Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν βλέπω κάτι περίεργο.

Βασικά δεν είναι on-off αλλά off-on αυτό που βλέπουμε.

Τα 22W είναι με ανεμιστήρα μόνο. Τον κρατάει για λίγο ανοιχτό μετά την κράτηση του συμπιεστή.

Τα 5W είναι με κράτηση και του ανεμιστήρα.

Μετά από 3λεπτά ξαναπαίρνει ο συμπιεστής , πάει 170W.

Αν ο χώρος σου εξακολουθεί και υπερθερμαίνεται με 170W , θα κλείσει. Δεν μπορεί να πάει πιο κάτω.

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι περίεργο.

Οκ αυτό γίνεται απλά το κάνει συχνά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Γράψτε το βρε σωστά Daikin Ururu Sarara λέγεται το μοντέλο ! :)

Εγω μονο απο το ονομα δε θα το αγοραζα...😀...  ουρουρου σαραρα  ουυ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Ακόμα και 2 ευρό να σου κάψει την μέρα για 150 μέρες χειμώνα (Νοέμβριος-Μάρτης) βγαίνει 300 ευρό. 

Πόσα είπαμε πως ήθελες πέρσι?😂

Καλά τώρα οι θερμοκρασίες έξω είναι καλές ακόμα,με τα καλά κρύα θα δείξει πόσο θα καίει.Παντως από τις 8000kwh που έκαψα πέρσυ το τετράμηνο Δεκεμβρη-Μαρτιο πιστεύω να πέσω..Το θέμα είναι ότι το παλιό on-off ακόμα και σε καλές σχετικά θερμοκρασίες με τα πάρε κόψε που εκανε(2,8kw όσο δούλευε) έκαιγε πολύ και δεν είχαμε και σταθερή θερμοκρασία στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

το υπνοδωμάτιο που μπήκε το cvmore είναι μικρό ~15τ.μ. Όσον αφορά ψύξη-θέρμανση,  μια χαρά  το δωμάτιο έχει πολύ ωραία θερμοκρασία (καλοκαίρι το ρύθμιζα ~26-27 και τώρα ~20-22 βαθμούς)... Διαβάζοντας το θέμα και τις αναρτήσεις σας είδα για την οn-off συμπεριφορά (αν και νόμιζα ότι ήταν κάτι καλό) κατάλαβα ότι, πάντα ανάλογα με την περίσταση/χρήση, μάλλον ακυρώνει το όλο πλεονέκτημα του inverter τρόπου λειτουργίας.... κάτι τέτοιο παρατήρησα και στο cvmore και επισυνάπτω ένα ημερήσιο (ρύθμιση στους 21 βαθμούς στην χαμηλότερη σκάλα και με ενεργοποιημένο το night mode), ένα εβδομαδιαίο και ένα μηνιαίο power profile που μου δίνει το power plug της xiaomi που το έχω συνδέσει πάνω (δυστυχώς μόνο για τον Νοέμβριο.. δεν έχω επιλογή για πιο πίσω, ώστε να δείξω για Αύγουστο, αν και ήταν σχεδόν η ίδια συμπεριφορά με την διαφορά ότι η κατανάλωση ήταν ~500W)... νομίζω ότι ξεκάθαρα έχει on-off συμπεριφορά.... 

Τώρα λοιπόν θέλω να πάρω άλλο ένα 9αρι για το δικό μου υπνοδωμάτιο αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου μεγάλο budget..... και επειδή είμαι επαρχία το κόστος αποστολής.μεταφοράς επιβαρύνει επιπλέον τον προυπολογισμό....  έλεγα να πάρω πάλι το ίδιο αλλά έχω δεύτερες (και τρίτες) σκέψεις.... και λόγο της υποχρεωτικής ετήσιας συντήρησης για να ισχύει η 10ετής εγγύηση, αλλά και για την κατανάλωση, που προσωπικά με ενδιαφέρει ΠΑΡΑ πολύ μιας και δεν υπάρχει άλλο μέσο θέρμανσης σε κανένα χώρο του σπιτιού (το σαλόνι έχει το toyotomi που προανέφερα και το ένα υπνοδωμάτιο το cvmore)...  Σκέφτομαι λοιπόν για το TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51 που πολλοί λέτε καλά λόγια..... είδα και τα Arielli που έχουν πολύ δελεαστική τιμή μιας και δεν θα έχω καθόλου έξοδα μεταφοράς, αλλά επίσης οι περισσότεροι ε΄δω λέτε ότι δεν θα τα εμπιστευόσασταν....  Θα εκτιμούσα λοιπόν την συμβουλή σας ....

