Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Το eco σταδιακά κατεβάζει τους βαθμούς. Το power select είναι αποκλειστικό feature της Toshiba και ρίχνει τα ρεύματα του. Το 18αρι γίνεται 12αρι στο 75% ή 9αρι στο 50%

σταδιακά κατεβάζει τους βαθμούς το sleep νομίζω στο sensira

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από αυτά που έχω καταλάβει, το power sel της Toshiba κατεβάζει όλη την καμπύλη ενώ εδώ φαίνεται να κόβει από κάποιο όριο και πάνω. Δεν είμαι κ σίγουρος.

Μπα το ίδιο πρέπει να είναι.. κόφτης απλά.. όπως επίσης να προσθέσω ότι τέτοιο power select είχε και η Daikin πριν από χρόνια.. αλλά με αλλαγή jumper πάνω στην πλακέτα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Το eco σταδιακά κατεβάζει τους βαθμούς. Το power select είναι αποκλειστικό feature της Toshiba και ρίχνει τα ρεύματα του. Το 18αρι γίνεται 12αρι στο 75% ή 9αρι στο 50%

Μπερδεύεσαι με το sleep.

Όσο για το Power select , από ότι θυμάμαι έχετε πει οι τοσιμπάκηδες ότι δεν έχει δει μείωση στις ελάχιστες καταναλώσεις άρα δεν κατεβάζει την καμπύλη στο σύνολό της αλλά πρέπει να είναι μείωση των μέγιστων όπως το daikin αλλά σε 2 βήματα . Αν θυμάμαι λάθος διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.morris.gr/product.asp?catid=1716&title=morris.gr-κλιματισμός-morris-wfin-70132-κλιματιστικο-wifi-inverter-24000btu

 

https://imgur.com/0wjRzxZ

https://imgur.com/3V1dFZe

τρεχουσα καταναλωση και συνολικη απο το πρωι .Δεν εχω καταφερει να ορισω σωστα το κοστος αλλα δεν με ενδιαφερει ΄-)Οι 9 ωρες και κατι ψιλα ειναι απο το πρωι που το εχω ανοιχτο Με συνολο 4,8 kw  για σχεδον 10 ωρες  μια χαρα παει το φασονο κινεζο μαοτσετουνγκ ...Μενιδι εξωτερικη 12 με 13 εσωτερικη ζητουμενη 23 μονιμα .Οσο  περναει η ωρα που πεφτει η θερμοκρασια λογικα θα ανεβασει λιγα watt παραπανω .

 

μια χαρα ζεσταθηκα σημερα με 1 ευρω?

 

επιτελους μπηκε και στο δωματιο της μικρης το https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html

ειναι τοσο ηρεμο και αθορηβο που απο προχτες που το εβαλα νομιζα οτι δεν δουλεθει.αλλα νομιζω οτι ενω το ρυθμιζω 23 μοθ χανει καπου 1,5 βαθμους .δηλαδη σε 12 τμ δωματιο θερμανση  αυτοματο μου καθετε στοθς 21+ βαθμους.μετρημα  που του κανα λιγες ωρες ισσοροπει στα 200 βατ.και αυτο με επιψυλαξη γιατι το μικρο μαμουνι μπαινοβγαινει ολη την ωρα.ΤΟ ΕΒΑΚΑ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙς 24 ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ 15 ΛΕΠΤΑ.Αυτα για την ωρα

 

ελα μωρη μορισαρα αχαχαχαχαχα

 

Επεξ/σία από danaos7
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

edit ΑΝ και τώρα που ξαναείδα το video της Toshiba, δεν είμαι και σίγουρος. Ίσως να είναι κόφτης

GR

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπερδεύεσαι με το sleep.

Όσο για το Power select , από ότι θυμάμαι έχετε πει οι τοσιμπάκηδες ότι δεν έχει δει μείωση στις ελάχιστες καταναλώσεις άρα δεν κατεβάζει την καμπύλη στο σύνολό της αλλά πρέπει να είναι μείωση των μέγιστων όπως το daikin αλλά σε 2 βήματα . Αν θυμάμαι λάθος διορθώστε με.

