νοέμβριος-Μάρτης) βγαίνει 300 ευρό. 

Πόσα είπαμε πως ήθελες πέρσι?😂

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

20δευτερολεπτα off δεν παίζει. Πιο πολύ να μη μετράει σωστά ο μετρητής θα έλεγα.

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις οπτικά βλέποντας τον εξωτερικό ανεμιστήρα αν κλείνει.

Κοίτα τους χρόνους , αυτό κάνει το έπιασα την ώρα που έπεφτε 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας, καταρχήν να σας παινέψω λίγο ( 😋 ) και να πω ότι έχω διαβάσει τον τελευταίο μήνα ~300 σελίδες από το παρών θέμα και έχω μάθει πααααάρα πολλά που αγνοούσα...

επί του πρακτέου λοιπόν, το καλοκαίρι μου έκαναν "δώρο" ένα cvmore intense 9000 BTU... Βλέπω ότι γενικά δεν έχει αναλυθεί και πολύ εδώ στο φόρουμ οπότε είπα να γράψω την εμπειρία μου και ζητήσω και την συμβουλή σας.... Να πω ότι δεν έχω -υψηλές απαιτήσεις-  μιας και το υπνοδωμάτιο που μπήκε το cvmore είναι μικρό ~15τ.μ. Όσον αφορά ψύξη-θέρμανση,  μια χαρά  το δωμάτιο έχει πολύ ωραία θερμοκρασία (καλοκαίρι το ρύθμιζα ~26-27 και τώρα ~20-22 βαθμούς)... Διαβάζοντας το θέμα και τις αναρτήσεις σας είδα για την οn-off συμπεριφορά (αν και νόμιζα ότι ήταν κάτι καλό) κατάλαβα ότι, πάντα ανάλογα με την περίσταση/χρήση, μάλλον ακυρώνει το όλο πλεονέκτημα του inverter τρόπου λειτουργίας.... κάτι τέτοιο παρατήρησα και στο cvmore και επισυνάπτω ένα ημερήσιο (ρύθμιση στους 21 βαθμούς στην χαμηλότερη σκάλα και με ενεργοποιημένο το night mode), ένα εβδομαδιαίο και ένα μηνιαίο power profile που μου δίνει το power plug της xiaomi που το έχω συνδέσει πάνω (δυστυχώς μόνο για τον Νοέμβριο.. δεν έχω επιλογή για πιο πίσω, ώστε να δείξω για Αύγουστο, αν και ήταν σχεδόν η ίδια συμπεριφορά με την διαφορά ότι η κατανάλωση ήταν ~500W)... νομίζω ότι ξεκάθαρα έχει on-off συμπεριφορά.... 

Τώρα λοιπόν θέλω να πάρω άλλο ένα 9αρι για το δικό μου υπνοδωμάτιο αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου μεγάλο budget..... και επειδή είμαι επαρχία το κόστος αποστολής/μεταφοράς επιβαρύνει επιπλέον τον προυπολογισμό....  έλεγα να πάρω πάλι το ίδιο αλλά έχω δεύτερες (και τρίτες) σκέψεις.... και λόγο της υποχρεωτικής ετήσιας συντήρησης για να ισχύει η 10ετής εγγύηση, αλλά και για την κατανάλωση, που προσωπικά με ενδιαφέρει ΠΑΡΑ πολύ μιας και δεν υπάρχει άλλο μέσο θέρμανσης σε κανένα χώρο του σπιτιού (το σαλόνι έχει το toyotomi 22000 btu και το ένα υπνοδωμάτιο το cvmore)...  Σκέφτομαι λοιπόν για το TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51 που πολλοί λέτε καλά λόγια..... είδα και τα Arielli και AUX που έχουν πολύ δελεαστική τιμή μιας και δεν θα έχω καθόλου έξοδα μεταφοράς, αλλά επίσης οι περισσότεροι ε΄δω λέτε ότι δεν θα τα εμπιστευόσασταν....  Θα εκτιμούσα λοιπόν την συμβουλή σας ....

Screenshot_20191210-094813_Mi Home.jpg

Screenshot_20191210-094821_Mi Home.jpg

Screenshot_20191210-094834_Mi Home.jpg

Επεξ/σία από fasmatikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κοίτα τους χρόνους , αυτό κάνει το έπιασα την ώρα που έπεφτε 

Δεν βλέπω κάτι περίεργο.

Βασικά δεν είναι on-off αλλά off-on αυτό που βλέπουμε.

Τα 22W είναι με ανεμιστήρα μόνο. Τον κρατάει για λίγο ανοιχτό μετά την κράτηση του συμπιεστή.

Τα 5W είναι με κράτηση και του ανεμιστήρα.

Μετά από 3λεπτά ξαναπαίρνει ο συμπιεστής , πάει 170W.

Αν ο χώρος σου εξακολουθεί και υπερθερμαίνεται με 170W , θα κλείσει. Δεν μπορεί να πάει πιο κάτω.

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Είναι ένα Daikin 12.000btu (ενα του Κωτσόβολου, αγορά πριν 3-4 χρόνια)

Με θερμοκρασία στους 24 (για να ζεσταίνει λίγο και το δίπλα δωμάτιο) σε σαλόνι 18τμ και διπλανό δωμάτιο 16τμ.

Είναι οκ από κατανάλωση;

Τις 8-10 ώρες που λείπω για δουλειά, να το κλείνω ή να το αφήνω ανοιχτό στους 18-19 ή και χαμηλότερα; 

Screenshot_20191210-100931.jpg

Screenshot_20191207-113428.jpg

Screenshot_20191207-113404.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...