Screenshot_20191210-094813_Mi Home.jpg

 

 

Λοιπόν κοίτα το τι σου έχω μαρκάρει.

Έχεις την θερμοκρασία που θες και από ότι βλέπω παρά τα on-off η κατανάλωση σου είναι περίπου στα 100-150 watt μέσο όρο.( με το μάτι😉)

Ε τώρα δεν είσαι θύμα καταναλωτισμού άμα πας να το αλλάξεις για να έχεις "inverter" συμπεριφορά...

PS: Κάποια σχόλια του τύπου ξήλωσέ το πέτα το και πάρε την Χ-Ψ μάρκα, πλέον τα φιλτράρω τελείως.

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να τα αναφέρω κιόλας στους mods...

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

Καλημέρα σας, καταρχήν να σας παινέψω λίγο ( 😋 ) και να πω ότι έχω διαβάσει τον τελευταίο μήνα ~300 σελίδες από το παρών θέμα και έχω μάθει πααααάρα πολλά που αγνοούσα...

επί του πρακτέου λοιπόν, το καλοκαίρι μου έκαναν "δώρο" ένα cvmore intense 9000 BTU... Βλέπω ότι γενικά δεν έχει αναλυθεί και πολύ εδώ στο φόρουμ οπότε είπα να γράψω την εμπειρία μου και ζητήσω και την συμβουλή σας.... Να πω ότι δεν έχω -υψηλές απαιτήσεις-  μιας και το υπνοδωμάτιο που μπήκε το cvmore είναι μικρό ~15τ.μ. Όσον αφορά ψύξη-θέρμανση,  μια χαρά  το δωμάτιο έχει πολύ ωραία θερμοκρασία (καλοκαίρι το ρύθμιζα ~26-27 και τώρα ~20-22 βαθμούς)... Διαβάζοντας το θέμα και τις αναρτήσεις σας είδα για την οn-off συμπεριφορά (αν και νόμιζα ότι ήταν κάτι καλό) κατάλαβα ότι, πάντα ανάλογα με την περίσταση/χρήση, μάλλον ακυρώνει το όλο πλεονέκτημα του inverter τρόπου λειτουργίας.... κάτι τέτοιο παρατήρησα και στο cvmore και επισυνάπτω ένα ημερήσιο (ρύθμιση στους 21 βαθμούς στην χαμηλότερη σκάλα και με ενεργοποιημένο το night mode), ένα εβδομαδιαίο και ένα μηνιαίο power profile που μου δίνει το power plug της xiaomi που το έχω συνδέσει πάνω (δυστυχώς μόνο για τον Νοέμβριο.. δεν έχω επιλογή για πιο πίσω, ώστε να δείξω για Αύγουστο, αν και ήταν σχεδόν η ίδια συμπεριφορά με την διαφορά ότι η κατανάλωση ήταν ~500W)... νομίζω ότι ξεκάθαρα έχει on-off συμπεριφορά.... 

Τώρα λοιπόν θέλω να πάρω άλλο ένα 9αρι για το δικό μου υπνοδωμάτιο αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου μεγάλο budget..... και επειδή είμαι επαρχία το κόστος αποστολής.μεταφοράς επιβαρύνει επιπλέον τον προυπολογισμό....  έλεγα να πάρω πάλι το ίδιο αλλά έχω δεύτερες (και τρίτες) σκέψεις.... και λόγο της υποχρεωτικής ετήσιας συντήρησης για να ισχύει η 10ετής εγγύηση, αλλά και για την κατανάλωση, που προσωπικά με ενδιαφέρει ΠΑΡΑ πολύ μιας και δεν υπάρχει άλλο μέσο θέρμανσης σε κανένα χώρο του σπιτιού (το σαλόνι έχει το toyotomi που προανέφερα και το ένα υπνοδωμάτιο το cvmore)...  Σκέφτομαι λοιπόν για το TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51 που πολλοί λέτε καλά λόγια..... είδα και τα Arielli που έχουν πολύ δελεαστική τιμή μιας και δεν θα έχω καθόλου έξοδα μεταφοράς, αλλά επίσης οι περισσότεροι ε΄δω λέτε ότι δεν θα τα εμπιστευόσασταν....  Θα εκτιμούσα λοιπόν την συμβουλή σας ....