Δεν μπερδεύομαι στην θέρμανση το eco στο Toshiba αυτό κάνει , απλά παίζει με τη θερμοκρασία. Στην ψύξη λειτουργεί διαφορετικά το eco. Αχρειαστο και στη θέρμανση και στη ψύξη btw

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν μπερδεύομαι στην θέρμανση το eco στο Toshiba αυτό κάνει , απλά παίζει με τη θερμοκρασία. Στην ψύξη λειτουργεί διαφορετικά το eco. Αχρειαστο και στη θέρμανση και στη ψύξη btw

Ααα, νόμιζα ότι αναφερόσουν στο daikin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, danaos7 είπε

https://www.morris.gr/product.asp?catid=1716&title=morris.gr-κλιματισμός-morris-wfin-70132-κλιματιστικο-wifi-inverter-24000btu

https://imgur.com/0wjRzxZ

https://imgur.com/3V1dFZe

τρεχουσα καταναλωση και συνολικη απο το πρωι .Δεν εχω καταφερει να ορισω σωστα το κοστος αλλα δεν με ενδιαφερει ΄-)Οι 9 ωρες και κατι ψιλα ειναι απο το πρωι που το εχω ανοιχτο .Μενιδι εξωτερικη 12 με 13 εσωτερικη ζητουμενη 23 μονιμα .Οσο  περναει η ωρα που πεφτει η θερμοκρασια λογικα θα ανεβασει λιγα watt παραπανω .

μια χαρα ζεσταθηκα σημερα με 1 ευρω?

επιτελους μπηκε και στο δωματιο της μικρης το https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html

ειναι τοσο ηρεμο και αθορηβο που απο προχτες που το εβαλα νομιζα οτι δεν δουλεθει.αλλα νομιζω οτι ενω το ρυθμιζω 23 μοθ χανει καπου 1,5 βαθμους .δηλαδη σε 12 τμ δωματιο θερμανση  αυτοματο μου καθετε στοθς 21+ βαθμους.μετρημα  που του κανα λιγες ωρες ισσοροπει στα 200 βατ.και αυτο με επιψυλαξη γιατι το μικρο μαμουνι μπαινοβγαινει ολη την ωρα.ΤΟ ΕΒΑΚΑ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙς 24 ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ 15 ΛΕΠΤΑ.Αυτα για την ωρα

ελα μωρη μορισαρα αχαχαχαχαχα

Καλορίζικο , αλλά αν το 25 sensira είναι αθόρυβο το Mitsubishi SRK/SRC-25ZS-W  είναι σαν να μην υπάρχει .

Με καλή διαθέση σου λέω ότι είναι αρκετά θορυβώδης σε νορμαλ λειτουργία , ποιό θορυβώδης και απο το cvmore intense 12 και για κρεββατοκάμαρα θα ενοχλήσει ορισμένους.

Να φανταστώ ότι το μόρις που φαίνεται τίμια επιλογή κάνει πολύ περισσοτερο θόρυβο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, grizos είπε

Επιμένεις δηλαδή ότι είναι φυσιολογικό να ανάβεις ένα κλιματιστικό και να ζητας 23 βαθμούς  σε ένα χώρο που έχει 17 βαθμους και αυτό να σβήνει πριν πίασει τους 18 ....οκ είναι δικαιωμά σου .

Όχι φυσικά !!!! Aυτό δεν είναι φυσιολογική λειτουργία αν στην επιστροφή του μηχανήματος διαβάζεις 17 βαθμούς με θερμόμετρο και αυτό κλείνει χωρίς να έχει πιάσει το setpoint  που το έχεις ορίσει στους 23 . 

Στην επιστροφή του μηχανήματος μέτρησες 17 βαθμούς όταν κλείνει ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, grizos είπε

Καλορίζικο , αλλά αν το 25 sensira είναι αθόρυβο το Mitsubishi SRK/SRC-25ZS-W  είναι σαν να μην υπάρχει .