Screenshot_20191210-094813_Mi Home.jpg

Screenshot_20191210-094821_Mi Home.jpg

Screenshot_20191210-094834_Mi Home.jpg

Δυστυχώς δεν έχουμε στοιχεία από πολλά 9άρια. Όλα φαίνεται ότι σε τόσο μικρούς χώρους δεν γίνεται να αποφύγουν το on-off.

Ίσως το 7άρι Fujitsu KGTA να το κατάφερνε αλλά είναι πανάκριβο.

Χαμηλού μπάτζετ επιλογή φαίνεται να είναι όντως το tcl που λες καθόσον έχει καλές κριτικές.

ΥΓ Το xiaomi είναι αυτό ; https://www.gearbest.com/automation-modules/pp_3002506963253305.html?wid=2000001

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οκ αυτό γίνεται απλά το κάνει συχνά 

Είναι δυνατό για τον χώρο σου για τις τωρινές συνθήκες, δεν μπορείς κάτι άλλο, μόνο επιβράδυνση του φαινομένου με χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, prefuse είπε

Καλημέρα,

Είναι ένα Daikin 12.000btu (ενα του Κωτσόβολου, αγορά πριν 3-4 χρόνια)

Με θερμοκρασία στους 24 (για να ζεσταίνει λίγο και το δίπλα δωμάτιο) σε σαλόνι 18τμ και διπλανό δωμάτιο 16τμ.

Είναι οκ από κατανάλωση;

Τις 8-10 ώρες που λείπω για δουλειά, να το κλείνω ή να το αφήνω ανοιχτό στους 18-19 ή και χαμηλότερα; 

Screenshot_20191210-100931.jpg

Screenshot_20191207-113428.jpg

Screenshot_20191207-113404.jpg

O μετρητης Tp-Link ειναι?
Μοντελο Daikin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν έχουμε στοιχεία από πολλά 9άρια. Όλα φαίνεται ότι σε τόσο μικρούς χώρους δεν γίνεται να αποφύγουν το on-off.

Ίσως το 7άρι Fujitsu KGTA να το κατάφερνε αλλά είναι πανάκριβο.

Χαμηλού μπάτζετ επιλογή φαίνεται να είναι όντως το tcl που λες καθόσον έχει καλές κριτικές.

ΥΓ Το xiaomi είναι αυτό ; https://www.gearbest.com/automation-modules/pp_3002506963253305.html?wid=2000001

Είναι δυνατό για τον χώρο σου για τις τωρινές συνθήκες, δεν μπορείς κάτι άλλο, μόνο επιβράδυνση του φαινομένου με χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα.

Η κατάσταση αυτή που παρουσιάζει το κλιματιστικό απλά επιβεβαιώνει ότι τα πάντα είναι θέμα απωλειών χώρου και ότι όλα τα κλιματιστικά κλείνουν κάποια στιγμή,  οπότε δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να δαιμονοποιούμε τέτοιες καταστάσεις και ότι δε φταίει πάντα  το λογότυπο του κλιματιστικου

Αυτό ας το έχουμε όλοι μας ως παράδειγμα όταν κανουμε παρατηρήσεις για να έχουμε ωραίες πολιτισμένες και χρήσιμες συζητήσεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Λοιπόν κοίτα το τι σου έχω μαρκάρει.

Έχεις την θερμοκρασία που θες και από ότι βλέπω παρά τα on-off η κατανάλωση σου είναι περίπου στα 100-150 watt μέσο όρο.( με το μάτι😉)

Ε τώρα δεν είσαι θύμα καταναλωτισμού άμα πας να το αλλάξεις για να έχεις "inverter" συμπεριφορά...

PS: Κάποια σχόλια του τύπου ξήλωσέ το πέτα το και πάρε την Χ-Ψ μάρκα, πλέον τα φιλτράρω τελείως.

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να τα αναφέρω κιόλας στους mods...

δεν έχει κακή κατανάλωση αλλά δεν ζορίζεται κιόλας... 

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν έχουμε στοιχεία από πολλά 9άρια. Όλα φαίνεται ότι σε τόσο μικρούς χώρους δεν γίνεται να αποφύγουν το on-off.

Ίσως το 7άρι Fujitsu KGTA να το κατάφερνε αλλά είναι πανάκριβο.

Χαμηλού μπάτζετ επιλογή φαίνεται να είναι όντως το tcl που λες καθόσον έχει καλές κριτικές.

ΥΓ Το xiaomi είναι αυτό ; https://www.gearbest.com/automation-modules/pp_3002506963253305.html?wid=2000001

Είναι δυνατό για τον χώρο σου για τις τωρινές συνθήκες, δεν μπορείς κάτι άλλο, μόνο επιβράδυνση του φαινομένου με χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα.

ναι όντως, ίσως δεν γίνεται να αποφευχθεί το on-off σε τόσο μικρούς χώρους... το plug είναι της xiaomi (εδώ η upgraded vesion), λειτουργεί με το xiaomi gateway και έχει όριο τα 10A οπότε άνετα σηκώνει το 9άρι cvmore...

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! από ότι συμπεραίνω αφήνω τα Ariellu/AUX και κοιτάω για cvmore & TCL ως πιο αξιόπιστες budget λύσεις... 

 

Επεξ/σία από fasmatikos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Η κατάσταση αυτή που παρουσιάζει το κλιματιστικό απλά επιβεβαιώνει ότι τα πάντα είναι θέμα απωλειών χώρου και ότι όλα τα κλιματιστικά κλείνουν κάποια στιγμή,  οπότε δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να δαιμονοποιούμε τέτοιες καταστάσεις και ότι δε φταίει πάντα  το λογότυπο του κλιματιστικου

Αυτό ας το έχουμε όλοι μας ως παράδειγμα όταν κανουμε παρατηρήσεις για να έχουμε ωραίες πολιτισμένες και χρήσιμες συζητήσεις 

Μαζί σου, αλλά είναι πολύ διαφορετικό το on-off στα 170W και πολύ διαφορετικό στα 300 ή και 700 που βλέπω στο carrier. Στους δικούς μου χώρους, το daikin κάνει ελάχιστα on-off ενώ το carrier ξεσκίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μαζί σου, αλλά είναι πολύ διαφορετικό το on-off στα 170W και πολύ διαφορετικό στα 300 ή και 700 που βλέπω στο carrier. Στους δικούς μου χώρους, το daikin κάνει ελάχιστα on-off ενώ το carrier ξεσκίζεται.

Αυτό πιστεύω είναι θέμα σχεδιασμού θερμικών φορτίων σε συνδυασμό με την εξωτερική θερμοκρασία 

Έχω πει εδώ ότι το kuro όταν η θερμοκρασία είναι έξω κάτω από 12 βαθμούς δουλεύει στα 170 watt συντήρηση  όταν είναι πάνω από 12κάνει σβησιματα στα 350-400 watt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό πιστεύω είναι θέμα σχεδιασμού θερμικών φορτίων σε συνδυασμό με την εξωτερική θερμοκρασία 

Έχω πει εδώ ότι το kuro όταν η θερμοκρασία είναι έξω κάτω από 12 βαθμούς δουλεύει στα 170 watt συντήρηση  όταν είναι πάνω από 12κάνει σβησιματα στα 350-400 watt 

Ναι κάτι παίζει που δεν ξέρουμε. Πάντως το daikin είτε είχε 2 έξω είτε 15 δεν αλλάζει κάτι. Θα κατέβει χαμηλά. Το carrier μυστήριο τρένο.

Τέλος να πω ότι τα on-off του carrier δεν μου επηρεάζουν στο ελάχιστο τη θερμική μου άνεση. Χρόνο ζωής δεν ξέρω. 