Με καλή διαθέση σου λέω ότι είναι αρκετά θορυβώδης σε νορμαλ λειτουργία , ποιό θορυβώδης και απο το cvmore intense 12 και για κρεββατοκάμαρα θα ενοχλήσει ορισμένους.

Να φανταστώ ότι το μόρις που φαίνεται τίμια επιλογή κάνει πολύ περισσοτερο θόρυβο ?

 το μικρο το βαζω στην αρχη για λιγο στη σκαλα 3 και μετα αυτοματο και δεν ακουγετε κιχ .γενικα στο 3 ακουγετε οπως λες .το μορρισακι το ειχα παρει προσφορα πο κοτσο τον μαρτη εαν θυμαμαι καλα 599 και 100 δωροεπιταγη,Ημουν ο πρωτος νομιζω που το ρισκαρα  και το ιδιο λεγαμε με τα παιδια εδω μεσα .πηρα το ρισκο και βγηκε τιμιο μεχρι τωρα .απλα ειπα θα ανεβαζω πληροφοριες  για ενημερωση ΄-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όχι φυσικά !!!! Aυτό δεν είναι φυσιολογική λειτουργία αν στην επιστροφή του μηχανήματος διαβάζεις 17 βαθμούς με θερμόμετρο και αυτό κλείνει χωρίς να έχει πιάσει το setpoint  που το έχεις ορίσει στους 23 . 

Στην επιστροφή του μηχανήματος μέτρησες 17 βαθμούς όταν κλείνει ;

θα είμαι ειλικρινής δεν μέτρησα αλλά μου φαίνεται απίθανο να είχε η επιστροφή 23 βαθμους 20 περίπου λεπτά μετά την έναρξη .23 ζητούσα........

μέτρησα όμως το ίδιο μηχάνημα μερικές μέρες πρίν και έχω την αίσθηση ότι τα ίδια έκανε αλλά δεν βρήκα χρόνο να δώ τα αποτελέσματα....θα ψάξω μηπως τα βρώ και θα τα ποσταρω αν τα βρω εδω ....

Και όπως είπα συνεχίζω το ποστ ...

βρήκα τις μετρήσεις είμαι λάθος στην εκτιμισή μου για την θερμοκρασία επιστροφής κοιτώ τα γραφήματα και πάλι κάτι δεν μου φαίνεται καλά ..........επιφυλάσομαι ......

 

 

daikin1eisodos.pdfdaikin1eksodos.pdfdaikin1roomtemp.pdf

Επεξ/σία από grizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, grizos είπε

θα είμαι ειλικρινής δεν μέτρησα αλλά μου φαίνεται απίθανο να είχε η επιστροφή 23 βαθμους 20 περίπου λεπτά μετά την έναρξη .23 ζητούσα........

μέτρησα όμως το ίδιο μηχάνημα μερικές μέρες πρίν και έχω την αίσθηση ότι τα ίδια έκανε αλλά δεν βρήκα χρόνο να δώ τα αποτελέσματα....θα ψάξω μηπως τα βρώ και θα τα ποσταρω αν τα βρω εδω ....

Κάνε ένα κόπο και μέτρα όταν έχεις χρόνο στην επιστροφή με ένα θερμόμετρο και παρακολούθησε πότε θα κλείσει .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, danaos7 είπε

 το μικρο το βαζω στην αρχη για λιγο στη σκαλα 3 και μετα αυτοματο και δεν ακουγετε κιχ .γενικα στο 3 ακουγετε οπως λες .το μορρισακι το ειχα παρει προσφορα πο κοτσο τον μαρτη εαν θυμαμαι καλα 599 και 100 δωροεπιταγη,Ημουν ο πρωτος νομιζω που το ρισκαρα  και το ιδιο λεγαμε με τα παιδια εδω μεσα .πηρα το ρισκο και βγηκε τιμιο μεχρι τωρα .απλα ειπα θα ανεβαζω πληροφοριες  για ενημερωση ΄-)

Κι εγώ αν δεν είχα feedback από τον φίλο δεν θα είχα πάρει το 24αρι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...