Από οικονομία σίγουρα το daikin πλεονεκτεί στη θέρμανση και για αυτό για όποιον ψάχνει οικονομικό 9άρι για θέρμανση, το συνιστώ.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι κάτι παίζει που δεν ξέρουμε. Πάντως το daikin είτε είχε 2 έξω είτε 15 δεν αλλάζει κάτι. Θα κατέβει χαμηλά. Το carrier μυστήριο τρένο.

Τέλος να πω ότι τα on-off του carrier δεν μου επηρεάζει τη θερμική μου άνεση στο ελάχιστο. Χρόνο ζωής δεν ξέρω. 

Από οικονομία σίγουρα το daikin πλεονεκτεί στη θέρμανση και για αυτό για όποιον ψάχνει οικονομικό 9άρι για θέρμανση, το συνιστώ.

Κοίτα εγώ τα πολλά άνοιξε κλείσε του συμπιεστή δε τα φοβάμαι ως προς την φθορά και γιατί το λέω αυτό ...θα φέρω ως παράδειγμα το σύστημα start stop των αυτοκινήτων , εάν πριν από 10 χρόνια λέγαμε σε κάποιον ότι όταν πχ κάνεις στάση σε φανάρι σβήνεις το αμάξι και μόλις ανάψει πράσινο το ξανααναψεις το πρώτο πράγμα που θα έλεγε θα ήταν ότι θα κάνει ζημιά στη μίζα όμως το σύστημα start stop αυτό μπορεί να το κάνει άπειρες φορές μέσα στη μέρα και δε χαλάει τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Πιθανόν να μην ισχύει για το kuro, από ότι είδα στο pdesign έχει 0.0018watt στην κατανάλωση. ( 656 kuro ) Άποψη μου,πρώτα ψαξτο και  μετά δες ΑΝ μπορείς να το κυνήγησεις.. (αν και χλωμό μετά από τόσο καιρό, όπως επίσης φοβάμαι ότι τόσο θα έχει 1.8watt) Μην κάνεις σπασμωδικές κινήσεις..:) 

Μια χαρα τα λες και ευχαριστω για το χρονο σου το θεμα ειναι οτι με τοσα που εχω διαβασει περι toyo περα απ'οτι φοβαμαι να το ανοιξω οσο αφορα τις καταναλωσεις(να φανταστεις πρι ν το παρω λεω ενταξει inverter ειναι δεν θα καιει) φοβαμαι μην τυχον ληξει η εγγυηση και μου βγαλει καμια πλακετα.και να φανταστεις οτι το χρησιμοποιω ελαχιστα στην θερμανση κυριως για το παιδι .Η αδερφη μου εχει ενα θηριο 24 mitsubishi που δουλευει ασταματητα και δε καταλαβαινει τιποτα απο καταναλωσεις.ευχαριστω παντως ολους για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Το έψαξα το μοντέλο που είπες . 
Να ξεχνάω δε παίζει διότι δεν γνώριζα άλλο μοντέλο πέρα απο το Ururu Sharara .  

Στο πρώτο σου ερώτημα δεν υπάρχει απάντηση . Κάθε χώρος έχει διαφορετικές απαιτήσεις και κάθε μηχάνημα διαφορετικούς βαθμούς απόδοσης . 

Για το πόσο χαμηλά θα μπορούσε να πέσει το μηχάνημα αυτό δεν το γνωρίζω. Δε βρήκα ούτε service manual για να τα specs του . 
Το πόσο χαμηλά θα πέσει στη πραγματικότητα εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του χώρου σου και απο τις εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες . 

Ανεξήγητα on-off γιατί ; ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ! Τα χω ξαναπεί πολλές φορές . Όλα τα κλιματιστικά έχουν ένα κατώτατο εύρος λειτουργίας . Αν οι απαιτήσεις συντήρησης της θερμοκρασίας του χώρου σου είναι μικρότερες απο το κατώτατο εύρος όπου μπορεί να λειτουργήσει το κλιματιστικό για τις συνθήκες που επικρατούν, απλά θα κλείσει .  Αυτό αφορά όλα τα κλιματιστικά . Inverter δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να κλείσει ποτέ  όπως νομίζουν μερικοί . 
Αν ξήλωνες το κλιματιστικό σου και το έβαζες σε άλλο χώρο με μεγαλύτερες απαιτήσεις δε σημαίνει ότι θα έκανε τα ίδια . 

Ώπα αυτό ακούγεται κουλό αλλά δεν παίρνω και όρκο . Για μερικά δευτερόλεπτα όντως ; Είσαι σίγουρος ότι κλείνει ο συμπιεστής ; 

Το ίδιο προϊόν είναι με διαφορετική ετικέτα . Ο καθένας χρεώνει όσα θέλει ! 

Αν έχεις σκοπό να φέρεις τεχνικό να κάνει έλεγχο φρέον τί σε κάνει να πιστεύεις ότι σου βγαίνει πιο οικονομικό να κάνεις μόνος σου την απολύμανση ; 

Θα αγοράσεις το NCH Everbrite με διάρκεια ζωής 1 χρόνο για ένα κλιματιστικό  στη καλύτερη περίπτωση στα 13 ευρώ .  25-30 ευρώ βρίσκεις να σου κάνουν συντήρηση και έλεγχο του κλιματιστικού και στην τελική αν κάνεις εσύ την απολύμανση και τον καθαρισμό δεν νομίζω να βρεθεί μάστορας να έρθει για 10 ευρώ να κάνει έλεγχο .  Ακόμα και αν έρθει μία η άλλη είναι έχεις δώσει 13 ευρώ για το υγρό και 10 στο μάστορα σύνολο 23 ευρώ . Χώρια ότι θές διαφορετικό καθαριστικό για την έξω μονάδα . 

Για την έξω μονάδα χρειάζεσαι άλλο ισχυρό καθαριστικό  (και όχι απολυμαντικό με ήπια καθαριστική δράση όπως το NCH Everbrite) . Για την έξω μονάδα χρειάζεσαι το NCH Shiny side .  http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Καθαριστικά-A-C/NCH-SHINY-SIDE-122

Θεωρώ δεδομένο ότι έχεις ψεκαστήρα προπιέσεως , Γυαλιά προστασίας με έμμεσο εξαερισμό και μάσκα προσώπου που επιβάλλεται όταν θα δουλεύεις με αυτά τα χημικά ειδικά με το χημικό για την έξω μονάδα όπου καλό είναι να φοράς και γάντια . 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση...ειπα να κάνω μόνος μ την συντήρηση λόγο ότι δεν ξέρω κάποιον αξιόπιστο ψυκτικό που να κάνει σωστή δουλειά εδώ στα βπ. Το να δώσω 25-35 ευρώ κ να έρθει να μου το ψεκάζει με νερό κ Άβα κ δηθεν ότι κοίταξε το φρεον κ μου έβαλε κάνα μισοκιλο για να μ πάρει έξτρα κάνα 10-20αρικο θα μ αναγκασει να τσακωθω κ να εκνευρίστω... 

Δυστυχώς επειδή πολύς κόσμος έχει άγνοια πολλοί που το παίζουν επαγγελματίες πατάνε σε αυτό κ κοροϊδεύουν το κοσμακι...

Σίγουρα αν ήξερα κάποιον που κάνει σωστά τη δουλειά του δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία. Το 2καθαριστικα κάνουν 30 ευρώ κ αλλο εν 10αρικο μάσκα κ δοχείο προπιεσης τα οποία ομως θα τα έχεις για πολύ καιρο

Αν κάποιος ξέρει κανενα αξιόλογο ψυκτικό κοντά στην Αγία Παρασκευή ας μ στείλει ένα μήνυμα.. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

O μετρητης Tp-Link ειναι?
Μοντελο Daikin?

Μετρητής και χειρισμός μαζί με πολύ εύχρηστο UI, είναι το aqara air conditioner companion (το ίδιο με το xiaomi μόνο που το aqara είναι και gateway) γίνονται και αυτοματισμοί με σενσορες. Πχ τελευταίο screenshot.

Για το μοντέλο θα σου πω το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι.

Screenshot_20191210-114501.jpg

Screenshot_20191210-114523.jpg

Screenshot_20191210-114540.jpg

Screenshot_20191210-114832.jpg

1 ώρα πριν, fasmatikos είπε

Καλημέρα σας, καταρχήν να σας παινέψω λίγο ( 😋 ) και να πω ότι έχω διαβάσει τον τελευταίο μήνα ~300 σελίδες από το παρών θέμα και έχω μάθει πααααάρα πολλά που αγνοούσα...

επί του πρακτέου λοιπόν, το καλοκαίρι μου έκαναν "δώρο" ένα cvmore intense 9000 BTU... Βλέπω ότι γενικά δεν έχει αναλυθεί και πολύ εδώ στο φόρουμ οπότε είπα να γράψω την εμπειρία μου και ζητήσω και την συμβουλή σας.... Να πω ότι δεν έχω -υψηλές απαιτήσεις-  μιας και το υπνοδωμάτιο που μπήκε το cvmore είναι μικρό ~15τ.μ. Όσον αφορά ψύξη-θέρμανση,  μια χαρά  το δωμάτιο έχει πολύ ωραία θερμοκρασία (καλοκαίρι το ρύθμιζα ~26-27 και τώρα ~20-22 βαθμούς)... Διαβάζοντας το θέμα και τις αναρτήσεις σας είδα για την οn-off συμπεριφορά (αν και νόμιζα ότι ήταν κάτι καλό) κατάλαβα ότι, πάντα ανάλογα με την περίσταση/χρήση, μάλλον ακυρώνει το όλο πλεονέκτημα του inverter τρόπου λειτουργίας.... κάτι τέτοιο παρατήρησα και στο cvmore και επισυνάπτω ένα ημερήσιο (ρύθμιση στους 21 βαθμούς στην χαμηλότερη σκάλα και με ενεργοποιημένο το night mode), ένα εβδομαδιαίο και ένα μηνιαίο power profile που μου δίνει το power plug της xiaomi που το έχω συνδέσει πάνω (δυστυχώς μόνο για τον Νοέμβριο.. δεν έχω επιλογή για πιο πίσω, ώστε να δείξω για Αύγουστο, αν και ήταν σχεδόν η ίδια συμπεριφορά με την διαφορά ότι η κατανάλωση ήταν ~500W)... νομίζω ότι ξεκάθαρα έχει on-off συμπεριφορά.... 

Τώρα λοιπόν θέλω να πάρω άλλο ένα 9αρι για το δικό μου υπνοδωμάτιο αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου μεγάλο budget..... και επειδή είμαι επαρχία το κόστος αποστολής/μεταφοράς επιβαρύνει επιπλέον τον προυπολογισμό....  έλεγα να πάρω πάλι το ίδιο αλλά έχω δεύτερες (και τρίτες) σκέψεις.... και λόγο της υποχρεωτικής ετήσιας συντήρησης για να ισχύει η 10ετής εγγύηση, αλλά και για την κατανάλωση, που προσωπικά με ενδιαφέρει ΠΑΡΑ πολύ μιας και δεν υπάρχει άλλο μέσο θέρμανσης σε κανένα χώρο του σπιτιού (το σαλόνι έχει το toyotomi 22000 btu και το ένα υπνοδωμάτιο το cvmore)...  Σκέφτομαι λοιπόν για το TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51 που πολλοί λέτε καλά λόγια..... είδα και τα Arielli και AUX που έχουν πολύ δελεαστική τιμή μιας και δεν θα έχω καθόλου έξοδα μεταφοράς, αλλά επίσης οι περισσότεροι ε΄δω λέτε ότι δεν θα τα εμπιστευόσασταν....  Θα εκτιμούσα λοιπόν την συμβουλή σας ....

Screenshot_20191210-094813_Mi Home.jpg

Screenshot_20191210-094821_Mi Home.jpg

Screenshot_20191210-094834_Mi Home.jpg

Ποιες πρίζες 16Α αγόρασες;

Έχω και το xiaomi και το aqara air conditioner companion αλλά επειδή έχουν πιο μακριά υποδοχή πρίζας δεν μπαίνουν σε οποιαδήποτε κινεζική πρίζα αλλά θέλει 16Α και φυσικά τα ανάλογα φις για το καλώδιο του κλιματιστικού.

Έψαχνα προσφατα να ξαναγορασω αλλά μόνο από Κίνα AliExpress βρήκα, με το γνωστό τρόπο παράδοσης.. μετά από 1+ μήνα.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...